Gönderen Konu: Delta Pulse 2  (Okunma sayısı 2996806 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
Ynt: Delta Pulse 2
« Yanıtla #800 : 24 Ekim 2011, 10:18:27 »
Merhaba,

Kötü geçen bir sınavın ardından yine buralardayım:D Casperol şemayı sadeleştirdim. Buda bir başka verdiyon olur. Ben pc bağlantılı olanın pcb sini bitirmek üzereyim. Sende bunu çizerden ben ikisi içinde yazılım gerçekleştirip ikisini de farklı versiyonlar olarak tamamlarız.
Yalnız arkadaşlar şemayı kontrol ederseniz sevinirim biraz aceleye geldi hatalar olabilir.

Saygılarımla
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

casperol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #801 : 24 Ekim 2011, 10:49:13 »
Marhaba kardağ ustam sağlık olsun diğer sınavlarda başarılı olursunuz inşallah:D herşeyin hakkında vardır bi hayır. en kısa zamanda çizip göndereceğim karadağ ustam teşekkur ederim elinize sağlık kolay gelsin.  8)

Çevrimdışı hasan_tug

• Onbaşı
« Yanıtla #802 : 24 Ekim 2011, 11:16:38 »
Hasan abi devrenin çalışmaması normal yollarda kopukluklar ve bazı yerlerde soğuk lehimler var elinde avometre var ise resimde kırmızı renk içine aldığım yerleri bi kontrol et ve oralardaki iletimleri sağla büyük ihtimal çalışacak ve fotoğraftan belli olmayan yerlerde de bu şekilde kopukluklar olabilir elinden geliyorsa yolları lehim ile kapla yollar çok kötü devren bu yukden çalışmıyor ve kartaki lehim pastasının artıklarını temizle kısa devre yaptırıyor olabilir bazı yerlerde ama ilk önce resmindeki yerleri kontrol et abi. kolay gelsin iyi çalışmalar.

Hocam onlar birazda resimden öyle görünüyor ışık dan dolayı onların hepsini avometre ile kontrol ettim. Tekrar kontrol edicem bu arada yanlış entegre kondansator vs varmı acaba parçaları aldığım eleman biraz acemiydi. Birde neden voltajda dalgalanma olabilir saniyede bir artıp azalıyor eski başlıkdada ırf ısınıyordu. İşşallah yakın zamanda çalıştırırım. Neyse yardımlarınız için çok teşekkürler.

casperol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #803 : 24 Ekim 2011, 11:34:59 »
Önemli değil abi ama ırf nin ısınması gönderimin doğru çalışmamasından kaynaklanıyor ve bobin ohm değerini kontrol et abi 3 - 4 ohm arası olmalı ve 4 ohm geçmemeli 3 ohmdan da az olmamalı ama büyük ihtimal pcb deki yollardan kaynaklanıyor abi sen bi o çizili yerleri lehim ile kapla kontrol et elemanlarda gördüğüm kadarı ile yanlışlık yok.

Çevrimdışı hasan_tug

• Onbaşı
« Yanıtla #804 : 24 Ekim 2011, 23:08:08 »
Önemli değil abi ama ırf nin ısınması gönderimin doğru çalışmamasından kaynaklanıyor ve bobin ohm değerini kontrol et abi 3 - 4 ohm arası olmalı ve 4 ohm geçmemeli 3 ohmdan da az olmamalı ama büyük ihtimal pcb deki yollardan kaynaklanıyor abi sen bi o çizili yerleri lehim ile kapla kontrol et elemanlarda gördüğüm kadarı ile yanlışlık yok.
çalıştırdım sonunda problem bobindenmiş yanlış sarmışım yanlız tel kalınlığı boyu çok önemli yaa şu an çekimi çok az bıçağı yaklaşık 15cm falan görüyor yanlız bobinin 5ohm 30cm çapında adsl kablosundan 3 tur sardım yeni bir bobin sarıcam burdan paylaşırım ama buna şükür çalıştı yani çok sağ ol.

casperol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #805 : 25 Ekim 2011, 08:20:45 »
Ben teşekkur ederim Önemli değil abi tebrik ederim insanın kendi yaptığı birşeyi çalışır vaziyette görmesi çok güzel birşey.

