Gönderen Konu: Yeni Delta Pulse hk.  (Okunma sayısı 12739 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ayantas

• Ziyaretçi
Yeni Delta Pulse hk.
« : 21 Şubat 2011, 07:59:09 »
Merhabalar,

Delta pulsenin parçalarını yeniden isteyip yeni bir dp oluşturdum. Ancak dün ilk defa çalıştırdığımda vd7 deki diyot ortadan ikiye ayrıldı. Diyotu değiştirdim sürekli sesi aldım ancak hepsi o. Potlar sağa sola döndürüyorum ses tonunda hiç bir değişim olmuyor. Sadece ses potu birde Trs Hold potunda ses değişimi oluyor. Diyot parçalandığında belliki başka parçalarda yanmış. Hangi parçaları değiştirmem gerekir.

Sistemde PR1 ve R6 dışında farklı birşey kullanmadım.
PR1 200k yerine 220K. R6 680R 1 watt kullandım.
Bobin 30 tur 0,5 telden 3,8 ohm

Yardımlarınızı bekliyorum.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Ynt: Yeni Delta Pulse hk.
« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2011, 08:51:50 »
merhaba ayantas usta; öncelikle diotlardan vs bahsetmişsiniz, yanlış anlamayın delta pulseye ait 2-3 tane şema var, siz hangi şema üzerinden konuşuyorsunuz onu kestiremedim. Vd7 diotu batarya girişindeki 1n4001 olabilir mi? o ise devreninizin bir noktasında ki özellikle V ın gezdiği noktalarda kısadevre var, zira o diotun işlevi budur yani sigorta görevidir. potlara gelince; devrenizdeki potlardan tsr hold, ses ve gain potunda işlev çoktur. diğer potansların ses değişimi ile ilgili fazla bir işlevi yoktur. acaba reset butonu işlevini yerine getirmiyormu? yani ona 3-5 kez basınca devre sukuta gelmiyormu?
yaptığınız devreye ait yerleşim planı veya şemaya göre yerlerini gösterseydiniz arkadaşlar daha iyi yardımcı olurlardı.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 21 Şubat 2011, 09:01:28 »
Ustam sanada sıkıntı oluyorum. Hemen cevap verdiğin için Teşekkür ederim. Allah senden razı olsun. Ben bu linkteki http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=2527.0 Delta Pulse 2'yi yaptım. Dediğin gibi 1N4001 diyotu parçalandı. Reset butonu kesinlikle işlemi yerine getirmiyor. Defalarca bastığım halde sesi susturamıyorum.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #3 : 21 Şubat 2011, 14:21:53 »
usta o diotu değiştirdikten sonra devrenizin diğer diotlarını kontrol edin özellikle VD8-VD9 yani devrenin -V kısmında ki yani başlık girişinin hemen sağındaki paralel diotlara bakın, birde VD3-VD4 diotları yani mosfetşin altında ki bu diotları kontrol edin. C16 nın altında ki TL062 nin 1 ayağı ile bataryanızın +sı arasında ölçüm yapın 6v civarı bi değer okuyabiliyormusunuz eğer söylediklerim tamamsa Ki kesinlikle diotların bir ayağını söküp ölçün devre üzerinde ölçüm yaparsanız sizi yanıltabilir. devreye enerji verdiğinizde bobinde osilasyon oluyor mu? yani çalışan bir tv ye yaklaştırın deneyin tv de yatay çizgiler oluşuyormu?
AYRICA kartı kendiniz üretmiş iseniz yani PCB yi kendiniz bastıysanı yollara ve lehim noktalarını iyice kontrol edin.

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 21 Şubat 2011, 14:28:27 »
usta o diotu değiştirdikten sonra devrenizin diğer diotlarını kontrol edin özellikle...

Tamam ustam dediklerinizi yapacağım. Teşekkür ederim.

ayantas

• Ziyaretçi
Yeni Delta Pulse hk.
« Yanıtla #5 : 21 Şubat 2011, 22:13:55 »
Selamlar,

Pro-Tr ustam
Tüm entegreleri söktüm yeniden taktım.
Dediğin gibi VD7 1N4001 diyotu değiştirdim. VD8,VD9,VD3,VD4 diyotlarına bir önceki çalışan kartımdaki diyotlarla karşılaştırarak baktım aynı değerde. c16 altındaki TL062 nin 1. bacağı ile akünün + kısmı arasını ölçtüm ama 6v gibi bir değer göremedim. Devreye enerji verdiğimde osilasyon oluyor. Tv de yatay çizgiler oluştu. Kartı kendim yaptım tinerle temizlemiştim. Tinerin ıslaklığı duruyordu acaba ondanmı kısa devre yaptırdı. Bir önceki karta göre bunu ayarlaması daha koay ancak ayar sabit durmuyor. Ses titriyor. Bir yükselip bir alçalıyor. Sonra kendiliğinden susuyor daha sonra geri başlıyor. :)
Ayrıca algılaması da çok zayıf. 40-45 cm çapındaki tepsiyi 5-10 cm.den ancak algılıyor. Zor olanı başardım galiba. Valla bir beceremedim şu işi.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #6 : 21 Şubat 2011, 22:35:41 »
s.a.
usta aynı entegreden mi bahsediyoruz bilmiyorum ama benim söylediğim opamp bu çıkışta resimdeki gibi değerler olmalı

Uploaded with ImageShack.us

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 21 Şubat 2011, 22:43:20 »
evet d6 yani TL062 nin 1. bacağı ile akünün artısını ölçtüm alçü aletini voltaj kademesine getirdim. 6 lı bir değer göremedim. Yada sizi yanlış anladım.

