Gönderen Konu: çamaşır makinesi motoru hız kontrolü  (Okunma sayısı 26072 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı can_recep

• Yüzbaşı
  • بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
Ynt: çamaşır makinesi motoru hız kontrolü
« Yanıtla #60 : 10 Eylül 2019, 20:11:58 »
İlginiz için teşekkür ederim bu gün gezdim biraz ankara ulus da rv20 kartlara 30 ila 45 tl arası fiat istiyorlar bende başka bir kart ve motor buldum şu an motorun iç yapısını ve devrenin çıkışlarını öğrenmeye çalışıyorum bu sitenin ilk müdavimlerindenim aslında çok uzun zamandır giriş yapmıyordum yeniden aranızda olmak güzel
Rahman Ve Rahiym Olan ALLAH ın Adıyla

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #61 : 10 Eylül 2019, 21:00:57 »
rica ederim hocam,
bulduğunuz motor standart motordan farklı mı,

4-5 yıldır ben de müdavim oldum, bağımlılık yaptı, :)
Tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir...

Çevrimdışı can_recep

• Yüzbaşı
« Yanıtla #62 : 11 Eylül 2019, 00:29:29 »
Aslında elimde şu an iki  motor var. İç yapısını da az önce öğrendim her ikisininde . Şimdi elimdeki çamaşır makinasının içinden sökmüş oldugum bir kartı inceliyorum. Bu kartın üstünde de F N L W1 W2 D SP1 SP2 SP3 CO TA TA uçları belirtilmiş yanlış bir bağlantı yapmamak için inceledikten sonra güç uygulamak istiyorum devreye . Kolay gelsin....

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #63 : 11 Eylül 2019, 06:33:01 »
17. yanıtta bağlantı şekli var hocam, bundan sonrası kolay :)

Çevrimdışı can_recep

• Yüzbaşı
« Yanıtla #64 : 11 Eylül 2019, 15:50:29 »
Şu anda çalıştırdım  motoru  kart kendi standart çalıştırma modunda çalıştırıyor motoru. kartı  üzerinde değişiklik yaparak dimmer yapcam şimdi

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #65 : 11 Eylül 2019, 16:13:24 »
sevindim, :)
co ucu 15 volt çıkış ucu ustam, bir ucu ona diğer ucu çalışmak istediğiniz devir aralığına göre spd2 gibi mesela,, o uca,,bu iki uç arasına bi potansiyometre :) beklemedeyim :) 

Çevrimdışı can_recep

• Yüzbaşı
« Yanıtla #66 : 14 Eylül 2019, 22:16:19 »
Yanıtta geç kaldım kusura bakmayın lütfen . Ç.makinasının  kartı kendi programına göre çalışıyor  bende 600w bir dimmer devresi takarak istedigim devri ayarlayabiliyorum yastık kömür endüviyi seri bağlayınca tork dada düşüş olmuyor kolay gelsin ..

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #67 : 05 Ağustos 2020, 23:16:48 »
Venom ustam merhabalar. Devre motor pot bunlari bir kağıt üzerinde baglanti şemasıni çizme imkaniniz var mi acana? Potla devir kontrolu stabil oluyor mu
"Yavaş yavaş ölüyoruz" dedi kaplumbağa.
"Haklısın, ne uzun bir gün" dedi kelebek.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #68 : 06 Ağustos 2020, 00:45:39 »
merhaba ustam. bağlantı rv 20 ye göre bu şekilde aynı kart ise sıkıntı olmaz sanırım. ilk açınca devir yavaş başlıyor, pota göre bir noktada sabit dönmeye başlayınca pot ile eksi artı ayarlayabilirsiniz ustam. ayarladıktan sonra dalgalanma filan olmuyor. sabitlediğiniz hızda çalışıyor.
bu foto sanırım yardımcı olacaktır.

https://i.hizliresim.com/9al8y8.jpg

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #69 : 06 Ağustos 2020, 01:57:43 »
merhaba ustam. bağlantı rv 20 ye göre bu şekilde aynı kart ise sıkıntı olmaz sanırım. ilk açınca devir yavaş başlıyor, pota göre bir noktada sabit dönmeye başlayınca pot ile eksi artı ayarlayabilirsiniz ustam. ayarladıktan sonra dalgalanma filan olmuyor. sabitlediğiniz hızda çalışıyor.
bu foto sanırım yardımcı olacaktır.

https://i.hizliresim.com/9al8y8.jpg
Eyvallah ustam. Bu resmi indirdim ama cok anlayamadim. Pempe kablo ile beyaz kablo bir potla birlesik mi yani? Pot degeri nedir? Birde hizi istediğimiz zaman azaltip artirabiliriz degil mi. Yani dar bir aralik vermiyor demi bize?

