Gönderen Konu: TeknolojiEkibi Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 269343 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Ynt: TeknolojiEkibi Pulse Dedektör
« Yanıtla #160 : 05 Kasım 2011, 02:42:06 »
asel ustam vlf cihazları iyi diyorsunda onun başlıkları adamı öldürür, hem çalışma mantığını tam bilmiyorum. birde bu pı de öğrendiğimiz kadarıyla bir devre yapıp sonuçlandırmak istediğimden uğraşıyorum. yoksa dediğin gibi PI sistemde ayrım zor kaldı ki ayrımı sadece ferro ve non-ferro olarak becerebiliyoruz, ne kadar sağlıklı ise...
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #161 : 05 Kasım 2011, 13:59:13 »
  normal cevrımımızde kalan sure 8msn. mısal u kez eprom okudun vs 9 ms . demek ıstedıgım eprom okuma ve yazmalar .cevrım içi yazılımda olmamalı .acılışta veya menu degısımlerınde yapılan kayıtlar . ram degıskenlerıne okunup yazılmalı.buda yazılımı hızlandırır.8 msn yapamadıgını 300-400 usn bıtırmış olursun.anlatabıldım sanırım.

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #162 : 05 Kasım 2011, 14:21:45 »
  beslemenı +5 -5 sımetrık kurmusun .dogru gnd noktasında.nıye hala sanal gnd almaya calışıyon anlamıyorum.abarttınız ıyıce 2 op bır 4053 ısı uzattınızda uzattınız.ıcl7660 cokmeden 5v verebılcekmı bana onu söyle.

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #163 : 05 Kasım 2011, 17:00:13 »
Selami hocam enazından akış diagramı çıkarabiliyorsunuz ve yazılımı diline hakimsiniz. Tam kararlı bir yazılım olmasa bile önceden dahili eprom veya yeterli gelmiyorsa harici bir eeprom uygulaması
yaptıysanız bu mantığı şu anki çalışmanıza ekleyebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece opamp çıkışındaki örnekleme sinyalini eeprom içerisine eklemek ve bu örneklenmiş sinyali sonradan gelecek sinyal ile sürekli karşılaştırmak. Tabiki bu işlem için pic iki ayrı CCP1 ve CCP2 pinleri giriş olarak kullanılabilir. İlk ccp1 girişi sadece ilk örnekleme sinyalini okuyup eeprom içerisine metal olarak örneğin bobine altın yaklaştırarak kayıt ederek sonradan yapılan aramada opamp çıkışını ccp2 girişine gelecek olan sinyal ile karşılaştırmak. Belkide bu kadar sor olmayacak ayrım işlemi, sadece çalışmanız içerisine bir eeprom write-read uygulaması eklemektir. Yani selami hocam örnekleme sinyali alıyorsunuzya işte bu sinyali sonradan belirli bir sürede yada belirlediğiniz eeprom hafıza alanına yazacaksınız.Birde burada ayrı bir mantık asenkron ustamızında dediği gibi pll mantığını eklemek 4046 entegresi nexsustaki çalışma mantığına benzer bir eklenti kurabiliriz pi sisteme, pll sistemde sinyal aynı fazda olduğu sürede her.gi bir çıkış farkı oluşmuyor ama farklı bir sinyal oluştuğunda çıkış üretiyor. Aslında bu pll sistemi bizimde detaylı anlayacağımız şekilde anlatacak bir ustamız varsa güzel olur.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #164 : 05 Kasım 2011, 17:14:55 »
  beslemenı +5 -5 sımetrık kurmusun .dogru gnd noktasında.nıye hala sanal gnd almaya calışıyon anlamıyorum.abarttınız ıyıce 2 op bır 4053 ısı uzattınızda uzattınız.ıcl7660 cokmeden 5v verebılcekmı bana onu söyle.

asekron ustam besleme tamam, sanal gnd oluşturmaya çalışmıyoruz, sadece başlığı toprağa tuttuğumuzda tamamen olmasada bir miktar analog olarak sinyalde bir balans yapmaya çalışıyoruz.
7660 çökmez abi zira opamp beslemeleri 80mA in altında akım çekiyor, şuana kadar bir sorun yaratmadı. hefedimiz çıkışta çok stabil bir adc değeri okuyabilmek. şuan ben menü ve algoritmayı oluşturdum. karadağ ustayı bekliyoruz. ground balance ile ilgili bir şema eklemek istiyormuş, ondan sonra pcb çıkarıp uygulamaya geçeceğiz.

