Gönderen Konu: Darbe indüksiyon dedektörleri için arama başlığı tasarımları ve verimleri  (Okunma sayısı 304299 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

teslacoil

• Ziyaretçi

Uzun süredir üzerinde durduğum bobin tasarımı olan düz yüzeye spiral olarak daire ve kare bobin tasarımını sarmadan önce hesaplarını yapabileceğiniz bobin hesapla programı yabancı bir site üzerinden linki
http://www.circuits.dk/calculator_flat_spiral_coil_inductor.htm
http://www.circuits.dk/calculator_planar_coil_inductor.htm

23nisan

• Ziyaretçi
Hepimizin işine yarar bilgi gerçekten harika olacak.

teslacoil

• Ziyaretçi
bobin hesabı için kulanılan site gerçekten mükemmel sadece 40cm kare başlık hesabını tuturmak için bir sürü zaman ve  kablo harcadım ve program  aynı sonuçları çok kolay bir şekilde çıkardı
endüktans bir direnç gibi değil aynı boydaki tel bir çok nedene bağlı olarak çok farklı değerler veriyor. site ingilizce olduğundan türkçe karşılıklarını yazıcam kolaylık olsun size

( http://www.circuits.dk/calculator_planar_coil_inductor.htm )
girilmesi gereken değerler kısmı
Number of turns (n):                     =    tel sipir sayısı
Spacing between turns (s):           =    teller arası boşluk mm olarak
Turn width (w):                              =    tel kesiti                mm olarak
Outer Diameter (dout):                  =    bobin dış çapı        mm olarak
normalde teller mm2 cinsinden değerlerle satılır biz bunun kesitini öğrenicez
örnek 0.80mm2 tel 1.02mm tel çapına denk gelir   
hesaplama  sonuç kısmı :
Calculated Inner diameter            =   bobin iç çap başlangıcı veriyor
Fill factorp=(Dout-Din)/(Dout+Din) =  bobinin kalite faktörü verimini veriyor
diğer sonuç kısmı tasarladımız bobin sarım sekline göre endüktans değerleri curent sheet kısmındakiler ölçü aletinin verdiği değerlere %3 töleransla en yakın olanı
Modified Wheeler      =    endüktans ?
Current Sheet            =   endüktans ?
Monomial Fit               =   endüktans ?

http://www.circuits.dk/calculator_flat_spiral_coil_inductor.htm
girilmesi gereken değerler kısmı
Coil inner diameter (Di):       =  iç çap boşluk           mm olarak
Number of turns (N):            = bobin tur sayısı
Wire Diameter (w):               = tel kesiti                   mm  olarak
Spacing between turns (s):     = teller arası boşluk    mm olarak
verilen değerlere göre sonuç kısmı
Inductance (L):                   =bobinin endüktansı
Outer diameter (Dout):        = bobinin  dış çapı  bitiş noktası
Wire lenght (Wl):                    = bobinin için gereken  tel boyu

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
Sayın teslacoil,
güzel paylaşım, teşekkürler, ben de tam böyle bir hesap makinası arıyordum.

ayrıca bir konu hakkındaki fikirlerinizi merak ediyorum;
yaklaşık 40cm NYA kablo parçasını bobine yaklaştırdığınızda her.gi bir açıdan bunu tespit etmediğini hatta bobinin içinden dahi geçirseniz tepki olmadığını gördüm. ancak bu kablonun uçlarını kısa devre yaptığınızda enazından bobin çapından 1.5 kat mesafede yakalıyor
burdan şu noktaya varmaya çalışıyorum, çubuk şeklindeki nesneleri daha zor göreceğiz, bilezik gibi halka şeklindeki nesneler ise daha uzak mesafeden tespit edilebiliyor. Hatta ortası delik bir para delik olmayana göre daha uzak mesafeden tespit edilebiliyor.
tüm bunların Edyy akımı için en düşük direnç yolunu izlemesinden kaynaklandığını düşünüyorum.

