Gönderen Konu: nexus acayıp dedektör VİDEO GÖRÜNTÜLERİ EKLEDİM  (Okunma sayısı 252566 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uykusuz

• Ziyaretçi
Ynt: nexus acayıp dedektör VİDEO GÖRÜNTÜLERİ EKLEDİM
« Yanıtla #180 : 07 Mart 2008, 07:43:27 »
Merhaba

http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=506.0

Bu linkte erol unal arkadaşımız yayınlamış.

Çevrimdışı mavi

• Onbaşı
« Yanıtla #181 : 07 Mart 2008, 11:36:33 »
Gordion  ve gürdal beyler
leto bu devreyi yapmış ben ingilizceyi iyi biliyorum.tiktak isimli arkadaş sasho 'nun  şemasında bazı yanlışları farketmiş ve  letodan yardım istemiş o da demiş T5=BC107, T4=BC517, T3=BC177 transistörleri bunlar olacak demiş.ve yaparken iki kere transistör ayaklarını kontrol et diyor tiktaka
Tx bobini tarafındaki transistor ayakları soldan sağa doğru plakette  Emitör-kollektör-base sonraki base-kollektör-emitör olsun demiş, R32,R35=68ohm, R33, R34=68k, dirençlerde böyle diyor.konsörlerde  C12=47p, R42,R43=10k böyle diyor.lm393 1 ayağında +/_ 4v ölç diyor .voltaj böyle değilse  3k direnç yerinden sök diyor.LETO 12 CM BOBİN YAPMIŞ 26 CM DEN 25 KURUŞU ÇEKİYOR DİYOR BOBİN ÖLÇÜLERİNİ VERMİŞ.İSTEYEN OLURSA FORUMA YAZARIM.
BEYLER SİZ BU DEVREYİ YAPTIĞINIZA GÖRE  PLAKETTE YERLEŞİM BİZE AKTARIRSANIZ MEMNUN OLURUM.BEN PLAKETİ VE BOBİNİ YAPTIM.SADECE PLAKETE ELEMANLARI EKLEMEDİM.HATALI BİR İŞ YAPMAMAK İÇİN.PLAKETEKİ YERLEŞİMİ SASHONUN YAPTIĞI GİBİ OLURSA YERLESTİRMESİ KOLAY OLACAK.SASHONUN DEVRESİ DÜZGÜN OLSAYDI HEMEN İŞE KOYULACAKTIM.SAOLASIN LETO SAYESİNDE BEKLEDİM.SİZLERİN YARDIMINI BEKLİYORUM.

c12 47p eminmisin.....

Çevrimdışı GORDİANUS

• Yüzbaşı
« Yanıtla #182 : 07 Mart 2008, 13:47:31 »
 25KURUŞU 33CM DEN ALİCİDA OYNAMA YAPTIM 40CM DEN ALGILADI AMA BU MASA USTU DENEY BU ŞEKİLDE TOPRAKTA KESİNNİKLE CALIŞMAZ MASA USTU DENEYLER TUM POTLAR MAX DUZEYDE BUGUNE DENK BOYLE Bİ TOPRAKA DENK GELMEDİM.TOPRAKTA 25CM DEN 25K ALGILARSA Bİ CİHAZ MUKEMMEL SAYILIR ÖNEMLİ OLAN TOPRAKTA CALİŞMASİ BEN HENUS TOPRAKTA DENEME YAPAMADIM.BENİM CİCARİ MAKSATIM DA YOK BENİM EGLENCE ALANIM YAPIK ATIYORUM BİR KENARA. C12 47P DIR

