Gönderen Konu: Delta Pulse 3S  (Okunma sayısı 9921630 defa)

0 Üye ve 142 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
Ynt: Delta Pulse 3S
« Yanıtla #440 : 08 Eylül 2013, 12:10:57 »
skynet
yüklediğin resimleri yeni gördüm
yüksek voltajdan cihaz kitinde de arıza oluşmuş

Tesla usta yüksek voltaj alacak bir durum olmadı devrenin. Adaptörüm sabit voltajlı yani kademeli değil. Onun dışında bugün yeni bir akü aldım onun da voltajı 12.50v.
Ancak şuan bir şey fark ettim
tüne tuşuna basılı tutarak açınca AÇILIYOR ekranından sonra resimlerdeki duruma dönüyor.
Faka ESC tuşuna basarak açarsanız Teknoloji ekibi logosu ile açılıyor ve yükleme yapma ekranında %99 da kalıyor.
Buna göre sizce sorun nedir?

Tuşlardan ESC ile TUNE tuşlarını birbirine karıştırıyorsunuz. Ama açılmaması yine ekranda görülen o bozuk sinyal. Bu devre sinyali en başından sonuna kadar analiz eder ve başında, sonunda yada orta eğimde bir hata varsa (misal sizinki gibi) çalışmaya başlamaz. Devrenizin düzgün çekilmiş fotoğrafını gönderebilirmisiniz.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

skynet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #441 : 08 Eylül 2013, 13:32:11 »
sanırım pcb board da bir sorun var bugün tamamen yeni bir tane daha hazırlıyorum. inşallah bunda bir problem olmadan çalıştırabilirim.
elimde en ince tıg 1mm o da hali hazırdaki baskı devre üzerinde pedlere göre geniş geliyor. pedin etrafında lehim alanı delindikten sonra çok az bir bölgeye tutunuyor. sanırım bu da devrenin stabil çalışmasını olumsuz etkiliyor. photoshop ile pedlerin tümünü biraz genişleterek yeni bir baskı aldım şimdi onun üzerinde çalışıyorum. tüm parçaları kontrol ederek yeniden toplayacağım.
 ekrandaki pixel kaybının sebebi de belki bundan sonra düzelir. eğer düzelmez ise artık yeni bir ekran siparişi vermem gerekecek.
tesla usta bobin için 3.8 metre ölçü vermiştiniz. inşallah bobin ile alakalı bir sorun olmayacak.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #442 : 09 Eylül 2013, 20:24:21 »

Merhaba Arkadaşlar,

Dün Bitkici Şakir geldi. Devresini çalıştırdık. Devre üzerinde çok basit 2 hata yapmış ve açılış için yanlış tuşu kullanmış. Kendisi müsait olduğunda teferruatı yazacaktır. Bende bu vesile ile birkaç şey yazmak istiyorum.

Devreyi yapan arkadaşlar, bu devre sinyal analizine dayanan dijital bir devredir ve klasik delta pulse devrelerindeki gibi geniş toleranslara sahip değildir.

Bu nedenle yapılan her işin nizami olması gerekmektedir. Mesela benim sönümlenme için tavsiye ettiğim direncin dışına delta pulse 3 de çıksanız sorun olmaz dedektörünüz iyi kötü bir şekilde çalışacaktır. Ama Delta Pulse 3S öyle değil. Benim verdiğim değerler dışına çıkıldığında devreniz çalışmayabilir. Yada evde 12V adaptör ile delta pulse 3 ü çalıştırabilirsiniz ama delta pulse 3s çalışmaz. Lütfen devre ile uğraşırken dikkatli olalım. Sonra çalışan devre çalışmıyor diye uğraşır durursunuz. Zaten devrede toplam 20 kalem mazleme yok bile.