Çevrimdışı hasan_tug

• Onbaşı
« Yanıtla #806 : 26 Ekim 2011, 23:07:31 »
merhaba arkadaşlar dedektorüm çok güzel çalışıyor ama ledlerin ikiside devamlı yanıyor. led ler akü durumunu ve çalıştığını göstermek amacıylamı var. akü dolu 12.34volt falan gösteriyo yoksa değerli metaller iiçin uyarı manasındamı.

birde bıbin 3.2ohm geliyor 300mm çapında 0.6mm kalınlığında 41 tur sardım 580ohm sönnümleme direnci yeterli olurmu? şu anada çalışıyor bir ısınma problemi falan yok 1ytl yi 38cm görüyor yanlız atın zor yakalıyor bakırıda aynı şekilde acaba normalmi? hammerhead projesinde bobinin üzerine 5cm aralıklarla 5cm aleminyum folyo sarılmıştı nedenini ne olabilir? cok soru sordum galiba.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #807 : 26 Ekim 2011, 23:14:12 »
hasan ustam ledlerin yanma türü hatalı, dış taraftaki ledin işlevi devrenin aktif olduğunu iç taraftaki ledin işlevi de bataryanın 9v civarına düştüğünde yanar ve kullanıcıya bataryanın şarjı gerektiğini bildirmek amaçlıdır.
41 tur biraz fazla olmuş ama 30 cm lik bir başlık için biraz düşürmekte yarar var mesela 8-10 tur düşseniz iyi olur. ama 1 tl  için mesafesi güzel, altına biraz kör olması doğal, zira delta minerale öter yani ferro metallere tepkisi güzeldir, non-ferrolara biraz kördür, yani bakır, altın vb metallere tepkisi zayıftır. yani doğaldır. delta pulse başlığına folya sarılması uygun değildir. ama yine de siz bilirsiniz.
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı hasan_tug

• Onbaşı
« Yanıtla #808 : 26 Ekim 2011, 23:23:02 »
hasan ustam ledlerin yanma türü hatalı, dış taraftaki ledin işlevi devrenin aktif olduğunu iç taraftaki ledin işlevi de bataryanın 9v civarına düştüğünde yanar ve kullanıcıya bataryanın şarjı gerektiğini bildirmek amaçlıdır.
41 tur biraz fazla olmuş ama 30 cm lik bir başlık için biraz düşürmekte yarar var mesela 8-10 tur düşseniz iyi olur. ama 1 tl  için mesafesi güzel, altına biraz kör olması doğal, zira delta minerale öter yani ferro metallere tepkisi güzeldir, non-ferrolara biraz kördür, yani bakır, altın vb metallere tepkisi zayıftır. yani doğaldır. delta pulse başlığına folya sarılması uygun değildir. ama yine de siz bilirsiniz.

Sünümleme direnci normalmi ? bunun az oldğunu yada fazla olduğunu nasıl anlıyoruz ne gibi prbolemler oluyor çekimde düşme olabilirmi?

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #809 : 26 Ekim 2011, 23:31:32 »
sönümlenme direnci çok kritik bir dirençtir kesinlikle watajlı direnç olmalı ve bunun ayarı zordur. sen devrenin en stabil ve derin çektiği ve aynı zamanda tüm potları sorunsuz kullandığın nokta uygun direnci taktın demektir yoksa uygun direnci bulana kadar değiştirmelisin.

Çevrimdışı hasan_tug

• Onbaşı
« Yanıtla #810 : 27 Ekim 2011, 00:04:24 »
sönümlenme direnci çok kritik bir dirençtir kesinlikle watajlı direnç olmalı ve bunun ayarı zordur. sen devrenin en stabil ve derin çektiği ve aynı zamanda tüm potları sorunsuz kullandığın nokta uygun direnci taktın demektir yoksa uygun direnci bulana kadar değiştirmelisin.
sağ ol üstat birde arama esnasında hiç bir kablonun bobinin cihazın haraketsiz tam sabitlenmesi gerekiyor demi bobini borunun içine silikonla falan sabitlenmesinde fayda varmıdır.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #811 : 27 Ekim 2011, 00:32:47 »
Pı sistemde çok kritik değil kablonun sabitlenmesi ama faydalı olmasını istiyorsanız başlık ile devre arasındaki uzatma kablosunu blendajlı kullanırsanız blendajıda şaselerseniz faydası olur parazite tabi kısmen.

casperol

• Ziyaretçi
« Yanıtla #812 : 27 Ekim 2011, 09:07:43 »
Karadağ ustam pcb yi çiziyorum hatta yarıdan fazlası bitti büyük ihtimal hafta sonuna hazır gibi duruyo bi kontrol et istersen. sendeki bittimi ustam.