Çevrimdışı agenor

• Onbaşı
« Yanıtla #183 : 07 Mart 2008, 14:20:04 »
Ustalar merhaba,
Ben acayip amatörüm(nasıl oluyorsa?) Bu başlığı ilk çıktığı günden beridir takip ediyorum. Yer İzmir, bu parçaların tam listesini yani şu  kağıda yazılmış olan ve daha sonradan Letto'nun değiştir dediği parçalarla birlikte plaketin üzerine ne konacağını tam olarak örneklerinde olduğu gibi bir arada yazabilirmisiniz?
Ben bu parçaları ve devre şemasını bastırtıp bir elektronikçiye götürmeyi ve ona yaptırmayı yada en azından tanıdık bir arkadaştan topalasını rica etmeyi planlıyorum.
Bütün malzemeler, diyotlar, plaket, transistör...v.s alındıktan sonra ne kadar maliyet çıkıyor? Malum para durumları kısıtlı herkeste, ben birde + para verip toplattırmayı düşünüyorum. Ne kadara mâl olur bu iş? Ayrıva; Elimde birtane micronta 4003 dedektör var, savaş zamanından kalma bir vlf, onun parçalarınıda kullanabilirmiyim diye düşünüyorum.
Devre şemasını aşağıda bilginize sunuyorum, eğer vakit bulupta inceleyen olursa çok sevinirim.
Elbetteki siz sayın arkadaşlarım benim hiç bir elektronik bilgimin olmamasından dolayı pek dikkate almayacaksınız bu yazdıklarımı(Gayet Normal, zira sizinle paylaşabilecek bilgim yok) Ancak içinde bulunduğumuz bu sıkıntılı ekonomik durumda uzun süredir işsiz kalmanın verdiği bunalımla dağ bayır gezip en azından bir ufak maddi değer elde edbilsem benim için müthiş olacak. Parasızlığın anlamını onu yaşayan bilir. Yardımlarınızı, yönlendirmenizi rica ediyorum.
Micronta 4003 şeması

Örnek liste düzenlemesi,
Nexus parça listesi,

transistor
resistor
diyot
CAPASİTÖR
IC

sky2008

• Ziyaretçi
« Yanıtla #184 : 07 Mart 2008, 17:00:10 »
Sayın arkadaşlar çalışmalarınızdan dolayı kutlarım.Bende bu devreyi yapmak istiyorum,ayrım olayında sonuç tam olarak nasıl.Ayrımlı modda 1YTL.lik ALTIN'I maksimum kaç cm. den algılıyor.
GORDİANUS arkadaş 1YTL. 40cm. demişsiniz.Ayrımlı modda sonuç aynı mı?
Ben bugüne kadar,Tesoro golden sabre,clone PI-M,Minipuls-3 devrelerini
yaptım sonuçlar derinlik olarak pek iyi değil.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
« Son Düzenleme: 07 Mart 2008, 17:59:41 Gönderen: sky2008 »

