Gönderen Konu: antenli dedektor  (Okunma sayısı 89816 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
Ynt: antenli dedektor
« Yanıtla #80 : 02 Mart 2009, 22:37:42 »
ya arkadaslar

bu yukardaki sema yı  MAX  yapmıs ,o boyle alan tarama islerine inanmayan biri.
aklim bu ise yatması.
o konuyu onceden takip ediyordum ben.ama semayi resimleri ceken arkadas parca parca vermisti. bu onların birlestiriilmis hali falan mı

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #81 : 03 Mart 2009, 14:08:54 »

okantex  aşağıdaki yazıyı  tercüme edermisin  bu aletin ne olduğunu kapasitesini arkadaşlar daha iyi anlarlar diye..

This device,not work very well in wet ground but works better in dry soil where its possible to find aluminium can 5m away and it was 40cm deep.After dig this aluminium can,i buried again and get beep only 1m away,so it happens the same with 0,5gr gold nugget,i get signal 2m away from antenna and today i buried 10cm into soil this little nugget and get signal only with antenna near the spot

PROF37

• Ziyaretçi
« Yanıtla #82 : 03 Mart 2009, 14:36:14 »
Arkadaslar
 Ben alan tarama diye tabir ettiğimiz antenli zahori yi yaptım ama açık alanda hiçbirsey almıyor kapalı yıllanmış metalleri alıyor büyük ihtimal.televizyonun yaydığı frekansları uzaktan çekiyor isteyen varsa satabilirim çalışması ayar tutması gayet güzel yabancı siteden tercümelerimde  kuru bölgelerde ve sıcak yerlerde çalıştığı söyleniyor.

PROF37

• Ziyaretçi
« Yanıtla #83 : 03 Mart 2009, 14:38:01 »
Arkadaslar
 Ben alan tarama diye tabir ettiğimiz antenli zahori yi yaptım ama açık alanda hiçbirsey almıyor kapalı yıllanmış metalleri alıyor büyük ihtimal.televizyonun yaydığı frekansları uzaktan çekiyor isteyen varsa satabilirim çalışması ayar tutması gayet güzel yabancı siteden tercümelerimde  kuru bölgelerde ve sıcak yerlerde çalıştığı söyleniyor.

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #84 : 03 Mart 2009, 19:21:30 »

okantex  aşağıdaki yazıyı  tercüme edermisin  bu aletin ne olduğunu kapasitesini arkadaşlar daha iyi anlarlar diye..

This device,not work very well in wet ground but works better in dry soil where its possible to find aluminium can 5m away and it was 40cm deep.After dig this aluminium can,i buried again and get beep only 1m away,so it happens the same with 0,5gr gold nugget,i get signal 2m away from antenna and today i buried 10cm into soil this little nugget and get signal only with antenna near the spot

Ne demek abi,ceviri asagidaki gibidir...

Bu cihaz ıslak toprakta iyi calısmıyor fakat kuru toprakta cok daha iyi calısıyor ki  aluminyum  kutuyu 5 metreden 40cm derinlikten buluyor.bu kutuyu kazdıktan sonra tekrar gomdum  , bu sefer 1 m mesafeden ancak alabildim. aynı sey 0,5gr altın tanecigi icinde oluyor , antenden 2 m mesafeden  sinyal almıstım, bugun aynı  altını 10cm derine  gomdum sinyali ancak noktanın ustune geldigimde  alabildim.
« Son Düzenleme: 03 Mart 2009, 19:22:41 Gönderen: okantex »

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #85 : 03 Mart 2009, 23:09:18 »
arkadaşlar bana göre bu cihazın çalışması için ortamda elektromanyetik bir sinyal olması lazım değilmi?.ferrit antene gelen sinyal kuvvetlendirilip ses veya görüntüye dönüştürülecek.şimdi yarım gram altın veya başka birşey bu cihazı etkileyecek elektromanyetik sinyallermi yayıyormuş yani?bu cihazda altın veya başka bir şey onun frekansını seçip dinliyormuş öylemi?yanlışmı anladım yoksa.

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #86 : 03 Mart 2009, 23:29:29 »
kafama takılan diğer bir nokta bir gün  2 metreden bulan öbürgün aynı yerde aynı toprakta niye 10 santimden buluyor anlamadım.milyar yıllık altın bir günde etkisinimi yitirmiş?

simon46

• Ziyaretçi
« Yanıtla #87 : 04 Mart 2009, 01:04:39 »
 Bazı kişiler istiyorlar ki arazide ellerinde bir alet olsun, bu alet de etrafı tarasın ve yüzlerce metre öteden altın, gümüş, define ne taraftaysa bu alet, aranılan kıymetli bu şeylerin yönünü göstersin.Böyle bir saçmalıga işin bilimsel yönünü bilmeyen sıradan insanlar çok basit inanır..Toprak içinde gömülü olan altın madeninden ne dalga çıkar, ne enerji çıkar.Örneğin: demir manyetik bir madendir, altın ve gümüş manyetik maden değillerdir. Altın metali kendine özgü frekansla da titreşmez. Enerji ve dalga sadece radyum, uranyum gibi radyoaktif maddelerden çıkar. Altın radyoaktif değildir, pasif bir metaldir. Pasif metaller nasıl olurda toprak içinden dışarıya radyoaftif sinyal verebilir..Alan tarayıcı cihazların bilimsel özelliği yoktur. Hepsininde bilimsel özelliği yoktur. Yurt dışında da  bu cihazların sahteliği kanıtlanmıştır.   www.thunting.com/cgi-bin/geotech/pages/common/index.pl?page=lrl&file=reports/escope20/ index.dat internet adresinde 20 taneden fazla alan tarayıcının teknik raporunu bulabilirsiniz.
     Metal dedektörleri ise elektromanyetik dalgalar gönderme ve alma genel prensibine göre çalışırlar. Gönderilen elektromanyetik dalga rastladığı metal cisim üzerinde "eddy currents" veya "faraday akımları" denen bir akım endükler. Bu endüklenen akım dedektördeki bobine tesir ederek bir takım küçük sinyal değişmelerine sebep olur. Bu küçük sinyaller elektronik devrelerde kuvvetlendirilerek ses sinyali oluşması için hoparlöre gönderilir. Bazı dedektörlerde ibreli veya dijital sinyal ölçme devreleri de vardır.
      Diyelimki alan taramalı yada anten dedöktörler metal dedöktörlerden daha fazla elekromanyetik dalga gönderdiğini varsayalım..Uzaktaki yerin altındaki bir metali de tespit ettiğini düşünelim..Dedöktör firmaları neden metal dedöktör yapma geregi duysun.Mademki böyle bir teknoloji var..Arkadaşlar şunu unutmayın her yeni çıkan bir teknoloji eski teknolojiyi rafa kaldırır.şUAN CRT tVlerin yerini lcd tvlerin aldıgı gibi.CRT tvlerinin üretimi durduruldu..Yeni teknoloji lcd ler üretiliyor artık..Bu söylediklerim dedöktörler içinde geçerli..Piyasada neydü belirsiz 3-5 tane alan tarama var.Bunun yanısıra patentli 100 lerce dedöktör var.Yinede seçim sizin..

