Gönderen Konu: Delta Pulse 2  (Okunma sayısı 2990412 defa)

0 Üye ve 12 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Ynt: Delta Pulse 2
« Yanıtla #600 : 28 Mayıs 2011, 15:32:57 »
Arkadaşlar,

Kısaca yapmak istediklerimi yazıp sizden de fikirler almak istiyorum.
İlk prototipte de belirttiğim gibi bilinen ve benimsenen delta pulse üzerinden gidicem. Amaç bilinen ve benimsenen bir devrenin dijitalize halini forumumuza kazandırmak. Bunun için deltda bulunan tüm ayarların bulunmasını istiyorum. Ses için ve kazanç için ds1868 kullanmayı düşünüyorum. Fikirlerinizi alabilirmiyim. Bir problem olmazsa yarına prototip bir blok diyagram yayınlamayı planlıyorum.

Saygılarımla

s.a.
karadağ ustam kolay gelsin çalışmalarınız. yalnız ds1868 dijital dual potansiyometre kullanmaktan bahsetmişsiniz? sizce gerek varmı? bu na zira bu entegre hem pahalıdır hemde tr de temini zordur. kazancı sabit tutmak sizce yeterli gelmez mi? mesela 22K + 2k2 ile geçiliyor orası yani gain potu, biz bunu 10K gibi orta bir değerle geçsek yetersiz mi kalır? devre hassasiyetine gelince kazanc katını eğer devrenin ses katını işlemci PWM inden yapacaksak orada yaklaşık 1v üzerinde bir eşik ayarı mevcut yani T9 un emiterinde biz T9 u iptal edip o noktadan ADC okutsak ve okuttuğumuz adc ye bir eşik belirlesek bu eşik bize GAİN işlemi yaptırır diye düşünüyorum. Ayrıca TR4 örneklemesi bize yine Gain işlevi gördürmektedir diye düşünüyorum. ne dersiniz?
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #601 : 28 Mayıs 2011, 19:55:04 »
slm ustalar bu deltanın çift pcb li devresi var elimde yanlış hatırlamıyorsam 3 veya 4 pot var.bir sitrde gördüm pot sayısını 2ye düşürmüşler ses derinlik gibi bazı işlemleri dokunmatik yapmışlar şık olmuş.bizim deltanın ayrım devresi ve diyer deltanın dokunmatik ekranını birleştirirsek çok daha şık görünür diye düşünüyorum malzemeler zaten aynı olurmu ne dersiniz saygılar..
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #602 : 28 Mayıs 2011, 22:12:57 »
Arkadaşlar,

Kısaca yapmak istediklerimi yazıp sizden de fikirler almak istiyorum.
İlk prototipte de belirttiğim gibi bilinen ve benimsenen delta pulse üzerinden gidicem. Amaç bilinen ve benimsenen bir devrenin dijitalize halini forumumuza kazandırmak. Bunun için deltda bulunan tüm ayarların bulunmasını istiyorum. Ses için ve kazanç için ds1868 kullanmayı düşünüyorum. Fikirlerinizi alabilirmiyim. Bir problem olmazsa yarına prototip bir blok diyagram yayınlamayı planlıyorum.

Saygılarımla

s.a.
karadağ ustam kolay gelsin çalışmalarınız. yalnız ds1868 dijital dual potansiyometre kullanmaktan bahsetmişsiniz? sizce gerek varmı? bu na zira bu entegre hem pahalıdır hemde tr de temini zordur. kazancı sabit tutmak sizce yeterli gelmez mi? mesela 22K + 2k2 ile geçiliyor orası yani gain potu, biz bunu 10K gibi orta bir değerle geçsek yetersiz mi kalır? devre hassasiyetine gelince kazanc katını eğer devrenin ses katını işlemci PWM inden yapacaksak orada yaklaşık 1v üzerinde bir eşik ayarı mevcut yani T9 un emiterinde biz T9 u iptal edip o noktadan ADC okutsak ve okuttuğumuz adc ye bir eşik belirlesek bu eşik bize GAİN işlemi yaptırır diye düşünüyorum. Ayrıca TR4 örneklemesi bize yine Gain işlevi gördürmektedir diye düşünüyorum. ne dersiniz?

