Gönderen Konu: A_PULSE (deltaya rakip) derin ve ayrımlı pi dedektor  (Okunma sayısı 235239 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı LORD_EX

• Yüzbaşı
Ynt: A_PULSE (deltaya rakip) derin ve ayrımlı pi dedektor
« Yanıtla #240 : 28 Mayıs 2010, 09:42:05 »
ilk enerjiyi verdim. PCB de kısa devre çıktı. Düzelttim. besleme katında hala problem var. Bir kısa devre daha olabilir. Besleme katındaki 555 den sonraki 7808 den +8v. alamadım. ters bağlana bir diyot olabilirde. Ayrıntılı bakamadım. Yarına kaldı.
Bobinden puls alabiliyorum. Şu an uzun süreli bir bip sesi var.
« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2010, 09:43:51 Gönderen: LORD_EX »

kawizen

• Ziyaretçi
« Yanıtla #241 : 28 Mayıs 2010, 10:30:52 »
slm  ustalar
bu a  pulsenin   videsu   yokmu

Çevrimdışı LORD_EX

• Yüzbaşı
« Yanıtla #242 : 28 Mayıs 2010, 12:16:53 »
slm  ustalar
bu a  pulsenin   videsu   yokmu
Çalışırsa arazide bir çekim yapacam.

ak şemsettin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #243 : 29 Mayıs 2010, 02:38:45 »
 Arkadaşlar devrede problem yok çalışıyor. Kendi cihazınızı kontrol edin. Sadece çekim mesafesinde problem var. Ayrım çok dar alanda gerçekleşiyor mesafe genişledikçe seçim azalıyor, ayarlanmasıda baya bir zor. bunun haricinde problem yok. Toprakta minerellere karşı etkilenmiyor. Dediğim gibi sadece mesafesi çok az.
Ustalar bunu düzeltebilirse eğer bu cihaz mükemmel olacak gibi geliyor bana.
Emeği geçenlere teşekkürler. Allah yar ve yardımcımız olsun... Amin. herkese kolay gelsin.

Çevrimdışı LORD_EX

• Yüzbaşı
« Yanıtla #244 : 29 Mayıs 2010, 09:16:08 »
PCB leri hazır almıştım. 2 yerde kısa devre çıktı. OPAMPLARIN hepsi yanmış. Şimdi işin yoksa malzeme bekle....

Çevrimdışı LORD_EX

• Yüzbaşı
« Yanıtla #245 : 31 Mayıs 2010, 11:53:09 »
mz6466 . pcb tamamen çalısır durumda. pulsestarbg de  ilk olarak voltajlar tamam olacak. tum transistorler ters olacak. ayarlar çok zor. bu yüzden biraz uğraşman gerekecek. resetleme kısmı algılamayı keser  sende bozuk zannedersin. reseti devreden çıkar ve direk çıkışa bağla. ayarların  bitince devreye al. sana başarılar .

mz6466. pcb completely works. case. pulsestarbg too. all voltages will be first. all transistors will be reversed. setting very difficult. so you will need some work. stop detection reset part. do you think got damaged. removed from the circuit and directly connected to reset output. After finishing the settings take circuit. good luck to you.

Devreyi yapan arkadaşlar yukarıda tüm trasistörler ters olacak gibi bir ibare var. Nasıl ters olacak. Şemaya göre mi bağlanacak ? Yoksa pcb demi ters bağlanacak. Bilgisi olan varmı.

ak şemsettin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #246 : 31 Mayıs 2010, 13:02:11 »
LORD_EX Yok öyle birşey. projede ne ise o şekilde yap. Kısa devre olmamasına dikkat et. pbc doğru. elemanlar doğru ve devre çalışıyor. Kolay gelsin.

Çevrimdışı LORD_EX

• Yüzbaşı
« Yanıtla #247 : 31 Mayıs 2010, 13:13:41 »
Akşemseddin kardeş devreden ses seda yok. Durumu izah edeyim. Enerji verince kızmızı değersiz ledi yanıyor. Hoparlörden ses yok.
Voltajları ölçtüm doğrudur. Ne5534 ün 3 nolu ucuna aküden dirençle +12 verince hoparlörden ses geliyor. 4538 lerin çıkışlarında sinyal var. Osilator çıkışında sinyal var. Bobine sinyal gidiyor. (tv de dalgalanma yapıyor ve başlıktan hafif zırıltı geliyor.)

