Gönderen Konu: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 7467730 defa)

0 Üye ve 24 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

a.samet

• Ziyaretçi
Ynt: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« Yanıtla #2820 : 07 Aralık 2012, 23:32:43 »
Arkadaşlar Dp3'ün metal bir malzemeyi uzak bir mesafede algılamasıyla yakın bir mesafede algılamasında bıraz problemler yaşamaktayım.Uzak mesafede saylanan algılamanın yakın mesadede bozulmadan kalabilmesi için hangi pasif malzeme üzerinde çalışma yapmalıyım.Daha önce çeyrek altınla denemeler yapmaktaydım.Bugünlerde ayrım için bilezik kullanıyorum.İfade ettiğim gibi değerlide uzak mesafedeki algılamayla yakında oluşan algılamayıda kararlı bir duruma çekmek istiyorum.Sesli ayrımda normal veya uzak mefadeki algılama artı değerlerde gezerken bıraz yakın mesafede sayısal ayrımın eksi değerlere dönmesini saylamam için hangi pasif eleman üzerinde oynama yapmam lazım acaba.

Orneklemelerin ayari ile otnayarak deneme yaptiniz mi bence oncelikle onu denemelisn olmazsa son kat opampin kazancini dusur iki secenekten birinde olacaktir buyuk bobin icin de liz telu yapip deneyin

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2821 : 07 Aralık 2012, 23:58:31 »
Ustam son kat opam hangisi.Dp3 üzerinden oynama yapacağım pasif eleman hangisi acaba.Menüde kazancım zaten birde.Büyük bobinde liz telu yapın öneriniz olmuş.Ustam bu liz telu nedir. Özelden mesaj yazma konusunda sizlerde sıkıntı yaşıyormusunuz arkadaşlar.

Çevrimdışı furkan_2210

• Teğmen
  • *
  • Kimse Hayat Kadar "SERT" Vuramaz..
« Yanıtla #2822 : 08 Aralık 2012, 02:35:24 »
karadağ ustam kullandığım programlayıcıların resimlerini ekliyorum..
1. resimdeki programlayıcıya yakın bir programlayıcı kullanıyorum.
2.resimdeki programlayıcının aynısını kullanıyorum.

2 programlayıcıyla da denedim ve sonuç alamadım.
İnsan birşeyin hayalini kurduğu sürece mutlu ,, elde edince puff !!..

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2823 : 08 Aralık 2012, 02:58:22 »
selam berk
algılama mesafeleri ne kadar test ettiğin metallerde
verimsiz derken dikey sarıma göremi bunu değerlendirdin
yatık sarım yüzeyi geniş olan metallerde dikey sarım boyuna uzun metallerde verimli olur
daha öncede konustuk 40cmlik bobinde  yakaladığımı senin büyük başlıkla bile aynıydıydı   buda senin devreden verimsizlik olduğundandır bence
devrede shotky diyot varmı seri direnç değeri ne shotky  varsa direnci iptal et yoksa bu direncci
shotkynin yerine tak bobin sönümleme direnci paralel seri taş direnç olmasın asla
gerekli manyetik alan yaratılmadığı ve metal bu alanı kesmemesindendir olmadı deyip kenara atma
imkan varsa diğer dikeyle ikisini seri yada parel bağlayarakta bir dene ona göre direnç ekle yada çıkart
-------------------------------------
lf356 yanındaki r9 100k yap bu ilk opmap  son opmanp tl082 oscden bunu konturol et grafiğin nasıl
 7ci bacağındaki voltaj 1.55v göre ayarla söylediklerimi değiştirdiysen
---------------------------------------------------------------------------------------------------
frekansı düşür 1 re al   gücü ve kazancı yükselt olabildiğince
---------------------------------------------------------
litz teli çok telli burgulu tel kablodur halata benzer sarılmış hazır hali  yüksek frekanslar için tasarlanmıştır ferit trafolarda bu tip kablo kullanılır merak ederseniz buralarda görebilirsiniz
ilk zamanlar bana söylenen yanlış bilgiler yüzünden bende o kabloyu düşünmüştüm öyle olmadığını anlayınca bu fikirden vazgeçtim bana göre  iş görmez öyle olsa telleri dolayarak sarmak lazım olurki zaten böyle bir sarım cat5 lerde sarılı ve hatalı tasarım sürekli tekrarlıyorum cat5 sevdasından kutulupta nya geçemedi millet litz teli imkansız iş görse dahi :)
----------------------------------------------------------------------------------------------------