halka olmayan nesneleri daha kolay tespit etmek için nasıl bir bobin olmalı
bobin kare mi, dairesel mi olsun. yada henüz düşünmediğimiz bir sistem?
saygılar,

teslacoil

• Ziyaretçi
thunderbolt öncelikle kendi bilgilerime dayanarak hiç bir dedektör ve devresiyle ilgili  deneyimim ve tecrübesi olmadan ortaya bir fikir attım olup olmayacağını bende bilmiyordum cihazım olmadan bir ay anlattım en sonunda bu süre zarfında sadece 4 kişiden az cok biraz bilgi geldi ve bunlarda tam olarak istediğim gibi yapamamış olsalarda emek verdiler yapanlara teşekkür ediyorum gelen bilgilere göre  gayet iyiydi argenin sonucu ortaya çıktı  sitenin reytingi yüksek olmasına göre yapan bu kadar az olması insanların hazırcı olmasından kaynaklanıyo ama bu beni bağlamıyo bir bilgi ne kadar zor ve değerli olasada bilgiyi paylaşmaktan anlatmaktan çekinmem bende suan cihazımı bitirmek üzereyim kutulamasını yapıyorum en uygun ideal başlıkların nasıl olması gerektiğini bitirdiğimi her türlü bilgisiyle beraber resimli olarak aktarıcam ilk olarak 40cm kare sarım başlığını ekliycem sonuçları belli oldu kısaca az cok bilgi verdim sonra 40cmlik daire seklinde hazır başlık kalıplarına uygun olarak tasarlıyorum daha sonra da 110x110 olarak büyük başlığa geçicem nasıl olması gerktiği ve nasıl malzemeyle yapılması gerektiğini ortaya çıkardım yapması kaldı azar azar sırayla bu bilgileri aktarıcam herkezin kendine göre meziyeti var el elden üstündür  kibirde insanı cahil bırakır o yüzden herkez birbirine sorunları anlatıcak bilenler yardım edicek hepimiz kazanıcaz
ben birşey yaptığım  benim cihazım bu kadardan çekiyo iyi oldu fakat nasıl yaptımı söylemem tarzında adamların burda işi yok gittsin para kazansın biz burda dost arakadaş kazanıyoz en büyük fedakarlığı emeği verende karadağ usta ve sonra bizler hepimiz
Şimdi gelelim senin soruna bu tarz yaptınmı bilmiyorum ama sana iki test sonucunu söyliyim
1 tl daire obje içi dolu 2.6cm çapı mesafe 50 cmden 1.5cm capı olan yüzük şeklinde obje 20cm  buna göre 1.3cm objeyi 25 algılamsı gerekirdi aksine 1.5 içi boş olan 20den buna göre öncelik objenin iki boyutlu olarak mm cinsinden  genişliğine sonra metalin mm2 cinsinden alanına göre mesafe artıyor
o yüzden kıyaslamaları testleri aynı obje ve koşullara bağlı olarak vermek en iyisi dediklerini hesaba katarak aynı çapta içi dolu olan ve boş olan obje testlerini yapıcam haber veririm

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
teslacoil, benim verdiğim örnekte obje aynı, yani kesit, ağırlık vb. değişmiyor
tek sorun büyük bobin için odada uygun yer bulmak :-)

bir konu da sönümleme direnci, başlık kablosunda olması gerektiğine karar verdim
her bobin karekteri farklı olduğundan bobin değişiminde bunun üzerinde olması en güzeli sanırım

bobinin kutuya bağlantısında hobby işlerinde kullandığım bir konnektör olan "dean" tipi konnektör kullanıyorum, sıfır kontakt direci var
sönümleme direnci ile birlikte iyi bir paket yapabilirsem olur diye düşünüyorum.

http://www.ebay.com/itm/Dean-Style-Ultra-Plug-Set-W-Ribs-10-Pairs-/190690963762?pt=Radio_Control_Parts_Accessories&hash=item2c66113132&_uhb=1#ht_3060wt_1167

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
selam arkadaşlar uzun zamandır işlerimin yoğunluğundan dolayı bir türlü elektroniğe kendimi veremiyorum. Ancak siteye girip şöyle bir gözatıp geri çıkmaya fırsatım oluyor.

