Gönderen Konu: Darbe indüksiyon dedektörleri için arama başlığı tasarımları ve verimleri  (Okunma sayısı 304483 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
Teşekkür ederim hocam.Tanlız diyot ve soğutucu aklımı karıştırdı.diyotu ve soğutucuyu nerden temin edebiliriz.sanırım taş direnç yerine takılacak mosfeti koruma amaçlı.L 10 a 10 hem yatay hem dikey saracağım.araca sığma konusunda sıkıntı olmasın diye.120-60 düşünüyorum.d3 de adls kablosundan daha verimli olacağına inanıyorum.İnşaallah yanılmayız.Deneye deneye öğreneceğiz.İnşaallah cihaz hazır konuma geldiğinde 4m  2 m ev bu bobinlerle denemeler yapıp tecrubelerimi paylaşacağım.tesla ustam, 3r gelen ortalama endüsktansı tutturfuktan snra  koruma amaçlı 1r 5 waat direnç bağlasam toplamda 4ohm işimizi görürmü.delta3de ayrımın ve derinliğin sağlıklı olması için büyük başlık indüktansı kaç olması gerek.680 ile 100mh arası kaç mh daha uygun olabilir.Bu konuda tecrube sahibi arkadaşların bilgilendirirse sevinirim.Forumda gercekten iyi niyetli ve yardımcı olmaya çalışan çok arkadaş var hayat paylaştıkca güzel.Hepinizden Allah razı olsun.Hayırlı günler
Eger insanlari, dusunduklerine inandirirsaniz, sizi severler. Gercekten dusundururseniz ise, sizden nefret ederler

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
Bugün pvc kablo yatağı aldım L şeklinde ve plastik geçmeli kapağı var.120-60 bir başlık hazırlayacağim.Elektrik toptancısına gittim.0.80mm NYA  tek damar izolesiyle 2 mm kablo surdum o nasıl bir kabloymus diyorlar.8-10 kablo gösterdiler alaksı yok.Gezdim gezdim bulamadım işin garibi böye bi kablo varmıymıs diyorlar.Baktım olmuyor bobinajcıya gittim.0.90mm emeya bobin teli aldım 90 metre sanırım.direnci 3,6 geldi.L şeklinde saracağım 9 yatak 9 dikey toplamda 18 sipir sarcağim aralarınada 1mm iple ayırmayı düşünüyorum.sararken biraz zorlayacak ama olsun emeksiz ekmek olmaz.iin garibi kitim daha gelmedi o yüzden aceleci değilim ağırdan alıyorum.L kısmın l kısmı 10cm gelirken yatak kısmı 5 cm geliyor burda sararken 5cm  kısma yatık sarım sığaırmı o biraz kafamı karıştırdı.Tesla hocam siz hem yatık hem dikey sarım sonuçlarından verim aldınızmı.Yoksa direk dikeymi sarsam diyede düşünüyorum.tamamladıktan sonra hem fotolarını hem ilerleyen zamanlarda arazi teslerini paylaşmaya çalışacağim.Hayırlı günler dilerim.Hesablamayı tam bilmiyorum ama Tesla ustam çevre uzunluğu 360 cm. 0.90 bobin teli ile kaç turda 2-3 arası ohm ve istenilen endüktansı yakalayabiliriz.mültimetrem var ama sanırm endüktans ölçümü yapamıyor.
Eger insanlari, dusunduklerine inandirirsaniz, sizi severler. Gercekten dusundururseniz ise, sizden nefret ederler

teslacoil

• Ziyaretçi
Selam
devrede shotky diyot ve mosfetin ( BYV 29 ve ırf640 ) arkasına
soğutucu dediğim elektronik malzemelere  bağlanan ALüminyum metal parça ne ayarlayablirsen delip bağla
bu iki parçanın metal gövdeleri birbirine temas etmesi önemli değil
4R tamamlaman gerek yok bu sekilde 2R bobini direk uyguluyorum
http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/I/R/F/6/IRF640.shtml
http://www.nxp.com/documents/data_sheet/BYV29-600.pdf
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Her elektrik dükkanı açan elektrikçi olmuyo malesef şaçmalamışlar  her çapta kablo olabilir bilmediklerinden kaynaklanıyor
0.80 NYA  var ve  istanbulda karaköyde var her yerde var
0.80 100 metrede 3.6R
0.90 100 metrede 3.0R
1.00 100 metrede 2.4R
sana verilen 0.80 dir yada ölçü aletin tam net ölçememişin
bu ölçü aleti işini görür ilk fırsatta almaya çalış her özellik var fiyatı uygun
http://www.yesilkoyelektronik.com/olcu-aletleri-avometre-fiyat/262-vc9808.html
--------------------
9 tur düz sar daha sonra 9 tur dik sar L sekilnde 5x5cm yeterli sığar  65mt gidiyo istersen 10+10 yap ondanda 75 mt gider 120x60 başlıkta
perde korniş te kullanabilirsiniz aklında olsun
endüktans 800uh  ile 1000uh (1mh) arası uygun fazlası eksiği önemli değil
-------------------------------------------------
sarım yapacağın yüzeye biraz vernik sürüp uygulayabilirsin daha sonra çeşitli yapıştırıcı türleriyle japaon yapıştırıcıalarıyla sabitler 502 tüp olanlarıyla
1tl cilerde var
--------------------------------------------------------
« Son Düzenleme: 09 Mart 2013, 22:32:15 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
Teşekkür ederim hocam.