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2824 : 08 Aralık 2012, 12:12:23 »
Ustam devrede shotky diyot mevcut.Örneklemede başlangıcı bıraz yukarı alınca ayrımda kararlılık sağlanır gibi oluyor.Günlerdir havalar yağmurlu.Ancak bugün büyük başlıkla dışarı çıkma fırsatı bulabildim.Şimdi benim merak ettiğim ve can alıcı olay şu arkadaşlar ve bir arkadaşımdan bana aradığım pasif elemanının yerini belirtmesini rica ediyorum.Sesli ayrım modunda uzak mesafede değerli olarak gözüken altının bıraz yakın mesafede direkt  eksi değerlere kaçmasını,her iki mesafe arasındaki kararlığı görmemi sağlayacak component hangisi.Uzak mesafede yakaladığım verimi yakın mesafedede sağlamam için üzerinde uğraşacağım malzeme hangisidir arkadaşlar.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #2825 : 08 Aralık 2012, 12:43:30 »
Merhaba,

Berk yukarıda belirtilen ayrıntı doğru. R31 in değerini düşürerek daha rahat sonuca ulaşabilirsiniz.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

hadi-dindar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2826 : 08 Aralık 2012, 12:50:33 »
hi friends
i have one big problem
i have 50ma current in circuit when coil not connected and not any pic in circuit.

and when i pick up all ICs i have 23ma current in circuit.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #2827 : 08 Aralık 2012, 14:11:11 »
hi friends
i have one big problem
i have 50ma current in circuit when coil not connected and not any pic in circuit.

and when i pick up all ICs i have 23ma current in circuit.

Hi,

Do you heard any sound from coil?

Regards.

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2828 : 08 Aralık 2012, 14:14:23 »
Karadağ ustam ve diğer uslarım sizlere teşekür ediyorum

hadi-dindar

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2829 : 08 Aralık 2012, 14:31:03 »
i not heared any song in coil.

when i turn the dp3 i have only 17ma current in coil.
regards karadag

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #2830 : 08 Aralık 2012, 14:50:31 »
Merhaba,

Berk, Ben teşekkür ederim.

hadi-dindar, Now, firstly you should chack the pulse output of your pic. You should measure pulse frequency on the pulse output(porta 5). After that if you will measure pulse frequency, you should chack your fet driver circuit.(bs250, 2n2907 etc)

Regards.

Çevrimdışı furkan_2210

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #2831 : 08 Aralık 2012, 16:29:18 »
KARADAĞ USTAM  mesajıma cevap vermemişsiniz sanırım görmediniz..

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #2832 : 08 Aralık 2012, 19:05:59 »

Kusura bakmayın farketmedim. Sanırım winpic800 kullanıyorsunuz. Hexi inport ettikten sonra her.gi bir ayarlama yapmadan yükleyin. Çalışması gerekli.

Saygılar

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2833 : 08 Aralık 2012, 20:41:29 »
Karadağ hocam ayrımımı ayarlama adına R31 direncini 81k ile 91k arasındaki değerlerde ayarlamaya çalıştım.81k dirence bir adet 10k potansiyometre bağlayarak 81k-91k arasında bir çok denemede bulundum.Sıkıntım devam ermekte.Çeyrek altın vede değersiz bir metalde sesli ayrımda her.gi bir sorun yaşamıyorum.Değersiz bir metalde sesli ayrımda barlar ve sayısal algoritmik sayma kararlı, çeyrek altında kararlı fakat büyük bir bilezikte tamamen değersiz algılaması yapıyor.Şimdi diyecem bilezikde bir sorun var ama 22 karat bir bilezik gözüküyor.Bu sorun her iki dedektörümdede mevcut.Lf356 entegresi hariç tüm entegreleri değiştirdim .Beraberinde 2N7000 leride değiştim
Dp3'ün besleme gerilimini bugüne değin regülatör çıkışından 12,5V olarak kullanmaktayım.12v----12,5V arasında başka değerlerdede denemeler yaptım.Fakat sonuç benim açımdan hüsran.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #2834 : 08 Aralık 2012, 21:05:16 »
Karadağ hocam ayrımımı ayarlama adına R31 direncini 81k ile 91k arasındaki değerlerde ayarlamaya çalıştım.81k dirence bir adet 10k potansiyometre bağlayarak 81k-91k arasında bir çok denemede bulundum.Sıkıntım devam ermekte.Çeyrek altın vede değersiz bir metalde sesli ayrımda her.gi bir sorun yaşamıyorum.Değersiz bir metalde sesli ayrımda barlar ve sayısal algoritmik sayma kararlı, çeyrek altında kararlı fakat büyük bir bilezikte tamamen değersiz algılaması yapıyor.Şimdi diyecem bilezikde bir sorun var ama 22 karat bir bilezik gözüküyor.Bu sorun her iki dedektörümdede mevcut.Lf356 entegresi hariç tüm entegreleri değiştirdim .Beraberinde 2N7000 leride değiştim
Dp3'ün besleme gerilimini bugüne değin regülatör çıkışından 12,5V olarak kullanmaktayım.12v----12,5V arasında başka değerlerdede denemeler yaptım.Fakat sonuç benim açımdan hüsran.

