Gönderen Konu: nexus acayıp dedektör VİDEO GÖRÜNTÜLERİ EKLEDİM  (Okunma sayısı 251363 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emekli AMCA

• Ziyaretçi

remzi

• Ziyaretçi
Ynt: nexus acayıp dedektör VİDEO GÖRÜNTÜLERİ EKLEDİM
« Yanıtla #201 : 15 Mart 2008, 22:44:57 »
A4 kağıdı büyüklüğündeki bir bakır levhayı( yani baskı devre plaketini ) yaptığınız cihaz kaç cm den algılar acaba deneme şansınız oldumu? Deneyip te cevabı yazabilirmisiniz...

İyi çalışmalar...

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #202 : 16 Mart 2008, 11:52:52 »
merhabalar..
elimde a4(yaklaşık595cm kare)dar  pertinaks yoktu ama 0.5 mm kalınlığında 415cm kare tutan bakır süsleme tabağını 1.30 cmden baya iyi ses veriyor.
unutmayalım ki cismin alanı kadar  kalınlığı da çekim kuvvetini etkiler .denemeler  çok ince parça ile  olduğunu ve bunun(bilmeyenler için yazıyorum)toprakta  arazide farklı sonuç vereceğidir..

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #203 : 16 Mart 2008, 21:41:35 »
yanlış olmuş 1.3 metre olacak

Çevrimdışı alcapane

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #204 : 19 Mart 2008, 03:12:11 »
UYKUSUZ KARDEŞ KAFAMA TAKILAN BİŞEYİ SORMAK İSTİYORUM NEDEN GOLDEN SABRE İLE İLGİLİ LİNK PAYLAŞIMLARI VB. BENZERİ PAYLAŞIMLARINI BU NEXUS KONUSUNDA YAPILMASINA İZİN VERDİĞİNİ HATTA SENİNDE BU KONUDA PAYLAŞIM YAPTIĞINI ANLAYAMADIM NEDENİ NE ACABA .BİRDE AYNI MALZEME VE AYNI PCB YE SAHİP VARNA VLF  DİYEDE KONU AÇILDI ASLINDA BİLGİLER MALZEMELER HERŞEY AYNI ONADA MÜDAHELE ETMEDİN.BU ŞEKİLDE OLDUĞU ZAMAN FORUMDA BİR KARGAŞA OLUR VE ULAŞMAK İSTENİLEN BİLGİLERE ULAŞMAK ZORLAŞIR .DELTA KONUSUNA GÖSTERDİĞİN İLGİYİ BU KONUYADA GÖSTERİRSEN ARKADAŞLARA DAHA FAYDALI OLACAĞI KANISINDAYIM...TABİ BU BENİM FİKRİM..
« Son Düzenleme: 19 Mart 2008, 03:19:56 Gönderen: alcapane »

Çevrimdışı erc

• Onbaşı
« Yanıtla #205 : 21 Mart 2008, 18:25:50 »
arkadaşlar nexus yapayım dedim kusura bakmayın kafam karıştı.şemalar birbirini tutmuyor.varna, bulgaria,magnum hepsi karışmış entegreler eksik.kusura bakmayın bu nexus ' u yapan ve calıştıran arkadaşlar bunun tam olarak devre,dizayn,bobin olarak bir dosya şeklinde verseler yapmak isteyen arkadaşlara yardımı olur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı alcapane

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #206 : 22 Mart 2008, 00:45:50 »
KONUYU İNCELERSEN BÜTÜN BİLGİLER MEVCUT KARDEŞ

sky2008

• Ziyaretçi
« Yanıtla #207 : 22 Mart 2008, 23:45:55 »
youtube kapalı olduğu için bu adres ile ulaşılabilir.
http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-www.cgi/http://www.youtube.com/watch?v=oC8AjkXASdI

