Gönderen Konu: ups şarjını kendi çıkışı ile şaj etmek  (Okunma sayısı 20944 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı eqoder

• Yüzbaşı
    • Üye ol yüklediğin dosyalar indirildikçe para kazan.
ups şarjını kendi çıkışı ile şaj etmek
« : 24 Temmuz 2008, 12:54:50 »
Arkadaşlar elimde mini bir ups var  350watlık  amacım  içersindeki aküyü  upsin 220v çıkışdan yararlanarak içersindeki aküyü aynı anda şarj edebileceğim bir yöntem bulmaya çalışıyorum.. fikirlerinizi beklerim, saygılar

Uykusuz

• Ziyaretçi
Ynt: ups şarjını kendi çıkışı ile şaj etmek
« Yanıtla #1 : 24 Temmuz 2008, 13:20:07 »
Merhaba eqoder,

Eğer amaç sonsuz döngü elde etmek ise malesef bu imkansız.  Eğer siz ups çıkışınızdan 100W güç çekiyorsanız ups iniz aküsünden 110 - 120W gibi güçler çeker. Bu 10-20W gibi farklar devrenin kendisi tarafından harcanır. Yani siz akünüzü çıkışla şarj etmek istiyorsanız sallıyorum ups in 1 saat kullanımı için şarj edilmesi gereken zaman için akünüzü 1.5 saat şarj etmeniz gerekiyor. Zaten akünüz bir saat dayanacağı için ikinci şarjda daha da düşer derken cihazın kendi aküsünü dolduruyorum derken aküsünü bitirmiş olursunuz.
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2008, 13:20:27 Gönderen: Uykusuz »

Çevrimdışı eqoder

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2 : 24 Temmuz 2008, 13:33:42 »
evet haklısınız uykusuz..

bir kaç denemem oldu çıkışa 12v 120w adaptörüm var 3lü priz ile  çıkışına taktım  boş pirizin birinede 100w ampül bağladım  adaptör çıkışınıda aküye bağladım  normalde 30 dakka dayanırken 45 dakkaya çıktı dayanma süresi,
yalnız şöyle bir fikrim var  deneme yapmadım henüz ama sadece fikir..
yedekte 1 adet daha akü bulundursam  1.ci aküden tüketimi yaparken 2.ci şarj olakoysa her 10 dakkada bir 1.ci aküden 2.ci aküye geçiş yaparak  1.ci akü şarj işlemine geçse mantığıma göre uygun gibi  geçiş işlemini ise bir fliflop ve röleler vasıtasıyla halledebileceğimi düşünüyorum  ayrıca akülerin amperlerini büyültürsek ve uygun şarj aleti kullansak yapılamazmı ????

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 24 Temmuz 2008, 13:56:21 »
Akü şarj ederek zamanı arttırmak imkansız geliyor bana. Siz çıkışa 50W yü bağladığınızda girşten 60W çektiğini bir de 50W güç çeken bir akü bağladığınızda bir de onun için bir güç çekildiğini varsayalım.  (mantık herzaman yükden daha fazla girişten güüç çekilir) böylece siz 100W lık bir yük içim 120W güç harcamanız anlamına geliyor. Şimdi ups niz 100W da 1 saat dayandığını düşünellim. ve akünüz de 5 saatte 50W ile tam dolsun. ups niz 100W da çalıştığı için aküanüzü 50W da 1 saat şarj edebilecektir. ve şarj ettiğiniz akünüz 1/5 i şarj olacaktır.

Yani siz tam dolu bir yük ile 50W lık bir yükü 1 saat yakabildiniz. ikkinci akü ile 0.2 saat daha yaktığınızı düşünürsek 1.2 saat yakmış olursunuz.

Fakat ilk başta siz ikinci aküyü hiç takmamıış olsaydınız çıkış yükünüz 100W yerine 50W olacaktı. Bu da 100W da 1 saat giden ups 50W güçte 2 saat gitmesi anlamına geliyor.

Sonuç olarak ikinci bir akü kullanarak ampulu 1.2 saat, tek akülü 2 saat yakabildiniz. İkinci akü sadece zarar oldu.

Bu değerleri tamamen sallamasyon yaptım ama mantığı bu şekilde.

Çevrimdışı eqoder

• Yüzbaşı
« Yanıtla #4 : 24 Temmuz 2008, 15:54:09 »
aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık  yani,, bu işi birisi çözecek ama kim :D  neyse tşkler  ilgin için

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 24 Temmuz 2008, 16:03:16 »
dediğin sistemle bu imkansız kayıplar neticesinde voltaj sıfıra düşecektir.fizikte daha bunu basaran olmadı .

