Gönderen Konu: TeknolojiEkibi Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 270412 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
Ynt: TeknolojiEkibi Pulse Dedektör
« Yanıtla #280 : 08 Aralık 2011, 00:20:01 »
Bahacan07 abi ben sadece kartı yaptım ama monte edemedim. Malum yeni çizimler yaptık. Ayrıca kendi işlerim var ilgilenemedim. Ama araya kaynatıp bende bitirecem branner için üzerinde 18f2520 bende var onu programlamak gerekiyor, ayrıca devre pdf dosyası olarak verilmiş onuda ters mirror olarak vermişler herhalde biraz sıkıntılı olacak ama neyse halledeceğiz artık!...Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #281 : 08 Aralık 2011, 00:27:59 »
Programla Baskı devresi mirror değilmiş özür dilerim. en kısa zamanda yapacağım. Çalışmalarınızda başarılar dilerim...

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
  • unirom@hotmail.com telf: 05322128122 bahadır
« Yanıtla #282 : 08 Aralık 2011, 01:03:03 »
hüseyin ustam şakir ustanın verdiği link te 18f2520 için hazır hex dosyasıda var.başarılar kolay gelsin.

Çevrimdışı dimboz

• Yüzbaşı
  • _Nefis üç köşeli dikendir, ne türlü koysan batar._
« Yanıtla #283 : 08 Aralık 2011, 09:18:25 »
PRO_Tr Usta daha önce bahsettiğim babacan abimizin yaşadığı problem bendekide aynı sorun oluşuyor bunu nasıl halledebiliriz acaba ben cristalden sanıyordum ama sanırım değil. bununla ilgili ne yapabiliriz.
!!__Nefis üç köşeli dikendir, ne türlü koysan batar.__!!

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #284 : 08 Aralık 2011, 10:42:01 »
bahacan usta ben size bu programlayıcının türkçe arayüzünü yollayayım ama bana msn adresini vermen lazım.siteye yüklemek için çok uğraştım beceremedim. sakirturk.51@hotmail.com.
layout 5 a gelince çok uğraştım ama programı net te bulamadım bulduklarım ise kod numarası istedi olmadı anlayacağınız.neyse ben hüseyin kardeşimin gönderdiği ares isis çizimine baktım hata yok sanırım.zaten bende areste kopyalayacaktım,zahmetten kurtardı allah razı olsun...
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2011, 10:59:19 Gönderen: bitkici şakir »

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #285 : 08 Aralık 2011, 20:32:04 »
PRO_Tr Usta daha önce bahsettiğim babacan abimizin yaşadığı problem bendekide aynı sorun oluşuyor bunu nasıl halledebiliriz acaba ben cristalden sanıyordum ama sanırım değil. bununla ilgili ne yapabiliriz.
sorunun ne olduğunu anlamadım, devreye orj. hexle çalıştırmak için 10MHz kristal bağlanması gerekiyor. işlemci hatasız programlandı ise işlemciyi yerine takmadan önce analog devreye voltaj verip devre voltajlarını kontrol edin 5v varmı? birde siz eğer opamp beslemelerini 8v ile yaptıysanız şayet işlemcinin 3 ve 4 pinlerininde voltaj ölçümü yapın 5v tan fazla voltaj varmı? gerçi oraya 5v1 zener olması lazım, yok diye takmadınızsa o girişlerden işlemciye 5v tan fazla enerji girerse önce i
şlemci sapıtır sonra yanar, aynı şekilde işlemcinin 2. pininde voltaj okuma kanalı vardır O PINI İŞLEMCİYİ TAKMADAN ÖNCE 5V TAN AŞAĞI GELECEK ŞEKİLDE AYARLAMANIZ LAZIM, bu ayarıda +12v tan 200K trimpotla ayarlayarak yapabilirsiniz.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #286 : 08 Aralık 2011, 23:11:45 »
selami ustam bu işlemcinin 2. bacağında bir 4.7 k var birde önünde 200 k pot önündede  + 12 volt.buraya kadar tamam biz bu potu kaldırıp yerine sadece  zener ile + 5 veya + 4,5 volt bir besleme versek hem pot yükünden kutulup hemde simetrik beslemiş olmazmıyız işlemciyi.? yada yandaki 7805 ten bir hat çekerek beslesek ? birde kontras ayar potu var onuda ( potla ayarlayıp )sabit bir direnç haline getirip hem tasarruf yapılır hemde kafa karıştırmaz.hani proje senin bunu gene en iyi sen bilirsin ama bizdede öğrenme merakı var işte !...kenarlardaki elektrolitik kondansatörler bir denge üzerinemi var yada sadece 2 adet 4700 uf taksak sıkıntı yaparmı ?...
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2011, 23:21:56 Gönderen: bitkici şakir »

