Gönderen Konu: LRL için Toprak Frekans ilişkisi  (Okunma sayısı 32677 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
Ynt: LRL için Toprak Frekans ilişkisi
« Yanıtla #20 : 14 Haziran 2014, 23:59:19 »
Humhum usta statik alıcı katının açık şemasını yüzeysel inceledim.Kullanılan iki potansın, bu devre üzerindeki işlevi nedir bir bilginiz varmı.Acizane düşüncem biri mesafe diğeri ayrımı kaliprasyona alan componentler.

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #21 : 14 Haziran 2014, 23:59:38 »
Ustam bu devreyi kullanabilirmiyiz, gerekli ayar nedir? Bu devredeki potların asıl amacı nedir? Ben netten buldum yaptım, pcb de modifiye ederek küçülttüm ama dediğim gibi ayarı yapamadım, yardımcı olursanız seviniriz humhum usta. Frekans verici ile aynı frekans olması işe yarar mı?
"Yavaş yavaş ölüyoruz" dedi kaplumbağa.
"Haklısın, ne uzun bir gün" dedi kelebek.

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #22 : 15 Haziran 2014, 00:06:15 »
Berk ustam L çubukların el  kundaklarına ince bir yalıtım yaparsak, elimize alınca bile frekansta degişme oluyor ve ötmeye başlıyor. Ayar yaparak çubuklar birbirine kapanırken yavaş yavaş ötmeye başlıyor. Devreyi açınca 15 saniye sonra frekans üretmeye başlıyor. Şuan lrl yi bu aletsiz kullanıyorum. Bu devreye tda2002 veya tda2003 bağlanır mı?

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #23 : 15 Haziran 2014, 00:09:18 »
Pcb bana hele bi ulaşsın

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #24 : 15 Haziran 2014, 00:12:34 »
İnş ustam kontrol ettinmi netten yola çıkmıştır umarım, ptt kargoydu. Sen bari çöz şu olayı :)

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #25 : 15 Haziran 2014, 00:38:47 »
Humhum usta statik alıcı katının açık şemasını yüzeysel inceledim.Kullanılan iki potansın, bu devre üzerindeki işlevi nedir bir bilginiz varmı.Acizane düşüncem biri mesafe diğeri ayrımı kaliprasyona alan componentler.

Berk ustam o devreyi ben yapmadığım için o iki potun ne amaçla kullanıldığını bilemem , sen PCB yi  inceleyip belki anlayabilirsin, çünkü herkes kendisine göre farklı bir mantık veya düşünce ile yapıyor devresini.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #26 : 15 Haziran 2014, 01:49:10 »
Humhum ustam cevabınız için size içtenlikle teşekür ediyorum.Saolun

Çevrimdışı makdeniz

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #27 : 26 Haziran 2014, 22:13:47 »
Merhabalar

Öncelikle konudan devam ettiğiniz için teşekkrürler
Bende LRL konusuna inanan birisi olarak yaptığım devre çalışıyor fakat çubuklar bende çalışmadı.

Farklı yöntemler denemek için farklı yöntemlere yönelmek istiyorum ve bir toprak MDF ve elektronik bir LRL yapacagım kısmetse

nasıl bir yol izlemem gerekiyor ?

Karanlık olmadan ışık, Ölüm olmadan yaşam olmaz...

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #28 : 04 Ağustos 2014, 19:07:45 »
Makdeniz ustam. Alıcı katı olsa bile, bu aleti kullanan kişi L çubuk deneyimi kazanmış olmalı. Ha elime aldım artık çalışcak demekle olmuyor. Tutuş çok önemli. Daha önceden L çubuk kullanmış ve iyi çalıştıran  biri denesin. Cihazın çalıştığını öyle anlarsınız. Sizin projenin bi resmini koyarsanız hangi tarz bi alet ona göre yorum yaparız.

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #29 : 04 Ağustos 2014, 23:48:53 »

Çevrimdışı nişancı

• Yüzbaşı
  • ...
« Yanıtla #30 : 29 Ağustos 2014, 08:46:19 »
Arkadaslar cubuklarin son hali nedir bi gelisme varmi

Çevrimdışı sahbaylar

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #31 : 01 Eylül 2014, 15:43:54 »
ustalarım bu lecher anteni neyin nesi her derde deva gibi birçok frekans özelliği ve bulmadığı şey yok der gibi videolar var. üniversitelerde bilimsel  olarak çalışma yapılıyormuş . nedir bunun aslı , bana çok ilginç geldi , bilen var mı acaba
Olduğu kadar , Olmadığı da kader.( mevlana)

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #32 : 06 Eylül 2014, 09:13:35 »
ustalarım bu lecher anteni neyin nesi her derde deva gibi birçok frekans özelliği ve bulmadığı şey yok der gibi videolar var. üniversitelerde bilimsel  olarak çalışma yapılıyormuş . nedir bunun aslı , bana çok ilginç geldi , bilen var mı acaba
Bende merak ediyorum lrl sistemleri.Özellikle yurt dışı bir kaç siteden anladığım kadarıyla sanki lrl ye bir ilgi artışı var gibi.
Tabi işleyişi nedir.Gerçekliği nedir pek bilmiyorum...
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı sahbaylar

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #33 : 07 Eylül 2014, 12:23:28 »
bu sitede hem çok bilgili hemde çok yetenekli arkadaşlar var. her türlü cihazı yapıyorlar. biri de lecher anteni yapmayı denese keşke.