RV4 ile değerli değersiz ledlerini ayarlıyorum. RV3 rv1 rv2 de ledleri etkiliyor. Ama metal yaklaştırınca vs. ses sedda yok.

4053 hariç tüm entegreleri değiştirdim. bir fikrin varmı. Metal yaklaştırdığında NE5534 çıkışındaki değişikliği nasıl ölçebilirim. yani çıkışta nasıl bir değişiklik oluyor. Ölçü aletiyle bu değişikliği görebilirmiyim.

ak şemsettin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #248 : 01 Haziran 2010, 03:25:39 »
Arkadaşlar hemen şunu belirteyim. Teknoloji ekibinin kurmuş olduğu bu sitede hiç bir zaman faydasız ve lüzumsuz bir proje yok. Lütfen yazılanları ve çizilenleri incelemeden rastgele iş yapmayalım. Değerli üstadlarımız güzel fikirlerini bize bir nimet olarak sunuyor ve paylaşıyorlar. Bizde karınca kararınca katkıda bulunabiliyorsak ne ala. Amaç birşeyler kazanmak ve de paylaşmak. Şimdiye kadar verilen projelerin hemen hemen hepsini yaptım. Bu bende tamamen bir hobi, ve hepsinide çalıştırdım. Ufak tefek hatalarımdan dolayı Üstadlarımızı belki zahmete soktum ve hiçbiriside üşenmeden yardımcı oldular. Allah hepsinden razı olsun. Gönülden müteşekkirim hepsine. O nedenle lütfen bazı şeyleri yazmadan önce iyice inceleyelim sonra yazalım üstadları üzmeyelim. Saygılar...

LORD_EX arkadaşım RV6 dan sesi ayarla. Devren çalışıyor anladığım  kadarı ile birde RV6 yı devren çalışırken sağa sola doğru çevirirsen sesi duyacaksın sanırım.Ayrıca ses o akdar da önemli değil sadece ledler iş görüyor zaten. Sen yinede  bir dene bakalım. Kolaygelsin...
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2010, 03:36:49 Gönderen: ak şemsettin »

Çevrimdışı LORD_EX

• Yüzbaşı
« Yanıtla #249 : 01 Haziran 2010, 09:19:48 »
Akşemseddin bu başlık altında seninde yazdığın bir problem vardı. Beslemedeki 555 çok ısınıyor ve sadece kırmızı led yanıyor demişsin. bu aşamada sen ne yapmıştın.

simon46

• Ziyaretçi
« Yanıtla #250 : 01 Haziran 2010, 18:11:06 »
Beslemedeki 555 benim yapmış oldugum devredede ısınıyor.Yalnız şuana kadar bir sorun olmadı..
Devrenin ayrımı fena degil..Yazılımla ayrım yapan pulselerden bir farkı yok.Stinger2 ile aynı ayrım özelliği var..
Pulselerde ayrım ne kadar iyi olursa olsun saglıklı ayrım olmaz.
Mesala bazı gümüş paraları degerli bazıları degersiz,Bazı altın objeler degerli yine bazıları degersiz görüyor..
Bu yüzden pulselerdeki ayrıma önem vermeyin..

ak şemsettin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #251 : 02 Haziran 2010, 02:03:12 »
LORD_EX arkadaşım bu cihazı benim ikinci yapışım. İlk yaptığım hiç problemsiz çalıştı. Yanlışlıkla elekriği ters verince cihaz pert oldu. Bende hiç uğraşmadan yenisini yaptım ama bu kez malzemeleri başka bir yerden temin ettim. Bu arada pbc de kısa devreyi  göremediğimden dolayı yardım aldım. Eğer malzemeler patates değilse ve kısa devre yoksa problemsiz çalışıyor  hepsi bu. Dediğim gibi 555 in ısınması kısa devreymiş ve ledlerdeki bağlantıyı unutmuşum onuda hallettim. Şimdi güzel çalışıyor.  Ama tek problemim mesafe ve ayrımın yakından olması. Şimdide PIC li devreyi yapmaya başlayacağım nasip olursa. yardımlaşalım ve güzele ulaşalım. Tekrar kolaygelsin...

