Gönderen Konu: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 7468090 defa)

0 Üye ve 34 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dedektör16

• Ziyaretçi
Ynt: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« Yanıtla #800 : 18 Mayıs 2012, 23:19:37 »
sevgili ustalarımcihazımı calıstırdım fakat işin içinden cıkamadıgım tek konu baslık 38cm 0,55 telden 24 spir seri baglı 1r 5w direnç toplamda kablo dahil
3,6-3,7 ohm cihaz kimi zaman ayar yapıyor ama herzaman ayar tutmuyor ya seshiç kesilmiyor yada dıd dıd dıd ufak ufak sinyaller alıyorum sadece bir kere sessiz sekilde dükkanın bodrumuakırı nda denedim orda sadece bir yer de ayar tuttu oda 160 penseyi 10-15 cm anca gördü altın yüzük 1 cm ama sinyal şekilleri hep aynı degişen yok bir kerede aliminyum ve bakırı hiç görmedi ama demire masallah cıldırdı anlamadım bu baslık işinin en kolayı nedir sizce

Çevrimdışı Mustafa-

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #801 : 19 Mayıs 2012, 00:05:02 »
sevgili ustalarımcihazımı calıstırdım fakat işin içinden cıkamadıgım tek konu baslık 38cm 0,55 telden 24 spir seri baglı 1r 5w direnç toplamda kablo dahil
3,6-3,7 ohm cihaz kimi zaman ayar yapıyor ama herzaman ayar tutmuyor ya seshiç kesilmiyor yada dıd dıd dıd ufak ufak sinyaller alıyorum sadece bir kere sessiz sekilde dükkanın bodrumuakırı nda denedim orda sadece bir yer de ayar tuttu oda 160 penseyi 10-15 cm anca gördü altın yüzük 1 cm ama sinyal şekilleri hep aynı degişen yok bir kerede aliminyum ve bakırı hiç görmedi ama demire masallah cıldırdı anlamadım bu baslık işinin en kolayı nedir sizce

bobine bağlı seri direnci iptal edip ve sondurme direncini 470ohm yapıp tekrar dene yine sıkıntı yaşarsan devredeki pasif malzemelerden kaynaklı sorunlar olabilir...

Çevrimdışı theplot1978

• Yüzbaşı
« Yanıtla #802 : 19 Mayıs 2012, 01:46:12 »
Dedektor 16 makina ayarlari bitirdiginde esik degeri kac gosteriyor bende 70 - 71 gibi cikiyor bunun altinda bi degerde cikiyorsa otme olayi yapiyor s  bari surekli son seviyede kaliyorsa  tl 082 yi kontrol et bendede ayni sorun vardi hatayi dusuk aku voltaji ve tl 082 de buldum simdi cayir cayir calisiy

dedektör16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #803 : 19 Mayıs 2012, 13:55:34 »
Dedektor 16 makina ayarlari bitirdiginde esik degeri kac gosteriyor bende 70 - 71 gibi cikiyor bunun altinda bi degerde cikiyorsa otme olayi yapiyor s  bari surekli son seviyede kaliyorsa  tl 082 yi kontrol et bendede ayni sorun vardi hatayi dusuk aku voltaji ve tl 082 de buldum simdi cayir cayir calisiy

eşik 100
kazanç  1
frekans 10
güç 090

degerler bunlar tl 082 ayagında 6,21 -6,05  arasında ayara geliyor bende en son ayarım 6,20 tuttu frekans ölçümlerinde 181,5 karadag ustam 170-180 arası yazmıs ama 1 herz bişey deiştirmez sanırım sadece tl082 bir ayagında 365 herz var dogrumudur yanlısmıdır bilmem

amabaslıktan cihaza kadar gelmesi gereken aralık kac m kadar olmalı kablo nasıl olmalı yada kaçlık olmalı