Çevrimdışı fearless_035

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
BOYUTU 150X75     1 mm nya dan sarılı   guc 60 tayken 3 mt goruyo hava testınde arkadasım denemıs  ben kendım deneyemedım  malum ısten dolayı kendım denedıgımde vıdeo cekcem
"Hayat bir tecrubedir yasamak gerekir.." ;)

"T€kNoLojī €kīBī"

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
bende düşündüm 150-75 aracta taşıması  sıkıntılı.yatay sarım yamışsınız sanırım.Paylaşım için teşekkürler.dikey sarımın daha barılı derinliklere indğini forumda 1-2  arkadaş bahsetmişti.

Çevrimdışı fearless_035

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
dedıgınız gıbı aracta tasıması sıkıntı  aslında  ama ben  katlanır baslıkta yapcam  duruma gore ve yere gore  kullancam  benım verdıgımde bı ornek zaten 3 mt net goruyo ama su sekılde
"Hayat bir tecrubedir yasamak gerekir.." ;)

"T€kNoLojī €kīBī"

Çevrimdışı class

• Yüzbaşı
s.a arkadaslar
dikey sarımdan ebatları 37cm e 60cm,  0.50 lik emaye bakır bobinden sardım. 3.7 ohm geldi.elimde kalan son emaye telinden sarayım dedim.1 tl yi 42 cm, bileziği 80cm ile 1m arası,5 litrelik yag tenekesini dıkdortgen ebatında 1.50 m, 50cm caplı cay tepsisini 2.40 dan algılıyor.teflon tabagı ve aliminyumu ta dibine yanastırıyorum ancak algılıyor.
benim anlamadığım ufacık bileziği 1 metreden tıklıyor. 5 kiloluk tenekeyi  1.50 metreden algılaması, bilezik ufacık ebatı var teneke yag ın ebatı daha fazla aradaki mesafe farkı boyuta gore biraz fazla olması lazım degilmi.dikey sarımda altını daha mı net algılıyor anlamadım.

Çevrimdışı class

• Yüzbaşı
dalgıc35 usta 0.50 lik ti inan sarması zor bilirsin.parmaklarım kat kat yapıstırıcı oldu.can sıkıntısından oylesine sardım.ama kullanacam hosuma gitti.birde sizin sarmıs olgunuz ebatlarda saracam usta.bir turlu ayrım ayarını tutturamadım.ayarı 1.50 volta ayarlıyorum yine olmuyor. anlamadım

kripto55

• Ziyaretçi
BAŞLIK ÇALIŞMALARINDA UYDU SISTEMLERİNDE OLDUĞU GIBI SINYL ODAKLAMA BİR ÇALIŞMA OLABİLİRMİ BU KONUDA ÇALIŞAN ARKADAŞLAR VARMI ??

Çevrimdışı YILDIRAY

• Yüzbaşı
s.a bu da benim dedektörüm bir aksilik olmaz sa yakında.

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
yıldıray usta tebrik ederim süper bir görüntüsü var,Allah kolaylık versin..

Çevrimdışı YILDIRAY

• Yüzbaşı
tesekkurler sakir usta.

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
tesla hocam LCR metreyi senin tavsiye ettiğini  aldım.çok arastırdım bakmadığım online alışveris sitesi kalmadı en güzeli ve en uygun fiyatlısı sizin dediğiniz.çok güzel ve kullanışlı.Bobin çalışmalarına başlıyorum.bobin teliyle sarımı baya zor olacak gibi araya ip koyacağım.L tasarıma başlıyorum.tesla hocam hem yatay ve hem dikeyde verim aldınızmı sizin tavsiyeleriniz benim için önemli.Hayırlı günler dilerim.Sitede hem yatay hem dikey sarım daha yok sanırım.

