Gönderen Konu: elyapimi VLF  (Okunma sayısı 511387 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
Ynt: elyapimi VLF
« Yanıtla #800 : 16 Ekim 2019, 01:34:36 »
ustam 393 lerin bacakları 0 volt
Tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #801 : 16 Ekim 2019, 13:40:12 »
usta şimdi kulaklıkla denedim, 100k pot  çalışıyor, metali siliyor, metal ve değerli arasına ayarlayınca değerliye mesafe artıyor, bir de trimpotlara bağlı olan potların sadece tek noktasını yakalayınca algılamaya başlıyor, diğer türlü ses yok, o naktada bi sinyal geliyor, ondan sonra algılama başlıyor, daha önce tarsosu yapmıştım ama bu daha karışık,  tüm metalde de bıçak 45 cm civarı, ama kulaklıkla bile ses çok az geliyor, ses anlaşılır ama yine de çok düşük, geçmiş sayfalara bakıyorum yazılanları uygulasam da seste biraz kalınlaşma oluyor.artma yok, sesi de çözersem toparlamaya başlarım.

Çevrimdışı _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #802 : 18 Ekim 2019, 12:04:29 »
Murat Usta ne yaptın varmı bir gelişme.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #803 : 18 Ekim 2019, 12:39:02 »
yok usta karşılıklı bakışıyoruz :( sabaha karşı hoparlörün önündeki dirençleri iptal edip kısa devre yapayım dedim, 330 ohm yerine atlama yaparken yanlış yere lehimlemişim, hoparlör son nefesini vermiş, transistör yandı diye düşündüm ama az önce uyanınca baktım, transistör sağlam hoparlör yanmış, kulaklıkla ses var ama dışarıya ses gelmeyecek kadar az, plus ta akü dışarıda ama bu devrede pil kutuda olacak, her seste kulaklık tak çıkar olmaz, tekrar ses aldım öyle bıraktım,, 

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #804 : 20 Ekim 2019, 18:46:32 »
ben işin içinden çıkamadım dostlar, amfi yaptım ses çıkışına

Çevrimdışı _Hektor_

• Yüzbaşı
  • Sadi
« Yanıtla #805 : 21 Ekim 2019, 09:55:22 »
Enerji sarfiyatı çok olmaz mı?

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #806 : 21 Ekim 2019, 10:04:01 »
0.030 amper çekiyor diye gördüm ustam,,

Çevrimdışı BuLutBey

• Yüzbaşı
  • Bilgi Paylaşmak Güzeldir
« Yanıtla #807 : 24 Ekim 2019, 18:07:25 »
SKORPİO USTA BENİDE TEŞVİK ETTİN BENDE BAŞLADIM BUGÜN   BAKALIM  ENTEGRELER GELSİN  NE SONUÇ ALACAĞIZ
Eğer İnanıyorsanız Galip Olan sizlersiniz

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #808 : 24 Ekim 2019, 18:33:58 »
ustam elinize sağlık, metal film buralarda yok, normal kullandım, ses için 517 mi kullandınız, ben sesini merak ediyorum, bilgilendirirseniz sevinirim.

Çevrimdışı BuLutBey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #809 : 24 Ekim 2019, 18:40:10 »
ustam elinize sağlık, metal film buralarda yok, normal kullandım, ses için 517 mi kullandınız, ben sesini merak ediyorum, bilgilendirirseniz sevinirim.
evet 517 kullandım  dirençlerin bi çoğu karbon zaten elimde olanlardan metalfilm kullandım. çalışsın bi sonucu inş video ile paylaşırız

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #810 : 24 Ekim 2019, 18:47:33 »
cevap için teşekkürler ustam, 120 tanesi 3 lira, dirençleri  2 defa aldım :( metal filmler min. adetli satılıyor, fiyat katlar diye almadım, aklıma gelmişken sorayım, hoparlörü 4ohm, 1w kullandım, sese onun etkisi var mıdır diye merak ediyorum, siz ne kullanacaksınız? 

