Gönderen Konu: Delta Pulse 3S  (Okunma sayısı 9921321 defa)

0 Üye ve 96 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı matrix_88

• Teğmen
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
Ynt: Delta Pulse 3S
« Yanıtla #480 : 14 Eylül 2013, 16:26:35 »
s.a projede emeği geçenleri cani gönülden kutlarım özelliklede Karadağ ustamızı ben forumda yeniyim elektronik bilgim sadece meslek lisesi düzeyinde bende DP3S sahibi olmak istiyorum satın mı almalıyım yoksa Karadağ ustadan malzemeleri isteyip kendim mi yapmalıyım bilemedim eğer fiyatı cazip gelicekse kurulu almak daha mantıklı geldi bana tüm foruma selamlar

mrmr16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #481 : 14 Eylül 2013, 16:43:46 »
T12 ve T5 transistörlerinin true doğru yönleri bu şekilde

new job1 file
http://img266.imageshack.us/img266/905/v6e.pdf

Dear Mustafa
thanks a lot . ;)

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #482 : 14 Eylül 2013, 20:13:40 »
O0 O0 ..::DELTA PULSE 3S TWiNMOS EDiTiONS::.. O0 O0

TwinMos a new plug-in device performance increase up to 30%

Biraz daha acIklama yaparmIsIn M-usta-FA usta.AnladIgIma gore bobin cIkIsInda 2 IRF740 ve drainlerine birer shotki diod ve gate girisinde  2 tane 2N7000 fet kullanIlIyor.Yuzde otuz fark veriyormus galiba.Kendin denedinmi.
SaygIlar.
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2013, 20:14:43 Gönderen: jickata »
''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.'' HZ. Muhammed
''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'' HZ. Ali
''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #483 : 14 Eylül 2013, 21:08:01 »
hayırlı uğurlu olsun mustafa usta; çift mosfetli dp3s 'in,burada çift mosfette mantık nedir? elinizde ki IRF740 çok ısındığı için mi? eğer onun içinse neden IRFP150N veya IRFP460N gibi IGBT kullanmıyorsunuz? ben 3 senedir IRFP460N kullanıyorum daha yakamadım, ama IRF740 ta yaktığımın sayısını bilmiyorum
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı Mustafa-

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #484 : 14 Eylül 2013, 22:00:42 »
tşk ustam valla öylesine yaptım denemedim forum şenlensin...
yorum sizlerin... ???

pcb pdf
http://img849.imageshack.us/img849/6052/kks.pdf

sprint layout 6 çizimi mesaj ekinde

« Son Düzenleme: 14 Eylül 2013, 22:03:44 Gönderen: M-usta-FA »

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #485 : 14 Eylül 2013, 22:06:56 »
ok anladım ustam; inş. bir sorun yaratmaz

walkman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #486 : 14 Eylül 2013, 22:49:07 »
M-USTA-FA ustam pcb hazırlamışsın.Artık sonucunu da burada paylaşırsınız. Bu arada pcb her zamanki gibi süper olmuş ellerinize sağlık

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #487 : 14 Eylül 2013, 23:07:30 »
     manidar olan fet paralel baglama olayını evvelı gün bana selaminin sorması .nasıl olması gerektiğini söylemem .denemesini yapıp sonucunu söylemem.işe yarıyormu yarıyor.haberi yokmus selaminin yazdıgı mesaja baksana .vermiş pası mustafa golü atıyor.
  budamı gol degill forum ahalisi.bundan böyle danışma ücrete tabii .ucuza gıtmekten bıktım. saygılarımla asenkron.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #488 : 14 Eylül 2013, 23:24:42 »
     manidar olan fet paralel baglama olayını evvelı gün bana selaminin sorması .nasıl olması gerektiğini söylemem .denemesini yapıp sonucunu söylemem.işe yarıyormu yarıyor.haberi yokmus selaminin yazdıgı mesaja baksana .vermiş pası mustafa golü atıyor.
  budamı gol degill forum ahalisi.bundan böyle danışma ücrete tabii .ucuza gıtmekten bıktım. saygılarımla asenkron.