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #165 : 05 Kasım 2011, 18:00:52 »
Selami hocam diyelimki toprağın altında bulunan metal demir veya benzeri manyetikleşme özelliği olan bir metal olsun. Daha önce anlattığınız gibi dünyanında belirli bir manyetik alan çizgilerini kabul ediyoruz. Peki bu altın ve buna yakın bir metalin toprağın altında uzun zamanda oluşan metallerin için oksitlenme ve benzeri minarel zenginliği v.b durumlarda gözardı edilmeyecek. Manyetikleşme özelliği olan bir metal ile iletkenlik özelliği daha kararlı olan bir metal nesne için sadece araştıralacak olan bir durum o metal için yapılacak çalışmalarda değişik sinyaller ile mesela hatam varsa düzeltin mosfetle gönderdiğiniz sinyal belirlenmiş bir frekansta olan kare dalga değilmi bunu açıklarmısınız. Tetiklemede ICL8038 fonksiyon jenaratör entegresi kullanılsa nasıl olur frekansıda ayarlanabiliyor.  Şunu belirtmek isterim enson teknoloji ile geliştirilmiş bir cihaz  yeraltı görüntülerini toplayarak sonradan pc ortamda değerlendirilerek 3 boyutlu görüntüsü elde ediliyor. İşin açığı bana kalırsa dedektör sistemindeki mantık ses sistemlerindeki mantıkla aynı sinyal elde etme ve üzerinde çalışma gibi. Ama siz yaptığınız çalışmalara bilinen teknikleri ne kadar uygulayabiliyorsunuz. Gönderdiğiniz sinyale daha kararlı olması için modülasyon uygulaması yapabilirmisiniz. Dijital modülasyon veya örneğin kodlanmış bir sinyali dijital olarak bobin üzerinden toprağa gönderip manyetik alan üzerinden ve geri bu sinyale eşliğinde yeniden beraberinde gönderdiğiniz kodlanmış sinyal ile birlikte yeniden algılama yöntemi uygulamayı düşündünüzmü. Karadağ hocanın yaptığını enson uygulama devresinde ds1302 real-time clock entegresinin görevi nedir. Neden böyle bir uygulama yapmış bana kalırsa yapacağı işlemleri gerçek zaman doğrultusunda yapabilmek için bu yöntemi düşünmüş. Ve daha da ayrıntısı işlemlerdeki yazılım hesabı v.b gerekesinimler. Siz benim düşündüğüm gibi bir uygulama yapın çok kararlı olmasınada gerek yok sadece o basit mantığı bir uygulayın yeter farkı göreceksiniz hem örnekleme işlemi için program yazarken yapılacak işlemler için zaman değerlerinide belirliyorsunuz. O kısım zor değil bence denemenizde faydası olur. Saygılarımla, forum arkadaşlarımıza ve İslam alemine hayırlı bayramlar dileklerimle...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #166 : 05 Kasım 2011, 22:04:53 »
s.a.
arkadaşlar devre için gereken yazılımıda büyük oranda bitirdim, ufak tefek görsel hataları dışında herşeyi tamam, isis simülasyonda çalışıyor.
işte videosu yalnız, benim pc biraz yavaş olduğu için simülede yavaş çalışıyor.

deneme

Çevrimdışı makedonyalı

• Yüzbaşı
« Yanıtla #167 : 08 Kasım 2011, 04:42:22 »
Pro-Tr HOCAM emeğine sağlık
Düşmanın acıkmışsa doyur,Susamışsa suver. Kötülüğe yenilme,kötülüğü iyilikle yen.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #168 : 08 Kasım 2011, 11:37:40 »

tşk ederim. usta devrenin herşeyi tamam, sıra PBC çizimine geldi. şemayı son hale getireyim ben buna bir arkadaş pcb çizsin. ne dersiniz? sizce yeterli ise şemayı son halde tekrar vereyim. uygulamaya geçelim, ne dersiniz?

