Gönderen Konu: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)  (Okunma sayısı 308123 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Ynt: CORUM-PI (pı dedektör paylaşımı)
« Yanıtla #20 : 14 Aralık 2010, 00:57:57 »
gelelim gönderme katına;
gönderme katımızın girişinde CNY-17 ile işlemci ile izole edip,PNP tranzistor ile mosfetimizi anahtarladık, burda PNP tranzistor ister BC327,ister BC557 olsun çok önemli değil önemli olan PNP Tranzistor olmasıdır. mosfetimize gelince Pı sistemde genel olarak IRF740 kullanılır, devremizde de IRF740 kullanılabilir, ben IRFP460 veya IRFP150N kullanırım sebebi palsimizin süresi ort. 300uS ben denemelerimde buton kontrolü ile 80uS ile 900uS arası bir değişkende kullanıyorum, palsimizin 900uS veya 1mS olarak yaptığımızda mosfetimiz kolay kolay yanmasın diye IRFP460 veya IRFP150N kullanıyorum, başkaca bir sebebi yok. bobinimiz elinde delta bobini olan varsa onu kullanabilir. Pı ler malum çok hassas bobin ayarı, sarımı vs istemez. 2R ile 3,4-4R arası direnç göstersin yeter tabi buna bağlı olarakta endüktans 350uH veya 450uH arası olursa iyi olur. benim bu devre için kullandığım bobin 28cm lik yaklaşık uzatma kablosu dahil 3R civarı geliyor. PI de esas olan söndürme dürencidir. benim başlığa göre 150R ile 270R arası bir değer kafi geliyor, siz devrenizi kurduğunuzda kaçlık direnç takılmalı orasını sizin tespit etmeniz gerekir.

işte gönderme katımız

Bayram usta inanın PCB şemayı 1 saate yakın aradım ne PC de nede flashbellekte bulamadım. bi yerlere koymuşumdur ama bulamadım. bulduğumda yayınlayacağım. benim huyum kötü bir devreyi tasarlarım o devre tam sonuçlanmadan başkasına gecerim ki bu arada olan PCB şemaya olur. ;D devreyi yaptığında pişman olmayacaksın bir PI ne kadarsa o kadar verim oalırsın korkun olmasın

Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #21 : 14 Aralık 2010, 01:01:26 »
açıkcası bende bu hafta başka bir rus devresine başlamak üzereydim,pc de 2-3 gündür problem vardı.işten gelince format attım.baktım selami abi formumuza renk katmış.belki teorik olarak yardımım dokunmaz ama devreyi kurar test ederim.ayrıntıları paylaşırım.

bayram usta senden isteğim devreyi kurup çalıştırdığında bir video paylaşman. zira ben video özürlüyüm.  ;D

oongit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 14 Aralık 2010, 01:12:45 »
Öncelikle emeğinize sağlık...

Naçizane bir öneri de benden olsun... CNY17 ve arkasından gelen sürücü katı yerine, direkt olarak TLP250 kullanabilirsiniz... Nominal değer olarak 0.15µs, en fazla 0.5µs geciktirir ve 12V besleme ile direkt olarak 1.5A güçle sürebilirsiniz...

Bu arada yazılım dili olarak hangisini kullandınız? (Özel değilse...)

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #23 : 14 Aralık 2010, 01:14:16 »
ALICI katımız;
bobinde oluşan ilk sinyali NE5534 ile karşıladım, aslında burada çok farklı opamplarda kullanılabilirdi ama LF357 lerde patates entegrelerle karşılaştığım için ve NE5534 ün ucuz olması nedeniyle bu opampı tercih ettim. opampın beslemeleri -+5V aslında -+8v olarak kullanılsa daha iyi olurdu. ama biz yolumuza 5v ile devam edelim. opamp besleme girişlerine LOWW FILTER uygulaması yapılmıştır. direnç değerleri çok kritik olmamakla birlikte 100R ve üstü opamp beslemesinde çökmelere neden olmaktadır. cond. e gelince ben 22uF veya 100uF gibi değerler kullandım. amaç opampın oluşabilecek parazitlerden (besleme kaynaklı) uzaklaştırmak. opamp çıkışımızda -v oluşmaktadır ayrıca opampın 2. pinden giriş yaparak sinyalimizi invertlemiş oluyoruz. opampımızın kazancı 1M dirençle (1000 kat) olmuş oluyor, burada devremizin düzgün yapılması ve sinyalimizi bozmayacak şekilde 1,5M da kullanılabilir. bu opampta kritik olan bias trimpotumuzdur. zira sinyalimizin düzeltilmesi bu trimpotla yapacağız. ben görüşüm olarak devreye mümkün olduğunca az ayarlı dirençler girerek yapımını kolaylaştırmaya çalışacağım. AYRICA istenirse opamp çıkışımızdan bir hat alınarak işlemciminizin boş bir ADC girişine ilişkilendirilip menü fonksiyonu ile osilaskopu olmayan arkadaşlar için bir ayar noktası oluşturulabilir.
işte ilk opampımızın şeması

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #24 : 14 Aralık 2010, 01:21:35 »
Öncelikle emeğinize sağlık...