ustam o tekniği denedim ve araştırdım, 2-3-4 fet bağlamanın bi anlamı yok, zira mosfetlerin görevi anahtarlamaktır, akım basmak değil, bu tip devrelerde akımı etkileyen 2 faktör vardır, 1. bobinin omajının düşmesi, 2. duty oranının artırılması, mustafanın PCB çizip hazırlamasında sakınca yok, uygulayınca görecektir ki bunun devreye katkısının olmadığıdır. devrenin bu hali ile süreceği bobinin omajını düşürse veya duty oranını artırsa bu seferde oluşan sönüm eğrisi (flyback gerilimi) artacağından karadağ ustanın yazmış olduğu koda uymayacaktır. zira gerek dp3, dp3S gerekse pım2 yapanların ayrım ayarlarını yapabilmek için kırk takla atıyor millet hele ki karadağ usta ekrana sönüm eğrisini çizdirdi de millet ayar yaparken biraz rahatladı.
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2013, 23:26:22 Gönderen: pro-TR »

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #489 : 15 Eylül 2013, 06:03:36 »
Sönümleme eğrisi  ; ekmek gibi , su gibi bişey olmazsa olmaz :D  Bu arada benim bobin 1.6 ohm  0,430mh ;sönümleme 2w lık ama ciddi ısınıyor , dp3 te böyle ısınmıyordu , birde  DP3S in aynı bobine verdiği manyetik alan daha güçlü gibi geldi bana .
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2013, 06:05:05 Gönderen: bay17 »
'' Denizi seviyorsan dalgaları seveceksin.. Uçmayı istiyorsan düşmeyi de bileceksin ! Korkarak yaşarsan, sadece hayatı seyredersin ''

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #490 : 15 Eylül 2013, 10:36:55 »
O0 O0 ..::DELTA PULSE 3S TWiNMOS EDiTiONS::.. O0 O0

TwinMos a new plug-in device performance increase up to 30%

Ellerine sağlık Mustafa,

Ya sen baya PCB çiziyorsun. Yeni projelerde ben sana şema göndersem çizer misin? Devrenin de artık çalışır videolarını görmeyi bekliyoruz.

Bu arada arkadaşlar bu emsal olsun. Bu proje bir forum projesidir. Her türlü modifiyeye açıktır.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #491 : 15 Eylül 2013, 10:55:04 »

ustam o tekniği denedim ve araştırdım, 2-3-4 fet bağlamanın bi anlamı yok, zira mosfetlerin görevi anahtarlamaktır, akım basmak değil, bu tip devrelerde akımı etkileyen 2 faktör vardır, 1. bobinin omajının düşmesi, 2. duty oranının artırılması, mustafanın PCB çizip hazırlamasında sakınca yok, uygulayınca görecektir ki bunun devreye katkısının olmadığıdır. devrenin bu hali ile süreceği bobinin omajını düşürse veya duty oranını artırsa bu seferde oluşan sönüm eğrisi (flyback gerilimi) artacağından karadağ ustanın yazmış olduğu koda uymayacaktır. zira gerek dp3, dp3S gerekse pım2 yapanların ayrım ayarlarını yapabilmek için kırk takla atıyor millet hele ki karadağ usta ekrana sönüm eğrisini çizdirdi de millet ayar yaparken biraz rahatladı.

Merhaba ProTR,

Sen yazılacakları yazmışsın. Ben devre tekniği ile ilgili bişey yazmayacağım. Ben sadece DP3shakkında yeri gelmişken küçük bir bilgilendirme yapmak istiyorum. DP3s de sönümün ciddi oranda bile artması yada azalması sorun teşkil etmez. Yeterki osilasyon olmasın ve bir eğri oluşsun. Sebebi de DP3s de yazılım eğrinin sadece birkaç sabit noktasından örnek alarak işlem yapmıyor(mesela pulse bitişinden 30us sonra gibi) . DP3s tam anlamı ile sinyal analizi yapıyor. Sinyal kalibrasyon ekranına sığmasa bile dedektör çalışacaktır. Düzgün çalışmayabilir ama çalışır. Böyle durumlarda düzgün çalışmamasının nedeni de yine yazılım değil bobin-sönüm eğrisi uyumsuzluğudur. Bu DP3s e has bir özellik. DP3s in aradığı şey sadece düzgün bir eğri. Bu nedenle yeri gelmişken bilgilendirmek ve bu özelliği bildirmek istedim.