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #287 : 08 Aralık 2011, 23:18:15 »
Selami  hocam bugün yeni bir pic aldım ama sonuç aynı pikten değilmiş olsun önemli olan sorunu çözmek.bence yazılımda sorun var hocam karşılama geliyor,arkasından güç ayarı diyip kalıyor.2.buton 2.linedaki ilk ve son oklarını getirip asağı yukarı bekliyor ama buton 4 etkisiz buton 5 ise sırasıyla hassasiyeti,frekansı,lightı,sensvi,on offu ve sesi getiriyor ama o anda oklar kayboluyor hangi ayardaysan orada 2. buton ile okları getiriyorsun orası doğru ama asağı yukarı sadece frekansta light on of ta ve hassasiyette çalışıyor güç ayarında,sensvitede,seste ,eşik ayarında çalışmıyor.3.butona bastığınızda hangi ayarda olursan ol PIXXX geliyor 1.lıne sağda 19.75 gibi desimali devamlı değişen bir sayı oluşuyor 2.lıne da solda önce sayıyor 200 de kalıyor sonra kendi kendine 100 e eğer her.gi bir ayara girip geri dönerseniz 10 da kalıyor tabii hiç bir ses alamadım daha ... her.gi bir metali kafaya yaklaştırdığınızda çektiği amperde hiç bir değişim yok...seçim ile ilgili hiçbirsey gelmiyor menüde.yazılımı sizin irdelemeniz lazım kanımca.mesela ben güç ayarında ne yapıyor diye baktım on maine ve kullanın başına bir regiter atayıp 1 arttırdım ve yazdırdım ara1 den güçseçe kullan a  ve onmaine gidip geri geliyor ve aynı döngüde kalıyor.
sonuçta top sizde hocam..zannediyorum isis ten farklı çalışıyor fiiliyatta.voltajlar doğru pice 4.90 geliyor zaten siz yazmadan pot tan 2. ayağı ben 5.02 ye ayarlamıştım.butonlarımda 5.02v bir değerlendirinde görüşelim hocam. saygılarımla...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #288 : 09 Aralık 2011, 00:02:28 »
bahadır abi şu menü ile ilgili bir video eklemiştim. sanırım onu izlerken gözünüzden kaçmış, işlemciye enerji verdiğiniz de açılış mesajından hemen sonra GUC kısmına girer bu doğru, hatta arama programından çıkınca da guc kısmına gider, zira o şekilde yazıldı onun ayarı, gelelim butonlara;
Symbol GroUnD = PORTB.1      'toprak butonu
Symbol EnTeR  = PORTB.2      'enter butonu
Symbol MeNu   = PORTB.3      'menu butonu
Symbol AsAg   = PORTB.4      'aşağı butonu
Symbol YuKa   = PORTB.5      'yukarı butonu