Çevrimdışı erc

• Onbaşı
« Yanıtla #6 : 24 Temmuz 2008, 17:52:04 »
arkadaş senin iş bir şeyler vermeden bir şeyler elde edemessin yani el arabasıyla kendini taşımaya benziyor.kayıplar bu tür fikirleri devre dışı bırakır.
« Son Düzenleme: 24 Temmuz 2008, 17:56:58 Gönderen: erc »

Çevrimdışı eqoder

• Yüzbaşı
« Yanıtla #7 : 24 Temmuz 2008, 19:36:49 »
Az önce araştırırken bunu buldum

http://www.rexresearch.com/yildiz/yildiz.htm Detayları bu adreste

Çevrimdışı j.ali

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #8 : 24 Temmuz 2008, 20:03:01 »
enerji kanununa göre imkansız hiç bir enerji yoktan var olmaz enerjiyi üretmek için enerji gerek

bu başlığı görünce şöyle bir olay geldi aklıma bir arkadaşımız oyuncakcıda bir oyuncak canbaz görmüş durmadan sallanıp duruyormuş aklına hemen elektrik üretme pilanı gelmiş aleti alıp bizim yanımıza geldi buldum buldum diye havalara uçuyor ne buldun usta dedim sonsuz enerji kaynağını buldum dedi verde bir bakalım dedim cihazın altına iki tane pil koymuşlar ortada manyetik alan oluşturuyor  pili çıkardım sallanan adam kıpramadan kalakaldı bu olaya çok gülmüştük saygılar
PAYLAŞILMAYAN BİLGİ BİLGİ DEĞİLDİR SAYGILAR

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : 25 Temmuz 2008, 07:43:20 »
Arkadaşlar biaralar erke dönergeci vardı ne oldu haberi olan var mı?
http://tr.wikipedia.org/wiki/Erke_D%C3%B6nergeci

Çevrimdışı ali kaptan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #10 : 25 Temmuz 2008, 10:55:34 »
erke dönergecine 2 hafta önce patent alındığını duymuştum.

arkadaşlar esasında elimizde sonsuz bi enerji kaynagı var:yer çekımı. bitmek tükenmek bilmez; herşeyi kendine çekiyor. :D bi şekilde bunu değerlendirebilmek lazım diye düşünüyorum.hatta bunu 96veya 97 yılında bi mucıt değerlendirdi ve bi makına yaptı.fakat daha sonra ses seda çıkmadı.bence büyük güçler elindeki gücü yitirmemek için bu tıp gırışımleri engellıyorlar. :-[

herkese saygılar...

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #11 : 26 Temmuz 2008, 23:26:51 »
arkadaşlar saçmalık gibi gelsede birinden asm motordaan ilk kalkışı verdikten sonra elektrik üretildiğini duymuştum. bende atölyede bayağı uğraştım farklı motorlar üzerinde denemelerim oldu. gözlemlerim ben reaksiyon verdiğim sürece üretim yapılabiliyor. ancak sürekli olunamıyor.bunun yüzünden jeneratörü söküp yapısını bile inceledim. nafile gibi. ancak gazete haberinede bakarsak adam bişeyler yapmış diyebilirim. fikri olan varsa bekliyorum eğer kayda değer bişey bulursak düzenek kurup test imkanımız olabilir belli ölçülerde.

selamlar

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 27 Temmuz 2008, 08:32:30 »
arkadaşlar saçmalık gibi gelsede birinden asm motordaan ilk kalkışı verdikten sonra elektrik üretildiğini duymuştum. bende atölyede bayağı uğraştım farklı motorlar üzerinde denemelerim oldu. gözlemlerim ben reaksiyon verdiğim sürece üretim yapılabiliyor. ancak sürekli olunamıyor.bunun yüzünden jeneratörü söküp yapısını bile inceledim. nafile gibi. ancak gazete haberinede bakarsak adam bişeyler yapmış diyebilirim. fikri olan varsa bekliyorum eğer kayda değer bişey bulursak düzenek kurup test imkanımız olabilir belli ölçülerde.
YALNIZKURT  asenkron motordan elk üretmen için gerekenler.
motor  yıldız baglı ve 1400 devir olacak ve sargı uclarına paralel  gücünün iki katı kvarr  kondansatorle kompanzasyon yaparsan jenarator olarak kullanırsın.kendi gözümle gördügüm denediğim calışan sistemdir.
selamlar