Birde tüm arkadaşlara bir uyarım olacak. Arkadaşlar büyük başlık yapanların bobini esnek borulara sararak arama yaptıklarına şahit oldum. Bu durum dp3 yada dp2 de sorun teşkil etmez iken(analog devrenin otomatik tuneli olması ve çok hızlı uyumlama yapması nedeni ile) dp3s de sorun teşkil edebilir. Büyük başlıklar rijit boruların içinden geçirilmeli yada dışına iyice sabitlenmelidir. Bobinde meydana gelen esneme bobin endüktansında değişime ve sönüm eğrisinde hoplamalara neden olmaktadır.

Saygılar

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #492 : 15 Eylül 2013, 11:30:47 »
bay17  ben hüseyin ustamızın yanına gittiğimde bobini omaj olarak ölçmesini rica ettim, bana abi ben henri olarak hesap edip sarıyorum ama senin için ölçeyim dedi. seri dirençli 7,5  gelirken  sade sarım omajı 3,1 geliyordu.  bu bilgi size belki faydalı olur...

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #493 : 15 Eylül 2013, 11:32:39 »
hüseyin ustam ben kartı basacağım ama mustafa ustanın yeni çizimi mi basayım sizin orijinal çizimi mi basayım. bilgi verirseniz memnun oluruz, ...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #494 : 15 Eylül 2013, 11:34:19 »
karadağ ustam DP3-S hakkındaki bilgileriniz için teşekkür ederim. söylediklerizde haklısınız, kısmen size katılıyorum. şöyle ki sizin sönüm eğrisini nasıl değerlendirdiğiniz 2. planda kalıyor. zira benim söylemek istediğim aşağıda ki resimde açıkca bellidir.
şekilde ki "a" ve "b" durumlarında sönüm bizim istediğimiz seviyede oluşmadığı için mesafeyi etkilemektedir. çift mosfet veya çoklu mosfetle bobindeki aşırı indüklenme neticesi ayarlanması gereken söndürme direnci kritikleşiyor, hele ki mevcut hali dahi söndürme direncini kritik bir hal aldığı aşikardır, zira devreleri yapan arkadaşların geneli ya ayrım yada mesafeden şikayetci (ki buna en iyi örnek teslanın salyangoz sargı gibi değişik başlık arayışlarına gösterilen ilgidir)
derdim meyve veren ağacı taşlamak değil yapılan binaya bir tuğla da ben nasıl koyarım kaygısıdır. elbette ki yayınlanan devrelerin modifiyeye açık olması güzel gelişmedir.

skynet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #495 : 15 Eylül 2013, 11:52:51 »
Merhaba

Ben cat kabloyu boru içine dışındaki kaplamayı çıkartarak yerleştirdim. bu şekilde hem daha rahat boru içinde aldım hemde sap kısmına tüm bağlantı kablolarını aktarabildim. devre ile bobin arasındaki kablo da sapın içindeki boşluktan alarak kablonun olası zararlardan korunmasına yardımcı oldum. Ayrıca kaplin T contalı olduğu için olası su altı aramalarda da başlığın kullanılması mümkün oldu.
Başlık ve kabloların resimleri

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #496 : 15 Eylül 2013, 12:05:23 »
karadağ ustam DP3-S hakkındaki bilgileriniz için teşekkür ederim. söylediklerizde haklısınız, kısmen size katılıyorum. şöyle ki sizin sönüm eğrisini nasıl değerlendirdiğiniz 2. planda kalıyor. zira benim söylemek istediğim aşağıda ki resimde açıkca bellidir.
şekilde ki "a" ve "b" durumlarında sönüm bizim istediğimiz seviyede oluşmadığı için mesafeyi etkilemektedir. çift mosfet veya çoklu mosfetle bobindeki aşırı indüklenme neticesi ayarlanması gereken söndürme direnci kritikleşiyor, hele ki mevcut hali dahi söndürme direncini kritik bir hal aldığı aşikardır, zira devreleri yapan arkadaşların geneli ya ayrım yada mesafeden şikayetci (ki buna en iyi örnek teslanın salyangoz sargı gibi değişik başlık arayışlarına gösterilen ilgidir)
derdim meyve veren ağacı taşlamak değil yapılan binaya bir tuğla da ben nasıl koyarım kaygısıdır. elbette ki yayınlanan devrelerin modifiyeye açık olması güzel gelişmedir.