Çevrimdışı theplot1978

• Yüzbaşı
« Yanıtla #804 : 19 Mayıs 2012, 14:53:31 »
Esik degerini 70 gibi degerde olmasi gerekiyor su an senin  devren metale tek ses veriyor olmasi gerikior tikirdama  sesiniduymuyor olmalisin esigi 70-71 gibi ayarla basligini yere paralel degilde dik olarak tutup tekrar dene

dedektör16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #805 : 19 Mayıs 2012, 15:21:50 »
metale ve altına aynı ses ve aynı sinyal modülü görüyorum ama evde gördüğüm dükkanda bodrumda toprak seviyesinin altında normal tık tık sesi aldım hatta bir ara hiç ses gelmedi sadece metal gösterdigimde öttü ama o ayarı baska göremedim

şimdi tl 082 den 2 adet aldım ne olur ne olmaz diye bir adette 1k lık 10 turlu 3w potansiyometre aldım sönümleme dirncini ayarı için sanırım benim başlıkta iş yok yada ben cihazın para metre ayarlarını da zaten bilmiyorum kısaca menüyü de anlatırsanız sevinirim

dedektör16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #806 : 19 Mayıs 2012, 16:22:50 »
bu arada devredeki kırmızı ve yeşil ledin baglantısı nasıl olucak çalıştıran arkadaşlar yazarsa sevinirim

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #807 : 19 Mayıs 2012, 17:39:58 »
Merhaba Arkadaşlar,

Sırası ile yanıtlamaya çalışırsam;

guliver34, malesef derinlik ile ilgili bir çalışmam olmadı. PI dedektörlerde derinlik ölçümü ile ilgili bir teknik bilmiyorum.

gs78, Önceki sayfalarda çalıştıranlar oldu hatta yurtdışından bile pic gönderdiklerimden çalıştıranlar oldu. Maşallah ilgi ve yoğun dikkat ederseniz devrenin son halini yayınlayalı daha 2 ay bile olmadı. Ve ayrıca daha hiç revizyon bile görmedi. Bana birkaç arkadaş gözden geçirmem için gönderdi hepsinde de montaj hataları çıktı. Onları düzelttikten sonra devreler çalıştı. Şunu farkettim ki aslına bakarsanız şu anda problem yaşayanlarında devresi çalışıyor ama düzgün ayrım için devre örnekleme ayarını otomatik yaptığından kalibrasyon düzgün olmayınca devre bu ayarı yapamıyor ve ayar yapıyor da kalıyor. Bu sıralar elim biraz dolu. Elim boşaldığında bu ayarın rahat ayarlanabilmesi için bir yazılım geliştireceğim. Bu yazılımda devreyi osc gibi çalıştırarak kalibrasyonun yapılabilmesini sağlamaya çalışacağım.

dedektör16 devreyi çalıştırmışsınız ama kalibrasyon nedeni ile dedektör ayarlamayı tamamlayamıyor. Burada bobininizin çapı da önem arz etmeye başlıyor. Mesela 40 cm lik bobinin derinliği bir hayli fazla. Kapalı alanda yerden 1 metre yükseğe bile koysanız beton demirlerini algılayabiliyor. Birde dedektör ayar yaptıktan sonra tık tık yaparken yada öterken tune butonuna bastığınızda susuyor mu? Bu arada bu versiyon da ledler için yazılım yapmadım.

insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

dedektör16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #808 : 19 Mayıs 2012, 18:50:07 »
karadag ustam bobinim 2,6 ohm ediyor seri baglı 1ohmluk 5w direnç ile 3,6 sizce yeterlimidir delta puls için 0,55 tel 40cm çap yada sönümleme direncine 1k 5w lık cok turlu pot aldım arazide pot ile ayar yapmam bana max derinlik ayarını verirmi tune basınca kimi zaman sesi tıktık sesini yavaslatıyor ama parazit illaki alıyor biraz önce terasta deneme yaptım ama tamamen susturamadım pot olayını yapmamı önerirmisiniz ???

dedektör16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #809 : 19 Mayıs 2012, 19:04:41 »
terasta yaptıgım denemede de eşik degerini 72 olarak gördüm

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #810 : 19 Mayıs 2012, 19:12:50 »
dedektör otomatik ayarını yaptıktan sonra tık tık yapıyorsa eşik değerini 1-2 kademe artırmayı denediniz mi?