Çevrimdışı warcy

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #208 : 24 Mart 2008, 00:02:22 »
arkadaşlar bu devreyi yapmak istiyorum fakat yeterli cihaz ve bilgim fazla yok amatör olarak ugraşıyorum ancak deltayı yapabildim bunu bana yapıp gönderebilecek biri varsa çok memnun olurum yardımlarınızı bekliyorum herkese kolay gelsin teşekkürler ....

remzi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #209 : 25 Mart 2008, 20:52:35 »
Devreyi yapan arkadaşlar ben devreyi çalıştıramadım. Birazcık yardımınız gerekiyor. Verici katını çalıştırmayı başardım. IC6 opampının 3 ve 5. bacağında çok güzel bir sinüs sinyali görüyorum. Ama IC6 nın çıkışları olan 1 ve 7 Numaralı bacaklardan hiç sinyal alamıyorum. Bu uçlardan osilaskopta nasıl bir sinyal görmem gerekiyor?

Ayrıca birşey daha eklemek istiyorum. Bobin sıralaması yerleşim planında doğru verilmemiş galiba. Şemaya göre takip edince yanlış olduğu belli. Bobinlere bağlı olan vidalı klemenslerde 1 ile numaralı uçların arasına 15nF kondansatör değdirince osilatör çalışmaya başlıyor. Değdirmezsem Osilatör 527kHz gibi saçma değer gösteriyor. Değdirdikten sonra 5.3kHz Süper bir sinüs sinyali çıkıyor.

Siz böyle bir çalışma yaşadınızmı arkadaşlar. Biraz uzun oldu kusura bakmayın.

Cvp larınızı bekliyorum iyi çalışmalar...

Çevrimdışı j.ali

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #210 : 26 Mart 2008, 08:45:57 »
Devreyi yapan arkadaşlar ben devreyi çalıştıramadım. Birazcık yardımınız gerekiyor. Verici katını çalıştırmayı başardım. IC6 opampının 3 ve 5. bacağında çok güzel bir sinüs sinyali görüyorum. Ama IC6 nın çıkışları olan 1 ve 7 Numaralı bacaklardan hiç sinyal alamıyorum. Bu uçlardan osilaskopta nasıl bir sinyal görmem gerekiyor?

Ayrıca birşey daha eklemek istiyorum. Bobin sıralaması yerleşim planında doğru verilmemiş galiba. Şemaya göre takip edince yanlış olduğu belli. Bobinlere bağlı olan vidalı klemenslerde 1 ile numaralı uçların arasına 15nF kondansatör değdirince osilatör çalışmaya başlıyor. Değdirmezsem Osilatör 527kHz gibi saçma değer gösteriyor. Değdirdikten sonra 5.3kHz Süper bir sinüs sinyali çıkıyor.

Siz böyle bir çalışma yaşadınızmı arkadaşlar. Biraz uzun oldu kusura bakmayın.

Cvp larınızı bekliyorum iyi çalışmalar...
merhaba kardeş ben sadece osc ve priampli bölümünü yapıp  deneme yaptım çok hassas senin de dediğin gibi osc bağzan yüksek frekanslara çıkıyordu ben 68k dirençlere parelel 150p bağladım çok kararlı çalışıyor IC 6 ya gelince girişte sinyal olupta çıkışta olmmaması bence beslemede bir hata var şaseye göre +4v  ve  -4v  varmı kontrol et bobin bağlı değilken 1 -3-5 ve 7 nolu uçlarda 0 volt olması gerek opampların çalışma prensibi böyle  eğer + -  beslemede sorun varsa 393 e ve devresine bak  + - besleme düzgünse IC 6 bozuktur dışardan takılan kondansatöre gelince osc yi 5.7khz e ayarlamak için kolay gelsin saygılar
PAYLAŞILMAYAN BİLGİ BİLGİ DEĞİLDİR SAYGILAR

remzi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #211 : 26 Mart 2008, 09:30:01 »
Devrede bobine bağlanan uçlarda bir yanlışlık var diye gördüm. Sİzde öyle bir yanlışlığı gördünüzmü?

remzi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #212 : 26 Mart 2008, 13:10:24 »
Devrenin simetrik beslemesini IC7 entegresi yapıyor değilmi?

