Gönderen Konu: nexus acayıp dedektör VİDEO GÖRÜNTÜLERİ EKLEDİM  (Okunma sayısı 252529 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asenkron

• Ziyaretçi
Ynt: nexus acayıp dedektör VİDEO GÖRÜNTÜLERİ EKLEDİM
« Yanıtla #240 : 03 Nisan 2008, 20:13:43 »
aekadasım ben neksus daha yapmadım fakat acık semaya göre takip edip uçları bulursun ilk baslangıc 1 50 tur 2 25 tur 3 25 tur 4 olur.acık semaya göre takılı elemanlara göre takip et sorun cözülür.

Çevrimdışı GORDİANUS

• Yüzbaşı
« Yanıtla #241 : 03 Nisan 2008, 21:25:49 »
xbaron arkadas tum sorunnari yazmişimsdir yazilarımı oku bu ara da nasıl senin nokta alacak baska bi şey bulamadınmı.basarılar

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #242 : 03 Nisan 2008, 23:19:31 »
nokta deyıp geçme her bab yığıdın harcı değil tam 58 kere tamır ettım hala 16 metre derınlık gösterıyo hahahah bıde muhendıslerı satarken 8 metre garantı dıyo ama fırma olarak altı metresıne garantı verıyoruz dıyolar bız aldık alalı nal topluyoruz valla daha demır para bıle bulamadım hep nal bıra tenekesı sıgara jılatınıhahaha bıde adamlar nedıyo bundan daha ıı makına varsa getırın mta 106 yı bedava verelım dıyolar bu nexsusu onun ıcın yapıyom beles 106 alacaz :=))))) bi, yardım edersın artık

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #243 : 04 Nisan 2008, 10:32:22 »
slm herkese hayırlı işler malzeme yerleşimini becere bildiğim kadar ekledim sıkıntı çeken arkadaşlar baksın değerlerde bi sıkıntı olduğunu görür seniz değiştire bilirsiniz. hoşca kalın

http://www.savefile.com/files/1483142
Amatör

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #244 : 04 Nisan 2008, 18:58:12 »
Merhabalar..

Arkadaşlar bu VLF dedektörü bitirdim ve dosyasını kapattım...Gelelim projenin detaylarına.Aşagıdaki yazımı okumadan şemayı göz önüne alınız....