SALİHGENÇ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #813 : 28 Ekim 2011, 12:35:29 »
s.a
arkadaşlar deltayı yaptık ayar yaparken sönümleme dienci ve mosfet ısındı boştaykende ısnıyo ama hafif resete bastıkça ısı artmaya başlıyo direnç ve mosfet yanmasın diye elektrirği kesiyom resete basınca ses kesilcek gibi oluyo sonra yine ötmeye başlıyo yardımcı olursanız sevinirim başlığı uykusuz kardeşin söylediği gibi yaptım tam 3 ohm kablosuyla birlikte iyi çalışmalar

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #814 : 28 Ekim 2011, 14:23:06 »
mosfetin altında ki 4148 diotlar vardır muhtemelen onlarda bir yanıklık olabilir, onları kontrol et, ayrıca söndürme direncin watajlı bir direnç olmalı ve sanırım senin direncin değeri tutmamış

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #815 : 28 Ekim 2011, 18:43:15 »
Casperol ben pcb nin %80 lik kısmını bitirim bir yandan da yazılımını yapıyorum.

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #816 : 28 Ekim 2011, 18:52:10 »
Merhaba SALİHGENÇ,

Aramıza hoşgeldin. Devrende besleme ile ilgili birproblem var gibi görünüyor. pro-TR nin  yazdığı diyotlara bakabilirsin ama uyumlamaya basınca ısınmamnın artması 4066 larda bir problem oluşmuş olma ihtimalini gösteriyor.

Saygılar

SALİHGENÇ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #817 : 28 Ekim 2011, 19:50:03 »
 karadağ  kardeş teşekkür ederim sizin gibi ustalardan bilgi ve yardım almak bizi sevindiriyo

pro tr kardeşin  dediği gibi diyotları değiştirdim söndürme direncini yarım wat yaptım direnç hafif ısındı yine bu sefer ısı az devreyi çalıştırdım ayar yaparken ses kesilmedi bir türlü resete uzun bbasıyom kesiliyo biraz yine ötmeye başlıyo mosfetin ısınması normalmi devrenin tüm malzemelerini aynı olduğu gibi taktım sadece 2 k bulamadım 2.2 koydum yardımlarınız için teşekkürler

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #818 : 28 Ekim 2011, 23:24:38 »
karadağ  kardeş teşekkür ederim sizin gibi ustalardan bilgi ve yardım almak bizi sevindiriyo

pro tr kardeşin  dediği gibi diyotları değiştirdim söndürme direncini yarım wat yaptım direnç hafif ısındı yine bu sefer ısı az devreyi çalıştırdım ayar yaparken ses kesilmedi bir türlü resete uzun bbasıyom kesiliyo biraz yine ötmeye başlıyo mosfetin ısınması normalmi devrenin tüm malzemelerini aynı olduğu gibi taktım sadece 2 k bulamadım 2.2 koydum yardımlarınız için teşekkürler

salih abicim o direnç çok fazla gelir tabi bahsettiğiniz söndürme direnci ise, onu 680R 3wat gibi bir değer takıp deneseniz. yada 1K 3watt gibi

SALİHGENÇ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #819 : 29 Ekim 2011, 12:58:35 »
protr kardeş dedğini yaptım devreye elektrik veriince ötüyo mosfeti soğutucuya bağladım hiç ısınmıyo direncide watlı bulamadım ama onunda ısısı azaldı busefer noise potunu sağa doğru çeviriyom ses gidiyo bu sefer sarı ışık yanıp sönüyo hop dan pıt pıt diye ses geliyo potu sola çeviriyom ses gelmeye başllıyo şu 4066 ları değiştiriyimmi