Gönderen Konu: TARSOS Design by Emekli AMCA Arkadaşlık ve paylaşım projesi  (Okunma sayısı 1080833 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı apache33

• Onbaşı
Ynt: TARSOS Design by Emekli AMCA Arkadaşlık ve paylaşım projesi
« Yanıtla #1020 : 13 Mart 2011, 00:11:03 »
bobinle ilgili resimler

bundan sonrasını halledersin inşallah. kolay gelsin....
<< doktor >>

Çevrimdışı apache33

• Onbaşı
« Yanıtla #1021 : 13 Mart 2011, 00:29:27 »
yani 136 tura başladığım uç ile 1 nolu uç arasına 10nf bağlayacağım değilmi..burada 1 noya bağlarken bobini biraz çizip emayesini kazıyacağım galiba...

evet usta, 1 nolu uç ile 3 nolu ucun arasına 10nf atacaksın.
bir diğerinede 1 nolu uç ile 2 nolu uç arasına 6n8 atacaksın.
bobin uçlarının iletken olabilmesi için uçlarını kazıyacaksın. kolay gelsin....
<< doktor >>

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1022 : 13 Mart 2011, 01:18:07 »
yani 136 tura başladığım uç ile 1 nolu uç arasına 10nf bağlayacağım değilmi..burada 1 noya bağlarken bobini biraz çizip emayesini kazıyacağım galiba...

evet usta, 1 nolu uç ile 3 nolu ucun arasına 10nf atacaksın.
bir diğerinede 1 nolu uç ile 2 nolu uç arasına 6n8 atacaksın.
bobin uçlarının iletken olabilmesi için uçlarını kazıyacaksın. kolay gelsin....

slmlar syn apache 33 arkadaşımız doğrusunu yazmış ancak buraya dikkat ediniz !!!136sipire başladığınız diye değil tx başlangıç ucu 1 ve son bitiş3nolu uç arasına kondansatörü bağlıyacaksınız.karıştırmamanız için yazdım zaten 2nolu uç ortak ve eksiye bağlı olacak saygılar bu arada bende tarsosu sapladım güzel oldu belki sizde beğenirsiniz nasıl sizce apache ustam? buda videom: umarım sizde beğenirsiniz birde yapan arkadaşlara fikir olur saygılar......
ceryan3200

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1023 : 14 Mart 2011, 01:07:57 »
ya arkadaşlar belliki acemiyiz lütfen daha açık yazın
ben tx i sarmaya başladım 1no dedim başladım 12 tur sardım.bitişe 2 no dedim.
burda teli bıçakla kestim
no falan vermeden 136 tur sardım. bitişe 3 no dedim.
şimdi 10nf ı ilk 12 turun başlangıcı olan 1 no ile 136 turun sonu olan 3 no arasına taktım.

fakat 136 turun başlangıcı olan nosuz uç elimde kaldı bunu nereye takacağım dünden beri size bunu yazıyorum siz döküman atıyorsunuz. kardeşlerim ben acemiyim, bu yüzden dökümanları tam anlayamıyorum. lütfen yardımcı olun, verdiğim rahatsızlıktan özürdilerim....
"Yavaş yavaş ölüyoruz" dedi kaplumbağa.
"Haklısın, ne uzun bir gün" dedi kelebek.

Çevrimdışı can_recep

• Yüzbaşı
  • بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
« Yanıtla #1024 : 14 Mart 2011, 01:14:21 »
şimdi 10nf ı ilk 12 turun başlangıcı olan 1 no ile 136 turun sonu olan 3 no arasına taktım.

fakat 136 turun başlangıcı olan nosuz uç elimde kaldı bunu nereye takacağım dünden beri size bunu yazıyorum siz döküman atıyorsunuz. kardeşlerim ben acemiyim, bu yüzden dökümanları tam anlayamıyorum. lütfen yardımcı olun, verdiğim rahatsızlıktan özürdilerim....
o bıcakla kestıgın yerı bırlestır toplamda uc adet uc olacak.sanırım sende dort adet var.
Rahman Ve Rahiym Olan ALLAH ın Adıyla