ŞEMA HAKKINDAKİ YORUMLARIM.
şemaya baktığımızada sol üst köşede TX osilatoru görüyoruz burada 5,7Khz yazıyor ama her yapanınki farklı çıkbilir mesela benimki 7Khz oldu ..önemli değil + -2Khz olabilir..etkenler şunlardır  devredeki elemanların toleransı sipir ve çap farkları vs...Hemen sağ tarafına baktığımızda tr.nin kollektörüne bağlı 10kve 2k dirençler ve bunlara bağlı 2 adet pot ve üzerindeki yazılar üst Discriminate(ayırmak)alt Ground(toprak)  İşte saçmalık burada başlıyorr..Neden mi?  O zaman nedenleri sayalım .. Ground ayarı böyle yapılmaz böyle bağlı devreler osc den gelen fazı kaydırır.. (grounda sonra geleceğim)sonra bunlara  bağlı 2adet 1nf c ler birinin üzerine * işareti konmuş yani en iyi deneyerek tabii ki osilaskop la faz terslemesini en iyi yapan değerleri bulun demişş..ya osilaskopun yoksa????hemen al bi tane bu işler onsuz olmaz.Devam ediyorum...potların sağında iki adet tek kılıfta olan lm393 comparator görüyoruz bunlar 4007 tetiklemek için oradalar..4007 komitator olarak çalışıyor(anahtar değil)RX den gelen sinyalların 0 ve 180 derece olanı arasında seçim yapıyor.alttaki 4007 ise sadece göstergeyi kumanda ediyor. Sonra buna  Aklıevvel bir vatandaşın biri bir anahtar koymuş ve VCO disc. demiş.demiş te işeri iyice karıştırmış. neden??mi hemen şemanı üst tarafına 393 lere bakıyoruz önce 5-6-7 bacak nolu comp. vebunun tetikledigi üstteki 4007 yi anlatayım comp un 5nolu bacağına gelen 10 k pot un yeni adı artık discr. oldu sesli uyarıyı kullanırken yani anahtar basılı değilken gerçek görevi bu faz ı geriliyerek non ferro yansımalara 4007 nin doğru seçim yapmasını sağlıyor böyle kullanılırsa sorun yok ama düğmeye basınca alttaki 4007 de devrede etken olduğu için asıl çarpıklık burada başlıyor kullanıcı sırf ciyyaak diye se duysun diye discrimin. birini ayarlamak zaten bir iş birde alttaki 4007 ve devresinin diskrim.n. ayarlıyacak birini yanlış ayarlarsan denge karışacak  bu anahtar ve devresi boş ve işi dahada çarpıtıyor zaten üstteki 4007 seçimini ve ayrımını yapıyor..
Neyse simdi gelelim 4007 lerden sonraya 062 ler birincisi filitre ikincisi filitre+ comparator olarak kullanılıyor 7 nolu ucunormal olarak- alternasta duruyor ve devamlı çalışan ses osc bastırıyor eşik degerini aşınca osc tr üzerinden sürülüyor  vs...  şimdi üsteki potlar ikiside disc...biri ses uyarı icin ayrım  ikincisi de ibreyi non frro da sapması için ayrım...ibre veya sesli uyarımı istemeyen birini yapsın...DEVAM EDECEK  resimlerim ve videolar........(yemege çağırıyorlar yemekten sonra)

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #245 : 04 Nisan 2008, 19:58:35 »

Devam ediyorum

devrenin osc sinde şuan kullandıgım tr ler resimdekinden farklı Hfe si 150.. videoda bu hali ile..bu tr ler yüksek Hfe si olmalı en az 200.ben BC337-40 sipariş ettim.bu tr.ler
min. 400betası var sizede tavsiyem..aşağıdaki linkteki dosyada bitmiş halde resimler var.
http://www.savefile.com/files/1483935

Bu linkteki rar dosyasında cep tlf. çekilmiş mpeg formatında videolar var filimin adı ...Discrimination Story... iyi seyirler

http://www.savefile.com/files/1483952
hoşçakalın...emekli amca..

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #246 : 05 Nisan 2008, 10:36:25 »

Devam ediyorum

devrenin osc sinde şuan kullandıgım tr ler resimdekinden farklı Hfe si 150.. videoda bu hali ile..bu tr ler yüksek Hfe si olmalı en az 200.ben BC337-40 sipariş ettim.bu tr.ler
min. 400betası var sizede tavsiyem..aşağıdaki linkteki dosyada bitmiş halde resimler var.
http://www.savefile.com/files/1483935

Bu linkteki rar dosyasında cep tlf. çekilmiş mpeg formatında videolar var filimin adı ...Discrimination Story... iyi seyirler

http://www.savefile.com/files/1483952
hoşçakalın...emekli amca..

emekli amca süper olmuş eline sağlık
Amatör

remzi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #247 : 05 Nisan 2008, 11:52:51 »
Emekli Amca videoları izledim. Ayrım olayı gerçekten harika. Mesafe tek parada nasıl iyimi. 50 krş ve 1 ytl için mesafe testi yaptınızmı?