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #70 : 06 Ağustos 2020, 02:10:50 »
aynen ustam, beyaz uç canlı uç, sabit 15v veriyor, pembe kablo da E1,E2,E3,E4 diye kademeli hız uçları, e1 en yavaş devir ,e4 en hızlı devir, ben E2 yi kullandım, pot 500 k da oluyor 1mohm da,, 100 k da olur ama sıfırladığınızda tam durdurmaz, 500k veya 1mohm ideal sanırım, asenkron motorların yıldız üçgen hızlanması gibi düşünün, ilk açtınız, motor kalkışa geçti, birkaç saniye sonra potun o anki ayarındaki hıza çıkıyor, o hıza çıktığında potu kullanarak devri ayarlayabiliyorsunuz ustam.

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #71 : 06 Ağustos 2020, 02:22:31 »
aynen ustam, beyaz uç canlı uç, sabit 15v veriyor, pembe kablo da E1,E2,E3,E4 diye kademeli hız uçları, e1 en yavaş devir ,e4 en hızlı devir, ben E2 yi kullandım, pot 500 k da oluyor 1mohm da,, 100 k da olur ama sıfırladığınızda tam durdurmaz, 500k veya 1mohm ideal sanırım, asenkron motorların yıldız üçgen hızlanması gibi düşünün, ilk açtınız, motor kalkışa geçti, birkaç saniye sonra potun o anki ayarındaki hıza çıkıyor, o hıza çıktığında potu kullanarak devri ayarlayabiliyorsunuz ustam.
pempe kablonun önüne komutator taksak her turlu hiz kademesini elde ederiz o zman. Çamaşır makinesi motorunun kablolarini ogrenmem lazim once o zman. Ondan bi kagit uzerine cizermesiniz demistim...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #72 : 06 Ağustos 2020, 02:43:55 »
ustam hepsi vardı ama virüs tüm foto ve videolarıma şifre koydu, motordaki soketlerden taco ya giden kablonun tersinden itibaren, 1ve 3 kısadevre, 2 ve 4 e elektrik veriyoruz, yönü istediğimiz gibi değilse, 2ve 4 kısa devre 1 ve 3 e elektrik veriyoruz, taco uçları son iki pine. diğer siteden bi bakayım bulabilecek miyim ustam.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #73 : 06 Ağustos 2020, 02:51:39 »
https://www.youtube.com/watch?v=ypceBaBKDaY

ustam ilk pin genelde pinsiz oluyor, bir önceki 1,2,3,4 dediğim uçlar, 2den başlıyor, 2ve 4 köprü, 3ve5 elektrik ya da tersi.

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #74 : 07 Ağustos 2020, 10:21:34 »
Venom ustam şöyle bir çizim yaptım. Sizin E2 diye söylediginiz sanırım bu kartta s2. 4 kademeyide kullanmak için co ve S kademeleri arasına 1 tane 500k pot ve kademe secmek icin komutator ekledim. Inceler misiniz? Dogrumudur?

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #75 : 07 Ağustos 2020, 16:13:22 »
ustam merhaba, komutatör ve pot aynı anda nasıl olur bilemem, komutatör pottan beslenecek, potu yine kullanmanız gerekebilir, karar sizin. sargı ucu ve bobin ucunu sadece köprü yapıp bırakıyorsunuz, köprü her.gi bir yere bağlanmayacak. 2kablo besleme, 2 kablo motora, 2 kablo taco ya. toplam 6 kablo, bir de pot için 2 kablomuz olacak.

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #76 : 07 Ağustos 2020, 16:19:14 »
Ustam. Pot her daim devrede. Komutator sadece s1 s2 s3 s4 bunlar arasında geçiş yapabilecek. S2 ye alırsak sizinki gibi calisacak, s1 e alırsak ordaki devire gore. Çizdiğim resime benzer bağlantıyı cizebilirmisiniz. Yazma ile anlayamadim pek

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #77 : 07 Ağustos 2020, 16:36:09 »

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #78 : 07 Ağustos 2020, 16:43:38 »
ustam çizim işi şuan zor. telefon pc ye bağlanmıyor, bu iki fotoyu dolambaçlı olarak attım. akşama diğer telefon ile çizimi çekip pc ye atabilirim. oradan da yükleriz.

1. foto: sarı ve mavi motorun besleme hattı, aralarındaki de 220 giriş, en sondaki iki mavi taco, pot beyaz ve pembe kablo.

2.foto: soldan ilk boş, 1 ve 3 besleme, 2 ve 4 köprü, 1 ve 3 e karttan çıkan sarı ve mavi kablo, 2. foto en sağdaki iki pin taco, onların yanındaki de co ucu. motor ters dönecek olursa köprü yaptığımız ve elektrik verdiğimiz uçların tam tersini yapıyoruz. 1-3 köprü,, 2-4 besleme.

Çevrimdışı mc_307

• Yüzbaşı
« Yanıtla #79 : 07 Ağustos 2020, 17:00:18 »
Aksam motoru ve devreyi önüme alacam, sizde cizim vs olursa atarsaniz sevinirim. Hersey icin teşekkürler