Gönderen Konu: Ayrımlı PI yazılım uydurma  (Okunma sayısı 32104 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
Ynt: Ayrımlı PI yazılım uydurma
« Yanıtla #20 : 10 Mart 2009, 10:49:49 »
Rafi hocam ,
tesekkurler , bu semanin calısmasıı anlatan yazıalr var mı?
alıcı katındaki 4066 lar  A ile  D yi aynı anda acıyor  , B tek basina ama cıkısı D ustunden ...  anladım dersem  yalan aolur.
PIC in ADC sini  kullanıyor gibi.niye boyle yapmıs.?

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #21 : 10 Mart 2009, 12:47:36 »
selamun aleykum herkese çalısmalarında basarılar dıleyıp sinamadar adlı çalışmaya gecelım bır hafta once devreyi bitirdim hersey tamam voltajda verdım devreye ekranda veriler kare kare gözukmekte ama bır haftadır nette atmega 8 le ılgılı nekadar programlayıcı varsa hepsını denedım bıtane hatta usblı kaldı yapmadığım hiçbirindede yukleyemedım hepsınde hatalar verıyo kımınde yaptığım devrelerin atmegayı göruyo yazıyo sonunda hata veriyo kımınde -24 diye bı hata veriyo kımınde -16 diye lpt ayarlarını kurcalayıp atmayı denıyop (ecp-tcp) yıne olmadı rs232 olan devreleri yaptım yine olmadı eer bu atmegayı yaparsam elımde mını pulse 3 devrem hazır oda atmega 8 yuzunden kaldı bıtürlü yükleme yapamıyorum eğer arkadaslar %100 çalışan bi programlayıcı devresı elınızde varsa devrenın demomu olup olmadınıda sız devreye başlamadan anlmış olacaz acele cevaplarınızı beklıyorum herkese kolay gelsin

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #22 : 10 Mart 2009, 12:55:34 »

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #23 : 10 Mart 2009, 12:56:31 »

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #24 : 10 Mart 2009, 12:58:03 »
bunlar yaptığım enzor devreler yanı karısık olanlar diğerleride zaten paralel portan uc bes dırençli tek entegrelı olanlar onları eklemedim arkadaslar su atmegayı hayırlısıyla bı yuklersem guzel olacak yardımlarınızı beklıyorum

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #25 : 10 Mart 2009, 13:08:21 »

buda benım sınamadarım

ekranda suan entegrede program olmadığı ıcın verıler boş gözukuyo

rafi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : 10 Mart 2009, 13:30:15 »
gurdal,
pcb'si yok. Bence yapmaya değmez, sadece pic programlamayla öğrenmek için işe yarayacak bir devre.

okantex,
ben de bunu tesadüfen gördüm. Başka bir bilgi yok.

xbaron,
AVR entegreler en kolay programlananları diye biliyorum. Senin yanlış yaptığın başka bir şey olmalı. Belki de entegreyi yakmış olabilirsin.
AVR ile uğraşmadım ama sigorta ayarlarının önemli olduğunu okumuştum. Bir kere farklı ayarlandıysa, programlarken de o ayara göre kristal falan istermiş diye hatırlıyorum.

Seri veya paralel port için aşağıdaki şekilde programlanabilmesi lazım.
http://s-huehn.de/elektronik/avr-prog/avr-prog.htm

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #27 : 10 Mart 2009, 13:33:22 »
selam

bence bildiğin yer varsa ücretini verip yüklet.yoksa daha çok programlayıcı denersin.hazırıda pahalı.ayrıca arkadaş bi çalıştırsın bakalım ama   videoyu izlediyseniz mesafe oldukça düşük gibi geldi bana.açıkçası bence bu devredende fazla umutlanmayalım.heveslenen arkadaşlar acele etmesin derim.stoğunuza boşuna bir dedektör daha eklemeyin.
« Son Düzenleme: 10 Mart 2009, 13:48:49 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı okantex

• Yüzbaşı
« Yanıtla #28 : 10 Mart 2009, 14:00:45 »
asli varmı bilmiyom ama bu  atmegalarin bazilarinda programlarken bir yeri acık birakmak gerekiyormus yoksa bir daha ayni yongaya program yuklenemiyor mus. yani kendini kilitliyormus ,piclerden farkli bir ozellik.