Birde arkadaşlar sönümleme direncinin nasıl olacağını, devrede sönümleme direncinin nerede olduğunu tam oturtamamışız  sanırım. Tesla bir mesajında resimle göstermişti ama bende bir resim ekledim. Buna dikkat edelim. Eğer devreniz çalışmıyorsa devre dışı etmenlerin(besleme, bobin, elektriksel gürültü, hatalı sönümleme direnci v.b.) olma olasılığı %80, devrede sorun olma olasılığı %20dir.

Saygılar

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #443 : 09 Eylül 2013, 20:50:02 »
evet ben geldim cümleten selamünaleyküm. arkadaşlar öncelikle şunu belirteyim hata yapmam  düşüncesinden soyutlanın. ben bu devreyi o kadar basite almıştım ki çocuk oyuncağı diye düşünüyordum ama püf noktaları kaçırdık mı iş sarpa sarıyor. ben 1- konulması gereken yere 1 k direnci koymamışım onun yerine sönümleme direnci olanı takmışım. sorunu hüseyin ustam düzelltirdi ama bu seferde sadece tune tuşundan açılış yapmaya uğraşmışım. dün yanına gittim sağ olsun ilgilendi ama inanın biraz ne yalan söyleyeyim hem utandım hemde biraz ustamızın durumuna üzüldüm, kafasını kaşıyacak zamanı yokken ben ona küçük iki hata için onu meşgul ettim. şunu açıkça söyleyeyim kendisi gitme imkanı olmayan arkadaşlar eğer işin içinden çıkamazlarsa göndersinler adresine sonuna kadar arkasında,kesinlikle sizi mağdur etmeyecek azimliliği gösterecektir.-
- ustam arkadaşlar bugün geldiler yolda buluşup eve gittim ayarlayıp kullanmayı gösterip kendilerine teslim ettim. inanın çok şaşırdılar bu kadar güzel bir cihazı bu kadar uygun bir fiyata çıkarttıkları için çok memnun oldular, ve sistem çok hoşlarına gitti, hem ses ile hem görüntü ile net bir ayırım var, ama bende daha yeni olduğum için kaba bir anlatımla yardımcı oldum, dedilerki biz hüseyin ustaya teşekkür etmek istiyoruz abi yanlış anlama telefonunu ver dediler, size sormayı aklıma getiremedim  telefonunu  verdim sıkıntılı insanlar değiller 17 senelik arkadaşım kendisi... kusuruma bakma, size bir sormam gerekirdi ama inanın özür diliyorum. isterseniz söyleyeyim sizi aramasınlar. yani ilgine bir kez daha teşekkür ederim ve başarılarıyın devamını allahu te-ala hazretlerinden dilerim...

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #444 : 09 Eylül 2013, 20:55:50 »
evet ben geldim cümleten selamünaleyküm. arkadaşlar öncelikle şunu belirteyim hata yapmam  düşüncesinden soyutlanın. ben bu devreyi o kadar basite almıştım ki çocuk oyuncağı diye düşünüyordum ama püf noktaları kaçırdık mı iş sarpa sarıyor. ben 1- konulması gereken yere 1 k direnci koymamışım onun yerine sönümleme direnci olanı takmışım. sorunu hüseyin ustam düzelltirdi ama bu seferde sadece tune tuşundan açılış yapmaya uğraşmışım. dün yanına gittim sağ olsun ilgilendi ama inanın biraz ne yalan söyleyeyim hem utandım hemde biraz ustamızın durumuna üzüldüm, kafasını kaşıyacak zamanı yokken ben ona küçük iki hata için onu meşgul ettim. şunu açıkça söyleyeyim kendisi gitme imkanı olmayan arkadaşlar eğer işin içinden çıkamazlarsa göndersinler adresine sonuna kadar arkasında,kesinlikle sizi mağdur etmeyecek azimliliği gösterecektir.-
- ustam arkadaşlar bugün geldiler yolda buluşup eve gittim ayarlayıp kullanmayı gösterip kendilerine teslim ettim. inanın çok şaşırdılar bu kadar güzel bir cihazı bu kadar uygun bir fiyata çıkarttıkları için çok memnun oldular, ve sistem çok hoşlarına gitti, hem ses ile hem görüntü ile net bir ayırım var, ama bende daha yeni olduğum için kaba bir anlatımla yardımcı oldum, dedilerki biz hüseyin ustaya teşekkür etmek istiyoruz abi yanlış anlama telefonunu ver dediler, size sormayı aklıma getiremedim  telefonunu  verdim sıkıntılı insanlar değiller 17 senelik arkadaşım kendisi... kusuruma bakma, size bir sormam gerekirdi ama inanın özür diliyorum. isterseniz söyleyeyim sizi aramasınlar. yani ilgine bir kez daha teşekkür ederim ve başarılarıyın devamını allahu te-ala hazretlerinden dilerim...