simon46

• Ziyaretçi
« Yanıtla #252 : 02 Haziran 2010, 03:41:31 »
Akşemsettin arkadaş Beslemedeki 555 de hiç mi ısınma yok senin devrede?İlginç bir durum var bizim devrede voltaj degerleri normal,cihazın çalışmasıda normal tek sorun 555 biraz ısınıyor..Kısadevre yok..Her şey normal..Bu devreyi yapan arkadaşlar beslemedeki 555'i bir kontrol edin..555 de ısınma var mı?
Saygılar..

ak şemsettin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #253 : 02 Haziran 2010, 03:48:43 »
Arkadaşım şimdi  cihaz çalışıyor ve hiç ısnma yok.  Kullandığın malzemeden kaynaklanıyor olabilir. Kolaygelsin...
« Son Düzenleme: 02 Haziran 2010, 03:49:33 Gönderen: ak şemsettin »

simon46

• Ziyaretçi
« Yanıtla #254 : 02 Haziran 2010, 04:09:32 »
Teşekkürler..Bende ısınma normalde bu devreden kaynaklanıyor zannetmiştim.Geriye bir ihtimal kalıyor o da L3 şok bobini..Çünkü kendim sarmıştım..300uH Degerinde kalın telden sarınca fazla yük biniyor anlaşılan..

ak şemsettin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #255 : 02 Haziran 2010, 04:28:18 »
direnç tipi olan bobinle çözüm olmuyor ama kondansatör tipi olanda güzel çalışıyor. Allah işini rastgetirsin.

Çevrimdışı LORD_EX

• Yüzbaşı
« Yanıtla #256 : 02 Haziran 2010, 09:30:25 »
555 ısınma sorununa kesin çözüm 2. akü ile çözdüm. 2 adet 12 volt akü kullanıyorum. 4053 ü değiştireceğim. 7908 çıkışı garip ama -10.6v veriyor. onuda değiştircem bakalın ne çıkaçak.

simon46

• Ziyaretçi
« Yanıtla #257 : 02 Haziran 2010, 23:38:18 »
Beslemedeki NE555 Isınması bir türlü kesilmiyor..Az bir ısı var farkedilir derecede..Cihaz da bir sorunda oluşturmuyor..Bütün voltaj degerli normal..
Şok bobinleri kondansatör tipi kullandım.Yine de 555 deki ısınma kesilmedi..
555 devresinde azda olsa bir hata oldugunu düşünüyorum..
Yalnız cihaz güzel çalışıyor.Ayrımda fena degil..Mesafede iyi sayılır..Tek sorun beslemedeki 555, Deltanın 556 sı gibi biraz ısınıyor..
Saygılar..

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #258 : 02 Haziran 2010, 23:56:47 »
a pulseyi yapan arkadaşlar büyük bobin ile mesafe ne kadar ayrım olayı büyük bobindede oluyormu yani mesafe artınca ayrım olayı artıyormu bazı arkadaşlarımız sonuçlarını bildirecektiler ama bazı aksilikler yüzünden bu nasip olmadı şimdi a pulseyi yapıp deneyen arkadaşlardan tecrübelerini paylaşmalarını rica ediyorum bütün arkadaşlara kolay gelsin

simon46

• Ziyaretçi
« Yanıtla #259 : 03 Haziran 2010, 03:30:10 »
http://www.geotech1.com/forums/attac...1&d=1267557582 (PCB)
http://www.geotech1.com/forums/attac...1&d=1267557582 (RENKLİ YERLEŞİM)
http://www.geotech1.com/forums/attac...1&d=1267557582 (YERLEŞİM)

Üsteki linkler PULS DISCRIMINATOR "PULS STAR-G light" ait indireceginiz dosyalar..
georgi.g.zheleve ait Pulse star light tasarımı..
Mollax arkadaşımızda bu devreye pcb baskı devresini yapmış.Acaba bu pcbde hata varmı arkadaşlar?Yada bu devreyi aranızda yapan oldumu?
Özellikle Mollax arkadaımız bu devre hakkında görüşlerini burda belirtirse memnun oluruz.
Saygılar..