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #13 : 27 Temmuz 2008, 13:42:05 »
asenkron bu cevap yetersiz açıklayarak anlat neden 1400 devir motor kaç kw olacak. neden yıldız bağlı kondansatörler kaç kvar olacak sebep sonuç iliişkisi ile anlat. benimde demeelerim oldu farklı siistemlerle.
mesela sistem çalışyor ama nekadar güç çekilebiliyor kaç volt üretiliyor.
anlat bakalım
ben yeniyim bu işlerde biliyorsun. :D :D :D

Çevrimdışı yanlızkurt

• Yüzbaşı
« Yanıtla #14 : 27 Temmuz 2008, 13:43:05 »
asenkron yeni bir başlık açıyorum açıklamalarını oraya bekliyorum.

Çevrimdışı eqoder

• Yüzbaşı
« Yanıtla #15 : 27 Temmuz 2008, 17:53:59 »
Arkadaşlar biaralar erke dönergeci vardı ne oldu haberi olan var mı?
http://tr.wikipedia.org/wiki/Erke_D%C3%B6nergeci

'BEN YOKSAM, ERKE DÖNERGEÇ DE YOK'
Adanalı Mucit Cumali Gedik, Emekli Generallerin Tanıttığı Erke Dönergeç'i İçin, 'O Benim İcadım, Onu Benden Çaldılar. Erke'yi Ancak Ben Üretime Geçirebilirim' Dedi.
Adanalı mucit Cumali Gedik, emekli generallerin de desteğiyle "Kuvvet makinesi" olarak geçen yıl tanıtılan Erke Dönergeç'in 2007 yılında üretileceğinin açıklandığını ancak aradan 8 ay geçmesine rağmen bir gelişme olmadığını belirterek, "Erke Dönergeç benim icadım, onu benden çaldılar. Erke'yi ancak ben üretime geçirebilirim" dedi.
İlkokul mezunu 31 yaşındaki Cumali Gedik, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'ndan itibaren "Bilimsel düşüncenin gücü" sloganıyla yoğun reklam kampanyaları düzenlenen, ne olduğu sır gibi saklanan ve "yüzyılın buluşu" olarak kamuoyuna sunulan "Erke Dönergeç"in kendi icadı olduğunu ileri sürdü.

Gedik, petrol, su ve gaz kullanmadan elektrik üreten "Erke Dönergeç" adı verilen icadı 2005 yılı Haziran ayında hazırlamaya başladığını, önce projeyi kağıt üzerine çizdiğini ve daha sonra küçük bir prototipini yaptığını anlatarak, "Maddi imkansızlıklardan dolayı icadımı 2 Şubat 2006'da durdurdum. Bu tarihten sonra bir çok firmadan yardım istedim. Başta TEMSA'ya mektup gönderdim. Ancak mektupta icadın çalınmasından korktuğum için içeriğini fazla anlatamadım. Firmalar da bu nedenle bana inanmadılar ve yardım etmediler" dedi.

Erke Dönergeç olarak bilinen ve "Cuged" adını verdiği icadını hayata geçirmek için Adana'daki firmalardan sonra TÜBİTAK ve Genelkurmay Başkanlığı'na da bir mektup yazarak projesinin tamamlanması için yardım istediğini belirten Gedik, "TÜBİTAK'tan yaklaşık 4 ay sonra mektubuma bir cevap geldi. Cevapta icadın içeriği hakkında fazla bilgi olmadığı ve icadın başkaları tarafından çalınmaması için patent almam gerektiği belirtiliyordu. Ancak patent almak 10 bin YTL olduğu için patent başvurusu yapamadım ve

TÜBİTAK'ın belirttiği gibi 'Cuged' adını verdiğim icadım çalındı" diye konuştu.

Gedik, icadının geliştirilmesi ve tamamlanması için Genelkurmay Başkanlığı'ndan yardım istemesine rağmen hiçbir cevap alamadığını ileri sürerek, "Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök döneminde icadımın içeriğini anlatan mektubu gönderdim. Ancak bana hiçbir yanıt gelmedi" dedi.

Gedik, aralarında emekli generallerin de bulunduğu bir grubun boy gösterisi yaparak icadı tanıttığını ve 2007 yılında üretime geçeceklerini söylediklerini hatırlatarak şöyle devam etti:

"Aradan 8 ay geçmesine rağmen Erke Dönergeç'i üretime geçiremediler. Sır denerek Erke Dönergeç'in özelliklerini anlatmadılar. Çünkü Erke Dönergeç'i bilmiyorlar. Bu nedenle özelliklerini anlatamazlar. Benim icadımı kendi icatları gibi gösterdiler. Erke Dönergeç'i ancak ben üretime geçiririm. Ama benim de param yok. Gelsinler anlaşalım Erke Dönergeç'i' beraber üretime geçirelim."

