Gönderen Konu: LC METER PROJECT  (Okunma sayısı 25035 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Ynt: LC METER PROJECT
« Yanıtla #20 : 13 Ekim 2011, 17:20:23 »
AYRICA amacım bir otorite kurmak, söz sahibi olmak değil, amacım sadece öğrenmek, öğrenmenin çok yöntemi vardır, bildiğin bir devreyi öğretirkende öğrenir insan, hep öğrenen öğrenci olmaz, bazen öğretende bişeyler öğrenir. bu bağlamda otorite olmaya çalışmadım, çalışmamda, bu işi ticaret olsun diye yapmıyorum zira ben hiç bir dedektörü yapıp satmadım. bildiklerimi kimseden gizlemedim, gizlememde, geliştirdiğim ayrım tekniği bana yakın çok insan bilir. bunun şahitlerinden biriside asekron ustadır. asekron usta benim ustamdır, asla kimseyle yarışmak, bilgi adına boy ölçüştürmek niyetinde değilim, ticaretinde de değilim, eğer öyle olsaydı bu sitede yaptığım devrelerle ilgili video resim vs döküman görürdünüz, çorum-pı haricinde çalışmalarım hakkında hiç ukelalık yaptım mı?
belki ikili ilişkilerde mesafe sorunum var, oda sanırım benim kusurum. bunları yazdım ama kimseye kırgınlığım küskünlüğüm değil maksat, derdim bişeyler öğrenmek ve meraklılara elimden gelirse yardımcı olmak...
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #21 : 13 Ekim 2011, 19:58:37 »
Arkadaşlar yazılanların tümünü okudum bence ortada kocaman bir yanlış anlaşılma var. Lütfen birbirimizle tartışarak enerjimizi boşa harcayıp şevkimizi kırmayalım. Bilgi haricinde kimsenin kimseye üstünlüğü yok zaten hepimizin de böyle düşündüğüne eminim. Birbirinize karşı bir kırgınlık olmadığını düşünüyorum.

Saygılarımla
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #22 : 17 Ekim 2011, 16:25:50 »

Anlatmaya çalıştığım; bobin değerinin metallare göre değerli, değersiz, manyetik, diamanyetik olmasına göre farklı yönde değiştiğidir bobin değeri, değersizlerde artarken değerlilerde eksilmektedir, bu olay zaten bilinen bir gerçektir, metallerin bobinler üzerinde meydana getirdiği değişimi gözlemleyebileceğiniz küçük bir deney önerdim hepsi o, LC metre devreside bu başlık altında paylaşılan projedir. LC metreye bağlanan 210uH lik bir çıkma bobin, diğer parçalar gümüş para, altın yüzük, alüminyum madalyon, 1TL, eski 25 binlira, pirinç madalyon, paslı vida, somun ve muhtelif eski paralar. (Paralar ve madalyonlar yakın tarihlidir).

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #23 : 17 Ekim 2011, 16:51:32 »
s.a.
avcı26 kardeşim paylaşım için teşekkür ederim.
şimdi bu proje altında konu buraya uyarmı bilmem ama bir sorum olacaktı. bu tarz bir devrede bobin ölçme mantığı nedir. yani devremiz bir frekans çıkarıp bunu bobinin bir ucuna uygularken diğer ucla da dönen frekansı okuma tekniği ile mi endüktans ölçümü yapılmaktadır.  ve üretilen frekans kaç hertzdir. diğer uctan alınan frekans ölçümünde ilk frekanstan çıkarma işlemi mi yapılmakta? yani atıyorum bobin girişine uygulanan 10 khz lik bir frekansı bobinin diğer ucunda kaç hertz olduğumu okunmakta yoksa oradan okunan frekansla üretilen frekansın farkı mı alınmaktadır. KISACA bobin ölçme de kullanılan teknik nedir? nasıl yapılır?

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #24 : 18 Ekim 2011, 09:01:29 »
timer  e RA4  girişinden harici clock seç. istediğin süre içindeki clok  sinyalini saydırırarak frekansı ölçersin. konu ile ilgili bol kaynak var. google a pic frekansmetre diye sorabilirsin. ETE hocanın derslerinde de var..
TA5DF

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #25 : 18 Ekim 2011, 10:20:27 »
timer  e RA4  girişinden harici clock seç. istediğin süre içindeki clok  sinyalini saydırırarak frekansı ölçersin. konu ile ilgili bol kaynak var. google a pic frekansmetre diye sorabilirsin. ETE hocanın derslerinde de var..

bilemiyorum usta benimde bir BFO çalışmam olmuştu, isisde güzel çalışıyordu, benim yazılımda kesme kullanarak düşen kenarı yakalatarak saydırma işlemi yaptırarak frekansı buluyordum, tam hatırlamıyorum ama böyle bişekilde yapmıştım 1 seneyi geçti projeyi bulup bakmak lazım. ama acaba kullanılan teknik aynı mı diye sormuştum.

Çevrimdışı Avci26

• Yüzbaşı
« Yanıtla #26 : 18 Ekim 2011, 11:21:54 »

Pro-Tr devre ile kısa bir açıklama aşağıdaki linkte var.

http://www.ta3en.com/l-c.metre.htm

Çevrimdışı EdisonunPatlakAmpülü

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #27 : 20 Eylül 2016, 22:36:46 »
Avcı hocam emeklerin ve uğraşın için çok teşekkürler. Bu proje sayesinde vlf dedektorumuz için sardigimiz bobin değerini ölçebilir miyiz . Yani frekans aralığı bunu ölçmeye uygun mudur.

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #28 : 25 Eylül 2016, 17:08:39 »
Avcı hocam emeklerin ve uğraşın için çok teşekkürler. Bu proje sayesinde vlf dedektorumuz için sardigimiz bobin değerini ölçebilir miyiz . Yani frekans aralığı bunu ölçmeye uygun mudur.
uygun
TA5DF

Çevrimdışı skoylu

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #29 : 22 Aralık 2020, 00:07:54 »

Devreyi yapan arkadaşlara küçük bir deney tavsiye etmek istiyorum özellikle dedektörlerle uğraşan arkadaşlara, bir bobini bağladıktan sonra değerini ekranda görün daha sonra bobine altın, gümüş, bakır, alüminyum ve değersiz metalleri sıra ile yaklaştırın değerin değiştiğini göreceksiniz bu size metal ayrımını basitçe gösterecek, ilginç bir deney, ara bir not olarak eklemek istedim.... ;)

Elbette. Ama kiremit, taş, elinizde bir avuç kum, toprak vs. falan yaklaştırırsanızda değişecek ki, asıl sorun bu.