Gönderen Konu: pic ögrenmek isteyenler türkce anlatım  (Okunma sayısı 13661 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İspanyol

• Yüzbaşı
pic ögrenmek isteyenler türkce anlatım
« : 23 Ağustos 2009, 14:36:52 »
Evet arkadaslar uzun süre daha bilgili arkadaslar boyle bir konu yayınlayacak diye bekledim ama ne yazıkki kimse el atmadı.

Ben daha bu konular üzerine arastırırken buldugum dökumanı yayınlayarak buyuk bir eksigi kapatmıs olacagım.

Bu belge ile temel seviyede her seyi ögrenmiş olacaksınız. Elimden geldigi kadar yardımcı olmayada calısırım.Ancak daha iyi yardımcı olacak arkadaslarda var burada.

Öncelikle son versiyonlardan bir tane pic c yi alttaki linkten indirebilirsiniz

Asagıda yayınlamıs oldugum dokumanı Mehmet aşık adında bir meslek yuksek okulu hocası hazırlamıstır. Tanıyanlar selam soylesin.

[IMGhttp://img139.imageshack.us/img139/8808/ccsnotlarpage035ucc.jpg[/IMG]http://

« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2009, 14:49:05 Gönderen: İspanyol »

Çevrimdışı İspanyol

• Yüzbaşı
Ynt: pic ögrenmek isteyenler türkce anlatım
« Yanıtla #1 : 23 Ağustos 2009, 14:57:10 »

Çevrimdışı İspanyol

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2 : 23 Ağustos 2009, 15:04:23 »

Ön işlemler

Başına # yazılarak kullanılır. Ana aprogramdan önce eprogramın en başında tanımlanır. .

#ASM

#ENDASM

Anlamı: :Program içerisinde assembly kodları yazılacaksa #asm ve #endasm arasına yazılır.

.Örnek:
:#asm

movlw 0x8
movwf 0x0C

#endasm

gibi bir hata gelecek bu programın eski bir versiyonuna sahip oldugunuz anlamına geliyor onemsemeyin.

Daha sonra mplab programının yerini soracak onu gostermelisiniz. Bu demektir ki daha onceden mplab pcye yuklenecek. www.microchip.com dan indirip kurabilirsiniz.

Kurulum bitti ama programı kırmak için "ccs c 3.227 pcwh patched files" klasorundeki 2 dosyayı C:\Program Files\PICC klasorune kopyalamanız gerekmekte.

Artık yeni bir proje acıp ilk programımızı yazabiliriz.

Çevrimdışı İspanyol

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3 : 23 Ağustos 2009, 15:09:15 »

Project/ New/ PIC Wizard" tıklıyoruz.
proje ismini yazıp kaydedeceginiz yeri ayarladıktan sonra

ekranı gelmekte. Burası alt kısımlarında cesitli sekmeler olan bir bolum buradan projede kullanılacak picin ayarlarını yapıyoruz.
General bolumunde device tipini 16f84 olarak ayarladım. hemen yanında osilator frekansını sececeksiniz.
Fuses kısmından osc tipini seciniz. ve kod koruma istiyorsanız code protecti işaretleyin.

Communications sekmesinden picte kullanılabilecek seri haberleşme ayarları yapılıyor.(Kullanacaksanız bir bilenden ayarlarını sorarsınız. Yada biri ayrıntılı bir program içerisinde bu kısmıda anlatır)

Spi and Lcd sekmesinden spi iletişim protokolu ayarları ile lcd ayarları yapılıyor.Bu pic desteklemedigi için bu bolumde ayar yapamazsınız.
Bazı sekmeleri cok onemli olmadıgından atlıyorum.

I/O Pins sekmesinden pinlerin program acılısında tek tek input yada output durumlarını ayarlıyorsunuz.Program içerisinden programın akısına gore zaten surekli degiştiriyoruz..

Header Files sekmesinde program içerisinde kullanmak isteyebileceginiz bazı dosyalarla ilgili kutuphanelerin yuklenmesini saglıyoruz.
« Son Düzenleme: 23 Ağustos 2009, 15:10:55 Gönderen: İspanyol »

Çevrimdışı İspanyol

• Yüzbaşı
« Yanıtla #4 : 23 Ağustos 2009, 15:14:33 »

Buralardaki ayarları yaptıktan sonra ok tusuna basıp programımızı yazabilecegimiz editor kullanıma acılıyor.

" #include "C:\Documents and Settings\Desktop\ccs notlar\1\yeni proje.h" " satırı yaptıgımız ayarların saklandıgı dosyayı gostermekte.

void main()
{

Bu kısıma programınızı yazıyorsunuz

}

Programınızı yazdıktan sonra F9 tusuna basarak derliyorsunuz. 2 numaralı postun basında gostterilmekte. Eger hata yapmadıysanız oradaki gibi bir goruntuyle karsılasırsınız.Dikkat: yazım dili cok onemli.Eksik bir virgul programda hata olarak gozukuyor.

Çevrimdışı İspanyol

• Yüzbaşı
pic programlama ile ilgili dersler
« Yanıtla #5 : 23 Ağustos 2009, 15:23:14 »

ü

Çevrimdışı İspanyol

• Yüzbaşı

Çevrimdışı İspanyol

• Yüzbaşı
« Yanıtla #7 : 23 Ağustos 2009, 15:49:05 »
http://img231.imageshack.us/gal.php?g=ccseknotlarpage255xb.jpg

Bu pic lerin sonundaki frekans belirten uzatmaların haricinde bir de

i/p diye birşey var. Bu ne oluyor arkadaşlar bilen var mI?

PIC16F62804P ENTEGRE MİKROKONTROLLER 2.80 $
PIC16F62820P ENTEGRE MİKROKONTROLLER 3.45 $
PIC16F628IP ENTEGRE MİKROKONTROLLER 2.60 $

onlar paket ve sıcaklık bilgilerini saklar.

I= Industrial-40C to +85C
E= Automotive-40C to +125C

P= PDIP
L= PLCC
PT=TQFP

Çevrimdışı İspanyol

• Yüzbaşı
« Yanıtla #8 : 23 Ağustos 2009, 16:16:40 »

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 23 Ağustos 2009, 16:45:35 »
Emeği geçenlere ve bunu bizimle paylaşan İsponyala teşekkürler  :)

Çevrimdışı İspanyol

• Yüzbaşı
« Yanıtla #10 : 23 Ağustos 2009, 17:12:10 »
rica ederım usta mıllet bızı kazıkladıgı yeter artık bir ustamız program yazsada mıllette üç beşbine cıhaz almaz kendımızı sömurtmemek ıcındır paylasım

Çevrimdışı huseyin05

• Yüzbaşı
« Yanıtla #11 : 26 Eylül 2010, 16:37:02 »
Selam ispanyol arkadaşım."i/p" kodun açıklaması datasheet dosyasında ingilizce olarak mevcut.Benim bilidiğim kadarı ile pic'te bu kodun bulunması pic'in maksimum 20mhz frekans ile çalışacağını belirtiyor olması pic16f628a-04 yazıyor ise sadece maksimum 4 mhz frekans ile çalışabildiğini belirtiyor.Arkadaşlar kimse yanlış anlamasın bende dahil olmak üzere ingilizce bilgimizi ilerletmeliyiz.Çünkü elektronik bilgilerin ve teknolojinin yakından takip edilmesi için şart bence.Saygılar sunarım çalışmalarınızda başarılar. ;)