Gönderen Konu: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 7487077 defa)

temhem ve 22 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı myhid

• Teğmen
  • *
Ynt: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« Yanıtla #1320 : 01 Temmuz 2012, 22:15:38 »
karadağ hocam elimde tl082 hiç yok malesef temin etmek isteyincede kargo masrafı entegrenin 10 katı civarı  katı felan tutar bu yüzden  devreyi kontrol amaçlı size göndermeyi düşünüyorum sizin içinde mahsuru yoksa saygılar  tl081 sorunlu sanırım

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1321 : 01 Temmuz 2012, 22:55:31 »
bu arada arkadaşlar geçen gün salyangoz şeklinde bobin yaptım 45 cm çap ortası 10 cm boş 1 lik telden 3 ohm olarak sardım ve sonuç %50 daha performans arttı demekki yatık bobin daha iyi pı sistemde ayrıca 3 farklı cihaza denedim sonuç olumlu.

Protek ustam siz 1'lik telden sardığınızı ve bobinden %50 daha iyi verim aldığınızı yazmışsınız. Benim sardığım telin kesiti 1mm.Ustam aynı telden 0,50mm kesitli olanından sarsam daha iyi bir verimmi alırım

Çevrimdışı crzm

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #1322 : 02 Temmuz 2012, 00:23:25 »
s.a arkadaşlar ben aranıza yeni geldim herkese kolay gelsin iyi geceler dilerim bende bu sistemden istiyorum nasıl olacak bilmiyorum ama cçokda az elektronik bilgim var

23nisan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1323 : 02 Temmuz 2012, 00:48:47 »
Kare teli nereden bulabiliriz? 0,50 özellikle .

mas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1324 : 02 Temmuz 2012, 03:14:06 »
Merhaba arkadaşlar, bende bu cihazı yapmaya karar verdim. bu gün pcb yi tamamladım. yarın karaköyden malzemeleri temin edicem. dedektör üzerine ilk çalışmam olacak. aklıma takılan bir kaç nokta var. şema ve yerleşim planı birbirini tutmuyor. bir kaç parça eksik görünüyor. ilk sayfadaki eklerde bulunan pcb yi bastım. sanırım en güncel versiyonu bu. çoğu malzeme karaköy de bulunabilir gibi. sizin arayıpta bulamadığınız veya yerine muadil kullandığınız bir parça varsa paylaşırsanız çok sevinirim. dirençlerin tamamını metal film kullanıyorum. özellikle karbon veya farklı bir tür olması gereken eleman varmıdır? örneğin 100nf kondansatörler resimlerde polyester olarak görünüyor. bunların yerine seramik esaslı multi kondansatör kullansam sorun olurmu?
ayrıca başlık yapımı içinde yardımınız gerekecek. şimdiden teşekkürler.

dedektör16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1325 : 02 Temmuz 2012, 17:11:59 »
sevgili mas
bence yanlıs anlamassan malzemeleri karadag ustadan temin hiç ugeaşma derim muadil kullanmana gerek kalmaz   başlık sarımı kolay devreyi bitirip gerekli ölçümleri yaptıktan sonra baslık cat5 ile kısa sürrede yapılıyor

dedektör16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1326 : 02 Temmuz 2012, 17:28:54 »
karadag ustam cihazı toprakta denedim ve gece oldugu için video çekimi yapmadım lakin karşılaştıgım sonuçlar

başlangıç örneklemesi 23
güç 70

cihaz yaptıgı ayarda eşik degerini çok rahat 69-75 arası tutuyor ama başlık yere yaklaşınca degerli gösteriyor

diger bir husus cihaz kürek anahtarlık ve temiz metalleri degersiz algılıyor fakat küflü paslı çivi gibi ufak çapta metalleri degerli gibi görüyor sizce tr1 ile ayar yapmam gereklimi  cihazın ayar yapma süresi 30-60 sn arası degişiyor

durumla ilgili bir öneriniz olurmu

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #1327 : 02 Temmuz 2012, 19:43:54 »
karadag ustam cihazı toprakta denedim ve gece oldugu için video çekimi yapmadım lakin karşılaştıgım sonuçlar