Naçizane bir öneri de benden olsun... CNY17 ve arkasından gelen sürücü katı yerine, direkt olarak TLP250 kullanabilirsiniz... Nominal değer olarak 0.15µs, en fazla 0.5µs geciktirir ve 12V besleme ile direkt olarak 1.5A güçle sürebilirsiniz...

Bu arada yazılım dili olarak hangisini kullandınız? (Özel değilse...)

estf. arkadaşım bu devreyi parça parça açıklamaktan maksat öğrenmek, daha güzele ulaşmaktır. yani sözün özü herkes kırıcı olmamak şartıyla öneride bulunabilir.
gelelim optocoupler konusuna burada PC817 de kullanabilirdim. yada benim diğer uygulamalarda olduğu gibi TC4427 (1,5A lık mosfet driver) yada HCPL3120 (2A) kullanabilirdim amaç maliyeti düşük olsun, entegreler buluabilir tipte olsun diye bu optocouplorü kullandım. sizin TLP250 entegresini açıkcası hiç kullanmadım dediğiniz gibi daha verimli de olabilir. ancak benim gördüğüm şu ki burada önemli olan mosfeti anahtarlamak, mosfeti iletimde tuttuktan sonra bu söylediğim driver entegreleri ile basitce geçilmiş 1-2 Tranzistorlerin çokta farkını görmedim. belki ben yanılıyorda olabilirim. ama benim edindiğim izlenim bu...

yazılım diline gelince ben PROTON PLUS kullanıyorum.

oongit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : 14 Aralık 2010, 01:31:19 »
ancak benim gördüğüm şu ki burada önemli olan mosfeti anahtarlamak, mosfeti iletimde tuttuktan sonra bu söylediğim driver entegreleri ile basitce geçilmiş 1-2 Tranzistorlerin çokta farkını görmedim. belki ben yanılıyorda olabilirim.

yazılım diline gelince ben PROTON PLUS kullanıyorum.

Hayır; tabii ki yanılmıyorsunuz. Mantık hemen hemen hepsinde aynıdır. TLP250'yi önermemin amacı; Dornier kartlarında sıkça kullanılıyor olmalarıydı. Bu kartlarda da izolasyonun yanısıra, yüksek hızlı anahtarlama ve yüksek akımlı IGBT ya da Mosfet'leri çok rahat ve sorunsuz olarak sürebiliyor olmalarıydı. Umarım yanlış anlaşılmamışımdır. Amacım sadece küçük bir tavsiyede bulunmaktı.

Projenizde başarılar dilerim... Umarım ki; bir süre sonra, ben de burada sizin gibi MCU temelli bir projemi paylaşma niyetindeyim. Kolay gelsin...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #26 : 14 Aralık 2010, 01:34:17 »
gelelim alıcı katımızın 2. kısmına burada TL062 gibi çiftli low Jfet opamp kullandık, bu katımızın ilevi opampla sinyale bir kazanç elde etmek değil, NE5534 den çıkan sinyalimizi invertlemek aynı zamanda da LF398N sample-hold entegremize daima 0v seviyelerinde bir sinyal göndermektir. bu katımıza amatörce ben automatic ground (otomatik toprak ayarı) yani bir bakıma off-set balans katı da diyebiliriz. baştanda söylediğimiz gibi NE5534 çıkışımızda -v seviyelerinde bir sinyal oluşmakta oluşan bu sinyali bu katımızla invertlerken de çıkışı daima 0v seviyelerinde tutmaktır. bu da mineralli topraklarda arama yaparken kısmende olsa minerale etkisini azaltmaya çalıştık, esasen bu uygulama delta pulsede LF357 nin non-invert katında uygulanan sistemin bir benzeridir. son şemamızı verirken devrenin kalan açıklamalarını bir başka güne bırakalım zira epey geç oldu sanırım.
işte size şemamız ve benzerlik gösteren başka bir uygulamayıda pdf olarak yüklemeye çalışacağım.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #27 : 14 Aralık 2010, 08:27:54 »
Eline sağlık

