Gönderen Konu: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 7469178 defa)

0 Üye ve 16 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı defineciii

• Yüzbaşı
  • ...boş bir kafa şeytanın calışma odasıdır.......
Ynt: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« Yanıtla #3060 : 08 Ocak 2013, 10:21:00 »
tesla  bobın  cok  ıyı  hazırlanmıs  ınsakllah  ıstedın sonucu alısrsın   ....ama cok  buyuk farklar alıcan  mechul  .......buna benzer bobın sarmayı bende dusunuyorum   

yanlız su  etkı var   bobın   ustende  altdanda gelen  tepkılere cevap verecek   sadece  altdan  metallere karsı hassas olanı  yapılamazmı   bunun  bı benzerını  pro tr usta  yazdı  manyetık kalkandan bahsetmıstı   yanı manyetık kalkanı  uste  yerlestırıp  manyetıgı alta yogunlasması  gıbı  tabı  buda bı fıkır  sadece   ;D ;D

kolay gelsın

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3061 : 08 Ocak 2013, 12:09:37 »
tesla  bobın  cok  ıyı  hazırlanmıs  ınsakllah  ıstedın sonucu alısrsın   ....ama cok  buyuk farklar alıcan  mechul  .......buna benzer bobın sarmayı bende dusunuyorum   

yanlız su  etkı var   bobın   ustende  altdanda gelen  tepkılere cevap verecek   sadece  altdan  metallere karsı hassas olanı  yapılamazmı   bunun  bı benzerını  pro tr usta  yazdı  manyetık kalkandan bahsetmıstı   yanı manyetık kalkanı  uste  yerlestırıp  manyetıgı alta yogunlasması  gıbı  tabı  buda bı fıkır  sadece   ;D ;D

kolay gelsın

Dediğinizi grafitle gerçekleştirebilirsiniz.Bobin başlığının üst yüzeyini vede yanlarını direnç değeri 1k ila 3k  değerleri arasında bir direnç oluşacak şekilde ayarlayıp, grafit kısmısmınıda ekranlı(blendajlı)bir kablo yardımıyla GND'ye bağlamanız halinde istediğiniz sonuca kolayca ulaşabilirsiniz. Buradaki en büyük sıkıntı bobin başlığında en uzak iki nokta arasında bu direnç değerini sağlamanız.Parasal gücünüz varsa deneyin sonucu bir görün.Uygulamada grafit sprey öneririm.Dediğim değerlere ulaşmanız baya bi tuzlu değerlerde olacaktır.Yaparsanız şimdiden kolay gelsin.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3062 : 08 Ocak 2013, 13:00:03 »
Arkadaşlar yaptığım dp3'lerin bir tanesinden bir görüntü.Ön panele reklam gelecek.Bu haliyle beslemesi bende hiç bir sıkıntı oluşturmadan gün boyunca çok rahat işimi görmekte.Cihazın toplam ağırlığı 1.5kg falan oluyor.

« Son Düzenleme: 08 Ocak 2013, 13:05:13 Gönderen: BERK »

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3063 : 08 Ocak 2013, 13:56:50 »
Br kenarınada maşallah yazda nazar Deymesin
birde  öyle sağa sola atma su kaçar toz kaçar
güle güle kullan
boncuk takayım deme sakın dinde yeri yok
---------------------------------------
Nazer  etme ne olur çalış seninde olur
tü tü tütütüt ütü Maşallah
:D

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3064 : 08 Ocak 2013, 15:05:17 »
Ön panele gelebilecek reklam şekli resimdeki gibi.Reklam üzerinde bir takım değişiklikler yapıp bastıttıracaz.Bakalım o şekil görsel anlamda nasıl gözükecek

Çevrimdışı kaptan

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3065 : 08 Ocak 2013, 19:39:24 »
herkese selam buforumdaki enzor şey bakıp okuyup anlayıp yapamama ögrnim artık bende başlıyayım diyorum kendimi yiyorum ama malesef neyse bende sizlerin başarısıyla sevinip gururlanırım herkese saglık ve başarılar dilerim saygılar
hayır da şer de ALLAH tandır