Merhaba pro-TR ustam,

Kazanç için bende ilk olarak senin gibi düşündüm fakat hem deltanın tüm özellikleri ile dijitalize edilmesi adıne hemde kazancın max değerinin elektriksel gürültü, bobin kalitesi v.b. etkenlere çok bağımlı olması yüzünden dijital pot kullanmak biraz daha kafama yattı. Gerçi 4066 kullanarak birkaç değişik kademeli bir gain de yapılabilir ama.. Açıkcası buna daha karar vermedim buna hep beraber karar verelim. Eşik için zaten yazdığın gibi yapacağım. Dijital potu ses seviyesi için düşünmüştüm.

Saygılarımla
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #603 : 28 Mayıs 2011, 22:14:55 »
slm ustalar bu deltanın çift pcb li devresi var elimde yanlış hatırlamıyorsam 3 veya 4 pot var.bir sitrde gördüm pot sayısını 2ye düşürmüşler ses derinlik gibi bazı işlemleri dokunmatik yapmışlar şık olmuş.bizim deltanın ayrım devresi ve diyer deltanın dokunmatik ekranını birleştirirsek çok daha şık görünür diye düşünüyorum malzemeler zaten aynı olurmu ne dersiniz saygılar..

Merhaba,

Malzemeler büyük ölçüde aynı kalacak. İnşallah güzel bişey ortaya çıkartırız.

Saygılarımla

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #604 : 28 Mayıs 2011, 23:01:00 »
s.a.
karadağ ustam sizin mailinize bir mesaj atmıştım ulaştımı bilmiyorum.
birde şu dijital devre için son çıkıştaki durumu nasıl düşünüyorsunuz. malum devre boşta iken 6-7v civarlarında ve metali algıladığında 10.5v civarına çıkıyor (bu bc557 tsr holda girmeden) ADC yi bu noktadan okutacaksanız direk okuyamayız işlemci ile malum, gerilim bölücü direncle basit bir şekilde mi geçilmeli? yoksa gerilim takipci opamp (voltage follower) mi yapacaksınız? opto ile izole edip opto ile mi işlemciye alacaksınız? bu kısımda ne tür bir revizyon düşünüyorsunuz?

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #605 : 29 Mayıs 2011, 22:21:08 »
Merhaba,

pro-TR ustam e-mailin ban ulaşmadı. Rica etsem teknolojiekibi@gmail.com adresine tekrar gönderirmisin. Devre için bir çıkartma devresi düşünüyorum. Okunacak nokta - refeans şeklinde. Bu arada bugün blok diyagram yayınlayacaktım ama devre oluşuyor bu nedenle devreyi yayınlamaya karar verdim. Sonrasında devre üzerinde beraber istişare yaparız.

Saygılarımla

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #606 : 30 Mayıs 2011, 12:39:17 »
Merhaba,

pro-TR ustam e-mailin ban ulaşmadı. Rica etsem teknolojiekibi@gmail.com adresine tekrar gönderirmisin. Devre için bir çıkartma devresi düşünüyorum. Okunacak nokta - refeans şeklinde. Bu arada bugün blok diyagram yayınlayacaktım ama devre oluşuyor bu nedenle devreyi yayınlamaya karar verdim. Sonrasında devre üzerinde beraber istişare yaparız.

Saygılarımla

s.a.
hocam müsait bir zamanda göndereyim şuan yanımda değildi pcb şema

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #607 : 30 Mayıs 2011, 20:23:44 »
Merhaba Arkadaşlar,

Ses için sinüs kullanmak istiyorum. Bu konudaki tavsiyeleriniz nelerdir?

