Gönderen Konu: yeraltı görüntüleme üzerine denemeler  (Okunma sayısı 40028 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asenkron

• Ziyaretçi
yeraltı görüntüleme üzerine denemeler
« : 20 Ocak 2008, 17:34:18 »
dostum okanteks le beraber onun tercümeleri ısıgında bir aydır .emfad yeraltı görüntüleme cihazını resimlerinden inceledim .okanteks tarifleriyle cihazın nasıl calısabilecegini asagı yukarı cıkardım.
cihaz 42-146 khz arası ayarlanabilen kazancı sens ayarları olan bir cihaz .
42-146 khz bandında yayınların cogu yer dalgalarıyla iletiliyor.bu yer dalgalarının manyetik alan degisimi bize yeraltının anomalisini verecek.
cihazın anteni ferit anten fakat yeryüzüne dik sekilde duruyor yani uc kısmı asagı bakıyor.alıcı kısmı klasik varyabıllı akort olabilecegi gibi. pıcle kontrolu istendiginde süperheterodin olmak zorunda .
bu bilgiler ısıgında el radyomla bir deneme yaptım .orta dalganın en alt bandında 550 khz gibi. radyoyu ferit anten dik olacak sekilde asagı tutarak metallerin üstünde gezdirdim. sonuc boyumun yettigince 1 metre mesafeden falcatanın radyonun sesini degiştirdigini gördüm.metal sasili kanepenin üzerinde ise yan band osilator sesi duyuldu. bu aksamki denememde ses degişti aynı ayarı yapamadık o yüzden .yani bir sinyal alısı var .simdi emfadın frekanslarında calısan bir alıcı yapıp analog sinyali gözlemlemeye calısacagım.
hesaplarıma göre 3.3 mh bir bobin gerekli.benim daha önce sarmıs oldugum manyetometre sensörü var 3.6 mh onu kullanacagım.fakat yasadıgım yerde ferit anten bulamadım .uykusuz malzeme almaya gidince aldırcamda finaller bir bitsin salavatla foruma giriyoz .mazallah
arkadaslar bu khz aralıklarında alıcı verici elinizde ne sema görsel varsa bu konu baslıgına toplayalım .

asenkron

• Ziyaretçi
Ynt: yeraltı görüntüleme üzerine denemeler
« Yanıtla #1 : 20 Ocak 2008, 19:08:23 »

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #2 : 21 Ocak 2008, 21:02:02 »
www.pulsededektor.com adresinde antares ve prego cihaz yazılımları var hatırlatmak istedim ben idirip çalıştırdım bi bak istersen. yardımcı olabileceğim bişey olursa feridund@gmail.com
TA5DF

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3 : 23 Ocak 2008, 12:09:20 »
asenkron öncelikli olarak o halde toprak zeminini sinyal göndererek aydınlatmamız gerek. yani gemi radarları gibi. yada sonar gibi. belli bir frekansta sinyal yollayarak.
düzenleme yapıp şema yollayacağım gm alıcı örnekleri.
elinde başka projelerin varmı.

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 23 Ocak 2008, 12:48:39 »
proje cok olgunlastıkca paylasıcam.sen gönder fikir olsun.

Çevrimdışı inspector

• Onbaşı
« Yanıtla #5 : 23 Ocak 2008, 15:01:53 »
selam ustadlar benimki bosbogazlık belki ama aklıma şuda geliyor hepimiz winamp mp3 playeri biliriz buraya kadar guzel winampında bildiginiz uzere bir eklentisi var nulsofttu yanılmıyorsam hani skinlerle suslenmiş bi sese tepki veren grafiklerden olusan bi program hani diyorum pocketpc eklentisiyle veyahut laptopla goruntuleme cihazınızın baglantılı olması bu programla beraber belki dedektorden gelen sesleri bizler insan olarak pek analiz edemiyoruz bu program acaba bizlerin analiz  edemedigi ses dalgalanmalarını analiz edip derinlik kütle belkide farklı metallerden gelebilecek farklı ses şiddetlerini en iyi şekilde yansıtmazmı acaba selamlar (dusuncelerim rahatsız ediyorsa bileyim)

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #6 : 23 Ocak 2008, 16:41:11 »
hayır nedemek. hertürlü fikre açık olmak gerek.
ama öncelik bence elektronik aksamda yeri dinlemek gerekli. ondan sonra gerekli programlara taşımak lazım. tabiki neden olmasın.
araştırma yapıp burda paylaşacağım. sizlerdende fikirler bekliyoruz.