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

dedektör16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #811 : 19 Mayıs 2012, 19:42:01 »
denemedim ustam zaten arazide deil terasta yaptım etraf ta çelik çatı cokm dolayısıyla paraziti belki ondan aldım yanlız cep telefonunu 50cm ördü
yapıcam hassas baslık denemeleri ile daha fazla performans alırım diye düşünüyorum suan 30cm capa ve 45 cm capa denk gelen kare baslık icin yarın sarım yapmaya clısıcam devrede 560ohm 5w sönümleme direnci yerine 1kohm 3w potansiyometre taksam mı diye düşünüyorum yada eger siz
eger endüktans degeri formülü farmıdır ustam yaptım spir ve omajına göre kaç ohm sönümleme direnci takmam gerekir onu pot ile ayar yapıp deneme yapmak isterim ama düşüncem mantıklımı yoksa yanlısmıdır yorumunuzu rica etsem ustam 

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #812 : 19 Mayıs 2012, 20:38:36 »
Potansiyometre denemeler için olabilir ama karbon bazlı olduğu için ısınmadaki direnç değeri genellikle çok değişken oluyor. Arazi kullanımı için dedektöre metaloksit sönümlenme kullanılması gerekli. Endüktans içinse mantık doğru ama bir ayrıntı var ki bu dedektör için çok önemli oda ben bu dedektörü tasarlarken sönümlenme eğrisinin açısını ayrım için hesaba katmak durumunda kaldım. Sizin bobin ve sönümlenme direncinde yapacağınız her müdahale bu açının değişimine neden olabilir.

Arkadaşlar az önce siteden bir arkadaşın dedektörünü kontrol ettim. Videosu aşağıda. Gerçi telefonla çektiğim için pek iyi olmadı. Mesela bu dedektörde hiçbir şey yoktu hatta kalibrasyon problemi bile yoktu. Benim sardığım bobin ile direkt taktım çalıştı. Buda sorunun sarılan bobinde olduğunu gösteriyor. Bu nedenledir ki bobine çok dikkat etmek gerekiyor.

Digital Pulse Detector Delta Pulse 3

Saygılarımla

spedkadir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #813 : 20 Mayıs 2012, 00:30:58 »
selam. te9  hattı  3 volt  gibi .birde  potla  gerilim ayarı en fazla  5.9 v  a  çıkıyor  neden olabilir?

dedektör16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #814 : 20 Mayıs 2012, 01:31:38 »
karadag ustam dp3 için olması gereken ölçü çap spir tel kesiti ve omajı nedir

dedektör16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #815 : 20 Mayıs 2012, 02:17:14 »
baslık uydurma oldugu için deriinlik yok ve metal ayrımı yapmıyor yarın yapıcagım yeni başlık ile yeni bir video ekicem

yardımlarından dolayı spy_worm ustaya tesekkür ederim

http://www.acdc.com.tr/tr/pdf/NP7_12.pdf

http://www.acdc.com.tr/tr/pdf/NP7_12.pdf

dedektör16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #816 : 20 Mayıs 2012, 02:21:12 »

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #817 : 20 Mayıs 2012, 12:44:32 »
Merhaba

Dedektör16,

Videodan anlaşıldığı üzere sen de devreyi bitirmiş ama bobin ve kalibrasyonda kalmışsın. Ben bobin için cat6 kablodan 40 cm çapında 3 tur sarıyorum. Toplamda 24 tur oluyor.

Spedkadir, klavuzdaki gerilim değerleri tam mı? Trimpotla 5,9 voltu geçmemesi sanal gnd problemi gibi görünüyor.

Saygılar

dedektör16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #818 : 20 Mayıs 2012, 14:38:52 »
karadag ustam aküden yanlıslıkla + ve - ters verdim ve Q9 ısıbdıgını farkettim şuan devre açılmıyor IRF9540N yerine ne kullanabilirim ?

Çevrimdışı Mustafa-

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #819 : 20 Mayıs 2012, 15:46:09 »
karadag ustam aküden yanlıslıkla + ve - ters verdim ve Q9 ısıbdıgını farkettim şuan devre açılmıyor IRF9540N yerine ne kullanabilirim ?

ben devrede irf9640 kullanmıştım varsa kullan