@teslacoil
yapmış olduğunuz çalışmaları takdirle takip ediyorum. paylaşımlarınızı takdir ediyorum, size nacizane önerim size yapılan YIKICI eleştirileri, RENCİDE eden sözleri fazla dikkate almamanızdır, zira kasten bunu yapmak isteyenlerde çıkacaktır. (sözümü kimse üzerine alınmasın)
yapmış olduğunuz başlık modellerini vaktiyle denedik ama sanırım sizin kadar paylaşımcı olamadığımız için sonuçlarını yazmadık, yazamadık. belki bizim hatamız, ama change, clone PI yapan arkadaşlar bilirler ki onların sitelerinde sepet başlık, örgü başlık spriyal başlık vs adı altında değişik çalışmalar olmuştu, kısmen uyguladık, kazançları elbette olmuştur ancak arazide vermiş olduğu külfet düşünülerek  kazancın tolere edilebileceğidir. bunu size neden yazdım, belki açlık başıma vurdu, belki çalışmalarınızı takdir ettiğimden ve sizi yönlendirmek için, herneyse
aşağıya bir şema ekliyorum.eklediğim şemayı iyi incelemenizi umuyorum. biraz karmaşık görünsede bir PI için gerekli kriterleri sağlıyor.
bu başlık iç içe sarılmış iki başlık aslında VLF ve IB sistem ile uğraşanlar bilirler ortadan bir uc alırsın o mantıkta. çalışma mantığına gelince;
PI de derinlik için yüksek akımda gönderme bunun içinde düşük direnç değerli başlık, aynı zamanda da yüksek endüktans gereklidir. bunun için genellikle kalın tel kullanıp daha fazla sararak elde edilsede ben bu şekilde de verim aldım.
çalışma mantığına gelince;
PI de herkes bilirki dinleme ve gönderme aynı başlıktan yapılır.
kısaca mosfet iletimde iken akım D1 diotu üzerinden akacak L2 bobini geri planda kalacak bu sayede güçlü bir gönderme oluşacak, mosfet yalıtıma geçtiğinde ise D1 diotu yalıtımda olacağından dolayı L2  bobini devreye girmiş olup alıcı için endüktans artmış olacaktır.
yani sözün özü gönderme için düşük direnç, alıcı için yüksek endüktans...
hadi hayırlı olsun.  ;)
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

teslacoil

• Ziyaretçi
şu konuda çelişki olmasın bu tarz bir bir bobinmi hazırladın yoksa eski çenber bobinmi bu tarz yaptıysan teknik bilgilerini ve verimi eklersen iyi olur kıyaslama yaparız  evet doğru her bobin farklı durumu var bizde bunu bir standartlaştırmak için 40x40 cm 110x110 ve 220x220 olarak çıkartıcam
suanki sabit 680lik dirence göre ayarlıyoruz değişklilk bobinin seri direncinde olursa onuda sabit direnç olarak belirticem buda ya 1ohm luk yada 2.2 ohm luk taş direnç olucak sekilde
sadece simdi cihaz üzerinde taşınabilecek 40cm liğin piyasadaki hazır başlık kalıbına göre aynı tasarımını denemesini yapıcam nasıl olması gerektiği bilsek  bile piyasdadaki malzemelere ayak uydurmak gerekiyo işi kolaylaştırmak için mesela hesablarıma göre 0.80 tel en uygunu fakat herkez bulamıyo başık içinde kare yaptık  ama kare bobin kalıbı bulunmuyo o yüzden bir orta yol bulucaz ona göre madem bu işe girdik isteyenlere temin edecekleri yerlere yönlendiricez imkanı olmayana yolıycaz
kullandığın konektörler soketlerin altın kaplaması olması oksitlemelerin önüne geçer yoksa soketin oluşturduğu direnç sorun değil