Devreyi hem sizin hemde arkadaşlarınızın beğenmesine memnun oldum. Herzaman herkese elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Arkadaşlarınızın aramasında da memnun olurum neden rahatsız olayım ama eğer telefonumu açamazsam yanlış anlamasınlar sizde gördünüz ciddi manada yoğunum ve elim müsait olmadığı zamanlarda telefonu açamıyorum.

Saygılar

Çevrimdışı haylaz

• Yüzbaşı
« Yanıtla #445 : 09 Eylül 2013, 21:10:09 »
ordamsın hüseyin usta baktınmı mesaja

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #446 : 09 Eylül 2013, 21:12:19 »
ustam ben onlara söyledim sadece pazar günler biraz müsait dedim yani sıkıntınızın farkındalar, teşekkür ederim.

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #447 : 09 Eylül 2013, 21:13:57 »
şimdi arkadaşlar kullanma olarak net bir açıklama var ama anlaşılma sıkıntısı çektim, bilemiyorum ben kendi  yaptığım hatayı size anlatayım. aslında kullanmayı anlatayım ...başlığı yüksek bir yere alın 1 mt  yeter, ve dik olarak sabitleyin (tune) tuşuna basın ve arkadan kalibrasyon ayarını yapın zaten modulde tek pot var oradan yapacaksınız, kalibrede eğriyi oluşturdunuz mu beslemeyi çekin cihaz kapansın. cihazı ecs dediğimiz yani tune nin üstündeki  tuş ile hafif basılı tutun açılıyor bekleyin ayar yaptıktan sonra tekrar tune tuşuna basın başa dönen cihazı yine esc tuşu ile ayarlar menüsüne basarak kademelri aşağı yukarı tuşuna basark ayarlayın hassasiyet boşluk ayrım sesli ayrım gibi ayarları tune ve esc ile ekrana alıp aşağı yukarı butonu ile ayarlayıp esc yapıp kullanmaya başlayabilirsiniz. azcık karıştırdınızmı korkmayın mantığını kavramaya başlıyorsunuz. sadece ben bir yerde takılıyorum örnekleme ne demek ve nasıl kullanılır onu çözemedim, ustam onu anlatırsa daha iyi olacak...

erdalbilican

• Ziyaretçi
« Yanıtla #448 : 10 Eylül 2013, 21:43:32 »
Hayırlı akşamlar.

Karadağ usta T5 ve T12 Transistörlerinin yerleşimi bitkicişakir' in PCB sindeki olduğu gibimi yoksa orjinal PCB deki yerleşim planına uygun mu olacak ayrıca m-usta-fa ustanın çizdiği PCB nin de yerleşimi farklı ve sizin uyguladığınız GLCD modelini yazabilirmisiniz sanırım benim aldığı GLCD modelinin pin sıralaması uymuyor galiba, özellikle Transistör yerleşimi konusuna bir açıklık getirirseniz çok memnun olurum forumdaki tüm arkadaşlara iyi çalışmalar diliyorum.