Çevrimdışı GORDİANUS

• Yüzbaşı
« Yanıtla #248 : 05 Nisan 2008, 21:15:47 »
EMEKLİ AMCA ellerine saglıg guzel bir calişma olmuş tebrikler

Çevrimdışı alcapane

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #249 : 06 Nisan 2008, 01:27:21 »
EMEKLİ AMCA ELLERİNE SAĞLIK SÜPER OLMUŞ BİRDE DERİNLİK TESTİNİ CEKİP GÖNDERİRSEN MEMNUN OLCAZ WALLA yani DEEP STORY...DE SEYREDELİM BAKALIM :)
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2008, 19:21:44 Gönderen: alcapane »

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #250 : 06 Nisan 2008, 18:22:09 »
Güzel çalışma olmuş tebrikler.

Çevrimdışı warcy

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #251 : 06 Nisan 2008, 21:48:56 »
selamlar PCB bobin bağlantısı yukarıdan aşağıya 1-2-4-3 olarak vermiş böylemi olacak yoksa 4-2-1-3 mü olacak tşk...

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #252 : 07 Nisan 2008, 04:03:08 »
Merhabalar..

Arkadaşlar ilgi ve övgülerinize TEŞEKKÜR EDERİM...
Bu projeyi yapanlar ve yapacak olanlar formu takip etsinler şema üzerinde ki değişikliklerimi  toparlayıp foruma göndereceğim...sizdeki devreden çok farklı ...
bu gün toprakta derinlik test i yapacaktım  şu an yağmur yağıyor.....  :(

arkadaşlar ben de sizin bitmiş projelerinizi görmek isterim ...
Hoşçakalın...

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #253 : 07 Nisan 2008, 10:47:30 »
su transıstör bağlantılarını verın artık verem ettı bu devre yavv ıkı kere sıfır plakete cızdımn yaptım bırıncıde ses aldım suan ses bıle yok yenı devrede ustalar hadı artık bı el atın su konuyada kapatalımsımdıden tesekkur

Çevrimdışı warcy

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #254 : 07 Nisan 2008, 11:17:13 »
slm herkese kolay gelsin ya bu devre verem etti beni sürekli ötüyor ayrımlı modda p7 ve p 4 le oynayarak susturuyorum fakat başlıkta herhamgi bir tepki yok normal modda hiç susmuyor birde başlık girişleri pcb ye göre yukardan aşagı 1-2-4-3 mü yoksa 4-2-1-3 mü her ikisinide denedim potanslardan p3 ve p5 dışında hiçbirinde tepki yok bu sorun la karşılaşanlar gördüm forumda nasıl çözüldügünü yazarlarsa sevinirim tşkler..

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #255 : 07 Nisan 2008, 11:22:28 »
Merhaba. Bobin bağlantılarını açık şemayı takip ederek yapınız. Kolay gelsin.

Çevrimdışı warcy

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #256 : 07 Nisan 2008, 11:33:10 »
hocam ben şemadan yanlışmı okuyorum 4-2-1-3 deyilmi şemaya göre yerleşimde 1-2-4-3 vermiş birde siz bakıp söylermisiniz hangisi c28 i 10 nf kullandım başlıgım 19 cap 0,30 tel 50*25*25

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #257 : 07 Nisan 2008, 11:33:45 »
yok yok hocam bu devreyi iice bilip yapan yok herkes kendınce bıyerlerde takılmıs yav yapan arkadaslar bılgılerınızı paylaşmıcaktınız nıye actınız bu topiği varnamı nexsusmu ne haltsa yaptık hem işden hem zamandan zarardayız bılen bırı allah askına yardım etsın sadece transıstör ve başlık herkes burda takılı yo emeklı amca gardınaryus gurdal abi hadı mıllety sızı beklıyo bı el atın bu işe saygılar

Çevrimdışı warcy

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #258 : 07 Nisan 2008, 11:58:10 »
xbaron sendedemi aynı sorun var    ???

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #259 : 07 Nisan 2008, 14:20:37 »
evet bobını bağladım ses arama modunda ıbrede sureklı bı sona vuruyo bı gerıye gıdıyo ses çok yuksek sesı yakaladım ama bu seferde ıbre hareket edıyo kendı kendıne arıyomus gıbı davranıyo makına