başlangıç örneklemesi 23
güç 70

cihaz yaptıgı ayarda eşik degerini çok rahat 69-75 arası tutuyor ama başlık yere yaklaşınca degerli gösteriyor

diger bir husus cihaz kürek anahtarlık ve temiz metalleri degersiz algılıyor fakat küflü paslı çivi gibi ufak çapta metalleri degerli gibi görüyor sizce tr1 ile ayar yapmam gereklimi  cihazın ayar yapma süresi 30-60 sn arası degişiyor

durumla ilgili bir öneriniz olurmu

Merhaba,

Öncelikle otomatik ayar sırasında başlığı arama pozisyonuda tutmalısınız. Buna rağmen başlık toprağa yaklaştığında sinyal veriyorsa eşiği birkaç kademe artırarak bunu engellemelisiniz. Dikkat ederseniz benim çektiğim videolarda başlık toprağa yaklaştığında dedektör sinyalş vermez. Sizin de böyle olmalı.

Öte yandan eğer paslı metale değerli diyorsa zaten kesinlikle TR1 ayarınızda sorun var demektir. Doğru ayarlandığında  cihazın paslı materyala gün gibi değersiz demesi lazım. Otomatik ayar 60 saniyeye kadar uzuyorsa TR1 ile ayar yapmanız gerekli. Ayar 30 saniyeyi geçememli genellikle.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

mas

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1328 : 02 Temmuz 2012, 23:07:06 »
@dedektör16 ; önerin için teşekkürler. malzemelerin tamamını bu gün temin ettim. mümkün olduğunca kaliteli mazleme kullanmaya dikkat ediyorum. direçnçlerin tamamı metal film. metal film lerin içinde bile 50 kalite mal var. reklam olmasın ufuk elektroniğin sattığı vishay marka dirençler çok güzel. koyu yeşil renkte kataloğunda thin film olarak geçiyor. sanırım vishayın alt firması draloric in ürünü. CMF-55 serisi dirençler de çok güzel. 100 lü kutu halinde satılıyorlar. yolunuz düşerse mağzanın üst katına çıkıp kutuları inceleyin gördüğüm kadarıyla piyasadaki en kaliteli mal onlardan çıkıyor.

@Karadağ; gönderi için adres bilgisini mail attım. yarın gün içinde arayıp tekrar bilgi veririm.

şimdi devrenin montajına başlıycam. herkese başarılar, iyi geceler..

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1329 : 03 Temmuz 2012, 01:03:39 »
Karadağ ustam eline sağlı. Bende şuan yeniden 0,50mm kesitli telten salyangoz bobin sarıyorum.Neticeyi berabercek görecez

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1330 : 03 Temmuz 2012, 02:06:05 »
Bir önceki tel özelliğinde 0,50mm kesitli bir salyangoz bobin sarımım.

Çevrimdışı tivos

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #1331 : 03 Temmuz 2012, 08:20:09 »
Karadağ ustam.Dp3 ile ilgili bir kullanma klavuzu yayınlamayı düşünmüyormusunuz.bize çok yardımı olur diye düşünüyorum.kolay gelsin...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #1332 : 03 Temmuz 2012, 11:06:10 »
@berk263 usta
bu sarımı nasıl gerçekleştirdiğini bize anlatabilirmisin? zira kabloyu öylece dolamakla bu şekilde durmaz
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1333 : 03 Temmuz 2012, 11:48:22 »
Pil konusunda teslacoilin linkini verdiği piller hakkında bir kullanmışlığım olmadı. Açıkcası ürün kataloğunu da incelemediğim için olup olmayacağını tam bilmiyorum. Tecrübesi olanlar varsa bilgi verirse sevinirim. Öte yandan thunderbolt un linkini verdiği lipo piller ilgimi çekmeye başladı fakat dedektörün çalışma gerilimin de düşürmeyi pek istemiyorum. Bir yandan da harici akü kullansak mı diye düşünüyorum. ..:(
verdiğim linklerde ürün yelpazesi geniş çesit çok gördüğün 12v luk piller kullan at tarzında ucuz ve ufak boyutta devrenin voltajına uygun diye düşündüm akıma göre çesitleri vardır yoksa bile paralel yan yana takıp çovaltabiliriz pil boşuğunun olduğu yere bundan 5 tane sığar ben o pilleri kablosuz hırsız alarm dedektörlerinin gözlerinde  çesitli kumandalarda kullanıyorum  1 sene gidiyo -- lipo piller tam şarjda her bir hücre 4.2v 3 hücrede 12.6v eder en düşük değeride 3v sınır toplamda 9v arası  yüksek akım verebilen hafif piller lidyum polimer pil için şarj devresi ona özel olmalı max ve minimum sarj voltajları arasında sınırlandırmalı dedektörü ne kadar zamanda ne kadar süre kullandığımızı düşünürsek tek kullanımlık piller daha pratik çözüm diye düşündüm karar sizin sonuçta kolay gelsin

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1334 : 03 Temmuz 2012, 12:35:01 »
3vluk kalem pillerden 4 tane kullanabiliriz verdiğim ilk linkte vardı seri bağlı pratik söküp takılabilir yuvaya uygun toplamda 12v tumuz olur  yada 3v lityum  şarjlı olanlarınıda kullabiliriz  pilllerin şarjını cihazın dışında şarj ederekde yapabiliriz cihaza özel şarj adaptörü yaparakta son söz ustanın kolay gelsin 

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1335 : 03 Temmuz 2012, 14:09:19 »
Pro hocam önce karton bir mukavva alıyoruz. Bu mukavva üzerine elektrik bantını ters gelecek şekilde yani; yapışkan kısımlar yukarıda kalacak şekilde yerleştiriyoruz.Yapışkan kısımlar yukarıda kaldığı için alt kısımdaki muvvaya yapıştırmak için, karton mukavvaya küçük kanallar açarak bantı içten dışa döndürerek yapıştırıyoruz.Sonrasında bobini içten dışa doğru sarmaya başlıyoruz.Burada merkezde oluşturacağımız bir daire etrafından sarmaya başlarsaz sonrasında bir sıkıntı yaşamıyoruz

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1336 : 03 Temmuz 2012, 15:40:27 »
selam berk263  eline şağlık emek vermisin sardığın 0.50 sarımlı bobinini denemesini yapabildinmi kaç cmlik bobin oldu omajı ne çıktı mesafe ve verimi  nasıl sonuçlar verdi bilgilendirsen iyi olur 

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1337 : 03 Temmuz 2012, 16:36:24 »
0,50mm kesitli telden 3 ohm gelen bir bobin sardım. Bu ohm değerinde bobin 26cm çapında geldi. Bu halde 25cm'den tıklıyor.Ben yeniden 0,50mm kesitli telden bu defa 45cm çapında dıştan içe bir bobin sarmaya başladım. 0,50 telin 45cm'lik başlıkta ne netice vereceğini görecez arkadaşlar

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1338 : 03 Temmuz 2012, 20:25:33 »
berk kullandığın kablonun izolesin kalın olmasından dolayı 1mmtel fazla yer kapladığından önceki bobinin omajı düşük kaldı 1mm emaye kaplı bobin telinden 135 metresi 3 ohm denk geliyo 10cmden baslayınca 40 ile 45 cm arası mesafede bitiyo ağırlık olarak 945grm geliyo senin elindeki tel cinsiyle sanırım 0.80 le 10 ila 45 arası ölçülerde yapılabilir kolay gelsin

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #1339 : 03 Temmuz 2012, 20:45:13 »
Arkadaşlar bugün 0,50mm kesitli telden yeni bir bobin daha sardım. Bobin başlangıç çapı 28,5 dış çap ise 38cm .Böylesi bir bobin 45cm'de rahat tık tık sesi veriyor vede 50 cm'de kısmi tık sesi alabiliyorum.Elle sarmak aşırı uzun zaman alıyor bilginize