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #449 : 10 Eylül 2013, 22:24:37 »
erdalbilican  kardeşim ben  yardımcı olayım size, eğer kartı karadağ ustadan almışsanız kartın üzerinde nasıl ise öyle yerleştirin, yani benim montaj doğru. ama kart başka biri tarafından yapılmış ise onu bilmiyorum. bakın çok dikkat edin iki direncin seri bağlanması ile 1 k oluşuyor onu r-56 ya muhakkak takın, bobine seri bir direnç olmalı onu muhakkak takın, sönümleme direnci 330 ohm onu muhakkak takın, arka kısmı lehim yaptığınız kart tarafını diş fırçası selülozük tiner ile iyice temizleyin ve kısa devre varsa muhakkak büyüteç ile kontrol edin , parçaları iyice düşünüp dikkatli takın, beslemeyi ters vermeyin ben öyle bir hata yaptım 14 tl masraf çıktı siz dikkat edin jak girişli bir 12 v dc soket kullanırsanız o problem ortadan kalkacaktır,  kesinlikle bobinsiz çalıştırmayın cihazı bozarsınız...

Çevrimdışı bitkici şakir

• Yüzbaşı
« Yanıtla #450 : 10 Eylül 2013, 22:27:04 »
erdalbilican  kardeşim t 12 yanlış onu düzelt

skynet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #451 : 11 Eylül 2013, 19:42:36 »
Merhaba
Karadağ usta bobine çıkışta kullandığımız dirençlerin resimde bağlantıları net olarak seçilmiyor o nedenle ben anladığım kadarı ile bir çizim yaptım. bu şekilde mi olacak direnç bağlantıları?

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #452 : 11 Eylül 2013, 20:01:57 »
Merhaba
Karadağ usta bobine çıkışta kullandığımız dirençlerin resimde bağlantıları net olarak seçilmiyor o nedenle ben anladığım kadarı ile bir çizim yaptım. bu şekilde mi olacak direnç bağlantıları?

Yanlış anlamışsınız. 2 adet 680R paralel bağlanarak elde edilen 340R lik sönümlendirme direnci bobine paralel bağlanmalıdır.

Saygılar

skynet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #453 : 11 Eylül 2013, 20:14:33 »
680r paralel bu şekilde mi olacak?

skynet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #454 : 11 Eylül 2013, 20:18:04 »
T12 için sanırım plaket üzerinde çizim hatası kaynaklı yanlış montaj söz konusu. ben resimleri bir araya getirmeye çalıştım. sizlerde inceleyin istedim.
Bitkici Şakir ustanın ters takılmış dediği sorun sanırım plaket üzerindeki baskıdan kaynaklı. Çalışan devrelerde ters olarak takılı.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #455 : 11 Eylül 2013, 20:22:20 »
T12 için sanırım plaket üzerinde çizim hatası kaynaklı yanlış montaj söz konusu. ben resimleri bir araya getirmeye çalıştım. sizlerde inceleyin istedim.
Bitkici Şakir ustanın ters takılmış dediği sorun sanırım plaket üzerindeki baskıdan kaynaklı. Çalışan devrelerde ters olarak takılı.

Bu doğru ters çizim var. Yeni yaptırdığım PCB de düzelttim. Fakat bunun çalışmaya etkisi yok. Sadece ilk açılışta devrede olan bir koruma devre dışı kalıyor. Yani o transistörü ters yada düz takmanızın çalışmaya etkisi yok.

Saygılar

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #456 : 11 Eylül 2013, 20:23:48 »
Bobine seri olan dirençler toplam değeri 0R5 den 2R2 arası olabilir
Bobine paralel olan dirençler  toplam değeri 340R ile 680R arası olabilir
Bobin endünktansı 370UH -1MH arası olabilir
Bobin iç direnci bağlı olarak seri dirençleri ekleyebilir yada kullanmaya bilirsiniz
ikisinin toplam değeri 4R-5R olabilir
ben seri dirençsiz 2R iç direnci olan bobin kullanıyorum mosfete soğutucu ekledim
İlla su değerde kesin olması gerekiyor gibi sart yok cihaz otomatik olarak uygun çalışma değerlerine ayarlıyor
her türlü arazi şartına göre endünktans değişimiyle yada ısıyla direnç değerleri değişmiş olsada
tune butonuna tekrar basmanız yeterli
karadağ ustanın gönderdiği malzemelerle bağlantı resimdeki gibi
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2013, 20:32:11 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

skynet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #457 : 11 Eylül 2013, 20:32:08 »
Evet sanırım aynı anda iki problemi birden çözdüm kendi açımdan.  O0
 umarım bir devre ile uğraşan diğer arkadaşlara da faydası olmuştur  ;)