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1025 : 14 Mart 2011, 01:29:10 »

syn mc 307 elimde kaldı dediğn uçla 2no dediğin ucu birleştir ikisinide plakette eksiye bağla yani 12tur sonu ile 136tur başı birleşik eksiye bağlanacak o kadar
ceryan3200

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1026 : 14 Mart 2011, 02:31:02 »
ceryan3200 ustam çok sağolasın , senden inş son bir isteğim var.. şu sorularımada geniş bir yanıt verirsen çok sevinirim..

sorular :D
 tx de;
1 nolu uç 12 turun başlangıcı mı?
12 turun son noktası Ben A ucu diycem olur mu...?
2 nolu uç 136 turun başlangıcı mı?
eğer öyleyse A ucu ve 2 nolu ucu birleştirip eksiye bağlayacağız değil mi?
3 nolu uç 136 turun son noktası mı?

ayrıca başlığı yerde arar pozisyonda tuttuğumuzda, 1 nolu uç yukarda 2 nolu uç ortada 3 nolu uç en aşağıda zemine en yakın olanmı olacak?

aynı şekilde rx de de
1 nolu uc yere en yakın olan mı olacak?

tx rx in üstünde mi olacak?

ya birde sizin şu yanan ledleri nereye takacağımı bulamadım..:D

biraz fazla oldum ama iyi niyetinize sığınıyorum, bu sorulara vereceğiniz basit anlatımlı geniş cvplar tüm acemilere yardımcı olacaktır. şimdiden allah razı olsun..

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1027 : 14 Mart 2011, 02:32:26 »
ayrıca bu bobini bağlamadan sürkli ses var, taktım yine devam ediyor. acaba bobinleri doğru bağladığımda kesilirmi sürekli ses olayı...

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1028 : 14 Mart 2011, 02:58:58 »
syn mc 307 ALLAH CÜMLEMİZDEN RAZI OLSUN şimdi sizin yazdıklarınız bilgiler doğrudur bobin sararken tx bobinini ilk uç başlangıç oluyor yani 1no 12tur sardınız orada ek yapacak kadar teli kesmeden pay bırakıp sarıma devam ediyorsunuz 136tur daha sarıp sona geliyoruz burasıda 3nolu bitiş şimdi kesmeden ek için pay bıraktığınız yerde 2nolu uç(yani uç çıkarıyoruz denilen olay burası:burayı kesmeyip kazıyarak eksiyede bağlayabilirsiniz)sizin tarifte doğrudur. bobinlerin tx ve rx üstte veya altta farketmiyor ama masa üstüne koyduğumuzda ayar için emekli amcanında belirttiği üzere bende aynı ayar yaparken tx i masaya vb biryere sabitleyip rx i üzerinde gezdiriyorum ayar bitincede aşağıya ters çevirdiğinizde rx aşağıda kalmış oluyor benim böyle ama farketmiyor mesafe olarak. birde bu 12tur aşağıda veya yukarıda ben hiç fark görmedim yani ona dikkat etmiyorum belki o kısma farklı cevap verebilirler ben böyle ayarlama yapıyorum.son olarakta devre doğru ve sağlıklı çalışıyorsa bobinli veya bobin yokken ses sürekli gelecek tl072 nin 7ve 8nolu bacaklarını kısa devre ettiğinizde susuyorsa devreniz sağlamdır bobinide doğru bağladığınızda susacaktır aslında bu bilgiler çok açık var ama bildiğim kadar yazdım inş faydası olur saygılar
ceryan3200

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1029 : 14 Mart 2011, 17:13:02 »
arkadaşlar her şey sağolun...

ben bobini takınca ses falan kesilmiyor. biraz azalıyor, ama hala ynı ses var, öldürdü bu bobin beni............