Çevrimdışı GORDİANUS

• Yüzbaşı
« Yanıtla #185 : 09 Mart 2008, 21:50:04 »
AGENOR ARKADAS MİKRONTA 4003 BAKIMINI YAPTIM 3AY ONCE ONUNLA SAKIN ARAMAYA CİKMA KENDİNİ YORARSIN BOŞUNA LOKAR KAPAGINDAN BASKA BİR ŞEY BULAMAZ DEVRE MALİETİ BANA 25YTL CİKTİBASLİK İCİN  ARTI POLUESTER 15YTL  TOĞPLAM 40YTL ARKADASLAR NET ALGILADIGI METALLERİ NET AYIRIYOR HİSSETTİKLERİNİ AYIRMIYOR  BU DURUMU ZAMANIM OLDUGU AN DUZELTİRİM AYRIMDA  DERİNNİK GAYBETMİYOR. AMA YAPACAK OLAN ARKADASLARA BİR ONERİM VAR AMATORSENİZ YAPMAYIN TGS YI YAPIN NİYE DERSENİZ NEXSUZ DA 3TANE CONDEZATORUN DEGERİNİ GENDİNİZ BULMANİZ GEREKİYOR  1BİRİ DEVREYI STABİLİZE ETMEK İCİN 5.7KHZ 2 BASLIGI DEVREYE AKORD ETMEK İCİN 3AYRIMI NETLEŞTİRMEK İCİN BENİM KULLANDIGIM DEGERLERİ VERSEMDE UYMAZ COK OYNAMA YAPTIM AMA DEVRE ORİŞİNAL HALİYLE CALİŞİYOR SORUNSUS.TGS DE BOYLE OLAY YOK PARCALAR SABİT. BİRDE MASA USTU OLCUMLERLE GERCEK TOPRAK OLCULERİNİ KARİŞTİRMAYALIM.VLF EN İYİSİ  1YTL 32CM DEN BULUR TOPRAK ALTINDAN OTESİ YALAN ZAMANIM OLURSA SİZE GARRETT GTI 2500 FIŞHER CZ5 TEST LERİNİ CEKİP SUNARIM.YABANCİ SİTELERDE BU HAFTA DERİNNEMESİYE Bİ ARAŞTİRMA YAPTIM VLF LER ÜZERİNE BİR GELİŞME VARMI YENİ CIKAN VE SAYRE.HER ŞEY ESKİSİ GİBİ YENİ BİR ŞEY YOK DUYURULUR. TUM ARKADASLARA BASARILAR

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #186 : 11 Mart 2008, 12:52:15 »
merhabalar..
emekliyim evde yeterli lab. aletleri olan atelyem var .bu forumda ve geotech de metal dedektörleriyle ilgili konuları okurken bir tane başlangıç olarak bu sascho nun dedektörünü(nekxus diyemiyorum bu neksus degil) yapayım dedim..
 ve iki gün içinde yaptım..çalıştırdım bir sürü ince ayar ve tam ayrım ferro -nonferro çihaz boyuna bakmadan baya başarılı .çekiş gücü şimdilik  gordianus arkadaşın ki kadar..yakında resimleri çekip yollayacağım...yapacaklara yardım edebilirim ...hoşça kalın...

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #187 : 11 Mart 2008, 13:03:21 »
Sayın emenkli AMCA, Teknolojiekibi'ne hoşgeldiniz. İyi forumlar.

Çevrimdışı j.ali

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #188 : 11 Mart 2008, 16:59:45 »
Merhaba arkadaşlar epeyi zamandır formu takip ediyorum arkadaşların değerli fikirlerinden faydalanıyorum .Çeşitli şemaları  inceliyorum  bağzılarının  osc ve ilk priaplifikatör devresini   kurarak hassaslık testi yapıyorum. Bu neuxs mu varna mı ne olduğu kesinleşmeyen devreyi test ettim öbür testlere göre  gerçekten çok hassas ayar istiyor başlığı tutturmak çok zor  bir de c14 TX devresinden RX devresine bağlı  100pf kondansatörün önemli bir görevi var gördüğüm kadarıyla 100pf bağlandığı zaman bobin uçları ters olursa ilk opamp çıkışı yükseliyor doğru olduğu zaman azalıyor  bu durum TX devresinin en ufak faz kaymasında RX devresinin kazancını ikiye katlatıyor yukarıda da dediğim gibi ayar bobin ayarı işi oldukca kritik osilaskop ile ayarlamakta bile bayağı uğraştırıyor bobinlerin dondurulduğu tabla kesinlikle  esnememesi gerekiyor  yoksa sallarken dahi etkilenir kafayı bir yöntem ile hiç ama hiç esneme olmayacak şekilde nasıl olacak bilmiyorum ama iyce dondurmak gerekiyor  bu konuda tercübe sahibi arkadaşlarn fikrine ihtiyaç var neyse ilk mesaj olarak oldukca uzun oldu sizleri sıkmak istemem.
  son olarak yaptığım testler 20x20 bakırlı plaketi yaklaşık 85-90 cm den bilgisayar kasasını 130 cm den algılıyor tabi bu ayarlar opamp kazancını çıkışta 2v sinyal görünecek şekilde artırılarak test ettim tabi bu kadar yüksek kazançta başlıkta değil  esneme sinek uçsa duyuyor hepinize kolay gelsin sakın ümitsizliğe düşmeyin araştırmaya denemeye devam inşallah bu formdan süper bir alet çıkaca diye ümüt ediyorum .(saygılar )  8)
PAYLAŞILMAYAN BİLGİ BİLGİ DEĞİLDİR SAYGILAR