teslacoil

• Ziyaretçi
pro tr teşekkür ederim ilgine benim adıma hiç bir sıkıntı yok sağolasın  meyve veren ağaç taşlanır sadece olursada takmam
konumuza gelirsekte
senin verdiğin bilgilere göre benimde yapmış olduğum şeyde dediklerinizle örtüşüyo bobin tel kesiti 0.80 kulanıyom endüktansı 910uh çıkartım bobin direnci 1.8ohm seri bağlı 2.2ohm dirençle tamamladık devrenin kritik değerleriği içinde tasarlamaya çalışıyorum
devrenin elektronik kısmının çıkış katında  bir eklenti yada modifiyeden fayda sağlıyacaksak denemesini yapıp hep beraber ekleriz

teslacoil

• Ziyaretçi

40x40 kare arama başlığı
endüktans 900uh direnç 1.9ohm
dışboyut 40x40cm iç boyut  20x20cm
tel çapı 0.80mm2 = 1.02 mm kesitli bakır tel dış izole kalınlığıyla beraber 2.22mm
burda teller arası boşluğu izole kalınlığıyla oluşturduk sıkı sarım yaptık
44 tur sarım yapıldı  60 metre kablo kullanıldı seri 2.2ohm taş direnç bağlandı sönümle direnci devrenin sabit olan 680ohmluk direnç değiştirilmedi dp3 cihazla eşik 73 de kazanç 1de güç 50de  test edildi tıklama sesi sessiz konuma getirildi
1tl parayı 50cm mesafeden
14x19 metal kutuyu 1.30cm mesafeden net algılama yaptı

Çevrimdışı thunderbolt

• Yüzbaşı
henüz salyangoz bobini yapmadım, üzerine saracak bir platform bulamadım, bulduğum kontraplak küçük geldi
aldığım tel 0.8mm2 yani 1.02mm yada 18AWG karşılığı bir kablo, izole ile birlikte 1.6mm geliyor
60m telin direnci 2.2ohm geldi, sizin verdiğiniz rakama yakın, 45-46 tur olacak benim hesaba göre.
formülde "spacing between turns" değeri için önce 0.58mm (yanlızca izole kalınığı) girdim, çok iyi bir işçilikle dahi zor olur sanırım
pratikte izoleden biraz fazla boşık değeri girmek gerekecek,  hesabı 0.6mm olarak yaptım.

bu hafta sonu yapabilirim sanırım, sonucu foto ile paylaşırım
iyi çalışmalar,

teslacoil

• Ziyaretçi
selam thunderbolt istanbuldamısn önce onu sorıyım ikincisi kablo sorunu sıkıntı farkındayım şansıma yakında bir yerden denk geldi aldım arasan bulamazsın derler o derece sanki beni bekliyomuş gibi 0.80mm2  2.22cm izoleli kalanı 200mtryi bir arakadaşa kargoyla yolladım
öyle yada böyle bulurum diye ve bir imalatçı buldum ondada söyle bir kablo var 0.75mm2 izolesiyle beraber 2.20mm geliyomuş almaya gidicem fiyatını ve nerden nasıl temin edeileceğini söyliyecem kaç metrelik olarak satıldığınıda istanbulda olanlar ordan alır alamaynlarada ya firmadan kargolatıtrırız yada alıp tek tek yolarım kargodan bobini sarmak için ilk denemelerde kontraplak kullanmıştım ölçüleri çıkartınca pleksiglas malzeme üzerine sardım artık orası size kalmış 40cm hazır başlık kalıbı için gereken hesabı yaptım hafta sonuna kadar yapıcam resmini
ölçülerini verimini çıkartıp belki hafta sonu deneme yapıp videoda ekleriz
0.80 kablo piyasada var bulunuyor ama sizdeki gibi izolesi ince olduğundan endüktans fazla yüksekseliyor çap başlangıcı değişiyor40 cm lik başlık için  sendeki kablonun başlangıcı 25 cmden 43 tur 43 mtre izolesi kalın olanından 16cmden 54  tur 47mtr ister tecrübe sağlamak için sar iştersen hafta sonu sonuçlar ortaya çıkacak onu bekle hem kare başlığa göre kıyaslamada ortaya çıkar
yapmaya başlarsan sarım için 502 tüp japon yapıştırıcılarından kulanarak yaparsın fazlasıyla yetiyo nasıl olsa hesabı ortadan en fazla baştan sondan bir tur ya eksik yada fazla olur
kolay gelsin