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 23 Ocak 2008, 17:06:55 »
http://freenet-homepage.de/dl4yhf/spectra1.html

arkadaslar bu devre ve programla hassas  veri analiz edebilirsiniz.laptopu olan varsa denesin.winap tada denemeyi yapabilirsiniz.programda modul seklinde devre kurulabiliyor .ingilizcem olmadıgına tam cözemedim bir bakın 2d 3d spectrum analiz yapılabiliyor.cesitli anten secenekleri var.menülerini türkceye cevirirseniz mükemmel olur.her türlü sinyal çıkısı verebildigi gibi cok cesitli filitre parametreleri var.
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2008, 17:14:38 Gönderen: asenkron »

sky2008

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 25 Ocak 2008, 01:02:36 »
Bir arkadaş bu devreyi deneyip bilgi verebilirse sevinirim.Tüm ayrıntılarıyla gösterilmiş yeraltı görüntüleme radarı.
http://doks.katho.be/do/files/FiSe413e130e0a3c0e04010a3c8d81100079/Scriptie.pdf;jsessionid=35A84D68722D9791EAA05E3EA6EBB5FB?recordId=SKAT413e130e0a3c0e04010a3c8d81100078

Çevrimdışı mavi

• Onbaşı
« Yanıtla #9 : 25 Ocak 2008, 08:59:22 »
link açılmıyor

Çevrimdışı spectrum05

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #10 : 25 Ocak 2008, 09:26:14 »
 Güzel teferruatlı bir şekilde açıklanmış devre fakat ultrasonik dalgalarla çalıştığını anlıyorum.Oysa ultrasonik dalgaların toprakta işe yaramayacağına dair yaygın bir kanaat var.Uğraşmaya değer mi?Daha önce imkanı olan varsa doktor yada veterinerlerin kullandığı portatif ultrason (El tipi,Araç tipi)cihazlarıyla deneme yapsa  oradan çıkacak sonuca göre çalışılabilir.Hatta bu cihazların ikincieli de piyasa da hesaplı olarak varmış üzerinde tadilatlar yapılarak,en azından probları üzerinde değişiklikler yapılarak belki yeraltı radarı yaparız!

sky2008

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 26 Ocak 2008, 23:53:44 »
Link sağlam fakat uzun süre beklemek gerekiyor.Dosya uzun ondan.

krk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 26 Ocak 2010, 19:25:42 »
gpr kullanmak zor işdir beyler........
Bir de yağmurlar başladı mı, toprak az birşey suya doydu mu GPR'nin işi bitmiştir.
Ayrıca;
Kil tabakası GPR'nin belasıdır.
Tuz çok büyük sorundur.
Asfalttan sinyal geçirmek çok zordur.
vs vs

Bu kısıtları gözönüne alarak define için GPR kullanıp-kullanmamaya karar verin...

Çevrimdışı tivos

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #14 : 01 Şubat 2010, 03:41:18 »
asekron hocam
verdiğiniz şemayı daha önce görmüştüm  fakat rx tx başlıklar hakkında kötü tecrübelerim var.bu şemada kullanılacak olan başlık hakkında bilgide verebilirmisiniz.çalışmalarınızn takip ediyorum.başlık hakkında bilgi verirseniz devreyi dizüstü makina ile sahada denemek isterim.emeğiinize saygılar...

Çevrimdışı tivos

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #15 : 03 Şubat 2010, 04:12:16 »
asenkron ustam yoğunsunuz galiba bu bobinler hakkında bilginiz varmı acaba DD yada OO bobin mş kullanıcaz.toksa bu tasarım TM-808 gibimi olacak.bilgi verebilirseniz devreyi kurup sahada hemen deneme yapmak ve arkadaşlarla paylaşmak istiyorum.çalışmalarınızı sabırsızlıkla takip ediyorum.başarılar..

Çevrimdışı teknik2230

• Ticari Yasaklı
  • Yüzbaşı
  • *
« Yanıtla #16 : 06 Haziran 2010, 13:58:58 »
slm arkadaşlar
yeraltı görüntüleme    3d 2d  yapan  oldumu

Çevrimdışı Teknoloji13

• Yüzbaşı
« Yanıtla #17 : 19 Mart 2011, 22:06:55 »
bu konuyla alakalı sensör ve recerver seması
http://www.savefile.com/files/1329578
http://www.savefile.com/files/1329579

Merhaba sensör ve alıcıının linklerini yenileyebilirmisiniz bende bu tip alıcılar üzerine araştırmalar yapıyorum.

Kolaygelsin.
Doğru yazdım diye kızma!

Çevrimdışı karakus

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #18 : 19 Mart 2011, 22:48:48 »
Teknoloji  mrb bence tek sorun 3d program birsürü program var ama yaptıgın cıhazı neyle calıştıracan modelleme olarak ilk  önce bunu araştıralım .emfat vb anomali cıhazları basit gerçek bir sinyal gönder al zor ancak emfad vb bircihaz ev yapımına uygun emfad 10 bit adc var  ;)

Çevrimdışı Teknoloji13

• Yüzbaşı
« Yanıtla #19 : 19 Mart 2011, 23:18:57 »
Ben yazılımı 2 ci plan olarak değerlendiriyorum çünki yazılım dijital olarak işlenecek ama çekim analog olacak analog üzerine sağlam bilgilerin ışıgında temel bir devre ve frekans üzerinden başlanması gerekirki adım adım bir yere gidebilelim resimleri elinde olan arkadaşlar tazelerlerse memnun olurum.

Teşekürler.
Doğru yazdım diye kızma!