Gönderen Konu: sata driver olan laptop ve destop pc ler için kurulum  (Okunma sayısı 7516 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
arkadaşar 1 tam gece ve yarım günümü alan ve sonunda çözebildiğim bir problem ve çözüm yolunu sizlerlepaylaşmak istiyorum
sata hdd si olan pc lere xp kurmak için ya satayı biostan kapamalı yada sata driveri disket sürücü ile yüklenmelidir
peki pc niz laptopsa ve biosta sata yönetimi yosa neolacak??? işte cumartesi günü aldığımız hp pavilion dv6000 serisini 6535 model laptopu böyle geldi pc de vista yüklüydü xp ye geçmek isteyince de hdd yi görmüyordu sabaha kadar denemediği yol kalmadı en sonunda pc ye usb den bağlanan bir disket sürücü takmak için kadıköye arkadaşımın pc şirketine geldim burada da usb flopy bulamayınca aha dedim xp kuramıycaz makinaya!!!
en sonunda xp cd sinin içine sata driverini gömerek yapabildim sizlere de bunu yazmak istedim alttaki yazdan faydalanarak sizde sata driverini cd ye ekleyebilirsiniz.

Böylece xp kurulum yaparken sürücüleri kendisi bulacak.

1.     Sata sürücüsünü indiriyoruz, zipi açıp ilgili dosyayı d diskinde sata driver diye bir klasör oluşturup içine kopyalıyoruz.

2.     Winimage programını indirip, kuruyoruz. (winima80.exe)

3.     WinImage programını aç, file menüsüne tıkla, open a tıkla. 1. Madde de oluşturduğumuz d de yer alan sata driver klasöründen f6flpy32.exe isimli dosyayı seç. 8 tane dosya görünecek. Menüden image i ve extract i seç. Bütün dosyaları d deki sata driver isimli klasöre aç. Bu 8 dosyanın sata driver klasöründe olduğunu gördükten sonra winimage programını kapatabiliriz.

4.     nLite programı indir ve bilgisayarına kur.

5.     Orjinal xp cd sini bilgisayarına tak, nlite programını çalıştır. Next e tıkla,
“Locating the Windows installation”, sayfasında browse – bilgisayarım – dvd sürücünüzü seç. Bir pencere açılacak.

•     “Select where to save the CD installation files for modification”. sayfasında boş bir klasör göster yada yoksa oluştur.
•     OK ye tıkla. Açılan pencerede d ye git, windowsxp adında yeni bir klasör oluştur. Nlite cd deki bütün dosyaları buraya kopyalayacak.
•     Kopyalama bitince next e tıkla, presets sayfasında next e tıkla, Task Selection sayfasında Integrate Drivers and Create Bootable ISO yı seç, next e tıkla.
•     Drivers sayfasında Insert > Single Driver a tıkla. Açılan yeni pencere d ye oluşturduğumuz sata driver klasörünü seç. Gelen iki seçenekten iaachi yi seç.
•     Open a tıkla, gelen yeni pencereden Intel(R) 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH8M-E/M) seç. OK ye tıkla, yeni açılan pencerede “Do you want to start the process?” sorusuna yes de.
•     Orjinal xp cd sini çıkarıp yeni boş bir cd takın. Next e tıkla, Bootable ISO penceresinde Direct Burn ü seç. Cd ye bir isim yaz, 4X hızında yazmayı seç. Nlıte yeni cd yi yazmayı bitirdikten sonra yeni bir xp cd niz olacak.

