Gönderen Konu: dijital pi metal dedektör nasıl tasarlanır ?  (Okunma sayısı 64194 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı onur600

• Albay
Ynt: dijital pi metal dedektör nasıl tasarlanır ?
« Yanıtla #60 : 23 Mart 2013, 23:59:27 »
valla ustam ne yalan sölüyüm zoruma gitti sadce, ben sizin gibi ustayı kırmak asla istemem ustanın vurduğu yerde gül biter... saygılar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #61 : 24 Mart 2013, 00:16:33 »
şimdi kendimi kötü hissettim, zira bu siteye ilk girdiğimiz zamanlarda emekli amcamız vardı, çok yardımsever fakat bi o kadar da kibirli ve ukela birisiydi, sanırım onu kınadık başımıza geldi,
demin ki yazdıklarım şunun içindi bir şema oluşturduk, az-çok konuştuk hep beraber, ancak başlık ile ilgili herhnagi bir hareket olmayınca konunun devamı için benden bişey bekleniyor sandım,
herneyse;
yazdıklarım kimseyi kırmak için değildi, yazdıklarımdan dolayı kırılan varsa, kırılandan da herkesten de [size=78%]ÖZÜR DİLERİM[/size][size=78%], amacım bu sitede ortak payda da benimde bir payım olsun...[/size]
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #62 : 24 Mart 2013, 00:53:00 »
Arkadaşlar benden yana bi problem mi var ? Dolaylı yoldan lafı dolandırmayın benim uzmanlık alanım dedektor tasarlamak değil her.gi bir ticari yada gelir gütme, bilgi saklama amacımda yok  boş vakitlerimde bu konuyu öğrenmeye calışan biriyim sadece. Pro tr hocamın acıklamalarını herzaman dikkate aldım ve bu yönde fırsat buldukca yaptığım calışmaları yayınlıorum.Hastaneydi işti askerlik vs bi dunya derdimin arasından  fırsat bulup semayı tamamlamadım.Gönül isterki bi gunde bütün herşeyi halledelim ama neyse .
Engineer

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #63 : 24 Mart 2013, 02:08:01 »
laf dolandırmak yok, sadece ben yanlış ifade ettim kendimi, kimseye de lafımız yok usta, bu arada geçmiş olsun.

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #64 : 24 Mart 2013, 02:33:21 »
Teşekkür ederim pro tr hocam böyle düsündüğünüz için sevindim gerçekten.Gün içinde  insan cok fazla olumsuzluk yaşayıp bide üstüne diş arısı tutunca sinirlerine insan hakim olamıo kusura bakmayın.Her.gi bi yanlış söylemde bulunduysam affola.Saygılar.
Engineer

Çevrimdışı YILDIRAY

• Yüzbaşı
« Yanıtla #65 : 24 Mart 2013, 16:40:23 »
s.a herkese tesla hayırdır mesajlarımı pas geçmişsin kendine göre adam bulamadın galiba. iki bobin yapıb millete satmaya benzemiyor. pro-tr usta burda birşey yapıb meydana getirmek istiyor. buna da herkesin katılımını sağlamak istiyor.ha şu elimde detektör resmi var da niye mi yayınlamıyorum. bu detektör türkiye de ilk bu işi yapanın detektörü şimdi bunu bur da nasıl yayınlayayım hoş olurmu. pro-tr usta çalışma mantığını anlatmaya çalışıyor bende gördüğüm olay hakkında yardımcı olmak istedim. hepsi bu .herkese kolay gelsin.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #66 : 24 Mart 2013, 19:03:03 »
Merhaba Arkadaşlar,

Her.gi bir sorun kalmadığına göre işimize bakalım. Birilerine birşey demeye yada laf çarptırmaya çalışan da yok gerek de yok zaten.

said_jarrah, Sen timer interrupt ile devrenin çalışmasını uygun gördüğün frekansta interruptu oluştur ve istediğin pulse süresinde bir çıkışı aktive et. Bu başlangıç olsun. Ben mplab da hitech üzerinde yazıyorum kodları. Bu şekilde başlarsan ben de sana ek kod yazarak ve derleyerek yardımcı olabilirim. Sonuçta bir ders işler gibi yazılımı çalıştırabiliriz.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #67 : 24 Mart 2013, 20:07:52 »
Meraba hitech C yi hiç kullanmadım indireyim biraz inceleme yapıp başlarım.Bu hafta şehir dısına cıkıcam mecburi ziyaretlerim var konudan uzak kalabilirim ama herzaman takipte olmaya calışıcam.Saygılar.
Engineer

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #68 : 24 Mart 2013, 23:12:22 »
slm said usta;
size basitce bir kod yazdım protonda, amacım yazılım değil, nasıl olduğunu anlamanız açısından, isisi simüle ettiğinizde göreceğiniz şu;
bir pulse oluşturup, pulseyi (isis kasmasın die mosfeti driverle) sürdüm. oluşan sönüm eğrisinden bir adc okuttum, adc yi okuttuğum noktada portb.0 dan takip ettim (bu kısım kafanı karıştırmasın) amacım okutacağın adc noktasının ne kadar kritik olduğunu göstermek. başlık metal algılamazken (yani butona basılı değilken) okunan adc değeri düşük, metali algıladığında adc değerimiz artmaktadır. mantık şu;
ortamda metal yokken okunan adc değerini toprak değeri olarak kaydet, sonra anlık okuttuğun değerden çıkar çıkan fark sana metalin varlığını gösterecektir.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #69 : 24 Mart 2013, 23:34:00 »
sanırım dosyayı eklemeyi unutmuşum pardon

