Gönderen Konu: Delta Pulse ve türevleri için Ayrım Devresi  (Okunma sayısı 196399 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Delta Pulse ve türevleri için Ayrım Devresi
« Yanıtla #120 : 08 Nisan 2012, 20:43:00 »
kuzey ustam işçiliğini beğendim. başarılarının devamını dilerim.
TA5DF

Çevrimdışı guilver34

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #121 : 12 Nisan 2012, 18:53:23 »
Herkese selam.Karadağ ustamızın yaptığı bu güzel ayrım devresinin isiste çalışır simülasyonunu yapmaya çalıştım.umarım beğenirsiniz.

çalışır isis dosyası ektedir.
Okyanusun ötesindeki güzellikleri keşfetmek isteyen,kıyıdan uzaklaşma riskini göze almalıdır.

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
« Yanıtla #122 : 19 Mayıs 2012, 00:43:22 »
arkadaşlar merhaba cihazı ilk açtığımda hiç bir bar göstermiyor, ışıkların hiç biri yanmıyor.sadece akü voltajı ve barların olduğu ( -) şu cizgiler mevcut.Sorun ayrım devresindemi entegrelerdemi anlayamadım.bazende ilk enerji veildiğinde şu şekilde oluyr.
[/url][/img]

Eger insanlari, dusunduklerine inandirirsaniz, sizi severler. Gercekten dusundururseniz ise, sizden nefret ederler

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
« Yanıtla #123 : 19 Mayıs 2012, 00:46:14 »
Eger insanlari, dusunduklerine inandirirsaniz, sizi severler. Gercekten dusundururseniz ise, sizden nefret ederler

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
« Yanıtla #124 : 19 Mayıs 2012, 00:51:06 »
http://f1205.hizliresim.com/x/m/64xpt.jpg  resim ekleyemedim sanırım.hayırlı günler.

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı

Çevrimdışı guilver34

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #126 : 19 Mayıs 2012, 12:03:56 »
iyi günler tolgahan06.öncelikle ayrım devreni delta pulse üzerindeki noktalara bağladığından emin ol.daha sonra akü voltajının yeterli olup olmadığını ölç.işlemcinin 21 ve 22 numaralı ayaklarına giren ucları varsa bir osiloskop ile kontrol et.kare dalga almalısın.osiloskopun yoksa eğer,ekranda sol üstte bulun batarya voltaj değerinin,tr2 potu ile ayarlama yaparak 12v seviyesine getirmeye çalış.eğer değer değişmiyor ve sabit kalıyorsa delta pulseden gelen s1 ve s2 noktalarında sorun var demektir.batarya voltajın tr2 potunu ayarladığın zaman değişiyorsa eğer,bu noktalardan gelen sinyal çalışıyor demektir.anladığım kadarıyla karadağ usta,tüm işlemleri kesme alt rutininde gerçekleştirmiş.s1 den sinyal gelmeyince kesme olmuyor ve tüm fonksiyonlar sabit kalıyor.bu kanıya üstte verdiğim simülasyon devresine dayanarak söylüyorum.neyse,eğer buraya kadar olan ayarlar tamamsa(yani batarya voltajı değişiyorsa) tl081 e giren tr1 potu ile ayar yap.eğer başka bir yerde sorun yoksa devren çalışacaktır.kolay gelsin.
Okyanusun ötesindeki güzellikleri keşfetmek isteyen,kıyıdan uzaklaşma riskini göze almalıdır.

Çevrimdışı guilver34

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #127 : 19 Mayıs 2012, 12:09:26 »
usta zaten herşeyi anlatmış.yanlız bu devrenin çalışması için ilk şart,delta pulsenin normal bir şekilde çalışması gerekiyor.
daha sonra bağlantılarını yapıp ince ayar işine girmen gerekiyor.
Merhaba Arkadaşlar,

Yakın zamanda delta pulse dijital pot devresi, delta pulse 3 ve teknolojiekibi pulse projeleri yayınlanacağından dolayı ilk adım olarak ayrım devresini yayınlamak istedim. Devrenin ticarileştirilememesi için 200 adetlik demo yazılımını buraya ekledim. Yazılımın tam sürümü için özel mesajdan irtibata geçmeniz yeterli. 

Tüm Delta Pulse serileri, tüm xr71 serileri ve benzeri sistem çalışan pulse dedektörler için kullanılabilir. Üst barlar ile alt barlar arasındaki fark ile metal cinsi hakkında bilgi vermektedir. Farkın artması değerli metal azalması değersiz metalleri temsil eder.