Çevrimdışı gurdal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #189 : 11 Mart 2008, 17:16:01 »
slm arkadaşlar.cumartesi günü akşam farklı bir bobin sardım şu an için parmağımdaki gümüş yüsüğü 35 cm den rahat algılıyor aliminyum fulya rulosunu 1metre ve biraz üstünden net algılıyor pazar günü babam rahatsızlandı doktor felan derken uğraşamadım dünde hastanede geçti.önümüzdeki günlerde neticeleri yazıcam .başarılar

http://www.savefile.com/files/1433221
Amatör

Çevrimdışı alcapane

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #190 : 11 Mart 2008, 18:03:36 »
EMEKLİ AMCA HOŞ GELDİN GORDİANUS TA GEREKLİ ÇİHAZLAR YOK O CİHAZI SADECE LEHİM TABANCASI VE EL İLE AYARLAMALARLA YAPTI SENİN YARDIM LARINI BEKLERİZ BU CİHAZ NEXUS DEĞİL DEMİŞSİN PEKİ GERÇEK NEXUS HANGİSİ YARDIMCI OL O ZAMAN SACHO BU İŞİN TİCARETİNİ YAPAN AYRICA FORUMDA YARDIMLAŞMAK İÇİN DEĞİL TİCARİ MENFAATLER UĞRUNA MESAJLAR YAZAN BİRİSİDİR.BUNUN YANINDA BİLGİLİ VE YETERLİ CİHAZLARA SAHİP BİR ELEKTRONİK MÜH. DİYE BİLİYORUM
« Son Düzenleme: 11 Mart 2008, 18:06:12 Gönderen: alcapane »

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #191 : 11 Mart 2008, 18:35:12 »
emekliamca hoşgeldin bir büyümüzün aramızda olması bizi umutlandırdı.yılların tecrübelerini bizimle paylasman yol göstermen dilegiyle tekrar hoşgeldin.

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #192 : 11 Mart 2008, 19:49:43 »
merhabalar.
ben devreyi osillaskop yardımı ile akortladım denildigi gibi çok zor oluyor üfürsen çihaz ötüyor.bu işi çihazsız yapmak çok uğraştırır.ben  5532 yerine elimde olan c4570 ic kullandım .sonuçta  low-noise olacak. birde  görsel olarak ibreli göstergeyi   0-ı-0 ortada duran göstergeden uyguladım  .ortada duruyor -taraf ferro + taraf non ferro. süper oldu. tabi bağlantı biraz değişti ..hoşça kalın..

