Gönderen Konu: tarayıcıların bilimsel yönü nasıl yapılır.  (Okunma sayısı 35772 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asenkron

• Ziyaretçi
tarayıcıların bilimsel yönü nasıl yapılır.
« : 19 Kasım 2007, 00:18:03 »
elektrik bölümü teorik bilgi elektromanyetomotor kuvvet baslıklı yazımdan alıntı yaparak baslıyorum yazının aslı karaelmas edu linkinde.

Diamanyetik maddelerin mıknatıslanmaları çok zayıf ve mıknatıslanmasıda mıknatıslayıcı alanla zıt yönlüdür. Bu maddeler kuvvetli bir mıknatıs tarafından hafifce itilirler. Bakır, gümüş, kursun, antimon, bizmut v.b. metaller, bütün yarımetaller ve organik maddelerin çoğu diamanyetiktirler. Çubuk halinde böyle bir madde manyetik alan içine salınırsa, çubuk, büyük ekseni manyetik alana dik oluncaya kadar bir moment etkisinde kalır. Bu madde atomlarının daimi bir manyetik momenti yoktur fakat bunların atomlarında dış bir manyetik alan etkisi manyetik bir dipol momenti oluşturulabilir.

elde tutulan L antenlerin elektromotor kuvvetle dönmesinin acıklaması yukarıdadır.
gec oldugu icin yazıma daha sonra devam edecegim.

elbombaci

• Ziyaretçi
Ynt: tarayıcıların bilimsel yönü nasıl yapılır.
« Yanıtla #1 : 19 Kasım 2007, 00:37:15 »
Hocam güzel bir başlık açmısşsın teşekkür ederim.

Benim kafama takılan bir durum var, şimdi diamanyetik metaller elimizdeki antenenleri ittiğini bu yüzden elmizde tuttuğumuz antenlerin bu şekilde döndüğünü yazmışsınız. Peki şimdiye kadar madem bu antenler birşey tarafından itiliyor, madem böyle bir itme kuvveti var ve bu kuvvet sürtünmesi olan, kullanıcının antenleri tutmasına bağlı olarak da ağırlığı olan antenleri döndürebilecek kadar güçlü, bu itici kuvvet neden elektronik sensörlerle algılamaya hiç çalışılmıyor?

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 19 Kasım 2007, 11:44:33 »
elbombacı bende konuyu oraya getirecegim algılanıyor denemeler olumlu ben sistemi tam olarak acayım sizinde yardımınızla ve arazide yapacagınız denemelerle mıcrokonrolor bilginizle yeni ve güzel cihazlar yapacagız.

elbombaci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 19 Kasım 2007, 11:47:51 »
hocam eğer gerçekten iş gören bir sistemse ve elektronik sensörler ile algılanabiliyorsa çok rahat lcd ekranlı mikrokontrollü cihazlar yapabiliriz. Hatta dizüstü bilgisayarlarda harita bile çizdiririz.  ;) Yeter ki bu sistem iş görsün  :)

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #4 : 19 Kasım 2007, 12:45:40 »
asenkron hocam bir adam soğutmacıdan 2 tane bakır boru aldı. klima içinde kullanılan bakır borular varya işte onlardan çapı 1/2 cm civarı olan türden. ve iki borununda alt uclarını geri kıvırıp içine cıva doldurdu. ve diger uçlarınıda kıvırdı. cıva dışarı akmayacak şekilde. son olarakta L şeklinde büktü. ve bu şekilde araziye gitti. şuana kadar bişey bulduğunu düşünmüyorum. sonuçta halinden belli olur. yani yukarıdaki konuyu mümkünse birazdaha şekilli olarak açarmısın. ve bu konu hakkında bana kaynak linkler gönderecektin.
kurtfeyyaz@hotmail.com
kurtfeyyaz@ceviker.com
bana bu linkleri mail olarak gönderirsen sevinirim.