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #169 : 08 Kasım 2011, 22:35:18 »
Selami hocam bayramınız mübarek olsun. Devrenin enson açık şemasını eklerseniz ben başlarım çizime eğer çizimlerimi beğeniyorsanız tabiki? Bazı devre elemanları özellikle dirençler %1 toleranslı olarak piyasada kolay bulanamadığı için ve bende olmadığı için smd ve normal kılıf yapısında ortaklaşa tek direnç halinde olsunmu yoksa sadece 1/4 watt kılıf yapasındamı olsun. 

SALİHGENÇ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #170 : 08 Kasım 2011, 23:21:25 »
ellerine sağlık pro tr usta allah çalışmalarının devamını getirsin

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #171 : 09 Kasım 2011, 19:02:37 »
Merhaba Arkadaşlar,

Bir süredir zaman bulup eklemek istediklerimi ekleyemiyordum ama kaldığım yerden yazılanları okuyunca pro-TR nin benim anlatmaya çalıştığım ground balancede bir önceki adımdaki ground yerine o anki ground alınmasının daha doğru olacağı noktasındaki düşüncemin üzerine gittiğini farkettim. Benim de üzerinde durduğum 1. konu buydu zaten. Bende bunun için hazırda devre yok ama bişeyler düşünüyorum bu gece eklerim inşallah işe yarar bişeyler çıkar. Gelelim bahsettiğim 2. konuya. Burada hep 2 örnekle ayrım konusuna gidilmiş. Bildiğimiz bişey varki mesafeden kayıp olsada metallerin sönümlenme eğrisinde meydana getirdiği değişiklikler metalin cinsi ile alakalı oluyor. Bunu incelemek için de eğriden birden çok örnek alarak bu örnekleri incelemek gerekiyor. Eğriden çok örnek alma işini şimdiki denetleyicilerimiz ile adc çevrim hızı nedeni ile düzgün olarak yapamıyoruz. Bunun yerine eğri sönümlenirken birçok kondansatörü sıra ile eğri üzerinden şarj edersek ve sonrasında onları okursak yada bunu yapan hazır entegreler var sample&hold olarak geçiyorlar onlardan birini kullanırsak bir sonraki pulseye kadar bu örnekleri incelemek için uzunca bir zamanımız olur. Bu sayede de elimizde ayrım yada mineral ayrımı için çok daha fazla veri olur.

Saygılarımla
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #172 : 09 Kasım 2011, 19:15:16 »
Selami usta istersen sen şemanın son halini ver ben devreyi hiç değilse board üzerinde de olsa bir deneyeyim sonradan gerek duyarsak ekleriz. Simülasyonda düzgün sonuç alınamıyor. Gerçi şöyle bir durumda var o anki asıl gnd nin etkisi görmek için devreye en az 1 belkide daha fazla opamp eklemek gerekecek ve bu opamplar da slew rate olarak iyi opamplar olması gerkecek bunu da düşünmek lazım.

Saygılar

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #173 : 09 Kasım 2011, 19:24:57 »
Merhaba Arkadaşlar,

Bir süredir zaman bulup eklemek istediklerimi ekleyemiyordum ama kaldığım yerden yazılanları okuyunca pro-TR nin benim anlatmaya çalıştığım ground balancede bir önceki adımdaki ground yerine o anki ground alınmasının daha doğru olacağı noktasındaki düşüncemin üzerine gittiğini farkettim. Benim de üzerinde durduğum 1. konu buydu zaten. Bende bunun için hazırda devre yok ama bişeyler düşünüyorum bu gece eklerim inşallah işe yarar bişeyler çıkar. Gelelim bahsettiğim 2. konuya. Burada hep 2 örnekle ayrım konusuna gidilmiş. Bildiğimiz bişey varki mesafeden kayıp olsada metallerin sönümlenme eğrisinde meydana getirdiği değişiklikler metalin cinsi ile alakalı oluyor. Bunu incelemek için de eğriden birden çok örnek alarak bu örnekleri incelemek gerekiyor. Eğriden çok örnek alma işini şimdiki denetleyicilerimiz ile adc çevrim hızı nedeni ile düzgün olarak yapamıyoruz. Bunun yerine eğri sönümlenirken birçok kondansatörü sıra ile eğri üzerinden şarj edersek ve sonrasında onları okursak yada bunu yapan hazır entegreler var sample&hold olarak geçiyorlar onlardan birini kullanırsak bir sonraki pulseye kadar bu örnekleri incelemek için uzunca bir zamanımız olur. Bu sayede de elimizde ayrım yada mineral ayrımı için çok daha fazla veri olur.

