Gönderen Konu: Delta Pulse 2  (Okunma sayısı 2997646 defa)

0 Üye ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı canbay

• Yüzbaşı
Ynt: Delta Pulse 2
« Yanıtla #860 : 13 Kasım 2011, 16:32:41 »
birde devreyi çalıştırıp kalibrasyon ayarlarını yaptık tan sonra bobine bir metal yaklaştırın ve lf357 nin 6 pinindeki voltaj değişimini kontrol edin. her hangi bir değişiklik oluyormu. bu kontrolden sonra arıza arayacağınız bölgeye karar verirsiniz.

Çevrimdışı hasan_tug

• Onbaşı
« Yanıtla #861 : 16 Kasım 2011, 01:46:20 »
merhaba öncelik de delta pulse 2 bitirmişdim çok güzel çalışıyordu ama birden ses garip çıkmaya başladı titreyerek çıkıyor algılamada problem yok ayarları çabuk bozuluyo bende 580ohm olan sönümleme direncini 1k çıkardım şimdide ters çalışıyor yani mtal yaklaştırdığım zaman susuyor sonra tekrar 580ohm direnci taktım ama hala ters çalışıyor bir entegre yanmış olabilirmi yada bir devre elemanı bu problem neden kaynaklanıyo olabilir.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #862 : 16 Kasım 2011, 09:37:06 »
Merhaba hasan_tug,

Bir devre elemanınızda sorun olmadığını düşünüyorum. Bobininize göre sönümlenme direncinizi ayarladığınızda dedektörün düzgün çalışması gerekiyor. Bobininizi 3-4R gibi ayarlayı sönümlenme direncini de 500-700R arası kullanırsanız düzgün çalışması lazım.

Saygılarımla
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı hasan_tug

• Onbaşı
« Yanıtla #863 : 16 Kasım 2011, 09:48:23 »
580 ohm 5W taş direnç sönümleme direnci 3.2ohm da bobin direnci  var daha önce bu şekilde çalışmışdı hiç bir şeyi değiştirmedim entegrelerin çoğunu elimde olanlarla değiştirdim yine değişen birşey yok ırf740 bozulmuş olabilirmi aslında ısınma falanda yok hatta hiç ısınmıyor. yada sorun ne olabilir. nemden etkileniyo olabilirmi yada soğukdan daha önce bu şekilde problem yaşayan oldumu acaba sönümleme direncinden kaynaklanmıyo direci kontrol ettim 576ohm falan gösteriyo ters çalışıyor metal yaklaştırdığımda ses kesiliyor.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #864 : 16 Kasım 2011, 12:39:29 »
İlk olarak sönümleme direnci olarak metal film kullanmanız daha iyi olacaktır. Aynı direncin karbonu ile problem çıkartıp metal filmi ile doğru çalışanını birçok defa gördüm. Öte yandan eğer evde deniyorsanız ve etrafında çokca metal varsa mesela betona yakınsa da problem çıkarıyor.

Saygılar

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı hasan_tug

• Onbaşı
« Yanıtla #865 : 17 Kasım 2011, 00:10:00 »
evet doğru söylüyorsunuz ama çalışıyordu şuan denediğim ortamda çalışıyordu sönümleme direnciyle alakalı değil acaba potlar bozulmuş olabilirmi yada ırf740 dan kaynaklı bir problem olabilirmi.

Çevrimdışı raimen

• Er
« Yanıtla #866 : 17 Kasım 2011, 02:29:52 »
Hocam, 556 nın besleme gerilimi (7-14) ve devre enerjili, arama başlığı takılı, metal yok iken (12V -> gerilim, akım göstergeli güç kaynağı) çektiği akım nedir?

