Gönderen Konu: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör  (Okunma sayısı 7486051 defa)

0 Üye ve 24 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
Ynt: Delta Pulse 3 Dijital Pulse Dedektör
« Yanıtla #3000 : 31 Aralık 2012, 15:16:56 »
Karadağ hocam özelden mesaj yazıyorum size bir süredir bana cevap yazmıyorsunuz.Bunu sitem amaçlı sormuyorum.Bir yanlınşmı yaptım acaba diyorum kendi kendime.Emeğe ve saygıya değer veren bir insanım.Umut ediyorumki bana zamansızlığınızdan cevap dönmüyorsunuzdur.
Şöyle bir sualim olacak.Dp3 üzerinde kullandığımız hcf4051be entegresinin mudaili sanırım cd5041be entegresi .Şöyle bir şey farkettim bugün; hcf4051be takılıyken eşik değeri 70'de açılıyor.Fakat daha yeni olan bir kaç adet cd4051be entegresini dp3 üzerine taktığımda eşik değeri 120 değerinden aşağıda açılmıyor.CD4051BE takılıyken eşik değerini bıraz düşürdüğümde dp3'ü susturamıyorum.
Tüm bunlarını neden yazdım denilirse, dp3 üzerinde büyük bir değerli malzemenin ayrımında problem yaşadığım için tüm entegreleri kökten değiştirmek istiyorum.Şimdilerde ayrım konusunu halletme adına çalışmalarımda acaba CD serisi entegrelermi yoksa HCF  serisi entegrelerimi kullanayım diyorum.Yukarıda ifade ettiğim gibi cd serisi yeni entegrelerde karşılaştığım bu problem doğal bir problemmi yoksa ortada başka bir durummu söz konusu.Dp3'ün daha kararlı çalışması için hangi serideki entegreleri kullanmamı önerirsiniz. Şimdiden teşekür ediyorum.

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
« Yanıtla #3001 : 31 Aralık 2012, 15:34:55 »
Karadağ hocam özelden mesaj yazıyorum size bir süredir bana cevap yazmıyorsunuz.Bunu sitem amaçlı sormuyorum.Bir yanlınşmı yaptım acaba diyorum kendi kendime.Emeğe ve saygıya değer veren bir insanım.Umut ediyorumki bana zamansızlığınızdan cevap dönmüyorsunuzdur.
Şöyle bir sualim olacak.Dp3 üzerinde kullandığımız hcf4051be entegresinin mudaili sanırım cd5041be entegresi .Şöyle bir şey farkettim bugün; hcf4051be takılıyken eşik değeri 70'de açılıyor.Fakat daha yeni olan bir kaç adet cd4051be entegresini dp3 üzerine taktığımda eşik değeri 120 değerinden aşağıda açılmıyor.CD4051BE takılıyken eşik değerini bıraz düşürdüğümde dp3'ü susturamıyorum.
Tüm bunlarını neden yazdım denilirse, dp3 üzerinde büyük bir değerli malzemenin ayrımında problem yaşadığım için tüm entegreleri kökten değiştirmek istiyorum.Şimdilerde ayrım konusunu halletme adına çalışmalarımda acaba CD serisi entegrelermi yoksa HCF  serisi entegrelerimi kullanayım diyorum.Yukarıda ifade ettiğim gibi cd serisi yeni entegrelerde karşılaştığım bu problem doğal bir problemmi yoksa ortada başka bir durummu söz konusu.Dp3'ün daha kararlı çalışması için hangi serideki entegreleri kullanmamı önerirsiniz. Şimdiden teşekür ediyorum.

sa berk ustam;
bana attığınız özel maile özelden mesaj yazamadım, ama bi yere yazdım o söylediğiniz entegre çiftli opamp yani tl062 gibi, lm358 gibi....
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3002 : 31 Aralık 2012, 15:36:04 »
Merhaba,

Berk, size karşı küskünlük diye birşey söz konusu olamaz. Sadece sitede özel mesajlar kapalı olduğundan bana mesajınız ulaşmıyor. Keşke herkes sizin kadar emeğe saygı gösterse..

Yaşadığınız durum entegerelerin iletim sırasındaki iç direnci ile alakalı bir durum. Şöyle ki, 4051 in bağlı olduğu devre 2. kat yükseltme işleminin yapıldığı tl062 nin giriş direncidir. Burada 4051 ve ona seri bağlı olan direncin toplamı küçüldükçe opampın kazancı da yükseldiği için devre yüksek seviyeli algılama yapmaktadır bu da size susmayan bir dedektör olarak geri dönmektedir. Dedektörün sağlıklı çalışması konusunda yapacağınız çalışmalarda 4066 ları iletim sıarsındaki iç dirençleri en düşük olacak şekilde seçmeli, 4051 i iç direnci olabildiğince yüksek olacak şeklde seçmeli, dirençleri olabildiğince sıcalık ile değer değişimi en az olanlardan seçmelisiniz.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3003 : 31 Aralık 2012, 17:18:29 »
Ve aleyküm selam pro-tr ustam.Ustam mesajınızı özelden almıştım.Saolun varolun.Karadağ hocam  bilgilendirme için sizede çok teşekür ediyorum.Karadağ hocam şimdi 4066'ların iç direncinin en düşük 4051 lerin iç direncininde mümkün mertebe yüksek seçmemiz gerektiğini belirtmişsiniz.Hocam bu malzemeleri satın alırken ürünlerin iç direncinin düşük yada yüksek olmasını belirleyebiyormuyuz.Bu zor olsa gerek ama mutlaka bir çıkış yolu vardır.İfade etttiğiniz şekilde sıkıntısız bu ürünleri alabileceğim bir yer varmı.Vede ürünleri satın alırken hcf veya cd serilerinden hangisini seçememiz daha münasip.