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #458 : 12 Eylül 2013, 17:57:21 »
Huseyin usta,bu gun gondermis oldugun PIC,PCB,modul ve sonumlenme icin direnclerden olusan paketi  aldIm.Cok tesekkur ederim,Allah ne muradInIz varsa versin,ama  malesef  modulde cIkIs bacaklarIndan biri eksik,yani kopmus sanIyorum.BakalIm epoksiyi temizleyip bacagI kurtara bilecekmiyim.Olmazsa yeni modul siparisten baska yolu yok.
Tutma kollarI icin bir kac gun daha bekle,o bana haber ettiginde ben size bildirecegim.
SaygIlar.
« Son Düzenleme: 12 Eylül 2013, 18:13:52 Gönderen: jickata »
''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.'' HZ. Muhammed
''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'' HZ. Ali
''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' Mustafa Kemal Atatürk

aegean35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #459 : 12 Eylül 2013, 18:18:11 »
ustalar hepinize selam...dp3s yi ilk toplayan 5 kişiden biriyim.cihazı uzun sureden berı kullanıyorum.gerek tek tek gerekse derin aramalarda cok farklı arazılerde ve cok farklı toprak cesıtlerınde kullandım.tecrube olarakta bır cok sey edındım cıhazla ılgılı olarak..butun cıhazlar ıcın gecerli en ıyı cıhaz bu dıye bır sey yoktur.fakat mevcut cıhazlar içinde gerek kararlılık gerekse fiyat konusunda en ıyısı bence dp3s.ben bırcok yerlı ve yabancı cıhaz kullandım.cunku aynı zaman da cıhaz satıcısıyım.elimden yuzlerce marka cıhaz gecti..fakat yapacak arkadaslara sunu soyleyebılırım huseyın ustanın yapmıs oldugu 3s.bır cok yerli ve yabancı markadan kat kat ustun.yapacak olanlar hıc dusunmeden cihazı yapsınlar...eger bobın degerlerını tutturursanız.cıhazın ayrımı cok super..ınsana guven verıyor.yanı sunu dıyebılıyorsun ben burayı kazmayayım cunku bu demır turevı bır sey veya calısmaya baslayayım zemınde kalıtelı metal yanı altın tarzı bır sey var..en kaliteli cihazı getırın ıster alman ister abd hiç fark etmez ancak dp3 s kadar iş yapar..derinlik olarak ben test ettım örnegin.5 kglik yağ tenekesini 1 metre karelik başlıkla toprak altında 2 metre 20 cm civarlarından.4 metre karelik başlıkla 2,70-3 metre cıvarı alıyor bu cıhaz...arasındakı fark bırını conı yapmıs fıyatı ucuk,diğerini bizim hüseyin usta yapmış ve sırf ınsanlara faydalı olmak için 100 de 1 fiyatına verıyor.bence hiç düşünmeden yapmak isteyenler yapsın.derin aramalarda cok super.tek aramalar için zaten huseyın ustadan yakın zamanda vlf gelecek onunla kombıne edebılırsınız..huseyın ustadan allah arzı olsun.cok basarılı calısma bence.(bobini telteks marka cat6 kablodan yaptım.1 metrekare başlıkta toplam 4 metre kablo kullandım.sarım seklı herkesın bıldıgı gıbı.hepsi bukadar baska bır sey yok.telteks zor bulunan bır kablo..bazı baslıklarda nexans kullandım bunun kadar olmuyor ama pıyasadakınlerın hepsınden ıyı ve cogu yerde var).hepinize saygılar