Bu tür katılımların artması çok güzel.
Şu anda çok zamanım olmadığı için ayrıntılı inceleyemiyorum. Müsait olduğumda ayrıntılı inceleyip katkı sağlamaya çalışacağım.
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #28 : 14 Aralık 2010, 18:04:07 »

Selami şemada ufak bir detay gözünden kaçmış sanırım,4700uF tampon kondensatörün bağlantısında ufak bir hata olmuş,+ kutup GND yerine +24V'ye bağlanması gerekmezmi?ve L1 ile R17 söndürme direncide +24V ye ilişkilendirilmeli...
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2010, 18:07:58 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #29 : 14 Aralık 2010, 18:12:23 »
Arkadaşlar bu proje kayıtsız kalınacak proje değil,ayrım için gerekli altyapıyada sahip..bence ortaya harika bir cihaz çıkacak.bu proje potansiyeli olan bir proje..tabi birazcık bizlerinde emek harcamasıyla eminim çoğu profesyonel cihazdan çok daha iyi bir cihaz ortaya çıkacak.
« Son Düzenleme: 14 Aralık 2010, 18:19:16 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #30 : 14 Aralık 2010, 19:53:24 »
selami kardeş pek konu ile alakası yok ama elektroniği öğrenmeye nerden başladın ben sözde yüksek okul mezunuyum ama işim ezber eğer başlangıç noktanı söylersen benim içinde iyi olur hazır vaktim varken bende elektroniği temel olarak öğreneyim.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #31 : 14 Aralık 2010, 20:06:01 »
selami kardeş pek konu ile alakası yok ama elektroniği öğrenmeye nerden başladın ben sözde yüksek okul mezunuyum ama işim ezber eğer başlangıç noktanı söylersen benim içinde iyi olur hazır vaktim varken bende elektroniği temel olarak öğreneyim.

s.a.
elektroniği netten öğrendim, 4 yıl öncesine kadar havyam bile yoktu, milyon shoptan 1 TL ye bir havya, lehim ve pasta takımı aldım, üçü birarada ilk deneyimim bu sitede chemelecin two box' u idi tam çalıştıramadım, taylan abi vardı, nette bana yardım eden, dedektör33 nicki vardı sanırım, sonra asekron usta özellikle ercan abi sayesinde lehim yapmayı öğrendim. direnç.netten 12 liraya 30Wattlık proksit havya aldım bir sene sonra baktım havya uzun süreli açık kalıyor, 75 TL ye istasyon havya aldım gecen sene,
daha direnç kodlarını tam beceremiyorum. sarı-siyah sarı  ;D, 2  sene önce asekron ustanın baran1 devresini yaptım, yazılımda bir türlü yayınlamadılar (TABİ HAKLI OLDUKLARINI GÖRDÜM) inat ettim, ETE hocanın 11 derste PIC programlama dersini okudum, ordan PBP dan protonun daha iyi olduğunu gördüm, ve hiç bir kitap yada kişiden 1-1 yardım almadan yazılımı öğrendim. kolay olmadı ama, ve şunu düşünüyorum ben elektroniği seviyorum. sevginin gücü sanırım  ;)

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #32 : 14 Aralık 2010, 20:09:43 »
arkadaşlar PBP şemayı bulamadım, bugün öğleden sonra oturdum yeniden çizdim, tasarruf olsun diye kartı 10x10 cm lik kart ebatında çizdim. değerleri yazdım çünkü aynı zamanda yerleşim planı olarak arkadaşlar kullanabilsin diye, şema açıklamasının kaldığı yerden devam edip, PCB şemayı yaınlamak istiyorum.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #33 : 14 Aralık 2010, 20:31:55 »
alıcı katımızın son devresi olan LF398N, öncelikle bu entegreyi ben bluemaviden sanırım, 2,3 TL gibi bir fiyata aldım. bu entegre precision sample and hold entegresi, yani örnekle tut entegresi, aslında CD4066 gibi işlev görmektedir, ancak entegrenin datasheetinden incelerseniz bu entegre bir bakıma cd4066 ve 2 opamptan oluşmaktadır. ve ben bu söylediğim gruptan daha stabil bir çıkış verdiğine inandığım için bu entegreyi uyguladım. entegremizin 1 ve 4 nolu pinleri besleme girişleridir. 3 nolu pini sinyal girişidir. 8 nolu pinden örnekleyeceğimiz miktarı giriyoruz. tıpkı cd4066 gibi bizim devremizin örnekleme kontrolü ve sinyali inceleme işi işlemci tarafından olacağı için ben örnekleme miktarımızı 20-30uS kadar yapıyorum. yapmış olduğum örnekleme içerisinden ADC okutuyorum. işlemci ile ADC okutma süremiz yaklaşık 20-25uS arası, yazılım bilen arkadaşlarımız için örneğimiz şu şekilde; (KABA bir tabirle)