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3066 : 08 Ocak 2013, 22:17:45 »
Merhaba Arkadaşlar,

Güle güle kullan Berk, SMD nin de kutulusunu görmeyi bekliyoruz ;)

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı fearless_035

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3067 : 08 Ocak 2013, 22:22:31 »
BErK GerCeKtEn GuSeL gOrUnUyO GuLe gUlE KuLlAn cHaZıNı  deVaMıNı BeKlIyOrUz MeSAjI kArAdAg HoCaM VerMıS zAtEn  :D
"Hayat bir tecrubedir yasamak gerekir.." ;)

"T€kNoLojī €kīBī"

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3068 : 08 Ocak 2013, 22:43:06 »
Merhaba Karadağ usta arazi denemem evdeki mesafeye göre daha düşüktü.aslında ev ortamındada düşüktü şöyleki 1 tl için otomatik ayarda ve başlığı hiç oynatmadan defalarca açtım cihazı 15 cm den algıladığıda oldu 25 cm den algıladığıda oldu. ama sizin videoda her denemenizde cihaz 1 tl yi 40 cm den algılıyor. benim cihazda ise 25 cm den algıladığını ikinci sefer yaklaştırdığımda 20 cm e düşüyor .böyle bir kararsızlık var 35 cm gördüm ama manuel ayarda ayarlayarak oda sadece 1 sefer bunu önemsemedim ev ortamı olduğu için arazide düzelir düşüncesi ile arazide büyükçe bir kaya parçası vardı toprakta oto ayarda açtım biraz toprakta gezindikten sonra bu büyük kaya parçasına yaklaştığımda yaklaşık 20 cm cihaz tamamen değerli olarak sinyal verdi. topraktada eğer 10 cm den fazla toprağa yaklaşırsa başlık ne olrsa olsun dibinde metal varmış gibi sinyal verdi. başlığı sürekli aynı mesafede tutmak mümkün değil bu yüzden cihaz  sürekli sinyal verdi diyebiliriz. toprağa sıfır olarakta açtım durum değişmedi kazmayı 80 cm den zorla tıklayarak aldırabildim yerini bilmesem kazmada kaybolacaktı:) sonra bir trktör pulluğu gördüm havada açtım mesafeye bakmak için malesef onuda yaklaşık 80 cm de zor tıkladı. ev ortamında eşik 73 de açılırken arazide 110 seviyelerinde açıldı.anlayacağın burnunun zor görüyor ustam gözlük lazım bizim cihaza şaka bir yana çok dikkatli bir şekilde topladım cihazı dirençleri bile ölçerek taktım. sadece r11 di sanırım 0 r idi onu 0.80 r taktım onun haricinde fet eklentisi hariç direnç değişikliklerini yaptım.cihaz 5 sn de açılıyor hatta sönümleme eğrisi aynen sizin fotoğraftaki gibi birde sanki metali yaklaşırken değilde uzaklaşırken tıkırdar gibi bir durumda var.şimdi ustam iyikide tek seferde çalıştırmışsın  daha ne olacak diyeceksin ama benim için mesafe ve ota kayaya  ötme problemini nasıl gidereceğim konusunda yardımcı olursan sevinirimÇok değerli Tesla ustam bir kaç öneride bulunda fakat 2n 7000 bulamadığım için bunu gerçekleştiremedim henüz. sizde cihazı hemen kurcalama dediğiniz için beklemedeyim. sizce  cihazda ne yapmalıyım. bu arada bobin sizden aldığım 40 cm lik bobin bir el atıver ustam ayağa kaldıralım bizim hastayı yardımlarınızdan ve iyi niyetinizden ötürü size ,tesla ustaya ve diğer değerli ustalara bu projede emeği geçen herkese cok teşekkür ederim.saygılarımla.

Merhaba,

Öncelikle şunu belirtmeliyim bu dedektör otomatik ground balance özelliğine sahiptir. Bu ne demektir derseniz, dedektörünüz sinyal vermek için karşılaştırma yaptığı örneği sürekli olarak sinyal vermeye en yakın seviyede tutmaya çalışmaktadır. Buda şu demektir, eğer siz bir metali bobinin karşısında bir süre tutarsanız örnekleme bu metalin algılanma seviyesine göre yavaş yavaş yükselecektir ve metali çekip birdaha yaklaştırdığınızda algılama bir öncekine göre daha düşük olacaktır. Algılamanın ilk seferdeki gibi olması için bir süre metalsiz ortamda dedektörün algılama örneğini düşürmesini beklemeniz gerekmektedir. Bu durum arazide de aynı olacağı için kullanım konusunda tecrübesi az olan kişiler dedektörün taşa toprağa sinyal verdiğini yazarken kullanım konusunda tecrübeli olanlar da gayet stabil kullandıklarını yazmaktadırlar. Sizinde toprağa bobini yaklaştırdığımda sinyal veriyor şeklinde yorumladığınız durum tamamen bununla ilgilidir. Yapmanız gereken bobinin toprağa olan mesafesini dedektörün ayarlandığı mesafeden olabildiğince az değiştirerek arama yapmaktır. Bu işi kolaylaştırmanın yolu da bobini toprağa yakın tutarak dedektörü açmak ve sonrasında başlığı biraz topraktan uzaklaştırarark arama yapmaktır. Mesafe için size önerim büyük başlık yapmanızdır. Pulse dedektörler aslında büyük başlıkla büyük metali derinden arama için kullanılması gereken dedektörlerdir. Fakat öncesinde elinizde olan bobin ile 1 tl 40 cm civarı algılamayı yakalamak devrenin doğru çalıştığını görmek anlamında bence önemlidir. Bu bağlamda sizden dedektörünüzün kutulu halinin içinin bir foroğrafını eklemenizi rica ediyorum. Sonrasında bazı tavsiyelerde bulunarak devam etmek daha doğru olur diye düşünüyorum.

Saygılar.
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3069 : 08 Ocak 2013, 22:45:39 »
Arkadaşlar teşekür ediyorum. Karadağ ustam smd dp3 için kutu ve besleme olayı kolay.Onun reklamı tamamen orjinal baskılı kabartma tuşlu olacak zaten.Bu konudada burada reklamcı bir arkadaşla gittim konuştum. Devreyi büyük oranda dizdim zaten.Smd dp3 yaptığım grubumun finansal olarak küçükce bir problemi var bugünlerde.Onu aştığımda smd dp3'ü tamamlayacam zate.

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3070 : 08 Ocak 2013, 23:47:30 »
güle güle kullan berk kardesim kutuyu nerden aldın yardımcı olursan sevinirim
http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=4607.0
Modüler led tabela Gösterge Kutularından
-----------------------------------------------------

Çevrimdışı emreelektronik37

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3071 : 09 Ocak 2013, 12:44:33 »
Tesla usta dun gece cihazi kontrol ettim r 30-2.7 k r9 u 100k olarak takmisim zaten2n7000 feti temin ettikten sonra onuda devreye ekleyecegim.r56 icin 1k metal film direnc yazmissiniz elimde olmadigi icin takmadim bu direnc deisikliginin bize nasil bir katki saglayacaginida belirtebilirmisiniz.regule konusundada kesinlikle yapilmasi gerekli yanliz ben devrenin sarj kismindan cok memnun kaldim.3. Sarjda akude olumlu yonde degisiklikler gordum.simdi gerekli direnc degikliklerini yaptiktan sonra 18 volt icin ayni performansi alabilirmiyim bilmiyorum 3 adet 4 amperlik aku kullanmayi dusunuyorum.
Karadag ustam haklisiniz arazi tecrubem yok.ne ogrendiysek hepsi forum sayesinde olduarazi sartlari olumsuzdu ama havada actigimdada ayni mesafe problemini yasadigim icin ve buyuk bir kayadanda metal sinyalini aldigim icin bir  problem oldugunu dusundum.aslinda ev ortaminda 20 cm lik bir tencere kapagina 120 cm de tiklayan cihaz traktor pullugunu 80 cm de zor gordu.sunu dusunuyorum elektronik parcalarin isi degerleri ilede ilgili bir sorun olabilirmi cunku hava oldukca soguktu.kutu olarakta altinkayanin dt 430 kutusunu kullaniyorum devreyi kutunun en arka kimina monte ettim akuyude orta kusmina kelepceledim.fotografta eklemeye calisacagim.dedigim gibi en cok canimi sikan konu mesafenin sizin verdiginiz degerler dahada dusuk olmasi.benim cihazda bir sagirlik soz konusu ama sebebini anlayamadim.bir arkadasimiz bc transistorleri degistirdikten sonra mesafenin duzeldigini yazmis ama malzemeleride sizden aldigim icin hic suphelenmedim.te