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #193 : 11 Mart 2008, 22:34:27 »
AGENOR ARKADAS MİKRONTA 4003 BAKIMINI YAPTIM 3AY ONCE ONUNLA SAKIN ARAMAYA CİKMA KENDİNİ YORARSIN BOŞUNA LOKAR KAPAGINDAN BASKA BİR ŞEY BULAMAZ DEVRE MALİETİ BANA 25YTL CİKTİBASLİK İCİN  ARTI POLUESTER 15YTL  TOĞPLAM 40YTL ARKADASLAR NET ALGILADIGI METALLERİ NET AYIRIYOR HİSSETTİKLERİNİ AYIRMIYOR  BU DURUMU ZAMANIM OLDUGU AN DUZELTİRİM AYRIMDA  DERİNNİK GAYBETMİYOR. AMA YAPACAK OLAN ARKADASLARA BİR ONERİM VAR AMATORSENİZ YAPMAYIN TGS YI YAPIN NİYE DERSENİZ NEXSUZ DA 3TANE CONDEZATORUN DEGERİNİ GENDİNİZ BULMANİZ GEREKİYOR  1BİRİ DEVREYI STABİLİZE ETMEK İCİN 5.7KHZ 2 BASLIGI DEVREYE AKORD ETMEK İCİN 3AYRIMI NETLEŞTİRMEK İCİN BENİM KULLANDIGIM DEGERLERİ VERSEMDE UYMAZ COK OYNAMA YAPTIM AMA DEVRE ORİŞİNAL HALİYLE CALİŞİYOR SORUNSUS.TGS DE BOYLE OLAY YOK PARCALAR SABİT. BİRDE MASA USTU OLCUMLERLE GERCEK TOPRAK OLCULERİNİ KARİŞTİRMAYALIM.VLF EN İYİSİ  1YTL 32CM DEN BULUR TOPRAK ALTINDAN OTESİ YALAN ZAMANIM OLURSA SİZE GARRETT GTI 2500 FIŞHER CZ5 TEST LERİNİ CEKİP SUNARIM.YABANCİ SİTELERDE BU HAFTA DERİNNEMESİYE Bİ ARAŞTİRMA YAPTIM VLF LER ÜZERİNE BİR GELİŞME VARMI YENİ CIKAN VE SAYRE.HER ŞEY ESKİSİ GİBİ YENİ BİR ŞEY YOK DUYURULUR. TUM ARKADASLARA BASARILAR
gordi kardeş bu kondansatörlker hangileri acaba bir bilgi verebilirmisin?

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #194 : 11 Mart 2008, 22:45:31 »
10kaptan10 merhaba arkadasım ya su tesoronun malzeme lıstesı gıbı bırsey varmı nerden buldunuz acık semadan mı cıkarttınız butun foruma baktım bulamadımda
arkadaşım onun dosyasını uykusuz arkadaşımız yayınlamıştı
ıb cihazlarla ilgilenmek istiyorum adlı başlıkta bulabilirsin

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #195 : 11 Mart 2008, 22:48:37 »
10kaptan10 merhaba arkadasım ya su tesoronun malzeme lıstesı gıbı bırsey varmı nerden buldunuz acık semadan mı cıkarttınız butun foruma baktım bulamadımda

Çevrimdışı agenor

• Onbaşı
« Yanıtla #196 : 13 Mart 2008, 10:28:36 »
arkadaşım onun dosyasını uykusuz arkadaşımız yayınlamıştı
ıb cihazlarla ilgilenmek istiyorum adlı başlıkta bulabilirsin
Ben bu yeri bulamadım. Acaba kısa yolunu burada yazarmısın? Banada lazım bu liste.
Selamlar

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #197 : 13 Mart 2008, 13:23:02 »
SELAM
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=506.0

LİNK BU MALZEME 4. MAİLDE

http://thunting.com/geotech/forums/showthread.php?t=12692

BURDADA HERŞEY VAR MALZEME LİSTESİNİ BURAYADA BEN YOLLADIM DI  ŞEMADAN

AMA BENCE AŞADAKİ DAA İYİ
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=735.0

KOLAY GELE

Çevrimdışı GORDİANUS

• Yüzbaşı
« Yanıtla #198 : 14 Mart 2008, 22:44:24 »
ARKADASLAR ÖZUR DİLERİM MESAS YAZANNARA CEVAP VEREMİYORUM İŞLERİM COK BİR DE USTUNE BENİM PC YİNE COKTU BASİM BELADA ŞU PC  LEN .HERKEZE BASARILAR İYİ CALIŞMALAR

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #199 : 15 Mart 2008, 16:46:44 »
herkese merhabalar..yaptığım çalışmalardan  resimler...
http://www.postimage.org/image.php?v=PqkoqHJ