Saygılar

spedkadir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #608 : 30 Mayıs 2011, 21:54:48 »
arama  bobini   bağlantı kablosu nasıl  olmalıdır?2 li  ama  örgülü kablo  kullansam iyi  olurmuİ?

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #609 : 30 Mayıs 2011, 22:38:39 »
Merhaba Arkadaşlar,

Ses için sinüs kullanmak istiyorum. Bu konudaki tavsiyeleriniz nelerdir?

Saygılar

s.a. karadağ ustam ses katı için benim önerim delta sesi bunun içinde miner serilerinde olduğu gibi aşağıda ki şemayı uygulayabilirsin. ben gayet memnunum, dijitalde de iyi akort edilmiş bir eşik ayarı ile tık tık sesini çok rahat alabiliyorsunuz. burada çalışacağınız frekans 7.70 khz duty değeride 40-250 arası 40 ta tık tıklar başlar 240-250 de delta sesini tam verir. girişte ki 2 adet 4k7 var onun arasında ki 47uF-10uF arası cond. optonun çıkışında 1-1,5v luk değişim olarak vco katını harekete geçiriyor. benim bu teknik denenmiştir. gerisi sana kalmış

Yukleresim.com

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #610 : 30 Mayıs 2011, 22:40:04 »
arama  bobini   bağlantı kablosu nasıl  olmalıdır?2 li  ama  örgülü kablo  kullansam iyi  olurmuİ?

elbette ki ara kablo olarak blendajlı kablo kullanman idealdir, çevresel parazitleri min. indirirsin...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #611 : 31 Mayıs 2011, 09:04:43 »
Merhaba,

İşin aslına bakarsan sinüs kullanmak istiyorum. Kapı gıcırtısı gibi bir sesten biraz uzaklaşmak istiyorum.

Saygılarımla

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #612 : 31 Mayıs 2011, 09:13:54 »
Merhaba,

İşin aslına bakarsan sinüs kullanmak istiyorum. Kapı gıcırtısı gibi bir sesten biraz uzaklaşmak istiyorum.

Saygılarımla

s.a.
karadağ ustam sinüsü işlemci ile üretmek biraz sıkıntılı olmayacak mı? zira işlemci direk sinüs veremeyecek ve siz sinüsü elde edebilmek için 2-3 kompenent kullanmak zorunda kalacaksınız ve tabii ki birde ses için ilave 1-2 kompenent daha girecek işin içine bu seferde ses katı için epey bir kalabalık olmayacak mı? (amacım sizi vazgeçirmek değil sadece işin kolayına kaçmamdan kaynaklı sanırım)
bu arada size özel mesaj attım dün gece bakma fırsatınız oldu mu?
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2011, 09:14:57 Gönderen: pro-TR »

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #613 : 31 Mayıs 2011, 10:03:07 »
a.s.

Aslına bakarsanız  hem lcd sürmek hem sinüs yapmak hem karedalga yapmak v.s. için uğraşmak çok da mantıklı gelmiyor bana.  Sesdeki karedalga için şuanda nasıl 555 li bir ocs kullanılıyorsa bende bir sinüs osc kullanmak istedim. Maksat sadece sesi biraz değiştirmek. Bu bağlamda devrede fazla malzeme olmayacak fakat vco yada programlanabilir sinüs üreticileri hem pahalı hemde bulmak zor. Şu an için en kolay ulaşılan xr2206 görünüyor. Buna alternatif bir malzeme yada devre bakalım bulamazsak yada ucuza bulamazsak senin verdiğin devreyi kullanırız. Mailinizi işyerinde farkedebildim burada açamıyorum akşama bakarım.