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #70 : 25 Mart 2013, 00:41:19 »
Teşekkür ederim pro tr hocam gerçekten cok kısıtlı zamanda adc okuması yapılıo.
Engineer

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #71 : 25 Mart 2013, 01:11:14 »
Geçen gun bos vaktımde şöyle bişe yapmıştım sade yazılım olarak konuştuklarımızdan mantık olarak anlayabilecekmisiniz bilemiorum pro tr hocam c kaynaklı kod adc ve tımer ıle birbirinın konumlarına göre kıyaslama yaptırttım. ayrıntılı hesaplama  yapmadan mikro c de herkes farklı bişeyde yazdığı ıcın yayınlamadım hitech c yı ındırdım karadağ hocam henuz kurmadım kullanabilirsem ondan devam ederim en azından takılınan noktalarda sıze basvurabiliriz.Saygılar.
Engineer

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #72 : 25 Mart 2013, 01:44:40 »
said usta inanın C bilmiyorum keşke bilseydim. ama bi öğreten çıkmadı,herneyse

benim yazılımda amaç şu;

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #73 : 25 Mart 2013, 01:51:23 »
ayrıca okunan adc değerinin stabilitesi için 2,3 tane dijital filtre kullanabilirsinu fil,
mesela;
20 adet adc değeri alırsın, tabi her pulseden 1 tane olacak zira adc ler hep aynı noktadan alınmalı, 20. adc yi alınca;
buble short yaparsın yani büyükten küçüğe bu değerleri sıralarsın sonra ilk 5 ve son 5 adc değerlerini işlemden çıkarıp kalan 10 değerin ortalamasını alırsın,
veya ;
okuduğun her adc değerini bir değişkene atıp unutulan geçmiş filtresini kullanabilirsin,
veya ;
a=okunan adc
b =sonuc adc
b =(b x0.9) + (a x0.1)

bu filtrenin adını bilmiyorum (:D)
veya bildiğin başka filtrelerde kullnabilirsin

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #74 : 25 Mart 2013, 02:04:33 »
Anladım.Bu resimdekine benzer bişeydi benımde yaptığım değerler tutmaz bide örnek sayısı azdı.Pro tr hocam 10 ms lık surecte anahtar kac msn acık kalıo yanı duty cycle ne olmalı ?Birde sabit mi kalcak istenildiğinde artıp azaltılsın mı aynı şekilde frekansta  ?
Engineer

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #75 : 25 Mart 2013, 11:02:51 »
Anladım.Bu resimdekine benzer bişeydi benımde yaptığım değerler tutmaz bide örnek sayısı azdı.Pro tr hocam 10 ms lık surecte anahtar kac msn acık kalıo yanı duty cycle ne olmalı ?Birde sabit mi kalcak istenildiğinde artıp azaltılsın mı aynı şekilde frekansta  ?

delta pulse de; power (güç) potu ile belirlenir, tam hatırlamıyorum ama 80uS ile 500 uS arasındaydı, ayarlı yapabilirsin sorun olmaz, nasıl yapacağınızı biliyormusunuz bilmiyorum. şu şekilde yapılabilir.

guc = 100uS ile 500 uS arası buton veya potla değişebilen değişken
pulse pinini aç
delayus guc
pulse pinini kapat

eğer sabit yapacaksanız 250uS ideal bir değerdir. çok yükseği batarya sarfiyatı olurken sürenin azlığında da bobin yeterince sürülemez

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #76 : 25 Mart 2013, 16:25:12 »
Değişen yaparım yorun olmaz.Frekans içinde belli bi aralık söz konusumu? yoksa 100 hzde sabitlicez mi?Saygılar.
Engineer

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #77 : 25 Mart 2013, 16:46:58 »
şu anda ideal frekans 100hz.. sayglar
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #78 : 25 Mart 2013, 19:36:20 »
Değişen yaparım yorun olmaz.Frekans içinde belli bi aralık söz konusumu? yoksa 100 hzde sabitlicez mi?Saygılar.

said usta bir PI için (ki özellikle dijital okuma yapılacaksa) frekansın hiç önemi yoktur, ister 70 hertz olsun ister 2 khz hiç farketmez yeterki bobin pulse süresi ile yeterince doyurulsun. bir PI de frekansı şu şekilde önem arzeder; diyelim ki sönümden alınan örnek DC ye dönüştürmek için Sample&hold yapılacaksa sinyalin stabilitesi için frekansın yüksek olmasında yarar var. (tabi bunlar benim görüşüm, şimdiye kadar millet bize hep derin aramalar için düşük frekans, ayrım için yüksek frekansı önerdiler, kısmen gerçeklik payı olsa da çok kritik olduğunu kabul etmiyorum)

Çevrimdışı said_jarrah

• Yüzbaşı
« Yanıtla #79 : 26 Mart 2013, 09:08:02 »
Anladım pro tr hocam teşekürler.Suan şehir dısındayım dönuste yazmaya baslıcam konustuklarımızı.Saygılar.
Engineer