Gönderen Konu: Bobin sorunu  (Okunma sayısı 3342 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nazmi39

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Bobin sorunu
« : 26 Kasım 2017, 00:33:10 »
Herkeze iyiaksamlar dilerim kendi yaptigimiz 35cm lik cat 6 kablodan yaptigimiz bobin var calismasi normal fakat baslogi topraga koydugumuzda sinyal sesi aliyoruz sebebi ne olabilir?

Çevrimiçi _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
Ynt: Bobin sorunu
« Yanıtla #1 : 26 Kasım 2017, 01:04:04 »
0.60 emaye bobin telinden 18 tur aradığımda ortalama 2.2 ohm 450 enduktans geliyor. Çat kabloyla hiç uğraşma derim

Cihazla bol bol pratik yapmanı öneririm herşeyden önce operatörlük çok önemli zaten cihazla iyice haşır neşir olunca anlıyorsun metal olup olmadığını

Çevrimdışı murat erdogan

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2 : 26 Kasım 2017, 10:22:28 »
0.60 emaye bobin telinden 18 tur aradığımda ortalama 2.2 ohm 450 enduktans geliyor. Çat kabloyla hiç uğraşma derim

Cihazla bol bol pratik yapmanı öneririm herşeyden önce operatörlük çok önemli zaten cihazla iyice haşır neşir olunca anlıyorsun metal olup olmadığını

ustam bebimde elimde emaye tel var ama kalinligini bilmiyorum 30cmlik baslik icin nasil bir sarim sapmam gerek tel1mm nin altinda diyelim 060mm ise 18 tur yeterli olurmu 30luk icin

Çevrimiçi _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #3 : 26 Kasım 2017, 16:00:52 »
Ben 38 lik baslik icin dedim hic 30 sarmadim. Tel capi inceldikce omaj artar enduktas azalir.  Tel capi kalinlastikcada omaj duser enduktans artar.

Tahmini soyluyorum 30 luk baslik icin 0..60 telden  22 sipir isinizi gorur

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #4 : 26 Kasım 2017, 19:40:25 »
Herkeze iyiaksamlar dilerim kendi yaptigimiz 35cm lik cat 6 kablodan yaptigimiz bobin var calismasi normal fakat baslogi topraga koydugumuzda sinyal sesi aliyoruz sebebi ne olabilir?
Oncelikle hangi cihazi kullaniyorsunuz.Ona gore kullanim hakkinda yardimci olalim.Basligi topraga koyarsaniz toprak ayari yapilmamis cihazin algilama yapmasi normaldir.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı Nazmi39

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #5 : 27 Kasım 2017, 22:41:45 »
Dp3s  kulaniyorum .algilama iyi ayrimda fena deil ama  bazende kapanma yapiyor. Hoporlorun pik entgereye yakin oldugu icin yaptigini ogrendim biraz uzaklastirdim arada kapaniyor ama sorun deil kapali buzzer takip demnemek lazim .evet aslinda  0.50den sarcam birde o sekil deneyim elimde 22lik boru var ona deneycem kare baslik 38lik.

Çevrimdışı Nazmi39

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #6 : 27 Kasım 2017, 22:44:57 »

aynen onu deneycem elimde 22lik boru var kare baslik yapmayi dusunuyorum kaca kac yapmak lazim acaba

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #7 : 27 Kasım 2017, 23:40:49 »
Dp3s  kulaniyorum .algilama iyi ayrimda fena deil ama  bazende kapanma yapiyor. Hoporlorun pik entgereye yakin oldugu icin yaptigini ogrendim biraz uzaklastirdim arada kapaniyor ama sorun deil kapali buzzer takip demnemek lazim .evet aslinda  0.50den sarcam birde o sekil deneyim elimde 22lik boru var ona deneycem kare baslik 38lik.
Yasadiginiz sorun bobinle alakali degil.Basligi topragin uzerinde tune yaparasaniz cihaziniz topraga otmez.Amacak bu biraz mesafe kaybina sebep olur.Baslik yerden 10cm yukardayken tune yapip gezeceksiniz.Esik seviyenizide tikirti oldiginiz nokrada birakin.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı Nazmi39

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #8 : 28 Kasım 2017, 02:35:37 »
Tesekkurler  bunu deneyicem.