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1030 : 14 Mart 2011, 19:56:55 »

ben bobini takınca ses falan kesilmiyor. biraz azalıyor, ama hala ynı ses var, öldürdü bu bobin beni............
:(arkadaşım tx bobinindeki 10nf kondansatör uçlarını ölçü aletinin ac 200 kademesinde ölç burada kaç volt çıkıyor veya çıkıyormu bak eğer voltaj varsa ki iyi yapılan ve doğru bağlamış isen tx(1ve3arası)bobinde 100-130volt görmelisin önce bunu kontrol et sadece devre ses vermesi çalışıyor anlamına gelmez.eğer voltaj varsa rx uçlarını kontrol et ve yukarıdaki resimlerdeki gibi rx i 10mv gibi sabitle ama tx çalışmıyor voltaj ermiyor ise bc327veo hattın sağlamlığını kontrol et eğer bobin uçları yanlış bağlamışsanda voltaj alamazsın tx 1-3ikisini değiştir bak orada voltajı sağladınmı iş sonlanmaya hazır  ;)kolay gelsin saygılar bu arada bunca sayfa döküman var hiç okumuyor araştırmıyosunuz anlaşılan >:(
ceryan3200

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1031 : 15 Mart 2011, 23:55:46 »
kardeş çok sağol, tüm sayfaları okumak çok zor. ve tüm sorunları ve çözümleri ilk sayfada düzenlense bu zorluk çekilmez. ayrıca elektronikten anlayan arkadaşlar yorumlarında terimler kullanmışlar anlamak çok zor benim gibiler için.

birde bendeki analog multimetre ve ac 200 yok ac 250 var, ondada ölçünce ibre oynuyor fakat multi metreyi okuyamıyorum resim koyayım...

bu benim multimetrenin aynısı. ben hangi kadrana bakacağım..
10nf ı ölçtüğümde en yukardaki yeşil renkle yazılmış 20 değerini gösteriyor.. orta kadranda ise 50 değerini... internette bu multi metreyi anlatan bir kullanım kılavuzuda bulamadım.. alimünyum folyo sorun çıkarmaz değilmi, gerçi daha önce onsuzda denedim. sesin sürekli çıkması sorunu lm324  ve diğer entegrelerle alakası yoktur umarım. bc327 den bahsetmişsiniz, bu transistörün yanmış olma ihtimalinimi izah ettiniz....

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1032 : 16 Mart 2011, 00:24:50 »
syn mc 307 amacımız senin şevkini kırmak değil bizleri yanlış anlama sakın ben kaç tane devre yapmama rağmen bir arıza oldumu tekrar tekrar bu sayfaları geziyorum bende elektronikçi değil elektrikçiyim buradaki bilgilerle yapıyorum herşeyi yani çaba ve sabır şart şimdi senin soruna gelelim senin ölçü aletiyle ayar yapmak va hassas ölçümler olmaz bunun için dijital ve özellikle lcr metre tarzı hassas ölçüm yapabilen dmm lazım herneise senin ölçü aletinde ise ac olarak endüşük 10kademesi var ac10a alacaksın ve ekranda ac10v yazan kırmızı ile ( rx bobinini 1yazmamışlar ya o 1çizgisi civarı ayarlıyacaksın)tx 10nf uclarını ise ac250kademesinde ölç orta kadranda 50görüyosan iş tamamdır 1000ac de ölçersen 25orta kadranda ok yalnız rx i ayarlarken ölçeceğin değer 8-10milivolt olduğu için denin ölçü aleti sağlıklı olmaz çünkü en düşük ac10kademesinde ölçeceksin ortada kırmızı kadranda 1çizgisinden geride ayar yapman lazım kolay gelsin saygılarımla(not:dijital ölçü aleti olursa daha kolay ayarlarsın)
ceryan3200

Çevrimdışı mollax

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1033 : 16 Mart 2011, 00:41:10 »
kardeş çok sağol, tüm sayfaları okumak çok zor. ve tüm sorunları ve çözümleri ilk sayfada düzenlense bu zorluk çekilmez. ayrıca elektronikten anlayan arkadaşlar yorumlarında terimler kullanmışlar anlamak çok zor benim gibiler için.

birde bendeki analog multimetre ve ac 200 yok ac 250 var, ondada ölçünce ibre oynuyor fakat multi metreyi okuyamıyorum resim koyayım...