Delta Pulse 2 ye bağlantı için aynı isimli olan pinleri birleştirmek yeterlidir.
Klasik Delta Pulse bağlantısı için ekte yer alan açık şemadaki noktaklardan bağlantı alınması yeterlidir.

Kalibrasyon:

Ayrım devresinin çalıştığına emin olmadan devrenize bağlamayınız. Devrenin çalıştığına emin olup bağlantıyı tamamladıktan sonra ilk olarak pil seviyesinin ayarlanması gerekli. Bunun için TR1 trimpotunu orta seviyeye almalı ve TR2 trimpotu ile pil gerilimini ayarlamalısınız.
Daha sonra TR1 trimpotunun orta pininden 6-7 V arası bir değer okuyacak şekilde ayarlamalısınız. Bu ayarlardan sonra ayrımın en sağlıklı olduğu ayarı yapmak için birkaç deneme ve TR1 ile biraz ince ayar yapmak kalıyor. Ben ince ayar için 1 bakır levha ile 1 çivi kullanıyorum. Ve tam kalibrasyonu herzaman toprakta yapıyorum.

Kullanım:

Dedektörünüzün ayarını yaptıktan sonra sıfırlama butonuna basarak ekranda 1 seviye bar olmasını sağlayın. Sonrasında dedektörünüz algılama yapmaz iken seviyede kalıcı değişiklik olursa tekrar sıfırlama butonunu kullanarak ekranı sıfırlayın.

Saygılarımla

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
« Yanıtla #128 : 19 Mayıs 2012, 14:20:58 »
Hocam her zaman sen yardıma koşuyorsun sana gönülden teşekkür ediyorum.Allah sizin gibi arkadaşları eksik etmesin.Düne kadar çok güzel çalışıyordu hem devre hem ayrım devresi herşey gayet güzel gidiyordu.Sönümelme dirençi için uygun denemeler yapıyordum.r5 değerini sökerken lehim konusunda çok uğraştım 820 5 watt bağladım ondan sonra açtığımda ayrım devresinin çalışan tek yeri akü voltajı idi en altta eklediğim resimdekinin aynısı.Cihazında ayar tutmamaya başladı eşikten hiç tık tık sesi alamadım kendi kendine 2 saniye bi acayip sesler çıkarmaya başladı elimde fazladan entegreelr mevcuttu onlara değiştirip denedim r5 yanındaki zenerleri değiştirdim bu sefer hiç algılama yapmamaya başladı.Gayet güzel çalışan cihaz benim fazla merakımdan dolayı hiç çalışmıyor artık.Tek çare sanırım profesyenel ellere göndererek tamir ettirmek olacak.
Saygılar..

Çevrimdışı guilver34

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #129 : 19 Mayıs 2012, 18:15:25 »
Hocam her zaman sen yardıma koşuyorsun sana gönülden teşekkür ediyorum.Allah sizin gibi arkadaşları eksik etmesin.Düne kadar çok güzel çalışıyordu hem devre hem ayrım devresi herşey gayet güzel gidiyordu.Sönümelme dirençi için uygun denemeler yapıyordum.r5 değerini sökerken lehim konusunda çok uğraştım 820 5 watt bağladım ondan sonra açtığımda ayrım devresinin çalışan tek yeri akü voltajı idi en altta eklediğim resimdekinin aynısı.Cihazında ayar tutmamaya başladı eşikten hiç tık tık sesi alamadım kendi kendine 2 saniye bi acayip sesler çıkarmaya başladı elimde fazladan entegreelr mevcuttu onlara değiştirip denedim r5 yanındaki zenerleri değiştirdim bu sefer hiç algılama yapmamaya başladı.Gayet güzel çalışan cihaz benim fazla merakımdan dolayı hiç çalışmıyor artık.Tek çare sanırım profesyenel ellere göndererek tamir ettirmek olacak.
Saygılar..
rica ederim.yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.öncelikle geçmiş olsun.ilk tespitime göre sönümlenme direnciyle değişiklik yapman,ayrım devresini yakmaz.onun üzerinde arıza bulmaya çalışma.arıza delta pulsede.ilk bakacağın yerler (tabi kısadevre yokken,ve en son sönümlenme direncini takarak),1-ırf740, 2-lf 357, 3 -4538 ler.daha önceleri başıma gelen bir kaç arızadan bahsedeyim.
delta pulseyi kutulama yaptığımız için,bazı potları kablo yardımıyla kutuya monte etmiştim.lcd devresi için bir yazılım geliştirdim ve daha iyi verim almak için sık sık cihazı aç kapa yapıyordum.her şey tam kararına gelmiştiki,birden cihaz kesintisiz bağırmaya başladı.nereye baksam yok.tüm entegreleri değiştim gene yok.bir tek irf740 ın aşırı ısındığını gördüm.ama bozuk olsa bobinden ses gelmezdi.neyse fazla uzatmayayım,güç potundan gelen bir kablo ben hiç farkına varmadan kopmuştu. :o ve buda ua556 entegresinin irf740 ı iletimde tutma süresini uzatmaya neden olmuştu.bazen arıza çok basit bir nedenden kaynaklanabiliyor.önce biraz ara ver.sonra sakin bir kafayla tekrar otur başına.mantıklı bir şekilde çözmeye çalış arızayı.inşallah bulursun.