teslacoil

• Ziyaretçi
şunuda söyliyim piyasada başka tel kesitleriyle denemeleri yapıp bu kesit değerlerine karar kıldım 0.50 ve1mm2 tellerden direnç ve endüktans değerlerini istediğimiz gibi tutmuyo kimse kablo harcamasın boşuna o yüzden  bu kesitleri şeçtim ya 0.75 yada 0.80mm2 tek damar da karar kıldım
izole ile boşluk vermekte işmizi kolaylaştırıyor

TurkzeuS

• Ziyaretçi
Bobin hesabında kullandığınız sitedeki araçları program olarak yazsam offline kullanımlarda işe yarar sanırım.
inc, mil gibi değerlere ihtiyaç olur mu dersiniz.
ingilizce dil seçeneği gerekirse ilgili sitedeki adlandırmalar uygun mudur.
kolay gelsin...

teslacoil

• Ziyaretçi
site olarak denk geldi o şekilde yönlendirdik ama program şeklinde varsa bulduysanız  linki verirseniz iyi olur dediğiniz gibi net olmadığı durumlarda ihtiyaç duyanlar olur  öbür türlü sayfayı farklı kaydet şeçeneğiyle bilgisayara indirerek kulanabilir inc yada mil seçenekleri ihtiyaç duymuyoruz aslında eb sayfasın dosyalarından türkçeleştirilemir aslında imeceliğin faydaları her kez bir çakıl taşı koysa dağ olur

Çevrimdışı yener

• Yüzbaşı
küçük şeker kim usta  :)

teslacoil

• Ziyaretçi
internetten denk geldi ekledim  bize sıra bu gidişle zor gelir parayı bulmak lazım önceki tel sarıcak çırak gelsin :D

TurkzeuS

• Ziyaretçi
teslacoil kusura bakma, konuyu dağıtıyor gibi oluyorum ama bitince yeni konuya ekleyeceğim.
resimdeki kırmızı yerleri nasıl Türkçeleştirebiliriz. kısa ve öz kullanımlı şekilde...
kolay gelsin...

teslacoil

• Ziyaretçi
TurkzeuS kardeşim ne demek konu dağıtmak filan yeterki herkez senin gibi olsa istersen komik video ekle kim ne diyebilir eklediğin resimdeki çok güzel gözüküyo sen hazırlıyosun sanırım
o dediğin yerlerin hepsi endüktans değerleri veriyor ama bende tercüme edemedim tek bildiğim current  sheet yazan kısımdaki değerler endüktans metreyle anı değerleri veriyor tercüme edilmesede olur  şimdilik programın 2 dakikada yaptığını ben  bir haftada deneyerek zor çıkarttım :D bunada şükür fazlasıyla herkez faydalanır bundan şimdiden verdiğin emekler için şimdiden kendi adıma teşşür ettim kolay gelsin

TurkzeuS

• Ziyaretçi
Araştırırken rasladığım ilginç sayfa ve bilgileri buraya yazarak devam ediyordum ama çok fazla sayfa sekme açıkken yandaki sekmeyi kapatırken  yazdıklarımı içeren forum sayfasıda kapandı.
Anladığım kadarıyla üç tür endüktans hesaplama yöntemi var.
Wheeler, mohan, monomial yöntemleri...
Wheeler bir elektrik mühendisi ve yöntem onun adıyla anılıyor.
Dediğiniz gibi hepsi endüktans ve farklı hesaplamalarla veriliyor...
Buna uygun çevireceğim artık. Programda bu isimleri yazacak yer sıkıntısı oluştu ama şekil ile biraz oynayabilirim.
Kolay gelsin...