Saygılarımla

« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2011, 12:19:26 Gönderen: Karadağ »

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #614 : 08 Haziran 2011, 12:41:57 »
Merhaba Arkadaşlar,

İlk prototipimi bu haftasonu basmayı planlıyorum. Devreyi daha tam bitirmediğimden yayınlamadım. Haftasonu devreyi istediğim gibi çalıştırabilirsem bir video eklerim ve artık yeni başlığa yavaş yavaş taşınırız. Bu arada halen buradan tavsiyelerinizi bekliyorum. Unutmayın ki bilgi saklayarak değil paylaşarak büyür. Yurtdışındaki siteleri incelediğinizde açıkca başarıya hep beraber vardıklarını görüyorsunuz.

Saygılarımla

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #615 : 08 Haziran 2011, 20:57:34 »
s.a.
karadağ ustam zor işe kalkışıyorsunuz ALLAH cc kolaylık versin, devre için söylemiyorum SAKIN YANLIŞ ANLAMAYIN devre dijital ortamda zaten çalışıyor, bunu bana 2 yıl önce asekron usta gösterdi yani beraber yapıp çalıştırmıştık. benim diyeceğim paylaşım konusu, bu çok zor sanırım millet olarak buna müsait değiliz. keşke devrenizi yapmadan önce şema yayınlasaydınızda şema üzerinden konuşsaydık, paylaşım ve görev olarak şahsımdan istenen herşeyi ortaya koyacağımı belirteyim.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #616 : 09 Haziran 2011, 08:24:43 »
s.a.
karadağ ustam zor işe kalkışıyorsunuz ALLAH cc kolaylık versin, devre için söylemiyorum SAKIN YANLIŞ ANLAMAYIN devre dijital ortamda zaten çalışıyor, bunu bana 2 yıl önce asekron usta gösterdi yani beraber yapıp çalıştırmıştık. benim diyeceğim paylaşım konusu, bu çok zor sanırım millet olarak buna müsait değiliz. keşke devrenizi yapmadan önce şema yayınlasaydınızda şema üzerinden konuşsaydık, paylaşım ve görev olarak şahsımdan istenen herşeyi ortaya koyacağımı belirteyim.

A.s.

Bende önceden çalıştırdım ama son ürün olarak üzerinde durmamıştım. Şu anda son ürün olarak oluşturmaya çalışıyorum. Paylaşım konusuna gelince biliyorum zor. Hemen yapıp satmak için hazırda bekleyenler var. Ama ona da bir düşündüğümüz vardır elbet. Şemayı istediğim safhaya getirdiğimde yayınlayacağım. Zaten üzerinde daha konuşulacak çok şeyi olacak. İnşallah el birliği ile güzel bişeyler ortaya çıkartırız.

Saygılarımla

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #617 : 10 Haziran 2011, 13:02:57 »
 :-\ustalar.herşey güzel hoş cihaz harika herkese teşekkürler benim başaramadığim olay şu 50cm çaplı başlıkla şöyle yer altında 1,5 m derinlikten algılama yapabilme.yüzeyde açıkta çok güzel algılama var 50cm başlıkla ben 1mm emaye tel kullanıyorum direnci3,1ohm 1.20m den kolatusunu alıyor ancak yer altı tık yok.büyük bşlık kulanarak algılayabiliriz ama arazide büyük başlık kullanmak nerdeyse imkansız bir olay büyk başlıyı gören gülüyor.. :D yani demek istediğim deltanın yapabileceği sınır bu kadarmı.zaten burda bir direnci bulmak bile zorki bir şeyler deneyelim :'( saygılarlımla...
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #618 : 11 Haziran 2011, 10:20:13 »
onur bey size tavsiyem 60x60 cm kare başlık yapın dairesel başlıgın 80cm sine eşdegerdir tek kişinin taşıya bileceyi harika randumanlı bir başlık.bobin emaye 0.60mm 20-24 tur arası sar omaj 3.2 ohm harika oluyor.tabi SÖNÜMLEME DİRENCİNİ İYİ AYARLA   SAYGILARIMLA.
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #619 : 11 Haziran 2011, 10:42:03 »
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...