Çevrimdışı sahbaylar

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #34 : 10 Eylül 2014, 17:52:48 »
arkadaşlar siz ne düşünürsünüz bilmiyorum ama bundan 5 veya 6 yıl kadar önce bir vesileyle el yarımı alan taraması olan biri geldi. cihazın büyüklüğü dp3s in neredeyse 4 katı idi. kutuya bitişik iki tane anten vardı . antenler esnek bir mazemeden yapılmıstı. tümülüsün yerini onlara söylemedik cihazı çalıştırdı antenler tümülüse doğru 3 km den kıvrıldı. orda bişey olup olmadığını sordu. neyse sonuçta tümülüse onları götürdüm. tepenin uç noktadan başladılar aramaya antenler aşağıya kıvrıldı . tepenin yamacından aşağıya doğru indik taki 29 metre sonra bir noktada cihazın antenleri sabitlendi. yamac boyunca adımladım 29 adım geldi. orası yerleşim yerine çok yakındı. neyse eve döndük cihazın sahibi arabasındaki platin madenini yaklaşık el kadar büyüklüğünde cihazın yukarısına doğru tuttu. cihaz sabit iken antenler yukarı doğru kıvrıldı. şimdi ne adamı hatırlıyotum nede cihaza verdiği ismi. böyle bir cihazla karşılaşan oldu mu

Çevrimdışı makdeniz

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #35 : 12 Eylül 2014, 17:56:44 »
Makdeniz ustam. Alıcı katı olsa bile, bu aleti kullanan kişi L çubuk deneyimi kazanmış olmalı. Ha elime aldım artık çalışcak demekle olmuyor. Tutuş çok önemli. Daha önceden L çubuk kullanmış ve iyi çalıştıran  biri denesin. Cihazın çalıştığını öyle anlarsınız. Sizin projenin bi resmini koyarsanız hangi tarz bi alet ona göre yorum yaparız.

Merhaba ustam dediğiniz çok doğru çubuk kullanmasını bilmiyorum babam ise kullanmak için yıllarını verdi. Babam çubukları usta bir şekilde kullanıyor...

Çubukları  tam olarak çalıştıramamıştım fakat yeni yaptığım devre sayesinde artık çubuklar neredeyse hiç bilmeyen birisi tarafından kullanılacak duruma geldi sadece biraz daha çalışmam gerekiyor. Çok fazla sapma söz konusu ama yönlendirme başarılı

Foruma artık eskisi kadar zaman ayırayamıyorum fırsat buldukca insallah yazarım

Selametle

Karanlık olmadan ışık, Ölüm olmadan yaşam olmaz...

Çevrimdışı lionbilgisayar

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #36 : 02 Ekim 2014, 08:41:58 »
devre şeöması iyi güzel de malzeme listesi yok : ))
Hak şerleri hayr eyler
Zan etme ki gayreyler
Ârif anı seyreyler
Mevlâ görelim neyler.Neylerse güzel eyler

Sen Hakk’a tevekkül kıl
Sabreyle ve râzı ol
Tevfiz it ve rahat bul
Mevlâ görelim neyler.Neylerse güzel eyler

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #37 : 19 Aralık 2014, 02:59:11 »

Merhaba ustam dediğiniz çok doğru çubuk kullanmasını bilmiyorum babam ise kullanmak için yıllarını verdi. Babam çubukları usta bir şekilde kullanıyor...

Çubukları  tam olarak çalıştıramamıştım fakat yeni yaptığım devre sayesinde artık çubuklar neredeyse hiç bilmeyen birisi tarafından kullanılacak duruma geldi sadece biraz daha çalışmam gerekiyor. Çok fazla sapma söz konusu ama yönlendirme başarılı

Foruma artık eskisi kadar zaman ayırayamıyorum fırsat buldukca insallah yazarım

Selametle
Slm ustam, alıcı devresini yapmayı başardınız mı?

muratsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : 25 Aralık 2014, 10:01:55 »
Pcb linki yeniledim burdan indirin : http://s3.dosya.tc/server26/bUeAky/_UBUKDEVRES_D_ZENLENM__HAL_.doc.html

pcb baskı linki ölü ustam yeniden atabilirmisiniz

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #39 : 25 Aralık 2014, 17:04:54 »
Ustam akşam atayım olur mu,işteyim şuan