Çevrimdışı kuzey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #8 : 21 Şubat 2011, 23:26:42 »
usta kartı kendin basıyorsan senin hatan hep kartta ya kısa devre kalıyor ya da acık devre bu kesin. keşke bir hazır kart alıp deneseydin.

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 22 Şubat 2011, 00:08:54 »
en iyi yaptığım iş kart basmak. :) Bastığım kart kaliteli oluyor. Pvc makinası aldım onun için. Birde asetat kağıt kullanıyorum. En iyi lehim teli ve loftett pasta ile lehim yapıyorum. Olana kadar devam edeceğim. Sorun almak veya almamak değil. Bu işi yapabilmekte. Hazırını da alırım ancak ben elektronik öğrenmeye çalışıyorum. Heves var ve zevkli geliyor bana.

Çevrimdışı kuzey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #10 : 22 Şubat 2011, 00:25:32 »
pvc makinasında iyi çıkıyormu. deltanın altan güzel bir fotosunu koysanızda baksak son durumuna

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #11 : 22 Şubat 2011, 01:39:04 »
evet d6 yani TL062 nin 1. bacağı ile akünün artısını ölçtüm alçü aletini voltaj kademesine getirdim. 6 lı bir değer göremedim. Yada sizi yanlış anladım.
tl062 nin 1 ve 2 pinler birleşik değil mi? ayrı değil yani, eğer birleşikse tl062 ölmüştür, yada 3. pine giren iki tane 100k direnc var onları kontrol et değerleri normal mi? ki eğer anormalde olsa v bi yana kayık olmalıydı.

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 22 Şubat 2011, 09:05:13 »
pvc makinasında iyi çıkıyormu. deltanın altan güzel bir fotosunu koysanızda baksak son durumuna

Pvc makinasında fabrikasyon kalitesinde çıkıyor nerdeyse. Ben normal A4 kağıdı, kuşe kağıt, gazete kağıdı, fotoğraf kağıdı hepsini denedim. En güzel asetat ile çıkıyor.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #13 : 22 Şubat 2011, 10:29:56 »
S.A.
BENDE laminasyon makinası ile basıyorum kartları ve ben kuşe kağıdı kullanıyorum. basım bittikten sonra suya attığımda pcb yi kağıt kendisi kalkıyor ve hata oranı % 2-3 ü bulmuyor. pcb de yazılı yazıları dahi bozmadan pcb ye aktarıyor.

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 22 Şubat 2011, 11:46:44 »
tl062 nin 1 ve 2 pinler birleşik değil mi? ayrı değil yani, eğer birleşikse tl062 ölmüştür, yada 3. pine giren iki tane 100k direnc var onları kontrol et değerleri normal mi? ki eğer anormalde olsa v bi yana kayık olmalıydı.

Usta 1 ve 2 pinler zaten PCB de birleşik görünüyor. Demek istediğini tam anlamadım. 100 K dirençleri akşam ölçeceğim.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #15 : 22 Şubat 2011, 20:57:13 »
usta senin için dediğim kısmı isise çizip simüle ettim, hatanın sebebini araştırdım. eğer TL062 nin 1. pini ile bataryanın +V u arasında 12v var ise yine 1. pinle bataryanın-v u arasında 1,5v civarı voltaj varsa kesinlikle TL062 nin 1 ve 2 pinleri bitişik değil pcb de bitişik olabilir, ama bizde karşılaştık entegre soketinde bir gevşeklik temassızlık olabilir. sana dediğim gibi ölçüm sonucunun resmini ekliyorum.
işte resmi;

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #16 : 22 Şubat 2011, 20:59:36 »
buda hatalı şekli

Çevrimdışı mollax

• Yüzbaşı
« Yanıtla #17 : 22 Şubat 2011, 21:52:40 »
birde böyle anlatalım

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 23 Şubat 2011, 22:46:10 »
Selamlar,

Garanti olsun diye TL062,2 ad. 100k direnç v3,v4,v8,v9 diyotları değiştirdim. TL062 nin 1. bacağı ile akünün + sını ölçtüm. Parçaları değiştirmeden önce 5,32v gösteriyordu. Şimdi ise 5,40V gösteriyor. Gain potu öncedende şimdide ters çalışıyor. Algılama halen zayıf. Birde ses bir artıyor bir azalıyor. Metal tepsiyi yaklaştırdığımda ses kesiliyor. Uzaklaştırdığımda ses geri geliyor. :)

Yardımcı olabilirmisiniz?

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 23 Şubat 2011, 23:24:37 »
Dediğim gibi bende durum ters işliyor. 40 cm çapında tepsiyi 20 cm den görüyor. Ancak ses gelmiyor. Ses devamlı var. Tepsiyi yaklaştırdığımda ses kesiliyor. :)