crazyowl

• Ziyaretçi
« Yanıtla #867 : 17 Kasım 2011, 14:37:13 »
Ustalar benim devrede sürekli ötüyor , bobini çıkarınca susuyor , mosfetin altındaki 680ohmluk direnç çok fazla ısınıyor, bobini televizyonun dibine kadar sokunca aşşağıdan yukarıya doğru ilerleyen kalınca bir yatay çizgi çıkıyor yayın gidiyor, reset tuşu bazen çalışıyor bazen çalışmıyor , ilk kullanıma hazırlamaktaki seviyeye getirip  tık tık diye ses gelince bıraktıktan sonra yavaş yavaş artarak ses ve otık tıklama  yükseliyor. bazen penseyi içine kadar yaklaştırınca (elimde bir şey yokken elimide yaklaştırınca) sesde değişiklik oluyor , ustalar çok yardım etti fakat halen randımanlı çalıştırabilmiş değilim. elimde  lf 356 lf 357 ve tl081 var 3ündede durum aynı.

Çevrimdışı hasan_tug

• Onbaşı
« Yanıtla #868 : 17 Kasım 2011, 14:54:44 »
Ustalar benim devrede sürekli ötüyor , bobini çıkarınca susuyor , mosfetin altındaki 680ohmluk direnç çok fazla ısınıyor, bobini televizyonun dibine kadar sokunca aşşağıdan yukarıya doğru ilerleyen kalınca bir yatay çizgi çıkıyor yayın gidiyor, reset tuşu bazen çalışıyor bazen çalışmıyor , ilk kullanıma hazırlamaktaki seviyeye getirip  tık tık diye ses gelince bıraktıktan sonra yavaş yavaş artarak ses ve otık tıklama  yükseliyor. bazen penseyi içine kadar yaklaştırınca (elimde bir şey yokken elimide yaklaştırınca) sesde değişiklik oluyor , ustalar çok yardım etti fakat halen randımanlı çalıştırabilmiş değilim. elimde  lf 356 lf 357 ve tl081 var 3ündede durum aynı.

ters çalışıyor olabilir. İlk olarak sönümleme direncini kontrol et bende usta değilim ama bobinin nasıl sardın. bobin tel ince olduğunda sönümleme direnci ısına biliyor.

crazyowl

• Ziyaretçi
« Yanıtla #869 : 17 Kasım 2011, 15:01:36 »
bu sönümleme direnci hangisi listede ismi r6 mı ustam , cat 6 kabloyla sardım,1 tur cat6 24 santim çapı

Çevrimdışı hasan_tug

• Onbaşı
« Yanıtla #870 : 17 Kasım 2011, 15:10:51 »
bu sönümleme direnci hangisi listede ismi r6 mı ustam , cat 6 kabloyla sardım,1 tur cat6 24 santim çapı
R5 direnci devre elamanlarının kalitesi bobinin sarım saysı v.s ile değişkenlik gösteren bir direnç herkezin farklı olabiliyor. cad6 kablodan ben sağlıklı çalıştıramadım. bir tur çok az 3 tur falan sarman gerekiyor bobin sarımı formda bir çok yerde analtılmış bence bobinajcılardan bobin alıp sar 0.6mm kalınlığında 34 tur 30cm çapında sarabilirsin. bobinin direnci 3 ile 4 ohm arasında olsun çalışıcaktır.

crazyowl

• Ziyaretçi
« Yanıtla #871 : 17 Kasım 2011, 15:17:47 »
benim bobinin dirençde 3.7 civarında geliyor , en azıncan bu şekilde çalışıyor olsa mesafede düşmede olsa algılama olmazmı? ders çalışacam devre yarım yamalak kalınca canım sıkıldı:D

Çevrimdışı hasan_tug

• Onbaşı
« Yanıtla #872 : 17 Kasım 2011, 15:25:39 »
benim bobinin dirençde 3.7 civarında geliyor , en azıncan bu şekilde çalışıyor olsa mesafede düşmede olsa algılama olmazmı? ders çalışacam devre yarım yamalak kalınca canım sıkıldı:D

cad6 kablolarının bazılarının direnci çok yüksek oluyor çalışması çok zor ve 1 tur sarım çok az hiç denemedim ama bu yüzden çalışmaya bilir. mosfette ısınıyordur büyük ihtimal.  Bobin sarımını biraz araştır bence tekrar sar ben 3. çalıştırmıştım.