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 19 Kasım 2007, 13:26:04 »
sen fındıgı gönderdinmiki ben unutmayayım bu konularla ilgili linkleri semaları bilimsel kaynakları her seyi bu baslık altında yazacagım buradan takip edersin bildigim buldugum tüm verileri paylasacagım daha ileriye gidebilelim .ayrıca yönetim den istegim bobin konu baslıgı acalım bobin konuları cok dagıldı forumda 10 küsür tane 1m baslık bilmem kac tane su caplı baslık oldu elimdeki görselleri hesap yöntemlerini kısaca bildiklerimi yüklerim cihaz yapan arkadaslara daha faydalı olur ögrenci arkadaslarda bilgiyi bir yerden bulurlar sınavlara calısmaya zamanları kalır kanatindeyim.

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 20 Kasım 2007, 12:37:28 »
tarayıcıları önce sınıflandıralım
1.bioenenerjı ile calısan (fiyaskodur kanmayalım )
2.iyon enerjısıyle calısan (kısaca bu konuyu acalım dogada diyamanyetik madenler su cam agacları bazı bitki türleri vs iyon yayıyor. iyon maddenin atomlarının nötron ve protonları gibi bir özelligi.15-20 sene toprak altında kalan madenler iyon yaymaya baslıyor yeryüzünün 2 metre yüksekliginde dünyanın manyetik alanı sebebiyle maddenin üstünde manyetik bir spin alanı olusuyor.iyon enerjısının frekans spectrumundaki 1-10 hz aralıgı simdi dünyamızda o kadar verici ve harmoni varki bu frekans aralıgında parazit almamak mümkün degil.size diger konu baslıgı altında verdigim iyon dedektorü  567 olan 1-10 hz aralıgında calısan rus bilim adamlarının iyonu enerjısıni ölçmek icin yeterli oldugu söylenmistir.fakat agacın bitkinin olmadıgı yerlerde cölluk alanlarda kullanırsanırsa ise yarayabilir.)
3.manyetomotor kuvvetle calısan tarayıcılar
bu sistemin calısma  prensibini giris kısmında belirtmistim.
simdi üretilmis tarayıcıların karsılastırılmalarının yapıldıgı sayfanın linkini verecegim buradaki makinaları bir inceleyin.

http://geotech.thunting.com/cgi-bin/pages/common/index.pl?page=lrl&file=info.dat

proje kısmında site yazarının tavsiyesi kendi  yapmıs oldugu sistem var .inceleyin bunun eksiklerinin tamamlanmıs halini ben yayınlayacagım.
rapor bölümünde test sonuclarını satılan cihazların icini ve semalarını görün.
 bu bölümü iyice gezin tam fikir sahibi olun.yorumlarınızla beraber ben yazıma devam edeyim.

Çevrimdışı can

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #7 : 20 Kasım 2007, 22:28:58 »
tarayıcıları önce sınıflandıralım
1.bioenenerjı ile calısan (fiyaskodur kanmayalım )
2.iyon enerjısıyle calısan (kısaca bu konuyu acalım dogada diyamanyetik madenler su cam agacları bazı bitki türleri vs iyon yayıyor. iyon maddenin atomlarının nötron ve protonları gibi bir özelligi.15-20 sene toprak altında kalan madenler iyon yaymaya baslıyor yeryüzünün 2 metre yüksekliginde dünyanın manyetik alanı sebebiyle maddenin üstünde manyetik bir spin alanı olusuyor.iyon enerjısının frekans spectrumundaki 1-10 hz aralıgı simdi dünyamızda o kadar verici ve harmoni varki bu frekans aralıgında parazit almamak mümkün degil.size diger konu baslıgı altında verdigim iyon dedektorü  567 olan 1-10 hz aralıgında calısan rus bilim adamlarının iyonu enerjısıni ölçmek icin yeterli oldugu söylenmistir.fakat agacın bitkinin olmadıgı yerlerde cölluk alanlarda kullanırsanırsa ise yarayabilir.)
3.manyetomotor kuvvetle calısan tarayıcılar
bu sistemin calısma  prensibini giris kısmında belirtmistim.
simdi üretilmis tarayıcıların karsılastırılmalarının yapıldıgı sayfanın linkini verecegim buradaki makinaları bir inceleyin.