porte.2 = 1
deger = adin
porte.2 = 0
delayus 9000

yani örnekleme penceresini aç, adc yi oku ve deger içine at örneklemeyi kapat

aslında LF398N örnekleme girişi işlemciden direk olarak ta yapılabilmektedir. ancak ben iş garanti olsun diye PNP bir tranzistor girerek örneklemeyi gerçekleştirdim.
Bu arada örnekleme zamanını sönümlenme süresine bağlı olarak alıyoruz benim uygulamamda örnekleme sürem yaklaşık 60us-100 uS arasında değişmektedir.  sönümlenme süremizi kısmi de olsa bias trimpotundan uzatıp açabiliyoruz. ama bias trimpotumuzun asıl işlevi burada LF398N çıkışında sinyalimiz -V seviyelerine kaçabiliyor. işlemcilerde -V okutma işlemi yapılamadığından (en azından ben kafa yormadım) bias trimpotu ile çıkışı basitce 0V seviyelerine çekiyoruz. bu sayede 0v ile 5V arasında bir sinyali inceliyoruz. Bu işelmde 0,0048V luk bir değişim söz konusu olduğunda makinamız algılama olarak ses katımızı harekete geçiriyor. aslında devre üzerinde söylenecek çok şey olmakla birlikte şimdilik bu kadarlık bilginin makinayı yapmaya yeteceği kanaatndeyim. son oarakta ses katımızın şemasını ekledikten sonra hardware kısmını uyguılamaya geçebiliriz. işte şemamız

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #34 : 14 Aralık 2010, 20:43:39 »
son oarak ses katımızı da belirtmek istiyorum. devremizin belası aslında ses katımızdır. ister ekte ki şemayı uygulayalım, ister daha basit bir şekilde 1 tranzistor, bir hoparlör ile (bu piezzoda olabilir) gecelim. algılama esnasında ses frekansımız aktif olduğunda sinyalimize parazit binmektedir. bunu kesmek için ben ses katı beslemesini +-24v (yani GND noktamızdan mümkün olduğunca uzak tutmaya çalıştım.) olarak kullandım, kısmen işe yaradı, ayrıca hoparlörümüzün gnd çıkışına 100R ve 4148 girerek kısmende olsa paraziti kesmeye çalıştım, eski uygulamaya nazaran parazitimiz %60 oranında zayıfladı.
şimdi bir ses katı için neden bu kadar çok entegre derseniz inanın delta pulse sesi çıkarmak o gıcık  ;D gıcırtıyı çıkarmak kolay değil. delta aşığı olan insanlarda demek ki biraz uhte kalıyor ki bi yerini benzetiyor insan .... bu arada şemada belirtmemişim ses katı beslemesinin +v girişine 100R direnç ve 220uF lık bir cond. uygulaması ile LOWW pass filtresi yaptım. %100 işe yaramadı ama hiç olmamasından iyidir.

ayrıca burada belirtmediğim bir konuda devremizin -+24V girişlerine 100K direnç ve 100K trimpot girerek devremizin V ını okuttum ki kullanım esnasında bataryamızın bitmesinde bize ikaz versin...
işte ses katımız;

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #35 : 14 Aralık 2010, 20:51:09 »
son olarak arkadaşlar devremizin hardwaresi yani analog kısmı bitti, yerleşim planını JPEG ve PDF olarak veriyorum ayrıca PCB şemamızı da basılabiir halde PDF formatında ekliyorum. PCB şemamızı bugün yeniden çizdim, eksikleri hataları varsa sizde inceleyin. gözden kaçmış nokta varsa düzeltelim. uygulama yapmak isteyen arkadaşlar varsa sitemizde her zaman yardıma hazırım.

oongit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #36 : 14 Aralık 2010, 21:46:48 »
Peki vericinin PWM çıkışını kaç Hz. olarak programladınız? HPWM kullandıysanız, kristalinize bakılırsa min. 1.221 kHz. olmalı yanılmıyorsam... Tabii yazılımsal PWM kullanmadıysanız.