Çevrimdışı canbay

• Yüzbaşı
« Yanıtla #873 : 17 Kasım 2011, 19:13:46 »
Merhaba.,

bu bobinle bu cihazı çalıştıramazsınız
hadi gelin bobin saralım konusunda bobini nasıl yapacağınız yazıyor
en son yaptığım bütün bobin denemelerini yazdım. bu delta keleş gibi taş koysan atıyor misali nasıl bobin sarsan çalışıyor tek,  konsentrik, iki bobin hepsinde çalışıyor

arkadaşlar bobinle ilgili çok açıklama var lütfen biraz okuyun ve gereğini  yapın...
bir an önce sizde mutlu sona ulaşın...

crazyowl

• Ziyaretçi
« Yanıtla #874 : 17 Kasım 2011, 20:15:51 »
Merhaba.,

bu bobinle bu cihazı çalıştıramazsınız
hadi gelin bobin saralım konusunda bobini nasıl yapacağınız yazıyor
en son yaptığım bütün bobin denemelerini yazdım. bu delta keleş gibi taş koysan atıyor misali nasıl bobin sarsan çalışıyor tek,  konsentrik, iki bobin hepsinde çalışıyor

arkadaşlar bobinle ilgili çok açıklama var lütfen biraz okuyun ve gereğini  yapın...
bir an önce sizde mutlu sona ulaşın...

ben okudum anldıgım cat6 kablo ile 3 - 3,5 ohm olacak şeilde sarılması şeklinde özet bir anlamam olmuş sanırsam yanlış anlamışım birde bobin galiba en kolay şey olarak göründü hatayı orda hiç aramadım devrenin her yerini ölçtüm sorun bulamadım ... ben o konuyuda okudum sorun şu 4 tur yapınca cat 5 i taa 19 ohma cıkıyor cat 6 da 9 ohm filan olmuştu 3 turda .. bobinajcıdan bobin kablosu almak en iyi fikir galiba .. teşekkürler.. ama inanın soruyu sormadan önce problemi anladıgım kadarıya araştıryorum forumda .. bilgi az olunc araştırmakda zor oluyor.. sabrınız için teşekkürler .

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #875 : 21 Kasım 2011, 23:49:09 »
Merhaba Arkadaşlar,

Casperol bir PCB çizimi yapacaktın. Acaba bakabildinmi?

Saygılar

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #876 : 25 Kasım 2011, 02:37:24 »
Karadağ hocam ben yardımcı olmak isterim pcb çizimi için eğer uygun görürseniz tabiki....

crazyowl

• Ziyaretçi
« Yanıtla #877 : 25 Kasım 2011, 17:46:48 »
Ustalar deltay yaptım çalışıyordu fakat sönümleme direncini takıp çıkarması kolay olsun yollara zarar vermesin diye uzatma kablosuyla yaptım devreyi açtım ses yok .. şimdi devreyi kapatıyorum kırmızı led biraz geç yanıyor sarı led hemen sönmüyor .. kırmızı epey yanık kalıyor entegreleri söktüm voltajları kontol ettim hepsi doğru. .. birde kapatınca sadece tık tık diye iki kere ses geliyor hoparlörden .. Yardımcı olabilrseniz sevinirm.
Teşekkürer..

crazyowl

• Ziyaretçi
« Yanıtla #878 : 25 Kasım 2011, 22:45:04 »
http://youtu.be/wom7OYXeKJc

Normal çalışırken  :o matkapla delikleri biraz büyütüp 0,75 kabloyla uzatma yaptım snümleme direncinin baglanacagı uclara sonra devreyi açtım durum bu ses yok sadece kapatınca tık tık .. ışıklarda bu şekile eskiden sarı direk sönnüyordu. sorunu nerde aramalıyım . tekrar teşekkürler..

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #879 : 26 Kasım 2011, 21:00:15 »
Karadağ hocam ben yardımcı olmak isterim pcb çizimi için eğer uygun görürseniz tabiki....

Uygunluk ne demek yardım etmenize sevinirim.