Projesiyle ilgili bilgi veren Gedik, "Elektrik üreticisinin çalışması için maddenin atalet özelliğinden yararlanılıyor. Bu sistemle çalışan makinelerde istenilen yerde, istenilen miktarda elektrik elde edilebilecek. Alet sayesinde buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, çalıştırılabilecek. Cep telefonu ömür boyu şarj olmadan kullanılabilecek. Araçlar yakıt kullanmadan hareket edebilecek. İnat etmesinler gelsinler ortak çalışalım Türkiye için ve tüm dünya için önemli olan bu icadı hayata geçirelim" dedi.

Cumali Gedik, Erke Dönergeç'in hayata geçirilmesiyle 50 yıl içerisinde petrolün dahi önemini kaybedeceğini savundu.

ExCaLy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : 27 Temmuz 2008, 19:39:47 »
Arkadaşlar elimde mini bir ups var  350watlık  amacım  içersindeki aküyü  upsin 220v çıkışdan yararlanarak içersindeki aküyü aynı anda şarj edebileceğim bir yöntem bulmaya çalışıyorum.. fikirlerinizi beklerim, saygılar
ben ups firmasında çalışıyorum senin bu yapmaya çalıştığını ben 5 sene önce denemiştim.
hiç boşuna zaman harcama şunu iyi bil herzaman cihazın çalışabilmesi için enerjiye ihtiyacı olduğundan yük ü besliyebilmesi için aküyü kullanacak(yani senin aküyü doldurabilmesi için)yine aküden kullanacaktır sen sadece birkaç dakika süreyi uzatırsın hepsi okadar oda birkaç sefer daha sonra mosfetlerin daha fazla ısınacak ve malum mosfetlerin patlıyacak veya kısa devreye düşecektir. :)

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 27 Temmuz 2008, 20:04:30 »
exalcy abi ya nicinizi yazamıyoz kusura bakmayın.basıma gelen bir olay var ups anlıyon madem. arızalı bir cin malı ups calışan bilgisayarlarda problem yaratıyormuş.olay ne ups  troıd trafolu voltajı normal frekansını ölçtügümde  20 khz. altı saatten fazla calıştırdım yük bagladım aküyü bitirmedi.sahibine teslim ettik bilgisayarla kullanma dedik. bunu deneme imkanın varsa bir dene yoksa bir akü mak 45 dk biter.

ExCaLy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : 27 Temmuz 2008, 23:02:26 »
exalcy abi ya nicinizi yazamıyoz kusura bakmayın.basıma gelen bir olay var ups anlıyon madem. arızalı bir cin malı ups calışan bilgisayarlarda problem yaratıyormuş.olay ne ups  troıd trafolu voltajı normal frekansını ölçtügümde  20 khz. altı saatten fazla calıştırdım yük bagladım aküyü bitirmedi.sahibine teslim ettik bilgisayarla kullanma dedik. bunu deneme imkanın varsa bir dene yoksa bir akü mak 45 dk biter.
merhaba asenkron
öncelikle ups nin gücünden bahsetmemişsin yani 800va mı 1000va mı yada nebileyim 650 va mı ama anladığım kadarıyla bahsettiğin ups line interactive yani online ups değil sen cihazı şebekeye bağlıyken çıkışını ölçüp birde cihaz aküden besleme yaptığı zaman ölç aradaki farkı göreceksin.
şebeke bağlıyken çıkış frekansı 50hz dir ama şebeke yokken söylediğin gibi saçma saapan 20 vs hz görürsün yani bahsi geçen cihazımızın çıkışı sinüs değil buyüzden bu cihazlara line interactive diyoruz.online cihazlarda çıkış gerçek sinüs dür ama bu bahsi geçen cihazın çıkışı kare dalgadır.umarım yardımcı olabilmişimdir.

asenkron

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : 27 Temmuz 2008, 23:10:44 »
demek istediğim cihaz yok şimdi.bir arıza neticesi  frekansı 20 khz olmuş böyle olunca cekilen akım düşüyor ve akü cok uzun zaman gidiyor dedim.cift bilgisayar baglanabilecek sekilde üzerinde 7ah akü vardı 6 saat civarı denedim aküde voltaj düşmesi 1 v kadar oldu.normalde bosta bile ups mak 45 dk. akü biter dikkat cekmek istediğim konu bu.