Gönderen Konu: 13 Adet Kumanda Problemi ve çözümleri  (Okunma sayısı 44242 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı senkron

• Üsteğmen
  • **
13 Adet Kumanda Problemi ve çözümleri
« : 16 Kasım 2007, 13:20:28 »
13 Adet Kumanda Problemi ve çözümleri.Sorular Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd.Doc Dr. Ramazan BAYINDIR ın sayfasından alınmıştır.Çözümler bana aittir.(Senkron)  Soruların tamamını görmek için :w3.gazi.edu.tr/~bayindir/KD.pdf

1.Starta basıldığında motor hemen çalışacak, 15 sn. sonra kendiliğinden duracak.

2.Start butonuna basıldıktan 15 sn. sonra motor kendiliğinden çalışacak.

3.Starta basıldığında motor hemen çalışacak, 10 sn. sonra duracak. Durduktan 10 sn. sonra tekrar
çalışacak. (İki zaman rölesi kullanılacak.)

4.Starta basıldıktan 15 sn. sonra motor çalışacak, 15 sn. sonra duracak, 15 sn. sonra tekrar çalışacak. Bu
şekilde çalışması stoba basıncaya kadar devam edecek.

5.Starta basıldıktan 15 sn. sonra 1. motor, 15 sn. sonra 2. motor çalışacak. 15 sn. sonra 1. motor duracak,
15 sn sonra 2. motor duracak. 15 sn sonra 1. motor çalışacak. Sistem stoba basıncaya kadar bu şekilde
devam edecek.

6.Starta basıldığında iki motor da çalışacak. Starttan elimizi çektiğimizde 1. motor duracak. 2. motor
çalışmaya devam edecek. Stop butonu çalışmakta olan 2. motoru durduracak.

7.Starta basıldığında motor hemen çalışacak, 20 sn. sonra kendiliğinden duracak. (Zaman rölesinin sadece
normalde açık kontağı kullanılacak.)

8.Bir start, bir stop butonu kullanılacaktır. Starta basıldığında 1. motor çalışacak, 10 sn. sonra 1. motor
duracak 2. motor çalışmaya başlayacaktır.Stoba basıldığında 2. motor duracaktır.

9.Starta 1. basışta M1 ,2. basışta M2 çalışsın.

10.Starta basıldığında 1. motor, 15 sn. sonra 2. motor çalışacak. Stoba basıldığında 3. motor çalışacak.20
sn. sonra 3. motor kendiliğinden duracak. Sistem tekrar başlama durumuna gelecek

11.1.Starta basıldığında 1. ve 2. motor aynı anda çalışacak. 2. Starta basıldığımda 1. motor devreden
çıkacak, 2. motor çalışmaya devam edecek. Sistem stoba basıncaya kadar devam edecek.

12.Starta basıldıktan 10 sn sonra motor çalışacak. (Zaman rölesinin sadece normalde kapalı kontağı var.)

13.Starta basıldığında 1. motor hemen çalışacak. 10 sn. sonra 1. motor duracak, 2. motor başlayacak.
Sistem stoba basılıncaya kadar devam edecek. (Yani motorlar10 sn. çalışıp duracaklar.)

Sorulara ait çözümleri ekts programını kullanarak yaptım çözümleri görebilmeniz için ekts programını kurun.Programdan devrelerin çalışmalarınıda gözlemleyebilirsiniz

ekts programı için          :http://www.4shared.com/file/29438165/b830e9cc/ekts.html
soruların cevapları için    :http://www.4shared.com/file/29437838/ec444aed/KUMANDA_DEVRELER_cevaplar.html

Not:Soruların cevaplarını görebilmek için cevapları ekts programından çağırarak açınız.Cevapların üzerine tıklayarak açınca ekts programı çalışıyor ama cevap görünmüyor.

bustacap

• Ziyaretçi
Ynt: 13 Adet Kumanda Problemi ve çözümleri
« Yanıtla #1 : 26 Ocak 2011, 15:06:34 »
kardeş ellerine sağlık fakat dosya silinmiş zahmet olmassa bi daha upload yapabılırmısın ?

kalununa33

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 09 Kasım 2015, 23:35:06 »
Silinmiş Yeniden Upload Edebilirsek ?

Çevrimdışı senkron

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #3 : 10 Kasım 2015, 06:23:25 »
Arkadaşlar dosyalar silinmemiş silinmesine de 4shared sitesini güncellerken birşeyler olmuş anlaşılan. Neyse yukarıdaki linkler şuanda çalışıyor ancak ben garanti olsun diye https://yadi.sk/d/nYquMMbEkM3sb buraya da yükledim dosyaları. Çalıştırırken yukarıda yazdığımı notu dikkate alın.
Kolay gelsin.

walkman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2015, 13:13:24 »
senkron usta, ilginiz için teşekkürler.

Çevrimdışı senkron

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #5 : 10 Kasım 2015, 16:32:33 »
senkron usta, ilginiz için teşekkürler.

Ben teşekkür ederim.

emre1701

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 22 Aralık 2015, 19:22:59 »
ÇOK TEŞEKKÜRLER HOCAM SINIFIN HAYATINI KURTARDINIZ SINIF ADINA DA TEŞEKKÜRLER

selimarda35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 07 Ocak 2016, 23:05:52 »
arkadaşlar   15.ve  6. sorunun  cevabı olan varmı   diğer  sitelerdende baktım attıkları  ekts dosyaları boş açılıyo acil yardım

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #8 : 08 Ocak 2016, 14:05:02 »
arkadaşlar   15.ve  6. sorunun  cevabı olan varmı   diğer  sitelerdende baktım attıkları  ekts dosyaları boş açılıyo acil yardım
15.soruyu goremedim ancak 6.soruya cevap yazayim.
Sadece 1 motora muhurleme yapacaksiz. motor muhurleme kontagi sayesinde calismaya devam edecek.Starttan elimizi ceksekte.Sadece muhurlemesi olmayan duracak.
Stopa bastigimizda da ikinci motor durmus olacak...
Umarim yeterli olmustur cevap.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

samet_1277

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 11 Kasım 2016, 16:03:08 »
6.  sorunun cevabı

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #10 : 11 Kasım 2016, 18:23:52 »
6.  sorunun cevabı
Bu sekilde devreyi kurarsaniz her iki motor ayni anda donecek.Starttan elinizi cektiğinizde de durum aynen devam edecek.
Soruda sadece biri starttan el cekildiginde donmeye devam edecek.
Yani kontaktörlerden birine muhurleme yapmayacaksiniz.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #11 : 11 Kasım 2016, 18:37:31 »
6.  sorunun cevabı
Bu sekilde devreyi kurarsaniz her iki motor ayni anda donecek.Starttan elinizi cektiğinizde de durum aynen devam edecek.
Soruda sadece biri starttan el cekildiginde donmeye devam edecek.
Yani kontaktörlerden birine muhurleme yapmayacaksiniz.
Ciziminiz dogru ama umarim neden olumsuz dedigimi anlatabilmisimdir.
Yada ben yazayim.A icin kumanda devresinde kontak kullanmaniza ve kablo sarfetmenize gerek yok.Devir tasarruf devri.Hocalarda 100 vermez.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...