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
S.a arkadaşlar.Bobin teli  ile elektrik kablo yatağına L sarım tamamen fiyaskoyla sonuçlandı.Bobin teliyle büyük başlık yapmak aralarda 1 mm boşluk bırakmak neredeyse imkansız gibi.Yinede uğraşmaya devam ettim 120-60 başlıkta kablo yatağı ince plastik olduğu için esneme yüzdesi çok yüksek onuda tavsiye etmiyorum.Şimdilik başlık işine ara verdim.NYA kablo bulamadığımdan bu yolu seçtim.ne elektrikçilerde nede onlien satış sitelerinde bulamadım.Şu an için ya sabit kontraplak büyük kare saracağım.Yada tahtadan diktörgen kalıba dikey sarım saracağım.Delta pulse dijital 3 ve bu başlık altında nerdeseyse bütün sayfaları okudum.Tesla ustanın minarelden etkilenmeyi en aza indirmek için fet değişikliğini.Bir diğer önemli konuda skoty diyotu  ve mosfete aliminyum soğutucu takılması gerektiğini ve mevcut bobinleri taş dirençsiz kullanabileceğimizi, oluşan manyetik akımın daha iyi kullanılması necitesinde daha gözle görülür bir mesafe yakalandığını açıklandığını okudum.
 Benim devre daha karadağ ustadan gelmedi yani elektronikçi değilim aslında motorcuyum.Yinede elektroniğe merakım var.Bilgim ve tecrubem fazla yok.
1- Sokty dirençi nereden temin ederiz.
2- devreye nasıl bağlarız.Bağlanmış bir fotorafı varmı acaba.
3-fet eklentisini ve uygun feti nerden bulabiliriz.
 Saygılar hayırlı Cumalar.

teslacoil

• Ziyaretçi
ihtiyacın olan ürünleri istanbul karaköyde bulabilirsin sana uzaksa ihtiyacın olanı yaz bana hangisini nerde bulabileceğini firma  linkleri müsait zamanda mesaj olarak atarım
dp3 ile ihtiyacın olan her türlü bilgi cihazın kendi başlığı altında bulabilirsin
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=3797.3540
bu linkte 3546 cı mesaj da resimli ekledim
« Son Düzenleme: 15 Mart 2013, 14:50:16 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
Öncelikle Tesla hocam ilginiz ve alakanız için Allah razı olsun.Forumda emeğiniz büyük.NYA 0,80 80metre kablo ihtiycım var.sokoty diyot sizin belirmiş olduğunuz soğutucu ve fet değişilkiği için gerekli parça.Bunları nerden temin edebiliriz.ben polatlı ilçedeyim bulmak sıkıntılı 1ohm taş direnç bile bulamadım.

saglikci17

• Ziyaretçi
Öncelikle Tesla hocam ilginiz ve alakanız için Allah razı olsun.Forumda emeğiniz büyük.NYA 0,80 80metre kablo ihtiycım var.sokoty diyot sizin belirmiş olduğunuz soğutucu ve fet değişilkiği için gerekli parça.Bunları nerden temin edebiliriz.ben polatlı ilçedeyim bulmak sıkıntılı 1ohm taş direnç bile bulamadım.
direncnet e gir hepsini bulursun sthocy diyotu byw229 diye arat

teslacoil

• Ziyaretçi
direnç net kadköyde ve ellerinde olan son 2 tane 2n7000 feti ben almıştım fazla olmadı tekrar gelmemiş olabilir byw29-200 shotky diyot vardı metal kılıflı 7812 vardı
genel olarak alış veriş yapılan siteler
-----------------------------------------------------------------
perakende ve netten satışı olanlar
http://www.direnc.net/
http://www.yesilkoyelektronik.com/
--------------------------------
sadece net ten satış yapanlar
http://www.bluemavi.com/
http://www.dorukanstore.com/
------------------------------------------------------------------
genel olarak çoğu  malzemeyi  temin ettiğim sitesi
http://www.grupelektronik.com/iletisim.php

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
Bilgiler için teşekkürler.Hüseyin Bey yapıyor bakalım bu hafta sonu musait  olursa ilgilenecekti.Fet eklentisi ve diyot eklentisi rica ettim İnşaallah olacak.Tahtadan L kalıbı hazırlıyorum hem esneme yapmaz diye düşündüm.NYA kablo araştırıyorum 1lik.Nette gittigidiyorda hes nya tek damar var ama 1,5 başlıyor firma sahibine mesaj attım bekliyorum.Birde şu site var fiyat uygun ama sanl krdei kartı ne kadar güvenli tartışılır.
http://www.fabrikamarket.com/asp/show_stock.asp?product=nya01&view=2