IC7 opampının 1 numaralı ucunu şase kabul edersek 7808 in çıkışı +4V olmalı, adaptörü bağladığımız eksi uç ise -4V olmadı değilmi?

Resimde IC7 opampının oluğu yeri işaretledim...

Çevrimdışı j.ali

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #213 : 26 Mart 2008, 17:41:17 »
Devrenin simetrik beslemesini IC7 entegresi yapıyor değilmi?

doğrudu kardeşim şase IC 7  entegresinde oluşuyor
 bobinde bir terslik yok siz neresini ters buluyorsunuz ?
PAYLAŞILMAYAN BİLGİ BİLGİ DEĞİLDİR SAYGILAR

remzi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #214 : 26 Mart 2008, 18:05:11 »
PCB ile bobin bağlantısında yukarıdan aşağıya 1-2-4-3 olarak vermiş ama PCB deki yollar takip edilirse böyle değil. 4-2-1-3 olması gerekiyor. Ben böyle gördüm sizde böylemi yaptınız diye soruyorum?

remzi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #215 : 27 Mart 2008, 09:04:43 »
Arkadaşlar devreyi çalıştırdım. Mesafe arkadaşların dediği gibi oldukça iyi. Ufak bir problemim var. Devreyi ilk çalıştırdığımda bobinin frekansı 527kHz de. PCB deki bobin uçlarının üst iki ucuna 15nF kapasitör değdirince 5.3kHz e düşüyor. Bunun sebebini bulamadım. Yapacak arkadaşlara tavsiye ederim. Devre güzel çalışıyor...
« Son Düzenleme: 27 Mart 2008, 12:20:07 Gönderen: remzi »

Çevrimdışı mavi

• Onbaşı
« Yanıtla #216 : 27 Mart 2008, 12:19:19 »
bende inceledim ve bağlantı 4 2 1 3 oluyor  ama yapmadım henuz

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #217 : 28 Mart 2008, 13:17:42 »
Selam

http://www.4shared.com/  üye olduktan  sonra çok kullanışlı yükleme sitesi.

www.rapidshare.com 
www.savefiles.com da var,

aşağıdaki mesajıda bugün bidaa okudum da.
aklıma geldi..

saygılar
Erol

GORDİANUS
Onbaşı

Teşekkür: +1/-0
[artır] [azalt]

Ynt: nexus acayıp dedektör
« Yanıtla #19 : Ocak 19, 2008, 05:13:54 ÖS »   

--------------------------------------------------------------------------------
verdıgım linki actıngında aynı devre cikiyor daha linkin basinda 2tane ıc4007 2 tl062 1 5532 2tane lm393 devreyı buraya tasiyamıyorum elimde yaklasik 150 tane metal dedektor seması var şu bilgisayarı biraz daha cozersem hepsini aktaracam buraya.

Çevrimdışı GORDİANUS

• Yüzbaşı
« Yanıtla #218 : 28 Mart 2008, 18:46:54 »
EROLUNAL ARKADAS Bİ ARA ATARIM VİRSAT BULDUGUMDA AMA BENCE GEREK YOK HEPSİ GEOTECTTE VAR SİRADAN BİLDİGİNİZ DEVRELER

Çevrimdışı keçelerli

• Yüzbaşı
  • Goldenmask
« Yanıtla #219 : 30 Mart 2008, 14:52:59 »

arkadaşlar devre bitti ama ama ses kısık geliyor  bu transistörlerin bağlantıları nasıl olacak ebc bce 
(ᵔᴥᵔ)◖⚆ᴥ⚆◗ʕ·ᴥ·ʔ(◕ᴥ◕)