Gönderen Konu: Üniversite öğrencisiyim abilerimden proje konusunda yardım bekliyorum.  (Okunma sayısı 2305 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SefaCanpolat

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
Merhabalar,

Proje olarak otonom araç yapıyoruz. Mesafe sönsörlerinde hata payı çok olduğu için metal dedektör ile yapmak istiyoruz.[/size][size=78%] [/size]10-60 cm aralığında öndeki aracı tanımlayacak bir dedöktör yapmamız lazım. Delta pulseler çok detaylı. Önerebileceğiniz daha basit düzeyde bir devre var mı?

Çevrimdışı SefaCanpolat

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
Yazı çıkmamış eksik kısmı yazıyorum = Mesafe sensörleri dış etkenlerden çok etkilendiği için metal dedektör ile yapmaya karar verdik.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
Otonom sistem için dedektör kullandığınızda mesafe ölçümü sorununu nasıl çözeceksiniz?
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı wtrk

• Yüzbaşı
  • Her arayan bulamaz ama bulanlar hep arayanlardır.
Konfigure edebilirseniz ve sisteminize uyarlayabilirseniz SICK alan tarayıcılar var, tam anlamıyla işinizi görecektir. Biz kullanıyoruz
NoBodY CaN StoP Me.!!!

Çevrimdışı SefaCanpolat

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
Otonom sistem için dedektör kullandığınızda mesafe ölçümü sorununu nasıl çözeceksiniz?

Sistem yanlış park eden biri varsa ona karşı bir koruma algoritması. O yüzden mesafeye ihtiyacımız yok. Sadece var mı yok mu diye bakmamız gerekiyor

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi

Sistem yanlış park eden biri varsa ona karşı bir koruma algoritması. O yüzden mesafeye ihtiyacımız yok. Sadece var mı yok mu diye bakmamız gerekiyor

Tamam yön sorununu atlattık. Peki ya çö konteyneri varsa ne olacak? Ya da bir logar kapağı? Her şeyi düşünmek lazım. Bunları da geçtim aracın kendisi metal. Bu işi ultrasonic yapmanız daha doğru olabilir belki.

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı Ankebut

• Yarbay
  • **
  • www.teknolojiekibi.com
sefa canpolat evet metal dedektörü bu işte kullanılmaz. Yani kesinlikle iş görmez diye düşünüyorum. manyetik alan sensörü kullansan gene işine yaramaz plastik aksamlar algılanmaz. SICK sistemlerinin küçük mesafelerde ne kadar etkili olduğunu bilmiyorum yani metre altındaki mesafelerde ne kadar işe yarar bilmiyorum ama metre bazındaki mesafelerde iyi iş gördüğü doğrudur. Karadağ ustamın dediği gibi ultasonic bir sistem santimetre mesafeler  gibi algılamalar için daha sağlıklı olacaktır. Üstelikte metal veya plastik her madde için işe yarayacaktır.

Çevrimdışı SefaCanpolat

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
Şöyle birden çok sensör var içerisinde zaten. Ultrasonikler gürültüden etkileniyor. Metal dedektörün tek amacı araba var mı ona bakacak. Ekstra önlem çünkü başka arabaya çarpması en kötü senaryo. Çöp kutusu konteyner sabit şeyler olduğu için park etmeye başlamadan görüntü işleme üzerinden bunu algılıyor ancak park sırasında öndeki araç harekete geçerse sorun yaşıyoruz.
Özetle arabanın önü arkasında araç var mı diye bakacak; evet hayır seçeneklerine göre hareketine devam edecek

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
Arabanın kendisinin de metal olması durumu var.

Çevrimdışı vaginaknight

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
Sefa olayı çok güzel düşünmüşsün dedektör kullanmak frekans sayesinde çok faydalı olacaktır.

Yalnız bu projede tek bir sıkıntı var bu general fetöcü olabilir.