Gönderen Konu: FS Future tarzı cihaz tasarımı.(FLC 100 ile)  (Okunma sayısı 280370 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı beyazkuvvet

• Yüzbaşı
Ynt: FS Future tarzı cihaz tasarımı.(FLC 100 ile)
« Yanıtla #40 : 17 Aralık 2012, 02:56:38 »
bu akşam bu şemayı breadbord üzerine kurdum..devre çıkartmak falan zor geldi...ama baktım bi kıpırtı yok hatta 555 yanmış bile olabilir çünki felaket şekilde ısınmaya başladı :D belki farketmeden kısa devre ettiğim yerler olabilir kablolardan dolayı..

birde bu devrede canımı sıkan şey şu oldu..mesela devrede 2-3 tane direncin değeri verilememiş...sizin denemelerinizde hangi dirençleri kullandınız..?

ve özellikle çok merak ettiğim bir husus siz bobini kaça kaç çubuğa ne kadar ve kaç tur sardınız?

birde bu fero çubuk yerine fero troid halka olsa ne olur acaba onu çok merak ediyorum..! elimde 70-80watlık troid trafo var bitanesi telleri için haşat ettim sargıları sökmeten gına geldiği için yarıda bıraktım 1-2 güne şayet çubuk ile ilgili sarım degerlerini benim ile paylaşırsanız bende geri kalan kısımları troide uyarlamak istiyorum...bu konuda paslaşabilirmiyiz hocam?

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #41 : 17 Aralık 2012, 09:29:46 »
beyaz kuvvet hocam;
benim ferrit çubuğa sardığım bobinin endüktanısını ölçmedim, bozuk bir şarj cihazının adaptorunden söktüğüm bobini sardım, kaç tur dersen inan saymadım ama aklımda 1000 tur sarmak vardı,şemada 2 direnç kullandım 1. direnç +v tan çıkışa alınan 1k, diğeride Rsense direnci onuda 10k lık bir trimpot attım çok kritik bir değer değil, trimpot çok düşük omaj verdiğinde çıkış alınmıyor.
555 in yanması mümkün değil hocam, sanırım sizin 555 rahmetli olmuş, frekans değerini tam hatırlamıyorum ama sistem algılamazken 100 -200 khz lik bir frekans verio ferro metallerde 300 kz i geçio, non-ferroda ise 50 khz den aşağı düşüodu, bunlar sorun değil hocam. bu değerler bana göre havada işe yarasada toprakta pek işe yarayacağını düşünmüyorum. aklımdan şöylesi bir devre geçiyor.
işlemciden bir pwm alıp, cd4024 ile bu frekansı 8 e bölmeyi ve her bölümü bir switch ile bobine girip değişik frekanslarda denemeyi düşünüyorum, aslında daha önceden bir kart çizmiştim ama iyi ki uygulamamışım zira 10 mhz lik bir hızda 100-200 hertz için kırk takla atmak gerekio işlemci ile...
sonuç olarak usta bu devre öyle yada böyle en verimli hale getirilir, önemli olan manyetik yoğunluğu bir noktaya odaklamayı başarmak lazım, zira o sardığımız bobinin 360 derece çevresinden etkilendiğini düşünürsek yapacağımız devrenin verimi düşecektir. bu mumetal, manyetik kalkan vs konusunu araştırmaktaki gayem bu, bu konudaki araştırmalarınızda bir sonuç elde edebilirseniz paylaşımlarınızı bekliyorum....
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı beyazkuvvet

• Yüzbaşı
« Yanıtla #42 : 18 Aralık 2012, 01:52:28 »
555 li devreyi yaptım...röle bobinleri ile yaptığım denemelerde sonu 1-2cm den buzzer un sesinde kati değişikler oldu...fakat fero çubuk bulamadığım için denemelerim yarıda kaldı...

şimdi bu mesafeyi arttırmak için ne yapmak gerekli ?çubuğun çapı uzunluğu mu daha önemli yoksa sarılan bobinin uzunluğu ve çapımı?

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #43 : 18 Aralık 2012, 02:09:33 »
beyazkuvvet hocam siz buzzeri direk takmak yerine araya iki opamp girip, ilkinde sinyalin integralini alıp, 2. opampla da yarım dalga doğrultmaç yaparsanız daha hassas bir ölçüm neticesi alırsınız. ferriti boşverin hocam ben denedim onu, gerekirse paralel bir devre yapıp her iki tekniği hatta mumetallisini yapıp 3. farklı yapıda da deney yapabiliriz. burada önemli olan öncelikle analog bir yapı oluşturmak,şimdi eğer müsaitseniz ortam olarak 1. opampın configrasyonunun şemasını vereyim çıkışında algılamaya göre dc olarak artan veya yükselen bir voltaj yakalarsanız 2. opampın configrasyonunuda ona göre belirleriz, siz ilk opamp çıkışında yarım v luk bir sinyal değişimi yakalayın, ötesinden korkmayın
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı beyazkuvvet