Ben, sırf bu yüzden, verici katını 1 MHz kristal ile ayrı bir MCU kullarak tasarlamak zorunda kaldım mesela...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #37 : 14 Aralık 2010, 22:02:10 »
Peki vericinin PWM çıkışını kaç Hz. olarak programladınız? HPWM kullandıysanız, kristalinize bakılırsa min. 1.221 kHz. olmalı yanılmıyorsam... Tabii yazılımsal PWM kullanmadıysanız.

Ben, sırf bu yüzden, verici katını 1 MHz kristal ile ayrı bir MCU kullarak tasarlamak zorunda kaldım mesela...

usta devre frekansımız 60 hertz ile 400 hertz arası ancak benim tercihim 100 hertzdir. kristalimiz 16F877A için max. 20Mhz dir, ve biz frekans üretirken PWM kanalını kullanmıyoruz, PWM kanalını sadece ses katı için kullanılıyor. eğer sizin dediğiniz gibi PWm de fekans üretip bobine vermiş olsaydık devremizi 4 Mhz kristalle kullanabiirdik ki bu da bizim için çok yavaş bir işlem hızı demektir.
yazılım bilen arkadaşlar için değilde bilmeyen arkadaşlar için kısa bilgi olarak şunu belirtmek istiyorum. PIC serisi işlemciler kullanılan harici kristallerin 1/4 ü kadar hızda işlem yapabilirler, biz devremizde isteyen 20Mhz isteyen 16Mhz işlemci kullanacaklardır. 20 Mhz için basit bir matematikle işlemcimiz saniyede 20/4 = 5 yani saniyede 5,000 kod işleyebilir demektir. bu bize göre çok çok hızlı gibi görünsede aslında yeterli hızda mı tartışılır.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #38 : 14 Aralık 2010, 22:10:55 »
ustam siz gönderme katında pwm kullanıyorsanız yazılımda epey ilerlemiş olmalısınız, zira bizim PI olarak kullandığımız sistemlerde palsimiz sürekli kontrol altında olmalı çünkü palsimizin bitişindeki kuyruk noktamızda bir sönümlenme eğrisi oluşmaktadır ve biz bu sönümlenmede meydana gelen değişimi incelemekteyiz. ve sürekli işlemcimiz ile düşen kenar yada yükselen kenar incelemesi yapmak zorundayız. bu da 16f877A gibi 8 bitlik MCU ların ne hafızası ne de hızının yeteceğini (kişisel olarak) sanmıyorum. bu yüzden biz palsimizi 1-0 tekniği kullanarak kontrol altında tutuyoruz. peki bunun olumlu yada olumsuz yönleri varmıdır?
elbette ki olumlu yönleri ile beraber bazı olumsuzluklarıda mevcuttur.
mesela ilk aklıma gelen olumsuzluklar gönderme katımız için oluşturduğumuz frekansımız yeterli stabilitede değil, yani PWM,HPWM gibi stabil bir çıkış elde edemiyoruz. dürüst konuşmak gerekirse 3-5 hertzlik bir kayma kaçınılmazdır. olumlu yönüne gelince ilk aklıma gelen sinyali istediğimiz genlikte ve sönümlenme noktamızı istediğimiz gibi inceleme ve oynama şansımız yüksektir.

oongit

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : 14 Aralık 2010, 22:22:54 »
Estağfurullah hocam... Daha usta olabilmem için çok zamana ihtiyacım var...  ;)

Eğer yanlış anlamazsanız, küçük bir eleştirim ya da tavsiyem olacak bu konuda...
Sizin de bildiğiniz üzere; 16F877'nin PWM üretebilmek için 2 adet CCP kanalı var (RC1 ve RC2)... PWM frekansını bu kanallardan almamışsınız, kısacası donanımsal değil yazılımsal PWM üretmişsiniz. Bu durum; PIC'in PWM üretebilmek için diğer işleri bırakıp yazdığınız PWM koduna sürekli bakması anlamına geliyor. Bu da ciddi zaman kaybı olarak algılanabilir kanımca...

İkinci olarak, PWM kanalını ses katı için kullandığınızı belirtmişsiniz, ancak şemaya baktığımda RC1 ya da RC2 değil, RC0 kanalını kullanmışsınız. Yani CCP birimini kullanmamışsınız.

Belki geliştirdiğiniz kod hakkında yanılıyor olabilirim. Ancak bu şekilde olsaydı, ADC okuma işlemleri için çok daha fazla zaman kazanma imkanınız doğardı diye düşünüyorum.

Yazdıklarımın eleştiri olarak ya da yanlış anlaşılmaması ve projenizin en iyi duruma, en kısa zamanda gelmesi dileklerimle...
Tekrar başarılar dilerim... Saygılarımla...