Gönderen Konu: Citroën ???  (Okunma sayısı 10495 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KaDiR

• Moderator
  • Er
Citroën ???
« : 02 Aralık 2007, 17:01:33 »
André Citroën (d. 5 Şubat 1878, Paris - ö. 3 Temmuz 1935), Fransız mühendis ve sanayici.

Ecole Polytechnique'i bitirdi. Genç yaşta iş hayatına atıldı. Paris'te, patentini Polonya'dan satın aldığı, çift helezoni dişli yapan küçük küçük bir fabrika kurdu. 1908'de onunla işbirliği yapan Mors şirketinin 125 otomobilden 1.200'e yükseldi. Birinci Dünya Savaşı'nın başında Citroën, günde 20.000 obüs mermisi yapabilecek güçte bir cephane fabrikası kurmayı teklif etti. 1915'te hükümetle anlaştıktan 6 hafta sonra fabrikasını kurdu ve günde 55.000 mermi yapmaya başladı. Daha sonra Citroën, fabrikasını seri halde halk tipi otomobil yapabilecek duruma getirdi. 1919'da A tipinde ilk 10 CV'ler yapıldı, 1922'deyse ilk 5 CV yapıldı. 1935'te Citroën önden çekişli ilk otomobilini piyasaya çıkardı. Otomobilciler bu cüretli buluşu 23 yıl desteklediler. Sonraları bazı mali güçlüklerle karşılaşan şirket, Michelin şirketiyle birleşti. 1967'de Alman firması NSU-Motorenwerke AG ile yeni bir şirket kurdu ve M. Berliet şirketinin kontrolunu ele aldı.

André Citroën tarafından 1919 yılında kurulan Fransız otomobil üreticisi. Günümüzde PSA Peugeot Citroën`in bir parçasıdır.

Üretildiği ülke: Fransa
Kurulduğu Yıl: 1919
İsmi Nereden Geliyor: Kurucusunun soy ismi
Kurucusu: André Citroën
Amblemin Anlamı: Açılı sembol. Fransızların çift açılı çavuş amblemi, daha önce başka bir Citroen ürünü olan dişli çarklarda kullanılıyordu. 1919 yılında araba yapımına başlayan Fransızlar, ürettikleri ilk arabalarında da çift açılı amblemi kullanmayı uygun buldular

hundai

• Ziyaretçi
Ynt: Citroën ???
« Yanıtla #1 : 29 Ocak 2009, 09:03:41 »
aslında citroen bu amplemi  çok düşündüm ama bulamamıştım nerden aldı diye biraz araştırdım bu amplem hitit yazı alfabesinde 20 rakamına tekabül ediyor