DianaBlu
Do not worry about the words running a private message routing for security
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
furkan_2210
gel seninle
2 adet mosfeti değiştirerek hesap yapalım sonucu beraber görelim
740 iç direnci 0.48R
840 iç direnci 0.85R
bobinimiz 3R
beslememiz 12v
olsun
---------------------------
IRF 740 için
toplam eş değer direnç
R1+R2+=RT
0.48+3= 3.48R
devreden geçen toplam akım
v/R=I
12/3.48=3.44A
toplam sarfiyat güç
VxI=W
12x3.44=41.28W
----------------
IxR=V
3.44x0.48=1.65
VxI=w
1.65x3.44=5.67 W mosfet
41.28-5.67 = 35.61W bobin
*********************************
IRF 840 için
toplam eş değer direnç
R1+R2+=RT
0.85+3= 3.85R
devreden geçen toplam akım
v/R=I
12/3.85=3.11A
toplam sarfiyat güç
VxI=W
12x3.11=37.32W
----------------------------
IxR=V
3.11x0.85=2.64
VxI=w
2.64x3.11=8.21 mosfet
37.32-8.21=29.11 bobin
**********************
aradaki fark
toplamda güç sarfiyatı
41.28- 37.32 = 3.96 W IRF 740 daha fazla
mosfetlerde güç sarfiyatı
8.21-5.67= 2.54 W IRF840 daha fazla
bobinlerde güç sarfiyatı
35.61-29.11 =6.5W IRF 740 daha fazla
---------------------------------------------------
sonuç olarak IRF740 kulanarak
4w fazla sarfiyat ile 2.5w kazanç sağlıyoruz bu durumda
toplamda bobinden 6.5w lık fazladan güç elde ediyoruz
ufakta olsa kar kardır
yola devam