Gönderen Konu: TeknolojiEkibi Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 269353 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
TeknolojiEkibi Pulse Dedektör
« : 22 Haziran 2011, 22:57:36 »
Merhaba Arkadaşlar,

Uzun zamandır forumun geneli birileri tarafından yapılıp önümüze sunulmuş devreler ile uğraşmakta. Bu durumu ortadan kaldırıp kendi dedektörümüzü forumca kendimiz yapmamız için Delta Pulse 2 başlığından da bildiğiniz gibi foruma iskelet olası babında bir devre yapımıştım. Bu devredeki amacım foruma blok olarak bir iskelet ve tamamlanmış bir yazılım sunarak bu sayede forumda herkesin katkısının bulunacağı bir projeye başlanmasını sağlamak olduğu için bitmiş bir ürün ile karşınıza çıkmadım. Bu başlık altında sonuçta hepimizin bilgisi dahilinde katkısının bulunduğu ortak bir projeyi hep beraber tamamlamak istiyorum. Aşağıdaki blok diyagramda görüldüğü üzere devre forum tarafından tamamlanılması için bilerek eksik ve blok olarak verilmiştir. Ayrıca bilinen nedenlerden dolayı devre yazılımı direkt foruma eklenmemiştir. Bu ortak projeye herkesin asgari biçimde katkıda bulunmasını rica ediyorum. Hadi bakalım hep beraber bir dedektör yapalım ve bu olabildiğince en iyisi olsun.

Saygılarımla

Prototip devrenin videosu:
[youtube=425,350]4H9_PuqOnHI[/youtube]
Video da da görüldüğü üzere yazılım çok çok basit bir devre ile dahi ayrım yapmaktadır.

« Son Düzenleme: 22 Haziran 2011, 22:58:30 Gönderen: Karadağ »
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Ynt: TeknolojiEkibi Pulse Dedektör
« Yanıtla #1 : 22 Haziran 2011, 23:28:15 »
s.a.
çalışma için ilk fitil ateşlendi diyelim, işlemci secimini benim tercihim 40 mhz kristalle çalışıp, 10 mhz hızda devreyi çalıştırmak ve bir komutu 0,2uS ta işletmek, bu sayede devrenin kasılmasını engellemek iyi olacak kanaatindeyim. bu maksatla ben 18f452-18f4520 vb türevde işlemci kullanmak iyi olacağı kanaatindeyim.
ayrıca işlemcinin 40 pin li olması fazla port olacağından ileriye yönelik GLCD kullanımında gerekli giriş çıkışlar ziyadesiyle olmuş olur.
gönderme katı için driver kullanma yerine tranzistorlerle mosfeti en iyi şekilde sürmek iyi olur kanaatindeyim, bunun nasıl olacağını asekron ustam verirse veya yardımcı olursa iyi olur, zira ben tranzistor özürlüyüm sürücü katını bana o verdi, driverde kullandım ama en etkili mosfeti tr ile sürmek diye düşünüyorum.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

gpr67

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 23 Haziran 2011, 00:00:01 »
slm...vco ses katı yerine  led bar yada titreme ( cep tel ) gibi akıl vermek deyil sadece (fikir ) bana  düsmez o kadar usta varken sitemizde ( ticari amacla deyil amatör yüreyimizle varım bu projede ) saygılarımla ...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #3 : 23 Haziran 2011, 00:24:05 »
slm...vco ses katı yerine  led bar yada titreme ( cep tel ) gibi akıl vermek deyil sadece (fikir ) bana  düsmez o kadar usta varken sitemizde ( ticari amacla deyil amatör yüreyimizle varım bu projede ) saygılarımla ...

s.a.
kimse kendisini yeterli görmüyor, öyle iddiası olanda yoktur,
ses katına gelince, o kısım için henüz çok erken tabi secenekler içerisinde tercih yapılabilir, yani o noktaya gelelim önce geldikten sonra dedikleriniz yapılır sorun değil. kanaatim o ki ticari düşünmeyen her amatöre ve meraklıya açık yollar, yeterki sözünde durulsun..

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #4 : 23 Haziran 2011, 08:13:44 »
Merhaba,

Yazılım şu anki hızda da vermli çalışıyor fakat daha hızlı ve çok pinli MCU kullanımı tabiki daha iyi olacaktır. Fet driver olarak da ben zaten transistörlü bir devre düşünmüş ve yapmıştım oraya bloğu koyarken fet driver için  bir sürücü kullanmak hiç aklımın ucundan geçmemişti :) Sonuca varılamayan bloklarda devreyi ben yapıcam haricinde forum oluştursun istiyorum.

Saygılarımla

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5IFD
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #5 : 23 Haziran 2011, 14:10:43 »
mcu  vs sorun değil. arkadaşlar power unitesinin içinden çıkabildik mi sorun hallolur.  1. opampp tl81 veya lf 356 veya ne5534  olur 2. opamp ca 3140  veya tl serisi olabilir.

opamp kazaç formülleride verilmiş. bunu tek pakette iki opamp olan tl082 , ca 3240 veya lm 358  le de denemek lazım.  ses kartı led bargraph veya lcd sorun olmaz.

ilk olarak şöyle fikir yürütmek istiyorum:   devre 600-700  hz de çalışsın. küçük metale hassasiyetimiz artsın. büyük başlık seçeneğindede 100-150 hz de uzun örneklemelerle çalışsın. yazılımı pic basic pro ile yazalım veya c de olur. herkes yazılımı görsün. (yaşasın GPL, Yaşasın LINUX). neyse ev taşıma durumundayım 15 gün pek size hayrım dokunmaz ama fırsat buldukça katılmaya çalışırım. iş dağılımı önerim ise;

* güç katı tamamlanmalı.(pim-1 in veya surf masterin power i kullanılabilir)
* işlemci-buton-lcd ve ses çıkışının olduğu bir değerlendirme ve kontrol kartı çizilmeli. bende çizilmişi var ilk fırsatta upload ederim.
* fet driver ve irf740 lı sürücü kartı çizilmeli,
* op amplardan oluşan yükselteç kartı çizilmeli

bu kartlar ayrı ayrı yapılarak doğru şema ve yazılıma ulaşıldığında tek kart üzerinde cihazı toplayabiliriz.
TA5IFD

Çevrimdışı leo46

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #6 : 23 Haziran 2011, 15:18:57 »
dedektorlere filan çok bir merak ım yok pro tr biraz kenarından bulaşdırmışdı zamanında .
opamp olarak opa 551pa yı şiddetle öneririm . besleme ,kararlılık ısıl dagılım vs. çok iyi
ikinci bir nokta ortada yazılım örnegi filan hiç göremedim demo da olsa bir yazlım görsek nasıl olur.

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 23 Haziran 2011, 17:01:25 »
  blok semadan cıkardıgım devre asagıdadır.sımılasyonda calışmaktadır.kazanc degerlerını göz kararı koydum.sınyale bakıp ayarlanması ıyı olur kanatındeyım.
fet drıver kendımın kullandıgı n tıpı fetlerde verımlı calışan bır devredır.
besleme ve ses devresı eksık bakalım ne fıkırler sunacaksınız.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #8 : 23 Haziran 2011, 21:09:27 »
  blok semadan cıkardıgım devre asagıdadır.sımılasyonda calışmaktadır.kazanc degerlerını göz kararı koydum.sınyale bakıp ayarlanması ıyı olur kanatındeyım.
fet drıver kendımın kullandıgı n tıpı fetlerde verımlı calışan bır devredır.
besleme ve ses devresı eksık bakalım ne fıkırler sunacaksınız.

s.a.
asekron usta helal olsun büyük fedakarlık yapmışsınız, devre bitmiş gibi bir şey, vermiş olduğunuz mosfet sürme katı gayet güzel çalışıyor zira aynısını bende denedim. devre oturmaya başlamış...

gpr67

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 23 Haziran 2011, 21:35:23 »
ses katı 4011 bip bip li olan bir devre olsa sema eklentide
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2011, 21:36:23 Gönderen: gpr67 »

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5IFD
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #10 : 23 Haziran 2011, 22:20:49 »
sesi doğrudan pic ten veririz o sorun değil brn-1 de olduğu gibi . hatta çift ses yaparız istediğimiz seviyeden fazla değerli sinyaline ince , değersize kalın ses verdiririz.
asenkron usta yapmış ustalığını. yarın bende pic li kısmı çizip ilk örnek yazılımı yazmya başlayyım bari.
TA5IFD

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #11 : 25 Haziran 2011, 12:09:34 »
Merhaba arkadaşlar,

Herkese katkısı için teşekkür ederim. Ses için anlaşılan forumda daha net bir karar yok. Opamp ve fet sürücü için asenkronun yayınladığı devreyi küçük 1-2 düzenleme ile kullanabiliriz. Şimdi geriye besleme ve ses devresi kaldı. Ses devresinde karar sağlanmadığından ben tamamen hoşuma gittiği için sinüs ses diyorum. Besleme için ise simetrik olması gerekiyor bu nedenle başta bust converter(V+için) sonrasında ise regulatör devresi(GND ve 5V için) kullanılması gerekli. Baştan da yazdığım gibi oluşmayan devreleri ben yapacağım ama oluştuğu suretce düzeltmeler haricinde müdahale etmeyeceğim. Ben elimdeki kodu 18f452 için uyarladım kod konusunda bir problem yok ama tabiki eş zamanlı isteyen herkes kod yamaya devam edebilir. Analog bittiği anda devre çalışmaya başlayabilir.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2011, 15:14:02 Gönderen: Karadağ »

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #12 : 25 Haziran 2011, 12:41:12 »
Besleme için ise simetrik olması gerekiyor bu nedenle başta bust converter(V+için) sonrasında ise regulatör devresi(GND ve 5V için) kullanılması gerekli.

s.a
ustam kullanılacak convertor smps mantığı ile çalışacaksa çok büyük bir dezavantajımız olur, zira onun yayacağı paraziti kesmek bir hayli zor olacaktır.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #13 : 25 Haziran 2011, 12:51:30 »
Merhaba,

Yüksek frekanslı olmasından bahsediyorsanız bir dürücü entegre ile düzgün çıkış elde edilir. Örnek verecek olursak pim1 de yer alan mc34063 da bust olarak çalışam bir dc-dc converterdir. Çalışma frekansıda 100kHz dir.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2011, 12:59:53 Gönderen: Karadağ »

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 25 Haziran 2011, 13:47:31 »
    burst konvertorlere sıcak bakmıyorum.nedenıne gelınce bobınınde olusan frekans pcb yollarına ınduklenecek buda bıze parazıt olarak dönecek.duzgun dzayn edılmeyen ses devrelerı bıle parazıt olusturur.konvertor acık ve pcb uzerınde randıman vermez .low paas flıtre koysan bıle manyetık parazıtı yok edemezsın.ekranlanmış muhafaza içinde devreden ayrı olabılır .benım kanaatım bu.nıhayetınde bır aku daha baglar temız besleme elde ederız .cekıncelerımı belırttım ses devresıne gelınce tarsosun ses cıkısını kullanalım olsun bıtsın .emeklı amcanında dolaylı katkısı olur .bakarsınız aramıza döner.
aslında uykusuzunda  arada bır balıktan basını kaldırıp en azından yorumlarını beklerız .
ses cıkısına ıse bulunabılen malzemeler ıle duzenleme yapılırsa .anadoludakı kardesler magdur olmaz.
her kes fıkrını sunsun .sonrasında oylıyalım ılk prototıp oluşsun.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #15 : 25 Haziran 2011, 14:36:44 »
Merhaba,

Arkadaşlar sizin kararınıza göre şekillenecek bu proje. Ben sadece fikir sundum. Ama dip not olarak bu tür beslemelerin düzgün konfigrasyon ile çok güzel çalıştığını belirteyim.

Saygılarımla

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 25 Haziran 2011, 15:06:31 »
  halep ordaysa arsın burda karadag ,sen konfıgurasyonu olustur bızde ögrenmış olalım.op cıkışlarında sınyalde parazıt olmadıktan sonra .pro-tr dedıgı  gıbı tadından yenmez.

Çevrimdışı serkan2727

• Ticari Yasaklı
  • Yüzbaşı
  • *
« Yanıtla #17 : 25 Haziran 2011, 15:12:38 »
karadağ usta devreyi yayınlasanda  delta gibi  olsa her kes yapsa

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #18 : 25 Haziran 2011, 15:37:34 »
  halep ordaysa arsın burda karadag ,sen konfıgurasyonu olustur bızde ögrenmış olalım.op cıkışlarında sınyalde parazıt olmadıktan sonra .pro-tr dedıgı  gıbı tadından yenmez.

Merhaba asnekron,

Ben hazır devre sunarsam senin de sürekli kullandığın tabir ile balık tutmayı değilde balığı vermiş olurum. Devrenin nasıl oluşturulacağını yazmak butür devrelerin nasıl yapılacağının bilgisi olarak hem herkese bişeyler öğretecektir hemde forumda kayıtlı kalarak ilerde tekrar kullanılma şansı bulacaktır. Bir dc-dc converter ile entegrenin üreticisinin application notunda yer alan bir devre yapıldığı suretce bir problem çıkmayacaktır. Ayrıca unutmayalım ki converter ile sadece bobinin + beslemesi sağlanacağı için örnek alma sırasında kapatılabilinir de ;) Demokraside çareler tükenmez asenkron usta :)

Saygılarımla

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #19 : 25 Haziran 2011, 15:41:46 »
karadağ usta devreyi yayınlasanda  delta gibi  olsa her kes yapsa

Merhaba,

Bu projenin amacı buradan bizleri takip eden tüm arkadaşların tuzunun bulunduğu ortak bir proje oluşturmak bu nedenle ben devre yayınlamadım. Ama ortaya elle turulur bişey çıkmazsa(ki ben çıkacağına eminim birçok arkadaşımız işin ucundan tutmuş durumda) açık kalanı ben tamamlayacağım. Ama bu gidişle anlaşılan buna hiç gerek kalmayacak.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2011, 15:42:02 Gönderen: Karadağ »