Gönderen Konu: yeraltı görüntüleme üzerine denemeler  (Okunma sayısı 40034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı karakus

• Üsteğmen
  • **
Ynt: yeraltı görüntüleme üzerine denemeler
« Yanıtla #20 : 20 Mart 2011, 23:11:26 »
sistem ne tür olsun  devre mantıgı?

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #21 : 21 Mart 2011, 12:58:07 »
sky2008   arkadasımız   toprak altı  goruntuleme uzerıne  2008 de  bır paylasılmıs   ve  es gecılmıs  uzerınde  durulmamamıs pek............ben  bu lınkı  ıncelıyorumm.....................turkceye  cevırdımm lınklı   ............hıc  dusunmedım bırsyle karsılastım  topraga   temassıs  ultrases  gonderıldını  calısmaların oldunu  yazmıs   temaslı  oldunu  cok ıyı bılıyordum fakat temassıs  yapılmasındakı gelıstırılmesındekı  sebeb  ınsanların daha rahat kullanımı acısından olabullır insan ların kullanabılır hale getırılmıs  elle rahat tasınması      ıncelemeye devam edıyorummm lınkı

http://doks.katho.be/do/files/FiSe413e130e0a3c0e04010a3c8d81100079/Scriptie.pdf;jsessionid=35A84D68722D9791EAA05E3EA6EBB5FB?recordId=SKAT413e130e0a3c0e04010a3c8d81100078

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : 21 Mart 2011, 15:10:43 »
bu lınkı  cevırıcı  tarzanca  cevırıyo  bır yanlıslık  olmalı  ben bısıy anlamadım  farklı sıstemlerden bahsetmıs  anlayan varsa   tercume  etsın  bırılerı

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #23 : 21 Mart 2011, 17:29:54 »
ultrases   calısmalarında   beton  testtınde     kullanılan   temas  halınde sag  tarafkı resımde gorunuyor.........ve sıte nın  bır guzellıgı  ust lınklere  mousla  ustune geldınızde  ses duyuyorsunuz............guzelmıss

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi

Çevrimdışı Teknoloji13

• Yüzbaşı
« Yanıtla #26 : 21 Mart 2011, 20:43:43 »
Benim düşüncem sistem 50Hz e kadar vlf frekansların dinlenmesi şeklinde olmalı , yanlız bu çalışma ortamında bunu nasıl sağlanır onu bilmiyorum dış etkenler oldukca fazla malzeme seçimi iç gürültüyü engellemek için fet tr kullanmak hssasiyeti artıracağı gibi kademeli gürültü için filtrelerdende faydalanmak lazım birde bobin olayı var işin içinde bunun ne şekilde yapılması gerekir araştırmalara devam....
Doğru yazdım diye kızma!

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #27 : 21 Mart 2011, 20:50:09 »

Konu bu şema üzerine açılmış bende bulduğumu paylaşayım fakat Softwaresi  eksik olunca pek bi işe yaramıyor:

EMFAD Alıcı katı:

Uploaded with ImageShack.us

TEKDEDEKTOR

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : 21 Mart 2011, 20:59:30 »
eger  beklentılerımız varsa   anten    yada  transduserlerden   3  beklentımız olmalı.......sırayla

......1...sınırlı  calısma frekansında  gonderme yapabılme.........antenın yere sabıtlenıp  sadece altındakı cısımlerı ayırt etme cısım gonderılen sınyalın tam altında merkezınde oldunda  gerı gelen sınyallerın  sıddetı maksımum olur

.......2...transduser antenının yere  sabıt olması  yoneldı derınlık ve alandan baska gurultu almaz  boylece  zemın gurultusunu azaltarak daha zayıf sınyalların alınmasını saglar

......3...gonderılen sınyalın gucu  antenın belırlenen ozellıklerıyele  max olmalı  uzun gonderme palsı  cısım uzerınde daha yuksek guc toplayarak ve dalyısıyla kuvvetlı yankılar  ve ıstedımız derınlıge ulasmamızı saglar..........

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #29 : 21 Mart 2011, 21:01:07 »
Benim düşüncem sistem 50Hz e kadar vlf frekansların dinlenmesi şeklinde olmalı , yanlız bu çalışma ortamında bunu nasıl sağlanır onu bilmiyorum dış etkenler oldukca fazla malzeme seçimi iç gürültüyü engellemek için fet tr kullanmak hssasiyeti artıracağı gibi kademeli gürültü için filtrelerdende faydalanmak lazım birde bobin olayı var işin içinde bunun ne şekilde yapılması gerekir araştırmalara devam....

Teknoloji Kardeş, bu bahsettiklerin filitreli ve şematik olarak zaten var nette bizim sorunumuz yükseltilmiş ve işlenmiş temiz sinyali  Laptop ekranında renkli olarak(yeşil,mavi,kırmızı) gösterecek Software yapabilmek bütün mesele bu bence.
 Yazılımı çok iyi bilenler bi el atarlarsa olur bu iş derim.