bu benim multimetrenin aynısı. ben hangi kadrana bakacağım..
10nf ı ölçtüğümde en yukardaki yeşil renkle yazılmış 20 değerini gösteriyor.. orta kadranda ise 50 değerini... internette bu multi metreyi anlatan bir kullanım kılavuzuda bulamadım.. alimünyum folyo sorun çıkarmaz değilmi, gerçi daha önce onsuzda denedim. sesin sürekli çıkması sorunu lm324  ve diğer entegrelerle alakası yoktur umarım. bc327 den bahsetmişsiniz, bu transistörün yanmış olma ihtimalinimi izah ettiniz....
böyle ölçeceksin

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1034 : 16 Mart 2011, 03:49:28 »

mc 307 bir şey dikkatimi çekti 7809 ters takmışsın onu kontrol et ve çevir o devre çalışmaz ;) ;)  ;)  ;)  ;)  ;)
ceryan3200

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1035 : 16 Mart 2011, 23:24:47 »
bu devrede bizim bilmediğimiz bişeyler var galiba, acemi adamların yapması imkansız gibi..

modifiye diye bilgi var şu`;

470  k trim  pot  yerine   120 k  yada 220k  direnç   
100k trim pot yerine 100k
1k  trimpot yerine 1 k takılması  verimi  artırır

bunları denedim ben, bi sonuç elde edemedim, o entegreyide doğru taktım büyük bir umutla  o da fos çıktı aynı ses devam....
şunu gözledim çay tepsisini tx in üstüne koyunca ses baya bir azalıyor, acaba malzeme listesine çay tepsisi de mi eklesek :D

benim çocuğa düdük oldu devre :D

ayrıca 30 cmden toprakta 1 lirayı gören, yapması kolay, en önemlisi bobini sarıp taktığında hemen kabul eden,
madeni üstünden geçtiğinde gören(başlık üstünde elimizle gezdirip öttürdüklerimizden değil),
malzeme listesini aldığımızda fazladan parça artmayan proje,
yerleşim planı ve malzeme listesindeki elemanlar tam uyumlu bir dedektör devre dosyası var mı arkadaşlar?yani dosyayı açınca başka hiçbir dökümana gerek kalmasın

....

yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkür ederim daha önceki arkadaşlar dahil...

ayantas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1036 : 16 Mart 2011, 23:37:24 »
Delta Pulse var :) Yapması bence en kolay devre. Ben bile yaptım bu devreyi. 1 lirayı 45-50 cm den gördürdüm. Yalnız arazide ıslak zemin veya mineral ona ötüyor.

Çevrimdışı ceryan3200

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1037 : 16 Mart 2011, 23:40:51 »
syn mc307 bu devrede saklı birşey yok sadece bobin ayarı zor o dediğin modifiyelere gelince hepsi hikaye neden dersen 470k trimpot ses tonunu ayarlar 1k trimpot skala hassasiyeti diğer 100k dediğinde voltaj ölçmeye mesafe ile ilgisi kesinlikle yok saygılarımla
ceryan3200

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1038 : 17 Mart 2011, 00:15:58 »
Delta Pulse var :) Yapması bence en kolay devre. Ben bile yaptım bu devreyi. 1 lirayı 45-50 cm den gördürdüm. Yalnız arazide ıslak zemin veya mineral ona ötüyor.

ayantas arkadaşım, bobini basitmi bunun :D

ve bir çok delta var piyasada, hangisi en iyisi sizce,

45 cmden  siz elinizle mi gezdiriyorsunuz parayı, yoksa başlığı hareket ettirip üstüne gelincemi ötüyor.

tektekte iş görürmü acaba...

ayar 2 de bir bozuluyor mu?

en son yukarda bahsettiğim kriterlere uygunmu..

tarsosda birçok döküman topladım, malzeme listesi ve yerleşimdeki sayılar tutmuyordu.

malzeme listesini aldığımda  başka bir şeye gerek kalmayacak bir döküman istiyorum....

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1039 : 17 Mart 2011, 00:36:18 »
ayrıca bir arkadaştan mineral olayını çözmek için bir direnci değiştirdiğini duymuştum sanki...