http://geotech.thunting.com/cgi-bin/pages/common/index.pl?page=lrl&file=info.dat

proje kısmında site yazarının tavsiyesi kendi  yapmıs oldugu sistem var .inceleyin bunun eksiklerinin tamamlanmıs halini ben yayınlayacagım.
rapor bölümünde test sonuclarını satılan cihazların icini ve semalarını görün.
 bu bölümü iyice gezin tam fikir sahibi olun.yorumlarınızla beraber ben yazıma devam edeyim.

merhaba.
asenkron' un yazısına ilave olarak, İyon kısmı ile ilgili şunları söylemek istiyorum.
iyon muhabbetine herkez gibi önceleri bende inanmadım ancak...: yaptığım araştırmalarda bazı metallerin iyon enerjisi açığa çıkardığı ile ilgili bazı bilimsel yazılar okumuştum nette, açık mavi renkte ince yağmur çiselemesi şeklinde zaman zaman görülebileceğinden bahsediliyordu, yakın zaman önce bir arkadaşım, köylerindeki çobanlık yapan akrabasının dağda çakıl taşı yığıntısının üzerine bazı akşam saatlerinde herzaman değil, mavi ışıklı toz şeklinde yağmur yağıyormuş gibi bir şeyler gördüğünden bahsetmiş, fakat bu ışıklı yağmur çakıllara düşüyormu yoksa çakıllardan yükseliyormu bunu bir türlü anlayamamış. Kısacası tabi inanamadım, ancak inanmıyorsa gelsin görsün demiş vatandaş bende gidip göreceğim eğer varsa böyle birşey ne  olduğunu buraya yazarım, İYON galiba var.
saygılar.

dedektor33

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 21 Kasım 2007, 02:19:20 »
Atomların etrafındaki yörüngeler üzerinde kendi ve atom çekirdeği etrafında dönen elektronların; yörüngeler arasındaki enerji farkı artınca fotonların etkisiyle daha dıştaki yörüngeye sıçradığı ve en dıştaki yörüngeye gelince serbest elektron durumuna geldiği, diğer atomlarla kovalent bağ kurarak maddenin atomlarının birarada bunlar sayesinde tutulduğu, ama yeraltında uzun süre hareketsiz kalan bu metallerin belli bir sıcaklık seviyesinin üzerinde bu elektronların en dıştaki yörüngeyide terk ederek tam serbest elektrona dönüştüğü ve bunun iyon olarak adlandırıldığı, toprak yüzeyine çıkınca kuzey kutbuna doğru hareket ettiği, bazende yeryüzüne kolay çıkamadığı ve toprak altında çokça birikip sonra hep birden yüzeye çıktığında oksijen ve hidrojenle birleşince bize ışık olarak gözüktüğü (aurora), iyonların hızlarının elektronlara göre daha yavaş olduğu (yıldırımın yeryüzünde veya yeryüzüne yakın yerde oluşmasının nedeni yerden yukarı hareket eden iyonların hızının elektrona göre yavaşlığı ve yukarıdan yere hareket eden elektronun hızlılığı) iyon dedektörününde bu tam serbest elektronları algılamaya çalıştığı, iyon dedektörü algılayıcılarının kuzey-güney doğrultusunda kullanılması gerektiği ve devrelerinde de yerin elektromanyetiğinin yoğunluğunu algılayan sisteminde bulunduğu gibi birçok bilgi internette var. Ama ışık olarak gördüğümüz herşeyinde bu şekilde olmayabileceği kaya katmanları arasında direnç farkından katmanların birbirine sürtünmesi sonucu oluşan elektrik seviye (kuvartz) farkından da ışık görülebileceği ve yeraltı gaz çıkışlarından da ışık görülebileceği açıklamaları var.
Bu iyonların belli bir sıcaklık seviyesi üstünde (16 C) veya sıcaklık aralığında saçıldığı yazılsada tam değerlere ulaşamadım. Altın atomu hakkında bilgi geçen yerlerin bazılarında bir frekans değeri yazılı fakat atomun neyinin yada hangi durumunun frekansı olduğunu anlayamadım. Frekansın gücü nedir ölçülebilirliği nasıldır bulamadım. 2.7küsür Mhz gibi bir değerdi şimdi kaynağını bulamadım. Eksiğim veya yanlışım varsa affola

elbombaci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 21 Kasım 2007, 12:41:00 »
Selam