Ekrandaki renklerin  belirtileri:
<script src='http://img847.imageshack.us/shareable/?i=geopinpointer.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript></noscript>

Çevrimdışı Teknoloji13

• Yüzbaşı
« Yanıtla #30 : 21 Mart 2011, 21:11:40 »
Paylaşım için teşekür ederim yanlız ben bu şemanın emfad olduğunu düşünmüyorum bu şema çalışmaz ve emfad içinde optokuplör malzemede yok biliyorum.
Doğru yazdım diye kızma!

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #31 : 21 Mart 2011, 22:21:46 »
Paylaşım için teşekür ederim yanlız ben bu şemanın emfad olduğunu düşünmüyorum bu şema çalışmaz ve emfad içinde optokuplör malzemede yok biliyorum.

Başka bir siteden alıntıdır  gerçek mi bilemem , ama filitre kısımlarına bakılırsa buna benzer bişey olmalı.

Çevrimdışı humhum

• Yüzbaşı
  • humhum
« Yanıtla #32 : 21 Mart 2011, 22:39:04 »
 Emfad iç resim:

<script src='http://img202.imageshack.us/shareable/?i=ug12emfad.jpg&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript></noscript>

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #33 : 21 Mart 2011, 23:03:12 »
bu emfad sistemlerin çalışma prensipleri nelerdir humhum usta, sanki bunda PIC serisi işlemci var.
yani emfadlarda mantık nedir? bize kısaca bilgi verecek yokmu?
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı Teknoloji13

• Yüzbaşı
« Yanıtla #34 : 21 Mart 2011, 23:25:36 »
Dikkat ederseniz şemada hiç bir yerden çıkış alınmamış? ama emfad ta pic var belli bir düzende sinyalleri dataloger olarak kayıt etmekte sonra seri haberleşme ile pc ye aktarılmaktadır, şimdi bir nevi aslında manyotametre gibi de çalışmaktadır bu ama ben hiç test etmedim ve bire bir çalışırkende görmedim sofware kısmı sadece yazılımcı olması bu işi çözmez kanatindeyim elektronik+pic+c dili gi bi bir dil bilmesi bu devreyi bir bütün olarak toplayacağı kanatindeyim  yada yakın çalışılacak  bir ekib olması gerekmekte bende o yüzden bu kısımın ilk analog bölümü üzerine durarak ilerlemeyi uygun buluyorum ve bu çihazın çalışması da  aslında şaibeli durumdadır ve deneyip sonuçlarını görmüş değilim çünki.
Doğru yazdım diye kızma!

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #35 : 21 Mart 2011, 23:36:05 »
hocam ben emfadın çalışma mantığını anlamak istiyorum, nasıl ve neyle yaptığını 2. plan olarak düşünüyorum, öncelikle cihazın çalışma mantığını anlamış olsak, önümüze gelen şemanın okunması ve neler yapılmak istendiğini çözerdik...
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı Teknoloji13

• Yüzbaşı
« Yanıtla #36 : 21 Mart 2011, 23:48:00 »
Bildiğim kadarı ile vlf uzun dalga frekansı ile çalışmakta, sadece bir receiver dir düşük frekanlı çalıştıgı için derine inebilmektedir vlf yayım yapan radyo vericilerinin dünya üzerinde gezmesi sonucu toprak altında bulunan metal nesnelerin  rezonansa girmesini sağlamaktadır ve bunun sonucunda bu cihazın alıcı sı ile bu sinyaller pic vasıtası ile kayıt edilmektedir sonrası malüm pc üzerinde devam etmektedir.Yanlız ferit nüvenün dik durması düşündürücüdür benim tarafımdan çünki bu bir magyotemetre olarakta  çalışıyor olabilir.Elinde bu çihaz olan geniş foto resimlerini çekerse bizde faydalanabiliriz aksi takdirde elimize gelmesi için beklemekten başka caresi yok.
Doğru yazdım diye kızma!

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : 22 Mart 2011, 02:41:43 »
Selami Kardeşim , bu tür sistemlerde alınan radyo dalgaları (VLF-LF) "faz kayması" , "amplitude değeri", birincil ( direk vericiden gelen ) sinyal ile ikincil ( yerden gelen ) sinyallerin karşılaştırılması veya vektörel manyetik alan değerleri olarak çok çeşitli şekillerde değerlendirilebilir . Ama gördüğüm kadarıyla Emfad öyle pek de zor bir cihaza benzemiyor  ::) .Yazılım olmadan bu değerleri analog olarak anında arazide görülebilecek şekilde de bir cihaz yapılabilir .Hatta ses kartının giriş değerlerine göre devreden çıkış alındığında freeware yazılımlarla da kullanılabilir :)

Çevrimdışı karamurat

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #38 : 07 Eylül 2016, 17:04:12 »
aslında konu çok güzel ama neden devam edilmedi acaba......

Mehmet 55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : 03 Ekim 2016, 18:36:40 »
Slm millet yeni uye oldum sizin aradiniz cihazsa bu cihazi ben yaptim su anda goruntuluye cevirmeyie calisiyorum arazi taramasi nokta atisi var sadace 24 ve 22 ayar altina gidiyor eyer arabizda goruntulu makinesi olan varsa bana onun blutut programi ile bilgisayar programi lazim onuda bulabilirsem nokta atisi arazi taramasi ve goruntu hepsi bi arada olacak yani butun makinelere meydan okuyacak