Kurulumu yaparken dikkat etmeniz gereken bir konu var.
Windows xp kurulum ekranında kuruluma başlarken size iki seçenek sunuyor.
1-Dosya sistemini olduğu gibi bırak.
2-Ntfs olarak biçimlendir. Bunu seçip hızlı biçimlendir derseniz hatasız kuruluma devam edebilirsiniz.

not: ilgi olursa nlite ve winimage linklerini de ekliycem
« Son Düzenleme: 02 Ekim 2007, 01:57:25 Gönderen: Karadağ »
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı mutsuz4

• Yüzbaşı
Ynt: sata driver olan laptop ve destop pc ler için kurulum
« Yanıtla #1 : 01 Ekim 2007, 15:50:29 »
teşekkürler karadağ gecenlerde bi arkdas bana sormustu bu konuyu hdd görmedi diye... paylasımın için cok teşşkürler..
(BiLGi PaYLaŞıLDıKÇa ÇoĞaLıR)                        J@F

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #2 : 02 Ekim 2007, 01:56:52 »
arkadaşlar şimdi öğrendim eğer vista yüklü ve xp ye geçiş yapılmak isteniyorsa dah basit bir yol var eğer bunu dün gece öğrenseydim hem bukara uğraşmıycaktım hemde üşütü grip olmıyacaktım:((((

Yeni bir bilgisayar aldınız diyelim ve Windows Vista yüklü üzerinde kullandınız fakat çok yabancı geldi alışmanız gerekiyor ama zamana ihtiyacınız var. Windows XP nizi özlediniz ve bir süre ikisini birlikte kullanmak istiyorsunuz.Vista yı silip yeniden kurmak üzerine Windows XP Kurmak üzerine Windows Vista kurmak ile uğraşmak istemiyorsunuz. Şimdi anlatacaklarimda Windows Vista yı silmeden Windows XP yi nasıl kuracağınızı anlatacağım.

Ilk olarak diskimiz Tek Partition olduğunu farzediyorum. Yeni bir alana ihtiyacımız var bunu içinde disk management a girip Birinci bölüme tiklayarak Windows XP için shrink partition ile bölüm ayiracağiz. ( Windows Disk Management ile ilgili forumda makalemiz var )

CD/DVD için atanmış sürücü harfini değiştiriyoruz. D harfini ikinci bölüm ( Yeni oluşturduğumuz) E harfini Cd/Dvd için atıyoruz. Yeni oluşturduğumuz bölüme tiklayarak new simple volume diyorz ve yeni bir alan oluşturuyoruz. Dilerseniz yeni alana volume name verebilirsiniz. Ben karıştırmamak için " xp " yazmanızı tavsiye ederim. Disk managementdan çıkabiliriz.

Yapılan işlemlerin güncellenmesi için Windows Vista yı yeniden başlatıyoruz.

Windows XP cd sini sürücüye yerlestirdikten sonra (Sistem cd den açılacak şekilde ayarlı olmalıdır. Değilse kapattıktan sonra setup tan ayarlayın.) normal Windows XP kurulumunu belirlediğimiz sürücünün üzerine yapın.

VistaBootPro programını download ediyoruz. (Vistabootpro programını kurup çalıştırabilmek için .Net framework 2.0 in sistemimizde yüklenmiş olması gerekmektedir.) VistaBootPro yu çalıştırdığımızda BCD ( Boot Configuration Data)nin yedeğini almamızı isteyecektir. Değişiklik yapmadan system bootloader kısmına giriyoruz.

Burada birinci bölümde " Windows Vista Bootloader " ı seçiyoruz, ikinci bölümde " all drivers " ı seçiyoruz, ve " Install Bootloader " ı seçiyoruz. Ardından Diagnostic seçeneğine girerek " Run Diagnostic " i çalıştırıyoruz. Vistabootpro Manage Os Entries bölümüne geçecek ve bize " Earlier Version of Windows " u ve " Microsoft Windows Vista " yı gösterecektir. Açılış menusunde görüntülenmesini istediğiniz isimleri, bekleme sürelerini burada değiştirebilirsiniz.

Sistemi yeniden başlattığınızda yukarıdaki gibi bir açılış görüntüsüne sahip olacaksınız.

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3 : 20 Haziran 2008, 00:15:34 »
linkler

nlite:http://www.nliteos.com/download.html
winimage:http://www.winimage.com/download.htm