Arkadaşlar ben bu işin mantığını hala anlamış değilim. ÖSS ye hazırlanırken azıcık ucundan bir kimya dersi görmüştük. Kimya dersinde bize iyonun elektron yitirmiş veya fazladan elektron almış bir atom olduğunu, elektron yitirmiş atomlara anyon, falzadan elektron almış atomlar ise katyon olduğunu demişlerdi. Yani anyon ile katyonların ortak adı iyon. İyon ise elektron sayısı değişmiş bir atom. Siz bu basettiğiniz alantaramaların iyonları aldıladığını yazmışsınız. Benim bildiğim kadaryla bir maddede bir atom kadar parça koparmak oldukça zahmetli bir iş. Bir de altın gibi yörüngesini tamamlamış soymetallerin atomuna elektron eklemek veya elektron koparma işleminin çok büyük enerjiler ile yapılıyor... Nasıl oluyorda bunların hepsi tek başına gerçekleşiyor.

Kusura bakmayın bu konuda sizlerden çok gerideyim ama bu konuyu derinlemesine öğrenmek istiyorum.

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 21 Kasım 2007, 14:16:29 »
dedektor33 iyonu cok güzel acıklamıssın senin anlatıklarını okudugum sitelerin linklerini ben kaybetmisim elinde varsa buraya yüklermisin.birde altının rezonans frekansı diye bir element tablosunda okumustum o siteyi kaybettim bulamıyorum.fırsatı olan olursa element tablosunu bir arastıralım.birimize denk gelir herhalde.

iyon dedektorun seması 
http://www.uploadpaylas.com/v/2860410/iyon_dedektor.rar.html

567 iyon dedektoru arazide deneme fırsatım olmadı dedektor33 sen köye giderken sana göndereyim bir test et ne dersin varmı iyon yokmu.

elbombacı diyorki ben bu işi kavrayamadım akıllı adamın bu sitede ne isi varki kafan karıscak bunalıcan gülün kokusunu duymak kolay degil.
elbombacı elinde telin varsa tesoroya locator ntarzı bir bobin yap derinligin artsın bobin araları acılınca cıkısıda kuvvetlendirsin bir makine hem yüzey hem derin arama yapar. bobin caplarını degerlerinni ver aynı oranda bobin ayarlıyalım.denersen
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2007, 20:20:02 Gönderen: asenkron »