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3072 : 09 Ocak 2013, 18:02:06 »
devrenin şarj kısmını herkeze tavsiye ederim  aynı şekilde ben de ilk yaptığımda aküyü her şarjdan sonra potansiyelinin artığını gördüm aynı zamanda eskiden aldığım 2 adet aynı aküden birinin cihazda kullanmaya başladığım için hala kullanıyorken diğeri hiç şarj tutmıycak hale gelmiş
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
bc transistör derken o arkadas hepsini değiştirmiş sanırım sen sadece
T1 T15 T16 konturol et T16 önündeki direnç r28 onu sök dene bu konuda süpen varsa
---------------------------------------------------------------------------------------------------
d6 4066 entegresinin
2ci bacağı bizim devredeki toplam voltaj sinyal algılama çıkışımız devrenin toprak üzerinde
yükselen çıkışını biz r30 üzerinden azaltmış eşik 70-71 gibi başlangıç değerlerinde kullanmamızı sağlıyor
-----------------------------------------------------
R9 bizim ilk opmaptaki geri besleme kazanç direncimiz 100k değeri ile hasasiyeti artıyoruz
bunuda ayrım ve algılama sinyalin birbirine esitlemek sesle beraber ayrımıda yapmaya başlaması için 
--------------------------------------------------
r56 kullanıdığız bobinin kapasitif etkisi yüksek ise lf356dan önce bunu azaltmaya yönelik değişim
endüktansı yüksek yada endüktansı düşük olsa bile  teller arası biribirine çok yakın sarılan bobinlerde görülen durum
--------------------------------------------------------------------------------
cihaz üzerinde çok farklı denemeler yapıyorum ama sunu söyleyebilirim 40cm bobin ile
1tl parada 50cm üzerinde mesafelere çıktım bu dairede karede zaten
ilk cihazla tanıştığım günlerde  direk 50 görmüştük dp3 de
cihaz karadağa ustanın elinden çıkmış tı o ayrı konu :D
ev ortamında büyük objeleri denemeye yer bulamıyorum
devrenin çalışma düzenini kavradıkça her cihaz için ince ayarlar cekilebilir
ama ne olursa olsun 1 tl de ortalama 40 cm olması ortalama cihazın kalitesi için yeterli
------------------------------------------------------------------------------------------------------
kullandığınız IRF mosfet ile byw29 shotkinin metal gövdeleri ortak bağlantı bunları sırt sırta birleştirip metal soğutucu takbilirsiniz
bunun için R54 ile shotkinin birer bacağı yerlerlerini değiştirerk yapabilirsiniz
----------------------------------------------------------------------------
18v pil ve akü gurubu için devrenin direnç değişiliklerini test ettim sorun yok önceki sayfalarda var bunlar adaptörü ac18v trafo boşta 20v volt vercek sekilde olması lazım töleranslı sarılır normalde
hepsi gerilim düşümleri hesaba katılarak
------------------------------------------------------------------------
birde D6 nın 6-7-8-9 nolu bacaklarını kısa devre edin sağ tarafı oluyor altlı üstlü hepsi yan yanadır
belki kullandığınız entegrelerde gıpraşmalar vardır :D
-------------------------------------------------------------------------------------------------
birde bu tip cihaz üzerinde araştırma yapıpta verdiğim bilglerden kimse yanlış anlayıp yanlış şeylere
kapılmasın bu sitede bana birşey ler öğreten ilk günden beri 1 kişi var oda HÜSEYİN ustadır
benim anlatıklarım hava civadır ben onun çıraklığını yapıyorum
çırak sadece ustanın işlerinden sonra ortalı temizler bilmem anlatabildimmi
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
« Son Düzenleme: 09 Ocak 2013, 18:05:08 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3073 : 09 Ocak 2013, 19:16:42 »
Tesla ustam mesajında "D6 nın 6-7-8-9 nolu bacaklarını kısa devre edin" yazmışsın.Bu bi şakamı yoksa ciddenmi böyle bir şey diyon.Eğer böyleyse neden böyle birşey yapılmalı açıklayabilirmisin.D6'nın sekiz ayağı var dokuzuncu ayağı neyin nesi ustam.