yukarıda ki tanımlamalar butonların tanımlamaları yazılım içerisinden aldım. siz butonları karıştırmamak için üstüne yanına vs bir tarafına belirtin. gelelim menüde ki ayarlara;
işlemciye enerji verdiniz açılıştan hemen sonra guc ayarına geldi.
enter tuşuna basarsanız güç ayarı için o kısma girersiniz yani gücü ayarlarsınız, güc ayarına girdiğinizi anlamak içinde 2. satırın başında  >>, sonunda ise << işareti çıkar yani güç ayarını yapıyorsunuz demek, diğer ayarlarda da aynısı, yani hassasiyete geldiniz enter ile hassasiyet ayarı içerisine girebilirsiniz, çıkarkende aynı şekilde enter tuşu ile çıkarsınız bu seferde >> , << işaret kaybolur yani demekki menü içerisindesiniz menü butonuna bastığınızda da arama moduna geçer, arama modunda verdiğim bas dosyasına göre PI-xxx yazısı 1. satırın 1. sırasında yazar yani isteyen istediği adı koysun diye yaptım. 1. satırın 14. sütununda  devre voltajı yazar, bu değeri bir defaya mahsus ayarlamanız gerekir o da şu şekilde, önce aküyü ölçersiniz atıyorum 11,5v çıktı, işlemcinin 2, pinine bağlı olan 200K trimpotu çevirerek siz ekranın 14. satırında 11,5 değerini yakalayana kadar trimpotla oynayacaksınız.
gelelim aşağıda yazan değerlere onlarda 2. satırın 1 sutununda sönüm süresi 12 sutununda algılama adc değeri yazması lazım. metali yaklaştırdığınızda 2. satırın 12 sutununda bir artış görüyorsanız devre normal çalışıyor demektir. ses katına gelince yazılımda sesi aktif ettik mi
hatırlamıyorum.
yazılımın çalışıp çalışmadığına gelince, bu yazılımın sorunsuz çalıştığını iddia ediyorum sebebi bu PI yi henüz yapmadım ama kendim için tasarladığım devrede aynı yazılımı kullanıyorum. bende sorun yok. vaktim olursa bu devreyi basıp deneyeceğim ama inanın şuan elektronik olarak yoğunum elimde çok yarım proje var ve ben kendimi çok dağıttım.

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #289 : 09 Aralık 2011, 00:16:26 »
saolun hocam açıklamalarınız için bende aynı şeyleri söylüyorum dedikleriniz doğru ama güç ayarı-eşik ayarı- ses ayarı ve sensivitide asağı yukarı aktif deil defalarca denedim ama tekrar bakayım.PI  yüzünün gelmesi iyi ama 2.sütun 12 ye sadece 00.00 geliyor ve hiç bir metalde değişmiyor.zaten bobine hiç bir pals gelmeyişinden belli pic 19 ve 20 ayaklarında 135 hz var(frekans ayarım 300 hz de iken)21 de 735 hz 22 de 1.8khz var ama bobine hiç pals gelmiyor.biliyorum yoğunsunuz ama bizlerin heyacanını mazur görün. hangi şehirde yaşıyorsunuz..keşke size yakın olup katkıda bulunabilsek.sizi seviyoruz..hoşçakalın saygılar

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #290 : 09 Aralık 2011, 00:23:46 »
Şakir ustam kondansatörler hepsi yerinde gerekli zaten +12 ile gnd arasında 4700 u var diğerleri ise +8 - gnd , -8 -gnd ,+5 gnd  hoca koyduysa bence doğru.senin dediğin gibi işi toptan 2*4700 u ile bitirmek olmuyor galiba... kontrast pot u ise kesin şart çünki herkezin 2*16 lcd si yada 4*20 lcd si farklı kontrasa sahip mesala benim yeşil lcd 2*16 ım 3.17 k da görünüyor ama mavi ekran 2*16 lcd im 6.8 k da hala görünmüyor.saygılarımla

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #291 : 09 Aralık 2011, 20:06:44 »
bahadır ustam 200 k potu anladım,batarya voltajını pic e tanıtmak için kullanmak zorundayız kontrasta tamam.yani selami usta bir şey yaptı ise bi sebebi vardır,yukarıda selami ustamın açıklamaları not defterine kaydettim.çünkü ben bu devreyi yaparsam aynı sorunla karşılaşabilirim diye.
- tabi ya ben iyice dikkat etmemişim 7808 var ve ayrı bir hat üzerindeler şimdi anladım,bazen insanın kafasına vurmak gerekiyor...
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2011, 20:10:33 Gönderen: bitkici şakir »

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #292 : 09 Aralık 2011, 21:16:23 »
estafurullah bazen gözden kaçıyor bende yeni yeni pic yazılımını çalışıyorum insan öyle hatalar yapabiliyorki ... sağlık olsun kolay gelsin saygılarımla