ExCaLy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #88 : 04 Mart 2009, 11:43:56 »
güzel açıklama teşekkürler ;)

PROF37

• Ziyaretçi
« Yanıtla #89 : 04 Mart 2009, 14:24:20 »
 Güzel açıklama yapmışsın ama benim bir tanıdığın almanyada böyle bir alan taramanın olduğu dönerli değilde öten tipdeymiş.yapısı ayny iconas IC807 Şeklindeymiş eski gömüleri anında buluyormuş.yani bu makina rüya değil

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #90 : 04 Mart 2009, 17:03:48 »
Simon kardes
o linkini verdigin sitedeki 6-7 tane LRL  lerle dlga gecen ,yani senin durumuda olan arkadaslar su an LRL ci lerden  biseyler kapcaz diye onların pesinden kosuyor.
yeraltındaki nonferrrous  metaller yerin manyetik alaninda sapma yaparlar ,yani yuryuzeyine iterler ,ayrıca bu metaller radyo sinyallerini yansıtıcı ozellik gosterirer. 
her.gi bir cihaz bunlara ait frekansı yakalayarak veya yerin manyetik alanındaki degisimi  yaptıgı cihazin antenindeki birim alana dusen induklenmeyi esik degeri olarak ayarlayabilirse  artışı alır.bu artısın maksimum oldugu noktada malzemenin bulundugu nokta ve cevresidir.

ha bu olayı gerceklemede hangi cihaz basarılı hangisi basarısız o tartısılır ,
ama daha teoremini bile anlamadan kesip atmak ayıp olur.

Çevrimdışı vatan

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #91 : 04 Mart 2009, 21:57:58 »
valla arkadaşlar ben yapacam bunu yaptıktan sonra calısıp calışmadıgını soylerim size  bir kaç gün içinde baslıyacagım elimde olmayan parcalarıda tamamlıyayım  ama bana göre burda bundan iyisi yok diyeyim görünüşe göre sonuçta ben bu tür  aletlerle ilgileniyorum tekne radarın şeması olanda varsa alabilirim oda ilgimi cekiyor

Çevrimdışı vatan

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #92 : 04 Mart 2009, 22:05:22 »
birde 10 mhz 30 mhz arası calısan am fm  türevi şeması olan paylasım lütfen

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #93 : 04 Mart 2009, 22:26:15 »

merhabalar

bu başlıkta şemalar ve konular karışıyor galıba ..son olarak diğer(xr2206)başlığında iki adet link verdim   biri youtube  deki mineoro biride save file yüklediğim  mr.alanso (you tube linkindeki lrl yi yapan adamlardan biri)nun yaptığı morgan ın PD(pistol dedektör)si.

mineoro iyon yayılma sistemine göre çalışıyor ben hala bu sistemin tam başarılı olduğuna inanmıyorum  çünkü gariplik şurada   test görüntülerinde en az20 m de alet ötmeye başlıyor 1m lik derinlikteki altın paraya ama videonun sonunda topraktan çıkan son toprak kümesi içerisindeki altına ötmüyor 10cm den bile ..siz de seyredin  öyle  ..

ikincisi PD  bu ise adı üzerinde pistol dedektör(tabanca gibi tutulan)yani normal bir dedektör  . tx var tx bobini var tx akord   cleri var  rx var rx bobini var rx akord  cleri var  T/R çalışan bir sistem şemanın altındaki regeneretif bir radyo alıcısı var ama  şemada iki sistem bir kullanılamıyor test videosunda dedektör bölümü kullanılmış ....bu olabilir diye düşünüyorum.. selamlar

Çevrimdışı vatan

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #94 : 04 Mart 2009, 23:09:16 »
merhaba emekli amca ewet ya carsı pazar karıştı

Çevrimdışı vatan

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #95 : 04 Mart 2009, 23:22:23 »
neyse niyet ettim artık yapacak bir sey yok bari oylede boylede yapacam artık  yeni bir seyler bulana kadar  elimde cok yaptıgım devre var ama aradıgım yok bunuda olmassa  duvara asarım   ;D sonunda yapılmış yapılmıştır 

Çevrimdışı vatan

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #96 : 04 Mart 2009, 23:26:09 »
yinede yardımların için tesekkürler emekli amca selamlar saygılar

Çevrimdışı kemall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #97 : 11 Mart 2009, 03:00:42 »
xr2206yı yaptım 2nolu ayakta 4volt varr frekans ölçemiyorum frekansmetrede sebebı nedır ?