mrmr16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3074 : 09 Ocak 2013, 21:11:59 »
Hi

Dear karadag and tesla

I have a problem . When I  turn the detector on with Enter key a continuous sound is heard from the speaker

I attached a video file of this problem .

whats problem

thank s

[/url]

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3075 : 10 Ocak 2013, 00:59:32 »
iyi oldu söylediğin 5 yerine 6 yazmışım
d5 olucak o 4066 yani 
7nolu ucu şaşedir diğerleri boştur hiç bir yere bağlı değildir
sviçin boşta kalan kontak uclarını şaşeye bağlamaktaki amaç
entegre içinde boşta kalan bu uçların entegre içinde parazit üretme ihtimaline kaşı
yapar demiyorum ama yapabilir diye öneri kalitesiz olabilir sonradan oluşabilir
faydası olur zararı olmaz

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3076 : 10 Ocak 2013, 23:38:23 »
Tesla usta teşekür ediyorum.Arkadaşlar hcf4051be - hcf4066be vede hcf4094be entegrelerini aynı satıcı üzerinden bulabileceğim bir malzemeci varmı acaba.Farnell haricinde bir site önerilirse sevinirim.Saatlerdir dolaşmadığım site kalmadı desem yeridir.

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3077 : 11 Ocak 2013, 10:28:47 »
mrmr16
my english is very little google transleter :)
the land of the mountain you have to wait for an answer
--------------------------------------------------------------------------
opening device makes the sound of the hard clicks
This value threshold of 70 -71 plus or minus button to silence the quiet location, bring it
If there is a problem if you ever shut up shut up 73de 72
If this value is too high or the soil has changed resistor R30 resistor setting 2.7K from here, do I Use the potentiometer setting or insert your
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
berk bir şey değil bu entegre konusunda kendin dahi alırken kodları ellerinde ne varsa onu vermeye çalışıyorlar bu gün karaköye gidicem haber verirsin ona göre iyisinden 5şer 10nar alır yollarım
---------------------------------------------------------------------------------

mrmr16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3078 : 11 Ocak 2013, 12:08:59 »
dear tesla

thanks for your reply

also  my English  is little

I changed r30 to 2.7k  r11 to 1k-  r9 100k-  r12 to 5.2k-  r82 to 500ohm volume

r29 to 5k - r31 to 91k - r45 to 8.2k - r21,19,15,13,5,3,8 to 2.2k  as you told
---------------
at the  turn on the detector  threshold is 73  . and continuous sound is heard from the speaker and its a little . but sensitivity

of detector is low .

when i push down key for threshold 71 or 72 , continuous sound is heard from the speaker and its a too .  but sensitivity of

detector is good.

at 74 or 75 detector is silent but sensitivity is very low
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2013, 12:18:41 Gönderen: mrmr16 »

emeksiz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3079 : 11 Ocak 2013, 12:55:48 »
MERHABA KARADAĞ USTA D SCHOTTY DİYOYOTUN NUMARASI NEDİR  USTAM SELAMLAR