dedektor33

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 22 Kasım 2007, 02:19:28 »
Doğadaki ışık olayının au olabileceğini duyduğumda araştırmıştım ama hiç kısayol kaydetmedim. Bilimde de bu ışığın au olabileceği yakın zamanda maddenin plazma halinin keşfinden sonra anlaşıldığını okumuştum. altın plazma iyon aurora gibi kelimeleri aratarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Arazide çubuk olayını test ettiğimde hep eski yaşam alanlarına götürdü çubuk beni. Eski yaşam alanlarının metal çöplüğüne dönüştüğü ve çok iyon oluştuğu bilgisiyle çakışıyor. 567 iyon dedektorünü,kullanım şeklini ve devresini gönderirsen aynı noktaları test ederim ve çubukla karşılaştırırım. Sıcaklıklarda düştüğü için çubuğu bu mevsimde yeniden test etmem gerekiyor ve yazınki sonuçla karşılaştırmam gerekiyor. Hatta başka alan-iyon tarama türü amatör devreleri olan varsa gönderebilirler hepsini birden test etmiş olurum. Yuarıdaki yazıda yanlışım olabilir hafızamda kalanları yazmaya çalıştım elektona ilaveten elbombacının dediği gibi + ve - yüklü atom parçalarına iyon deniyorda olabilir ama sonuçta altından kopan bir maddeciği elimizdeki cihazlarla tesbit etmeye çalışıyoruz. Asenkron arkadaşım ben elbombacıya güveniyorum azimli olmak araştırmak ve sürekli çalışmak esastır, zeki olmak tek başına bir işe yaramaz hatta kişiyi tembelliğe itebilir bunlarla desteklenmezse. Elbombacı arkadaşım şu dedektör ve türevleri meselesini aşsın uydu siparişi vereceğim kendisine. Amerikan,Alman ve japon uyduları yeraltını 30 X 30 metre detaylarına kadar araştırabiliyormuş. Şimdilerde avrupa üniversiteleri uzaya uydu göndermeye başlamış. Elbombacı entegre ve bilgisyar programcılığınada tam girerse kimse tutamaz kendisini. küçük haberleşme uydusu türü uydular bayağı basit anlaşılan devreni yap altın yaprakla etrafını sar uzaya yolla gitsin, uzaya roket gönderen ülkeler parayla küçük uyduları yukarı götürüyorlarmış. İnceltilmiş altının ışığı geçirip ısıyı geçirmeme özelliği varmış. Bizim uğraştığımız cihazların çalışma prensibini ortaya koyan yasaların büyük çoğunluğu 1950lerden önce ortaya çıkarılmış ve onların imkanları elbombacıya göre çok azdı ne internetleri vardı ne bilgisayarları nede entegreleri vardı hemde nerdeyse bedavaya şimdilerde hele de istanbulda. Şimdiki bilgisayarların işlemcisinin çalışma matematiğini Pakistanlı bir bilim adamı bulmuş silikon vadisi yapmış bizde kullanıyoruz. İşlemcilerin entegrelerin vs. temelide silisyum ve germanyum yani açık şekliyle dağlardaki kayalar doğada ençok bulunan şey. Çok isteyen herşeyi başarır mühim olan ne kadar istediğidir. İki sitede elbombacıyı takip ettim açık ara önde koşuyor kendisi takdire şayandır kendisini huzurunuzda tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum. Kendisi bize hep yardımcı oluyor bizlerde kendisine yardımcı olalım her konuda. Bulursanız bir küpte kendisine yollayın yardım dediğin böyle olur

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 22 Kasım 2007, 09:45:38 »
dedektor33 benim elbombacıya takılmam latife benim gencligim gibi civa gibi bizim zamanımızda böyle imkanlar yoktu hurdalıklardan parca toplardık halada topluyoruz ya.567 seması rezistivmeter iyon dedektoru diye baslık actım oraya arar dosyası yükledim senin icin .alıcı devreyi alüminyum folyoyla kaplayıp ekranla ben yapmamıstım yapılması gerekiyor.kullandıgın kutu malzemeni microdalga fırında 1-2 dakka ısıt ısınma yoksa kullan icinde metal türevi maddeler olmasın.anten olarak ben teloskobik anten kullandım yapan sahıs 6lık bakır tel kullanmıstı.iki anten yatay konunumda kullanılacak dipol tarzı 60-70cm teleskobik anten isini görür.rar dosyasında cihazın kutusunun cizme resmi potunun kalibrasyon cizimi var cıktı alıp potun altına yapıstırdınmı potun ayarı yaklasık olur.1hz frekans tarafı su oluyor.cünkü 1hz 1 hidrojen atomunu 10cm yeryüzünde yükselmesine karsılık geliyor.
o dosyada neon flas ampullu yine basit bir alıcı var .sensor isini görüyor mıcro dalga boyutunta alıs yapıyor oda iş görür.567de bant seciciligi oldugu icin minerodan daha iyi calısır. gelelim bu cihazları kısaca elektronik cubuk olarak sınıflandırabiriz.vücudumuz tvden bilgisayardan cok yüklü miktarda elektrik yükleniyor pozitif iyon cok fazla cihazları kullanacagın zaman banyo yaparsan kötü elektrigin suyla topraklanır.sıfırlanır ayrıca arazidede orman selale kenarı su bası gibi yerlerde 1-2 saat konaklayıp statik elektrik dengeni sıfırlarsan verim alırsın.iyon aktivitesi toprak altında 15-20 sene en az kalmıs diyamanyetik metallerden agırlıgı 100gr ile 1000 gr arası en az ve 5000 gr arası maden cevherleri üretiyor.ne kadar eskiyse o kadar fazla oluyor.sıcak havalarda iyon aktivitesi artıyor.senin dedigin 16 derece nin üstündeki sıcaklıklarda kolay gelsin.