Saygılarımla

karadağ ustam o bahsettiğim noktadan aldığım ground samplesi ilk noktada hiç bir etki göstermedi, ancak bahsettiğim ilk opamp çıkışından aldığımda da sinyalin çok hassas olduğu ve herşeyden etkilendiği için iptal ettim. hold cond. ile oynadım 1nF ile 100nF arasında denedim, ama bir türlü sinyalin çıkışında stabil bir çıkış alamadım, cond. e paralel direnç attım ddeğişmedi.şemayı bir ara veririm. ama dediğim gibi ilk kattan örneklemek gerekir yapılacaksa...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #174 : 09 Kasım 2011, 19:43:56 »
Tamam ozaman Selami usta aynı fikirdeyiz demektir. Ben gerçekte denemeden devre ortaya koymanın doğru olmayacağını düşünüyorum. Aklımda olanı deneyip buraya eklerim ama bunun için ilk kattan slew rate değeri iyi olan tl081,lf356 gibi bir opamp ile değeri yükseltmemiz gerekiyor. Zira daha düşük slew rate değerine sahip bir opamp ile gürültüyü yükseltemeyebiliriz. Ayrıca bende c ile bir yazılıma başladım bayada ilerledim. Senin ekrandan video yakalamak için kullandığın programı söylersen bende bir video eklemek istiyorum.

Saygılar

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #175 : 09 Kasım 2011, 19:58:10 »

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #176 : 09 Kasım 2011, 23:04:20 »
karadağ ustam gayet güzel olmuş, siz sanırım 128x64 glcd kullandınız sanırım. çok fonksiyonel olmuş aslında  ;)

Çevrimdışı makedonyalı

• Yüzbaşı
« Yanıtla #177 : 09 Kasım 2011, 23:24:16 »

tşk ederim. usta devrenin herşeyi tamam, sıra PBC çizimine geldi. şemayı son hale getireyim ben buna bir arkadaş pcb çizsin. ne dersiniz? sizce yeterli ise şemayı son halde tekrar vereyim. uygulamaya geçelim, ne dersiniz?

HOCAM pcb çizimim inan sıfır düzgün bir pcb hazırlayamıyorum çalıştığım projeleri sağolsun bir arkadaşım var ona çizdiriyorum . Hüseyin talip çizimleride güzel Hocam yardım edemediğim için üzgünüm saygılarımla...
Düşmanın acıkmışsa doyur,Susamışsa suver. Kötülüğe yenilme,kötülüğü iyilikle yen.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #178 : 09 Kasım 2011, 23:27:14 »
karadağ ustam şimdi biz 2x16,4x20 veya 128x64 glcd ekranlardan hangisini kullanacağız, açıkcası benim hiç glcd deneyimim olmadı, zira bunun için hiç fırsatım olmadı ve 128x64 glcd ekranım yok. şemayı oluştururken hangi ekrandan kullanacaz?

Çevrimdışı spy_worm

• Yüzbaşı
« Yanıtla #179 : 10 Kasım 2011, 00:39:50 »
s.a
karadağ usta 128x64  glcd ile mükemmel görünüyor 2x16  4x20 filan gördük yaptık gerekse ama bu daha şık birşey me asaletli bişey ama forum dedektörü olacak bukadar özenti bukadar lüks piyasadaki dedektörlerde yok usta burada amaç en iyisimi olsun ki öyle ise bu şekil süper olur usta Allah herkese çalışmalarında kolaylıklar versin.
saygılarımla spy_worm...
Gece bir Rüya Görürsün Uyanır Geri Yatarsın Yada Kalkar RüyaLarının Peşinden KOŞARSIN !...