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #29 : 10 Mart 2009, 14:30:07 »
ustam sıgorta ayarlarını kurcalamadan denıyorum sadece bıkaç klasık ısaretlı olması gereken ler var onlar ısaretlı benımde bı bılgım yok atmegayla ama daha önceden berı yapmayı planladığım devreler hep atmegalı oyuzden bu programlayıcı sart ve elımde 6 tane atmega sekız entegrem var hepsındede denıyorum dedınız gıı belkı yanmıs olabılırdıye hepsındede denıyorum bıde usb lı yapacam bugun bıde onla denıcem herkese kolay gelsın yardımlarınızı beklıyorum

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #30 : 10 Mart 2009, 14:34:44 »
değişik derleyici programlar denedinmi her derleyici programlayıcını görmeyebilir yada sen ayarlıyamıyorsun.yada uğraşırken entegrenin flash ını bozmuş olabilirsin.üstüste (verinin üzerine)yükleme yaptıysan flsh bellekler bozulabiliyor.atmega denemedim ama yazdıklarım pic te başıma geldi.
« Son Düzenleme: 10 Mart 2009, 14:44:15 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #31 : 13 Mart 2009, 12:20:49 »
arkadaslar hersey tamma ama hala atmegayı yukleyemedım usb lı bıkaç devre buldum onlarıda yaptım onlarda drıverlerı kabul etmıyo bu işten anlayan ustalarımız yokmu kesın çalısan bıdevre lazım herkese ıı çalısmalar bıraz daha uğrasalım bakalım

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #32 : 16 Mart 2009, 10:34:29 »
arkadaslar usb lı olan devrelerıde denedım 3 yane bulmustum onlardada drıver sorun verıyo drıverı kurulmuyo veya kabul etmiyo ıkı haftadır bı entegreyı programlayamadık bulunduğum yerdede atmegaya program atacak kımse yok mıllet tutturmus pıc kımse atmegaya bakmıyo bıle ınsallah daha ıı calısan bı yukleyıcı devresı buluruz saygılar herkese ıı calısmalar

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #33 : 16 Mart 2009, 10:46:44 »
selam
burdakini denedinmi?
http://fandy.front.ru/AVR_ICSP.htm

detaylı bilgi yok ama çıkış uçlarının azlığından buda atinny entegreler için sanırım.iyice inele bir.
« Son Düzenleme: 16 Mart 2009, 10:50:50 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #34 : 16 Mart 2009, 11:12:39 »
bu devreyı yapıp denedınmı hocam buna benzer 6-7 tane yaptım hıcbırındede sonuc yoktu
kesın denenmıs çalısan bı devre olsa benım pcdemı veya bende mı hata oldunu anlayacam yanlıs analama nette butıpte tonlarca devre var hepsını yapmaya kalksak bısuru zaman ıster oyuzden yappıp denenmıs devre lazım ustam

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #35 : 16 Mart 2009, 11:25:20 »
bu devre 244 le yapılmıs bende bıtane 245 li var ama bunuda denemek gerekir bıde bunu deneyelim bakalım
sonuçta parçası az yapmaya başlıyorum herkese ii çalışmalar

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #36 : 16 Mart 2009, 11:43:49 »
baştan söylemiştim sana.sanıyorum bunun için en basit avr programlayıcıları 90-100 lira gibi fiyatlarla satıyorlar.burda profesyonel devreler var.ama mega8 e her programlayıcı uymaz.
http://320volt.com/atmel-avr-usb-programmer
« Son Düzenleme: 16 Mart 2009, 11:50:03 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #37 : 16 Mart 2009, 11:49:59 »
valla en güzeli hazır alıp geçmek son ıkıtane devre var elımde onlarıda yapacam denıcem olmazsa mecburen bıtane hazır alacaz başka çare kalmadı

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #38 : 16 Mart 2009, 11:53:08 »
ünlü mucit edison ampulu bir türlü yapamayınca,vazgeç diyen asistanlarına olsun nasıl ampul yapılamıyacağının 2000 farklı yolunu buldum demiş.sende nasıl programlayıcı yapılamayacağının 2000 olmasada herhalde 20-30 farklı yolunu bulmuşundur :)

Çevrimdışı xbaron

• Yüzbaşı
« Yanıtla #39 : 16 Mart 2009, 12:20:40 »
eyvallah ustam buda bı bakıs açısı nasıl yapılamayacağı değilde lpt lerden sonra usblerın nasıl çalıstını bıraz olsun kavradık:=)