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #98 : 11 Mart 2009, 16:38:10 »
Bazı kişiler istiyorlar ki arazide ellerinde bir alet olsun, bu alet de etrafı tarasın ve yüzlerce metre öteden altın, gümüş, define ne taraftaysa bu alet, aranılan kıymetli bu şeylerin yönünü göstersin.Böyle bir saçmalıga işin bilimsel yönünü bilmeyen sıradan insanlar çok basit inanır..Toprak içinde gömülü olan altın madeninden ne dalga çıkar, ne enerji çıkar.Örneğin: demir manyetik bir madendir, altın ve gümüş manyetik maden değillerdir. Altın metali kendine özgü frekansla da titreşmez. Enerji ve dalga sadece radyum, uranyum gibi radyoaktif maddelerden çıkar. Altın radyoaktif değildir, pasif bir metaldir. Pasif metaller nasıl olurda toprak içinden dışarıya radyoaftif sinyal verebilir..Alan tarayıcı cihazların bilimsel özelliği yoktur. Hepsininde bilimsel özelliği yoktur. Yurt dışında da  bu cihazların sahteliği kanıtlanmıştır.   www.thunting.com/cgi-bin/geotech/pages/common/index.pl?page=lrl&file=reports/escope20/ index.dat internet adresinde 20 taneden fazla alan tarayıcının teknik raporunu bulabilirsiniz.
     Metal dedektörleri ise elektromanyetik dalgalar gönderme ve alma genel prensibine göre çalışırlar. Gönderilen elektromanyetik dalga rastladığı metal cisim üzerinde "eddy currents" veya "faraday akımları" denen bir akım endükler. Bu endüklenen akım dedektördeki bobine tesir ederek bir takım küçük sinyal değişmelerine sebep olur. Bu küçük sinyaller elektronik devrelerde kuvvetlendirilerek ses sinyali oluşması için hoparlöre gönderilir. Bazı dedektörlerde ibreli veya dijital sinyal ölçme devreleri de vardır.
      Diyelimki alan taramalı yada anten dedöktörler metal dedöktörlerden daha fazla elekromanyetik dalga gönderdiğini varsayalım..Uzaktaki yerin altındaki bir metali de tespit ettiğini düşünelim..Dedöktör firmaları neden metal dedöktör yapma geregi duysun.Mademki böyle bir teknoloji var..Arkadaşlar şunu unutmayın her yeni çıkan bir teknoloji eski teknolojiyi rafa kaldırır.şUAN CRT tVlerin yerini lcd tvlerin aldıgı gibi.CRT tvlerinin üretimi durduruldu..Yeni teknoloji lcd ler üretiliyor artık..Bu söylediklerim dedöktörler içinde geçerli..Piyasada neydü belirsiz 3-5 tane alan tarama var.Bunun yanısıra patentli 100 lerce dedöktör var.Yinede seçim sizin..

Söylediklerinize tamamiyle katılamıyorum.Çünkü yerkürenin kendi doğal akımlarının akış yönünden istifade ederek Self Potential (SP) yöntemi ile jeofizik ölçümler yapılabilmektedir.Bir de yeryüzünde VLF yayın yapan verici istasyonların yeraltında yarattıkları eddy akımları ve süreksizliklerden yola çıkarak bilimadamlarının kullandıkları Abem Wadi cihazını da unutmamak gerekir.

Çevrimdışı vatan

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #99 : 11 Mart 2009, 19:51:54 »
arkadaşım  xr2206 2çi bacagı sünis  yatay dalga yayıyor  diyer bacakta  kare dalga yayıyor xr2206 yapısını incelersen  görürsün  ama tek basına etkili olacakmı orasını bilmiyorum ganellikle bunu  frekasmetre yapımında kullanıyorlar gogleden araştır derim