Gönderen Konu: Dedektörlerde Potansiyometreler neden ters çalışır?  (Okunma sayısı 5688 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı elsidi

• Yüzbaşı
Dedektörlerde potansiyometreler neden ters çalışır?
pi olsun vlf olsun, dedektörlerin discrim,sens,ground,potları ters çalışabilmekte bunları çok yaşadım
kendimce çözümünü buldum. Biz amatörlerin çoğunda ben dahil osilaskopumuz yok.Teknik olarak
ters çalışmasının sebebinide tam olarak bilmiyorum. Sadece mantık yürütebiliyorum, onunda doğruluğundan
emin değilim.Sinyalin tepe değerini aşması (evrilmesi)gibi. Hocalarımdan balık tutmasını öğrenmek istiyorum
Sorum şu osilaskopumuz olsa ekrandaki sinyalin potansımızı ters veye doğru çalışacağını önceden
görebilirmiyiz eyer cevabınız evet'se hemen bir osilaskop alıyorum
Potansların ters çalışmasının sebeplerini, bizim anlayabileceğimiz delde, bir bilen hocam anlatırsa, ona dua ederim.
Saygılarımla

Çevrimdışı galaksi

• Yüzbaşı
Ynt: Dedektörlerde Potansiyometreler neden ters çalışır?
« Yanıtla #1 : 14 Ağustos 2011, 00:47:50 »
Ters çalışan potların dıştaki uçlarının yerlerini değiştir.

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2 : 14 Ağustos 2011, 03:50:55 »
Ters çalışan potların dıştaki uçlarının yerlerini değiştir.

hep işe yarıyor bizzat kullandığım yöntem ;)
TA5DF

Çevrimdışı elsidi

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3 : 14 Ağustos 2011, 21:07:54 »
Sayın galaksi hocam potların uçlarını ters çevirmek kendimizi kandırmak gibi bir şey Potlarımızın ters çalıştığına eminsek
zaten devre tam verimli çalışmıyor demektir Sorumun cevabı bu değil Lütfen bu konuya hakim bir bilen hocam
teknik olarak izah etmesini rica ediyorum.Saygılarımla

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #4 : 15 Ağustos 2011, 08:34:40 »
Merhaba,

Pulse sistemler için bahsedecek olursak, eğer sönümlenme eğrisinde osilasyona benzer bir bozukluk olursa net bir şekilde kazanç için kullanılan yada örnekleme noktasının kaydırılması için kullanılan potlarda ters çalışma meydana geliyor. Zaten butür ters çalışma olan devrelerde gözle görülür kararsızlıklar da oluyor.

Saygılarımla
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #5 : 15 Ağustos 2011, 09:55:58 »
Dedektörlerde potansiyometreler neden ters çalışır?
pi olsun vlf olsun, dedektörlerin discrim,sens,ground,potları ters çalışabilmekte bunları çok yaşadım
kendimce çözümünü buldum. Biz amatörlerin çoğunda ben dahil osilaskopumuz yok.Teknik olarak
ters çalışmasının sebebinide tam olarak bilmiyorum. Sadece mantık yürütebiliyorum, onunda doğruluğundan
emin değilim.Sinyalin tepe değerini aşması (evrilmesi)gibi. Hocalarımdan balık tutmasını öğrenmek istiyorum
Sorum şu osilaskopumuz olsa ekrandaki sinyalin potansımızı ters veye doğru çalışacağını önceden
görebilirmiyiz eyer cevabınız evet'se hemen bir osilaskop alıyorum
Potansların ters çalışmasının sebeplerini, bizim anlayabileceğimiz delde, bir bilen hocam anlatırsa, ona dua ederim.
Saygılarımla

slm.sn elsidi aslında cevabı kendiniz de vermişsiniz.ben vlflerle ilgilenmiyorum.pı için konuşursak,bahsettiğiniz sorun bi kaç kez başıma geldi.önceleri skop yoktu nedenini araştırsam da skop olmadığından sağlıklı bi çözüm yolu bulamamıştım.tavsiye edilenleri de denemiştim ama çözüm olmamıştı.
skop aldıktan sonra gördüm ki tüm sorun bobin,bobine bağlı söndürme direnci ve onlardan da önemlisi kullandığımız opamp'mış.bu tür sorunlarda skop kesin çözüme ulaştırır kanaatindeyim.zaten dikkat edecek olursanız bu sorunlarla sadece skopu olmayan arkadaşlarımız boğuşuyor.senin balık tutmayı öğrenmekten çok skopa ihtiyacın var gibi.:) umarım faydalı olmuşumdur

Çevrimdışı elsidi

• Yüzbaşı
« Yanıtla #6 : 15 Ağustos 2011, 15:05:03 »
Çok değer verdiğim iki üstad'dan soruma cevap almaktan son derece mutluyum Allah'da sizi mutlu etsin
Bu mübarek günde dualarım sizin için Saygılarımla