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
« Yanıtla #130 : 20 Mayıs 2012, 23:05:24 »
Teşekkür ederim hocam çok yardımcı oldunuz.Allah gönlünüze göre versin.

Çevrimdışı guilver34

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #131 : 21 Mayıs 2012, 11:59:34 »
Teşekkür ederim hocam çok yardımcı oldunuz.Allah gönlünüze göre versin.
Amin.Allah herkese gönlüne göre versin.
ne yaptın devreyi,bakabildinmi?

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
« Yanıtla #132 : 21 Mayıs 2012, 12:18:04 »
İçinden çıkamadım hocam.Şu an bekliyor bakalım.

Çevrimdışı guilver34

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #133 : 21 Mayıs 2012, 13:25:38 »
o zaman biraz ara vermek en iyisi. ;) .sakin olduğun bir zaman alırsın eline.arıza tespitinde ilk kural,başlangıc noktasından başlamaktır.ve devreyi katlara bölmektir.mesela enerji katı,sinyal katı,sönümlenme katı,çıkış katı...vs.delta pulse tarzı cihazlarda arıza tespiti için osiloskop cihazı kullanmak,arıza tespitinde daha çabuk halletmeni sağlar.osiloskopun olmayışı işi biraz daha zahmetli hale getirir.şimdiden kolay gelsin.son olarak sakin bir kafa şart.

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
« Yanıtla #134 : 27 Mayıs 2012, 00:11:26 »
Hocam öncelikle ilginiz alakanız için teşekkür ederim.Benim bir diğer merak ettiğim her araziye çıktığımızda kalibrasyon yapmak gerekirmi yoksa 1 sefer küçük başlıkla yapılan ayrım devresi kalibrasyon ayarı diğer başlıklar kullanıncada yenilemek gerekirmi gerekmezmi?
Saygılar arkadaşlar...

Çevrimdışı guilver34

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #135 : 27 Mayıs 2012, 10:40:57 »
Hocam öncelikle ilginiz alakanız için teşekkür ederim.Benim bir diğer merak ettiğim her araziye çıktığımızda kalibrasyon yapmak gerekirmi yoksa 1 sefer küçük başlıkla yapılan ayrım devresi kalibrasyon ayarı diğer başlıklar kullanıncada yenilemek gerekirmi gerekmezmi?
Saygılar arkadaşlar...
iyi günler tolgahan06.her farklı başlık için kalibrasyon yapman gerekiyor.yalnız sadece tr1 trimpotu ile ince ayar yapman yeterli.birde her farklı toprak için sıfırlama yapman gerekiyor.örneğin arama yapacağın arazide metal olmadığından emin olduğun bir yerde sıfırlama butonunu kullanabilirsin.

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
« Yanıtla #136 : 27 Mayıs 2012, 13:55:00 »
Teşekkür ederim hocam sağolun.

Çevrimdışı canbay

• Yüzbaşı
« Yanıtla #137 : 02 Haziran 2012, 18:26:19 »
Merhaba.,

tr1 ile küçük veya büyük bir başlıkla ayrımı ayarladıktan sonra başlık değişiminde tr1 ile tekrar ayar yapmak gerekmiyor. bunu yapmak içinde arazidede takım çantasıyla dolaşmak lazım. başlıklarınız yakın ölçülerde ise sinyal potunu açıp-kısarak farklı başlıklarda aynı ayarı yakalayabilirsiniz. mesela hangi başlığınız sinyal potunun hangi noktasında en iyi ayrımı yapıyor ise o noktaları işaretleyin ve arazide hangi başlığı kullanıyorsanız sinyal potunu o noktaya getirin...

Saygılar...

Çevrimdışı tolgahan06

• Yüzbaşı
« Yanıtla #138 : 04 Haziran 2012, 14:36:31 »
teşekkürler hocam yanlız sinyal podunu açmaklada derinlikten ödün vermiş olmazmıyız?

Çevrimdışı golden_greek

• Er
« Yanıtla #139 : 08 Ekim 2012, 00:23:27 »
i load the hex in first page and dont play.
look video on post 42
what happend?