Çevrimdışı BuLutBey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #811 : 24 Ekim 2019, 18:49:55 »
, hoparlörü 4ohm, 1w kullandım, sese onun etkisi var mıdır diye merak ediyorum, siz ne kullanacaksınız? 

elimde 4  , 8  16 ohm hoparlötr var ilk etapta 16 ohm kullanmayı düşünüyorum duruma göre bakacaz artık

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #812 : 24 Ekim 2019, 18:59:24 »
benim devrede sanki bi yerlerde sıkışıyor gibi ses geliyor, hoparlör körüğünün gerilip sona dayandığını görüyorum ama ses yeterli değil, belki kutuya yerleştirince değişir, sizin denemeye göre uyarlama yaparım müsaade ederseniz,

Çevrimdışı BuLutBey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #813 : 24 Ekim 2019, 19:03:29 »
benim devrede sanki bi yerlerde sıkışıyor gibi ses geliyor, hoparlör körüğünün gerilip sona dayandığını görüyorum ama ses yeterli değil, belki kutuya yerleştirince değişir, sizin denemeye göre uyarlama yaparım müsaade ederseniz,
hoparlör körüğü sona dayanıp kalıyorsa joparlöre voltaj geliyor demektir  .  bi sıkıntı var ses kısmında. peki makina çalışıyormu  algılama falan varmı?

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #814 : 24 Ekim 2019, 19:11:45 »
evet çalışıyor ustam, bobinleri kabaca ayarlıyorum, üç farklı ses geliyor, tabiri caizse daat-diit-doot :) bu ayarda bırakıp trimpotlara bağlı potlarla ayar yapınca bir noktada ses geliyor ve susuyor, bu noktada algılama var, telefon 40 cm civarı, bir kere yakaladığım ayarda 10 kuruş bir karıştan fazla sinyal verdi, tabi daha ince bir ayar gerekiyor. metali de siliyor, hoparlör körüğü algılama sırasında geriliyor,

Çevrimdışı BuLutBey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #815 : 24 Ekim 2019, 20:17:33 »
evet çalışıyor ustam, bobinleri kabaca ayarlıyorum, üç farklı ses geliyor, tabiri caizse daat-diit-doot :) bu ayarda bırakıp trimpotlara bağlı potlarla ayar yapınca bir noktada ses geliyor ve susuyor, bu noktada algılama var, telefon 40 cm civarı, bir kere yakaladığım ayarda 10 kuruş bir karıştan fazla sinyal verdi, tabi daha ince bir ayar gerekiyor. metali de siliyor, hoparlör körüğü algılama sırasında geriliyor,
Hoparlöre seri bitane 220 mf veya 470 mf kondan satör bağla 110 ohm dirençle hoparlör arasına bi öyle test et usta

Çevrimdışı BuLutBey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #816 : 24 Ekim 2019, 20:23:54 »
Şemayı inceledimde usta transistorun emiter ve collektor uclarını yer değişip denedinmi şemada ters çizilmiş sanki

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #817 : 24 Ekim 2019, 20:43:47 »
eyvallah ustam zahmet etmişsin, denedim, ama 517 birkaç sn içinde koku verecek kadar ısındı, karşılığı olan 875 ve 877 yi sordum, sağ olsun arkadaşımız bu isimlerden habersizmiş, çarşıya çıksam mpsa 13 ve 14 ile deneyeceğim, bir türlü fırsat bulup ta çıkamadım, bu arada 330ohm 10 ohm, 110 ohm da kısa devre yaptım , bu şekilde deniyorum, 

Çevrimdışı BuLutBey

• Yüzbaşı
« Yanıtla #818 : 24 Ekim 2019, 20:47:06 »
eyvallah ustam zahmet etmişsin, denedim, ama 517 birkaç sn içinde koku verecek kadar ısındı, karşılığı olan 875 ve 877 yi sordum, sağ olsun arkadaşımız bu isimlerden habersizmiş, çarşıya çıksam mpsa 13 ve 14 ile deneyeceğim, bir türlü fırsat bulup ta çıkamadım, bu arada 330ohm 10 ohm, 110 ohm da kısa devre yaptım , bu şekilde deniyorum, 
Kısa devre yapma . Zaten sinyal geldiğinde hoparlor geriliyorsa iyice yapışır kalır
 Araya kondan satör tak ister - ye istersen 110 ohm dirence seri olarak bağla

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #819 : 24 Ekim 2019, 20:58:11 »
hurda tv kartlarında çeşitli kondansatörlerim varmış yeni fark ettim, 110u ve kondansatörü tekrar takıyorum şimdi, kondansatör değeri için fikriniz var mı ustam?