Halka şeklinde olmaya bir altın ile deneme yapabilme şansınız mevcut mu? Eddy akımlarında halkanın davranışı nasıl bilmiyorum belki bir farklılık gösteriyor olabilir.

Saygılar

Çevrimdışı ramsona16

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2835 : 08 Aralık 2012, 21:08:17 »
Slm Berk buna benzer sorunu önceki sayfalarda Hüseyin ustama sormuştum umarım yanlış bir yönlendirme yapmış olmam bende,fakat buna sorun demeyelim cihaz böyle,Hüseyin ustam açıklamasını yapmıştı bana okursan eğer,bende şuan ledli ayrımı bekliyorum yeni yazılımı,led lerin yanısıra birkaç oynama yapar diye düşünüyorum değerli Hüseyin ustamızın.herşeye rağmen bizlere böyle bir çalışmasını sunduğu için sonsuz teşekkürler Hüseyin ustamıza,onca yoğunluğa rağmen tek tek bizlerle ilgilenmesinede diyecek birşey bulamıyorum.Hayatta dilediği herşey yolunda gitsin inşallah.
Kalb kırmak, Kâbe'yi yetmiş defa yıkmaktan daha kötüdür) buyurulmuştur. iyi olsun, kötü olsun hiçbir insanın kalbini incitmemelidir. Allahü teâlâyı en çok inciten, küfürden, inkârdan sonra, kalb kırmak gibi büyük bir günah yoktur.”

Çevrimdışı fearless_035

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2836 : 08 Aralık 2012, 23:51:08 »
karadag ustam size ulasamadım tesla pulse hocamda yardımcı olmaya calıstı saolsun. tesla hocamda bana ulasabilcegınız bı no var sizden haber beklıyorum  iii aksamlar
"Hayat bir tecrubedir yasamak gerekir.." ;)

"T€kNoLojī €kīBī"

Çevrimdışı furkan_2210

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #2837 : 09 Aralık 2012, 01:51:45 »

Kusura bakmayın farketmedim. Sanırım winpic800 kullanıyorsunuz. Hexi inport ettikten sonra her.gi bir ayarlama yapmadan yükleyin. Çalışması gerekli.

Saygılar

KARADAĞ ustam bütün olasılıkları denedim,,  ve hiç bir şekilde  pic'e  hex dosyasını yükleyemedim.. pic'de bozuk değil  deney setinde pic deneme yerinde hiç bir problem gözükmüyor.

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2838 : 09 Aralık 2012, 07:53:22 »
dalgic35 sende sağol abi selametle benden yana hakkım helal olsun dp3 çülere
bende arkadaşlara çözüm yolu ararken öğreniyorum biryandan heşey karşılıklı aslında
--------------------------------------------------------------------------
fearless_035 ben ilettim tekrardan  pazartesi inşallah emanetlerin gönderilir sende katılırsın bizlere
---------------------------------------------------------------------------
furkan_2210 diğer ingilizce olan hexi denyebilirmisin olmadı yüklenmiş olarak gönderilsin sonuçta bu imkan varken gereksiz sıkıntı senin için 2 tane iste hatta ya yedek olur yada 2ci birtane daha yapmak istersin eminim cihazı tanıyınca
deneme amaçlı yazılım sonuçta yurtdışındaki arkadaşlara yardımcı olmak için yüklendi bildiğim kadarıyla

Çevrimdışı fearless_035

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2839 : 09 Aralık 2012, 11:21:38 »
teslA  pUlSe  hocam cok saolun  hersey icin  ben beklemekteyim  :D
"Hayat bir tecrubedir yasamak gerekir.." ;)

"T€kNoLojī €kīBī"