dedektor33

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 26 Kasım 2007, 16:44:02 »
Au için rezonans frekansı 1,729 Mhz
Gold metal frekansı 59000     
Bu frekanslar tam olarak neyi ifade ediyor bir bilenden öğrenebilirsek yayınlayalım

http://www.chimorg.unifi.it/~chimichi/Au.html
http://curezone.com/forums/fm.asp?i=646766

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : 26 Kasım 2007, 18:07:53 »
sagolasın isimize yarıyacak bu frekanslar 59000 degerine baska bir sitede rastladım bende listesi var karsılastırayım .gercekten bu degerde  spectrumda yakalarsam tek tek metali ayıracagız uykusuzun sınavları bitsin yeni bir aratırmaya baslıyacagız.

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #15 : 02 Aralık 2007, 13:17:56 »
asenkron b dosyaya bugun bi bakayım dedim.
aga ben bu rus  iyon dedektoru dedigini  geotech ten bi arkadasta alıp yapmıstım.
altına degince lamba yanıyor fakat 2cm den bile etkilenmiyordu.tabi arazide bununla gezmedim .
bu alette bir basarı saglayan olursa tecrübelerini aktarsın.

saygılar

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 02 Aralık 2007, 13:24:31 »
eski gömülmüs altın iyon yayıyor okanteks arazi denemesini dedektor33 yapacak devreyi yaptı .bizi bilgilendirir.

dedektor33

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 04 Aralık 2007, 03:59:18 »
567 devresini yaptım evde denedim. Toprak ucunu elimle tutuyorum diğer ucunada bakır plaket bağladım evin içinde dolaşınca lamba yanıyor. Hatta plaketi masada biraz bekletip kabloyu yeniden plakete temas ettirince lamba bir süreliğine yanıyor. Önemli olan arazideki sonuç

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #18 : 06 Aralık 2007, 19:55:50 »
asenkron fındık için ağustosu beklemen gerek.  ;)
cenevizliler anadoluda maden işletmiş ve deneme yanılma ile bitki örtüsü yardımı ile yer tespiti yapmışlar. şu an hala kalıntıları mevcut. ve bu damarlar üzerinde koç holdinge ait bir iişletme faailyet göstermekte.
bununla beraber zamanın da işletme geldiğinde bir kamyon üzerindeki sistemle yer tespiti yapıldığı söyleniyor.
işin diğer yanı cenevizlilerin çok eski zamanlardan beri karadenizde çalıştıkları söyleniyor.
adamların eriterek almış olduğu maden posalarında hala alasım olarak bakır vb madenlerin olduğunu biliyorum. delta puls bu posalara sinyal veriyor. o bölgede cihazı susturmak mümkün değil.
ayrıca dayım maden işletmesinde çalışıyor ve tecrübeli birisi.
bitki örtüsünden altındaki maden türü anlaşılabilir diyor. tabiki adamlar direk olarak altın aramıyor işletme bakır odaklı çalışıyor.
cenevizliler maden konusunda baya geliştirmişler kendilerini. ozamanlarda dedektör olmadığına göre iyon dedektörü olmadığına göre mutlaka farklı bir metodları vardı. 

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #19 : 06 Aralık 2007, 20:01:33 »
şu anda ilgimi çeken farklı bir şey var. bu adamlar eriteme yöntemi ile ayrıştırdıkları malzemelerin içinde tam ayrışım olmadığı için %2,5 oranında altın karışımınıda bakıra dahil ettiklerini söylüyor. köyün yaşlıları. yani bir 100 gr lık bir bakır külçesinin 2,5 gr mı altın olduğuna dair. acaba nasıl ayrıştırılabilir