Estağfurullah ne demek. Neden taşladığınızı düşünelim ki? Ben çifte mosfet konusunun da her konu gibi denenmesi gerektiğini düşünürüm. Nedeni de başarısı olmasa dahi denemeyi yapan kişiye katacağı bilgi ve tecrübedir. Devreyi yapanların arayışları safhasında da, kısmen doğrudur ama kısmen de beklenti fazlalığı mevcuttur. Bir ürün amacına uygun olarak değerlendirilmeli ve amacı aynı olan ürünler ile kıyaslanmalıdır. Bu devre tek para dedektörü değildir derin arama dedektörüdür. Derin arama derken de afaki değerler düşünülmemelidir. İnsanlar bu dedektörden vlf ayrımı ile 6 metreden 5 litrelik yağ tenekesini algılamasını beklerler ise istedikleri sonuca ulaşamazlar.

Saygılar

pulse101

• Ziyaretçi
« Yanıtla #497 : 15 Eylül 2013, 14:53:22 »
ustalar bu tıklama olayını sanırım hallettik ama bu sefer sönümleme eğrisini ayrım yapabiliecek şekilde yakaladığım zaman açılıyor ekranında kalıyor makina enerji bağlantı klipsini oynattığım zaman yükleniyor diye dolum yapıyor 99 da tekrar donuyor yine güç klipsini oynattığım zaman açılıyor fakat donmalar söz konusu bu şekilde açıldığında güç klipsini oynata oynata zor bel açılıyor bu şekilde açtığım zaman ayrım yapıyor hemde çok iyi bir şekilde ama sönümleme eğrisini çok az bi düşürsem makina donmadan hemen açılıyor ama ayrım yapmıyor hepsinde + değer alıyorum

walkman

• Ziyaretçi
« Yanıtla #498 : 15 Eylül 2013, 15:36:49 »
bay17  ben hüseyin ustamızın yanına gittiğimde bobini omaj olarak ölçmesini rica ettim, bana abi ben henri olarak hesap edip sarıyorum ama senin için ölçeyim dedi. seri dirençli 7,5  gelirken  sade sarım omajı 3,1 geliyordu.  bu bilgi size belki faydalı olur...

Bobin konusunda da yazdım ama pek dinleyen olmadı bu konuda.Artık sakal bıraksam nasıl olur acaba  ;) ;) ;) ;)

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #499 : 15 Eylül 2013, 17:01:06 »
 pulse101
picin tam altında olması gereken 100nf kondansatör ucları var buralara 4 adet paralel 5v hattına
ekleyin düzelir
cihazın açılış yaptığın ortamda aspiratör tüplü tv gibi cihazlar çalışmasın
bobin yerden yüksekte ahsap plastik sandalye üstünde yere 90 dik olsun
kolay gelsin demire sinyal gırafiğinde her 2 yönde de yükselmeye başladığı yere kadar tr1 cevirin
oscde sinyal ayarlamakla uraşmadan bunu yapın daha sonra farklı metallerle tam yeri bulursunuz
---------------------------------------------------------------------------------------

Bobin konusunda da yazdım ama pek dinleyen olmadı bu konuda.Artık sakal bıraksam nasıl olur acaba  ;) ;) ;) ;)
ben sakkalda bıraktım genede  olmadı cübbeli tesla hoca :D
zamanında dünya güneşin etrafında dönüyor diyen kişiye neler yapmış bu insanlar bize acırmı :D
kemikleşmiş fikirleri kırmayı seviyorum kırmışlığımda var :D
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
cihaz modifyeye açık yapılabilecek hiç bir şey yok bana göre ilk devreyi yaptığımda 120A lik mosfet ekllediğim
ekranda gözüken osc sinyal eğrisi elim titremeden kağıda cizemem dalgalanma sıfırdı
ama mosfet tam işime uygun olmadığından sanırım mesafe 5cm düştü iç direncinden yada tam iletime geçmesinden doğan geçikmeden belkide 2n7000n fete giden 1kyı 680R düşürmek lazım
ırf 740 kullanıyorum şimdilik
cift mosfet aksine dez avantaj olacaktır hiç bir zaman aynı anda devreye girip çıkmadığından uyumsuz olucaktır bu özellik sadece IGBTlerde var
mosfet ısınmasına çözüm bulun yeter sadece
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2013, 17:22:27 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »