Gönderen Konu: Delta Pulse 2  (Okunma sayısı 2997867 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BigBang

• Ziyaretçi
Ynt: Delta Pulse 2
« Yanıtla #180 : 22 Temmuz 2010, 14:17:05 »

DEVREYİ YAPTIM GERMANYUMU OLAN VARSA YOLLASIN

Mustafa Özcan devrendeki Tantal kondansatörlerin çok luğu dikkatimi çekti. Cihazın performansı veya stabilitesine etkisi oldu mu ?

mustafa_ozcan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #181 : 22 Temmuz 2010, 17:16:14 »

DEVREYİ YAPTIM GERMANYUMU OLAN VARSA YOLLASIN

Mustafa Özcan devrendeki Tantal kondansatörlerin çok luğu dikkatimi çekti. Cihazın performansı veya stabilitesine etkisi oldu mu ?

devrede sadece 10mf lik kapasitörü tantal kullan yeter ben elimdeki malz. ne varsa onu kullanıyom %01 de olsa etki eder... hepsini a kalite seç

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #182 : 22 Temmuz 2010, 19:54:43 »
bir yerde okumuştum tantal kondansatörün dez avantajı bölümünde akım sızdırması yüksek yazıyordu.
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

Çevrimdışı ...SİNYALCİ...

• Yarbay
  • **
  • ...İNCİNSENDE İNCİTME...
« Yanıtla #183 : 22 Temmuz 2010, 19:58:51 »
gain yani kazanç potu çok önemli pot tak oraya.saygılar
...DÜŞMANIN ATTIĞI TAŞTAN , DOSTUN ATTIĞI GÜL AĞIR GELİR BANA...

Çevrimdışı BİLAL

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #184 : 25 Temmuz 2010, 14:20:45 »
acil yardım lazım delta pulse 2 yi yaptım fakat hiç bir metale ne bir ses nede başka birşey yapmıyor bütün herşey çalışıyor ama neden acaba hiç bir tepki vermiyor

50_dark

• Ziyaretçi
« Yanıtla #185 : 25 Temmuz 2010, 19:27:19 »
devre çok güzel tam istediğim gibi bir şey teşekkür ederim emeğinize sağlık ayrıca bu videodaki lcd ekran devresini nereden bulabilirim acaba link atabilirmisiniz rica etsem...

Çevrimdışı syo

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #186 : 28 Temmuz 2010, 11:43:29 »
devre çok güzel tam istediğim gibi bir şey teşekkür ederim emeğinize sağlık ayrıca bu videodaki lcd ekran devresini nereden bulabilirim acaba link atabilirmisiniz rica etsem...

Burada var delta için Lcd
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=1180.0
BİR NAMAZLIK SALTANATIN OLACAK TAHT MİSALİ O MUSALLA TAŞINDA

Çevrimdışı steaua581

• Er
« Yanıtla #187 : 29 Temmuz 2010, 16:43:52 »
Hello,
I have built Delta Pulse By Elbombaci detector work ok but i get poor detection.I want to get a good distance on a coin or coke can.Can someone send me some good quality pictures of their detector with sensitivity that works really good? This way i can check if i am using wrong components...

Regards
Marius

Çevrimdışı steaua581

• Er
« Yanıtla #188 : 29 Temmuz 2010, 16:46:50 »
Hello,
I have built Delta Pulse By Elbombaci detector work ok but i get poor detection.I want to get a good distance on a coin or coke can.Can someone send me some good quality pictures of their detector with sensitivity that works really good? This way i can check if i am using wrong components...

Regards
Marius

send me pictures here  atlanta24marius@yahoo.com

Re

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #189 : 29 Temmuz 2010, 21:58:56 »
I sent a picture.
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #190 : 30 Temmuz 2010, 21:27:00 »
mustafa_ozcan devren güzel görünüyor ama performansı nasıl tek parada kutu kolada mesafe kaç cm gördüğüm kadarıyla dirençler hassas direnç potlar çok turlu hassas pot bütün bunlar bi katkı sağladımı bide EŞİK te kullandığın ne bilgi verirsen sevinirim

Çevrimdışı Gedo

• Onbaşı
« Yanıtla #191 : 31 Temmuz 2010, 01:41:59 »
Selam Uykusuz. LCD devresini kendim tasarlama gibi bir girişimde bulundum. herşey çok güzel en azından kendi menulerimi falan hazırladım. yanlız dikkatimi birşey çekti. cihazı ev ortamında geliştireye çalıştığım için bütün ayarlar minimumda. ve bu durumdayken ADC ile yarı yarıya fark yakalıyorum yani 1 TL 10 cm civarında sesle algılarken LCD de bunu 30 - 35 cm den algılıyorum. bu durumu araştırıp faydalanmak lazım. yine ev ortamında olabilecek maksimum ince ayarları yaptıktan sonra bu fark baya azalıyor nerdeyse kafa kafaya lcd ve ses aynı anda algılıyor. Diğer nokta da osilaskop ile cins ayrımını nerdeyse % 100 lük gerçekleşti. yani altın mı bakır mı şklinde değil de 50 kr veya 1 tl mi şeklinde. bunu da şu avantaşı olacak arazide bulunabilecek çopleri hafızasına eklersem eleme şansı olacak. fakat başlık türüne göre de fark gösteriyor. yanı başlık seçimi ve de kalibrasyon gerekiyor bunu da cihazla beraber sabit bir metal halledebilecek.  bunu da bitirince burada paylaimayı düşünüyorum. çalışman çok güzel tek yüzlü hale getirmen çok hoş ben de apar topar basıp denedim. ondan sonra da daha fazlası için bir çalışmaya giriştim. hadi herkeze kolaylıklar.

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #192 : 31 Temmuz 2010, 11:50:42 »
Selam

Şimdiye kadar benim yaptığım çalışmalar malesef böyle metal cinslerini ayırt edebilecek bir dedektörün hayalini bile kurmama izin vermedi. Umarım siz başarırsınız.

Sesi daha geç almanızın sebebi eşik ayarınızdan kaynaklanıyor olabilir.

Hayırlı olsun şimdiden, sonuçları merakla bekliyoruz. Çalışmalarınızda başarılar.

« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2010, 11:51:27 Gönderen: Uykusuz »

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #193 : 31 Temmuz 2010, 17:05:23 »
Doğruluğunu bilemem ama  Yer altındaki metalik nesnelerin derinlik,cins ve boyutlarını tesbitinin,PI sistem çalışan cihazla, mikrodalga bandında  anahtarlama ve nano saniyelerle örnekleyerek yapılabileceğini ve bu yönde ar-ge çalışması yapıldığını duymuştum..

Burda bizlerin ve dedektör üreten firmaların yaptığı gibi..PI sistemlerde sönüm sürelerine bakarak metal cins lerini ayırmak sağlıklı değildir..Cihazın ekranına altın-gümüş,bakır v.s..yazdırmayı bırakın  yüzük ,bilezik ,yankeski diyede yazdırırsın...yüzüğü her tuttuğunda altın demesi altını tanıdığı ayırdığı anlamına gelmez..sadece yüzüğün sönüm süresini tanıyor demektir...yüzüğün sönüm süresiyle uyuşan her.gi bir cismede altın diyebileceği gibi farklı açıda tuttuğunuz yüzüğüde yanılacaktır...sönüm süresinin metal cinsine ve boyutlarına göre değiştiğini unutmayalım...altının iletkenliği yüksek , sönüm süresi kısadır..demirinse iletkenliği düşük sönüm süresi uzundur ama! mesela 1kg altınla yarım kilo demirin sönüm süresi uyuşabilir ve bu durumda cihazımız 1kg altına demir yada değersiz derse..ki öyle olacaktır...peki bu durumda ayırım neye yaradı?? :) :) ben mikrodenetleyici kullanılarak sönüm süresinden örnek alarak yapılan ayırıma ayırım demem!!kaldıki bu işin çok daha kesin sonuç veren  yöntemleri varken ;)
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2010, 17:15:22 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı çanaf

• Yüzbaşı
« Yanıtla #194 : 31 Temmuz 2010, 17:14:19 »
selamlar.Can kardeşim ercan ağzına, o tarifsiz engin bilgilerine yüreğine sağlık.Ayrıca paylaşımcılığınada tek kelimeyle bravo.A.E.O

Çevrimdışı BİLAL

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #195 : 31 Temmuz 2010, 18:18:30 »
acil yardım lazım delta pulse 2 yi yaptım fakat hiç bir metale ne bir ses nede başka birşey yapmıyor bütün herşey çalışıyor ama neden acaba hiç bir tepki vermiyor
cevap veren yokmu uykusuz hocam

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #196 : 31 Temmuz 2010, 18:37:57 »
Merhaba

Hiç bir ip ucu vermemişsiniz. Dedektörün çalışmamasına neden olabilecek o kadar çok etken var ki... Siz forumda bahsedilen noktları ölçeceksiniz şurada şu var burada bu yok tarzında... Biz de sizin vereceğiniz bilgilere göre arızayı sıkıştıracağız. Dedektörüm çalışmıyor sorun nereden kaynaklanır şeklinde yazarsanız bizim cevaplayabilmemiz çok zor malesef.

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #197 : 31 Temmuz 2010, 21:09:08 »
Doğruluğunu bilemem ama  Yer altındaki metalik nesnelerin derinlik,cins ve boyutlarını tesbitinin,PI sistem çalışan cihazla, mikrodalga bandında  anahtarlama ve nano saniyelerle örnekleyerek yapılabileceğini ve bu yönde ar-ge çalışması yapıldığını duymuştum..

Burda bizlerin ve dedektör üreten firmaların yaptığı gibi..PI sistemlerde sönüm sürelerine bakarak metal cins lerini ayırmak sağlıklı değildir..Cihazın ekranına altın-gümüş,bakır v.s..yazdırmayı bırakın  yüzük ,bilezik ,yankeski diyede yazdırırsın...yüzüğü her tuttuğunda altın demesi altını tanıdığı ayırdığı anlamına gelmez..sadece yüzüğün sönüm süresini tanıyor demektir...yüzüğün sönüm süresiyle uyuşan her.gi bir cismede altın diyebileceği gibi farklı açıda tuttuğunuz yüzüğüde yanılacaktır...sönüm süresinin metal cinsine ve boyutlarına göre değiştiğini unutmayalım...altının iletkenliği yüksek , sönüm süresi kısadır..demirinse iletkenliği düşük sönüm süresi uzundur ama! mesela 1kg altınla yarım kilo demirin sönüm süresi uyuşabilir ve bu durumda cihazımız 1kg altına demir yada değersiz derse..ki öyle olacaktır...peki bu durumda ayırım neye yaradı?? :) :) ben mikrodenetleyici kullanılarak sönüm süresinden örnek alarak yapılan ayırıma ayırım demem!!kaldıki bu işin çok daha kesin sonuç veren  yöntemleri varken ;)

Ercan 'cım sözlerine sonuna kadar katılıyorum . PI cihazları da bu yüzden sevemedim bir türlü . Fazla veri her zaman doğruya daha çok yaklaştıracağı için sönümleme - faz kayması yahut amplitude - faz kayması değerlendirmeleri ayırımda daha güzel sonuçlar verir gibime geliyor . Belki 2 çeşit verinin bile mümkünlüğü ilerilerde tartışılabilir .

Çevrimdışı çanaf

• Yüzbaşı
« Yanıtla #198 : 31 Temmuz 2010, 22:14:46 »
sevgili bigbang kardeşim sanada çok teşekkürler.Bu söylediklerine bende katılıyorum ve mutlak surette denenmesi taraftarıyım çalışıyorum...ruz.A.E.O

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #199 : 01 Ağustos 2010, 13:50:31 »
arkadaşlar işlemcili bir dedektörde puls verildikten sonra (benim tabirimle) işlemci içine proğramla yapılacak kronometre ileki bu mikro saniyelerle olacaktır pulse nin geri dönüm süresinden metalin mesafesi tespit edilemezmi buda önce metalden yansımalar ekranda mikro saniyeler olarak görülür bu matematiksel olarak formüle edilirse mesafe tespit edilebilir bence  tabi bu  benim fikrim ne kadar uygulanabilir sizin gib ustalara kalmış