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #293 : 10 Aralık 2011, 11:50:15 »
Sayın Karadağ hocam sayın Hüseyin hocam lütfen bu hafta sonu bu kartı yapın bir sonuç almak için sizlerin desteği gerekiyor zaten siz denediğiniz an çözeceğimize inanıyorum.
 Dimboz arkadaşım bana msn den yada telefonumdan eriş madem kartı yaptın tıkandığın yerden yardımcı olayım zira ben şu an epey ilerledim benim sorunum bobin ısınmasını çözmeye çalışıyorum.
tüm teknoloji ekibi üyelerine kolay gelsin . saygılarımla

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #294 : 10 Aralık 2011, 18:43:54 »
Sayın Karadağ hocam sayın Hüseyin hocam lütfen bu hafta sonu bu kartı yapın bir sonuç almak için sizlerin desteği gerekiyor zaten siz denediğiniz an çözeceğimize inanıyorum.
 Dimboz arkadaşım bana msn den yada telefonumdan eriş madem kartı yaptın tıkandığın yerden yardımcı olayım zira ben şu an epey ilerledim benim sorunum bobin ısınmasını çözmeye çalışıyorum.
tüm teknoloji ekibi üyelerine kolay gelsin . saygılarımla

Herkese merhaba,

Bu hafta içi pek bişey yapamadım ama şu anda dükkandayım PCB yi basıyorum. Yarında dizmeye başlayacağım.  ;)

Saygılarımla
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #295 : 10 Aralık 2011, 21:30:12 »
Bahacan07 abi ben pcb devreyi yaptım montaj için elimde IRFP0540 P kanal mosfet yok! Ama muadil olarak bir tane ayarlayacağım yada orjinal transistör ile çalıştıracağım. Birde direçleri %01 toleranslı kullanmak istiyorum. Bu hafta sonuna yetişirmi bilemem. Bahacan07 abi bobin ile ilgili yaşadığın sorun için selami hocam veya karadağ hocam yardımcı olabilir. Elinizdeki bobin değerlerini yazarsanız sorun çözülür. Bobin ısınma sorunu omaj değerini tutturamadığınız için olabilir. Şöyle izah edeyim: bobinde iki ayrı değer vardır, birincisi endüktif = kapasitif değer, ikincisi omaj değeridir. Pi için hesap formülü var, daha kolay bir yöntemde bobin hesaplama programı ve sitede bununla ilgili yardımcı olacak yorum sayfaları var. Ben elimden geldiğince yardımcı olurum, devreyi de bitirirsek daha güzel olur. Selami hocamız veya karadağ hocamızla eşzamanlı gidelim, hem onlarda osiloskop ve lcr metre var bize fazlası ile yardımcı olurlar. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.   

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #296 : 11 Aralık 2011, 02:27:55 »
s.a.
o devrede mosfetin ısınması tamamen analog kattan kaynaklanır, sebebine gelince mosfetten sonra 3A lik bir diot vardır o diotun işlevi mosfeti korumaktır. eğer mosfet ısınıyorsa ya devrede kısadevre var veya uygun olmayan başlık omajı var demektir.

Çevrimdışı bahacan07

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #297 : 11 Aralık 2011, 04:09:49 »
Sayın Karadağ hocam kartı yaparken pic 3 girişine 5.1v bir zener ilave etmeyi unutmayın pici garantiye alalım saygılarımla.

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #298 : 11 Aralık 2011, 20:27:27 »
bahacan ustam eğer bobinde ısınma vrsa zaten mosfette ısınıyor emektir,yukarıda selami ustam başlık omajı diye konuya bir ışık tutmuş,bende sönümleme direncin ile ilgili bir şey hatırlatmak istedim acizane.2-5 kilo ohmluk  5 waatlık bir pot al ve sönümleme direncinin ayarını onunla ayarla.en yüksek algılamada ve bobiniyin ısınmaz olduğu yerde sök potu ,ölç o omaj kadar waatlı direnç tak...

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #299 : 11 Aralık 2011, 21:56:55 »
Selami hocam açık şemada mosfet IRFP9240 olarak gözüküyor. Pcb baskı devresinde ise IRFP9640 olarak gözükmekte, datasheet dosyasına bakayım dedim Irfp9640 mosfet datasheet dosyasına ulaşamadım. Bu mosfetin yerine IRF9640 p kanal mosfetleri kullanılabilirmi? Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Saygılar...