• Yüzbaşı
« Yanıtla #45 : 18 Aralık 2012, 19:43:56 »
beyazkuvvet hocam siz buzzeri direk takmak yerine araya iki opamp girip, ilkinde sinyalin integralini alıp, 2. opampla da yarım dalga doğrultmaç yaparsanız daha hassas bir ölçüm neticesi alırsınız. ferriti boşverin hocam ben denedim onu, gerekirse paralel bir devre yapıp her iki tekniği hatta mumetallisini yapıp 3. farklı yapıda da deney yapabiliriz. burada önemli olan öncelikle analog bir yapı oluşturmak,şimdi eğer müsaitseniz ortam olarak 1. opampın configrasyonunun şemasını vereyim çıkışında algılamaya göre dc olarak artan veya yükselen bir voltaj yakalarsanız 2. opampın configrasyonunuda ona göre belirleriz, siz ilk opamp çıkışında yarım v luk bir sinyal değişimi yakalayın, ötesinden korkmayın

şema yayınlarsan çok iyi olur hocam...

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #46 : 06 Ocak 2013, 22:44:02 »
Arkadaşlar future tipi cihazlarda görüntü aktarımında genelde kullanılan programlar visualizer 3d veya conraddır.Bügünlerde bir tane programın peşine düştüm.Bu program yardımıyla visualizer 3d ve conradın ötesinde görüntü aktarımı vede yorumlama gerçekleştirildiğini okudum bir yerde.İsmi monster-3000 olan bu programı göreniniz bileniniz varmı acaba

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #47 : 14 Ocak 2013, 00:45:13 »
Arkadaş satılık Rover CII arıyorum.Aradığım fiyat aralığında pek bişey bulamadım.Elinde satılık cihazı olan arkadaşım varsa bana özelden dönebilirmi.

Çevrimdışı yucel1050

• Onbaşı
« Yanıtla #48 : 15 Ocak 2013, 01:16:00 »
Berk kardes aradıgın program bende var (MONSTER 3000) istersen ulastırabılırım sana

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #49 : 15 Ocak 2013, 01:21:27 »
Berk kardes aradıgın program bende var (MONSTER 3000) istersen ulastırabılırım sana
Yücel ustam özelden size bir mesaj yazdım.Bana dönerseniz sevinirim

Çevrimdışı yucel1050

• Onbaşı
« Yanıtla #50 : 15 Ocak 2013, 02:28:54 »
Msn nı ac berk kardes

Çevrimdışı ozanmelih

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #51 : 15 Ocak 2013, 08:05:06 »
Sakıncası yoksa ben de rica edecektim monster 3000i yücel bey. Özel mesaj atamıyorum ozanmelih@hotmail.com mail adresim msnden eklerseniz sevinirim. İyi çalışmalar

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #52 : 18 Ocak 2013, 23:33:44 »
Arkadaşlar aranızda Future 2005 kullanan yokmu .Bu cihaza ait hex file lazım bana.Çalmadığım kapı kalmadı desem hiçte yalan olmaz

Çevrimdışı yucel1050

• Onbaşı
« Yanıtla #53 : 24 Ocak 2013, 21:31:15 »
berk kardes sana mail attım cvp yaz monster 3000 ile alakalı

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #54 : 17 Aralık 2013, 12:48:33 »
s.a. sensör tasarımıyla ve devam devresiyle ilgili çalışma yapan arkadaşların son durumları nedir ?

Saygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #55 : 21 Aralık 2013, 20:42:06 »
s.a. sensör tasarımıyla ve devam devresiyle ilgili çalışma yapan arkadaşların son durumları nedir ?

Saygılar

a.s.

2 eksenli farksal bir sensör yaptım ama şimdilik askıda. Elimde başka işler var ;)

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #56 : 21 Aralık 2013, 21:45:32 »
Ustam sensör hazırsa bu proje tamam demektir.3d ile birleştirmek kalmış ozaman ;)
Saygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #57 : 01 Ocak 2014, 19:26:58 »
Ustam sensör hazırsa bu proje tamam demektir.3d ile birleştirmek kalmış ozaman ;)
Saygılar

Aslına bakarsanız onu da yaptım ama şimdilik beklemede. Hele bir samsundan sağ salim dönelim belki sitede beraber bir sensör tasarımı yaparız ;)
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #58 : 03 Ocak 2014, 13:36:36 »
Saygılar

Aslına bakarsanız onu da yaptım ama şimdilik beklemede. Hele bir samsundan sağ salim dönelim belki sitede beraber bir sensör tasarımı yaparız ;)
Ustam, sensör kendi tasarımımız olması temin ve fiyat açısından çok büyük kolaylık sağlıyacağı ortada.
Hayırlı yolculuklar...
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

kripto55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #59 : 03 Ocak 2014, 20:31:45 »
BENCEDE TEKNOLOJI EKIBI SENSOR TASARIMI MANTIKLI ÇÜNKÜ İŞİN TEDARİK YÖNÜNÜ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZDE HEM SIKINTILI HEMDE TEMİN ETMESİ PAHALI OLACAKTIR.