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3004 : 31 Aralık 2012, 20:40:35 »
berk
genel olarak hepsini hcf kullan en düzgün bunlar boyama yazılı olmasın
st markalı olsun en yüksek çalışma voltajlarına uygun seri bunlar
yeni bir set dizdim ufak bir sıkıntı vardı onunda haledip normal hale getirince
çözümü bulurum inşallah haber veririm
----------------------------------------------------------------------------------------------
bir dost tavsiyesi olarak söylüyorum
bu arada bu geceye özel hiç bir farklı bir şey yapmayın
kim ki ALLAH a sirk koşanlara benzerse oda onlardandır
kimki onlara benzemeye çalışırsa hesap günü oda diğerleriyle beraber aynı yere
haşralounur gönderilir
kuranı kerimde geçer aksi davranışta bulunmak yanlıştır
herkez kendinden sorumlu bu konuda yorum getirmeyin lütfen tekrardan
kolay gelsin
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3005 : 01 Ocak 2013, 00:48:37 »
Tesla ustam teşekür ediyorum.Kolay gelsin iyi çalışmalar

Çevrimdışı mosca

• Onbaşı
« Yanıtla #3006 : 01 Ocak 2013, 11:47:46 »
Hello,
Happy new year for all you.

Çevrimdışı meh_mets

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #3007 : 01 Ocak 2013, 11:58:42 »
öncelikle belirtmeliyim ki bu mesajı saygısızlık için yazmıyorum aklıma takılan soruları dile getirmek istedim pulse 3 açık şemasını sole bı kontrol ettim bazı sinyal uçları boşta kalıyor bu sinyal uçları nereye gidiyor p2 pin header daki direnç değerleri belirsiz p3 ve p4 pinheader ne alaka anlamıs degilim kullanılan elektronik condansatorlerin voltaj değerleri yok vs vs ya benim bilmediğim bilgimle ben çözemiyorum yada bu açık şemada yanlış olan bi seyler var gercekten kendı basına devreyı kurup calıstıran varmı burda merak edıyorum  ki derseniz biz bu işten ekmek yiyiyoruz  eksik yanları olacaktır elbet saygı duyarım ama benım kanaatım odurkı eksık yanları varsa acık acık soleyın ınsanlar dırek sızden temın etsınler gereklı malzemeyı 

Çevrimdışı BERK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3008 : 01 Ocak 2013, 12:30:12 »
öncelikle belirtmeliyim ki bu mesajı saygısızlık için yazmıyorum aklıma takılan soruları dile getirmek istedim pulse 3 açık şemasını sole bı kontrol ettim bazı sinyal uçları boşta kalıyor bu sinyal uçları nereye gidiyor p2 pin header daki direnç değerleri belirsiz p3 ve p4 pinheader ne alaka anlamıs degilim kullanılan elektronik condansatorlerin voltaj değerleri yok vs vs ya benim bilmediğim bilgimle ben çözemiyorum yada bu açık şemada yanlış olan bi seyler var gercekten kendı basına devreyı kurup calıstıran varmı burda merak edıyorum  ki derseniz biz bu işten ekmek yiyiyoruz  eksik yanları olacaktır elbet saygı duyarım ama benım kanaatım odurkı eksık yanları varsa acık acık soleyın ınsanlar dırek sızden temın etsınler gereklı malzemeyı 

Ustam aynı devreden iki adet kurdum ve çalışıyor.Ha nedir kendimden kaynaklanan bazı sebeplerden ötürü bir takım sorunlar yaşamıyommu yaşıyorum tabiki. Şu "gerçekten çalıştıran varmı" cümlesini yazana kadar keşke 152 bölümü tek tek okusaydın.Diğer konu sizin aradığınız her sorunun cevapı site üzerinde mevcut.Bölümü iyi bi incele aradığını gerçekten bulamazsan dön gel ben tüm yanıtları size dönecem.Ama öncesinde şunu ifade edeyimki Dp3 için aradığın her konu bu bölümde fazlasıyla mevcut.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3009 : 01 Ocak 2013, 14:34:39 »

Merhaba,

Öncelikle şunu belirteyim. "derseniz biz bu işten ekmek yiyiyoruz  eksik yanları olacaktır" cümlesi bu site için çok gerçek dışı kalıyor. Belki sitede bu düşünceye haiz üye bulunabilir ama genele hele ki bu projeye böyle demek doğru değil.

Bu işi para odaklı yapsa idim birsürü devreyi günlerimi harcayarak tamir etmezdim. Yada bu tasarımı hiç internete sunmaz dedektör firmalarını gezdirirdim. Yada internete koyar bir süre sonra projeyi satar internetten kaldırırdım.

Zaman zaman öyle devreler geliyor ki tamir edinceye kadar 3-4 cihaz yapacak kadar zaman harcıyorum. Mesela geçen bir arkadaş kendi yaptığı baskıdevreye dizdiği devreyi gönderdi kopuk 3-4 yolu bulmam tam 1 hafta her akşam bu devreye bakmamı gerektirdi.

Kafanıza takılan bazı noktalar hakında ise,
- Bazı bağlantı noktalarının boşta kaldığını yazmışsınız. Doğrudur çünkü kullanılmıyordur.

- P2 deki direnç değerlerinin belirsiz olduğunu yazmışsınız. İlk sayfada yer alan montaj klavuzuna bakarsanız o dirençlerin LCD kontrast dirençleri olduğunu, değerlerinin LCD markasına göre değiştiğini, dolayısı ile benim sabit bir değer veremeyeceğimi anlarsınız.

- P2 ile P3 ün ne işe yaradığını anlayamadığınızı yazmışsınız. Konuyu okuduğunuzda bunların akü şarj devresi ve yedek akü bağlantısı için bırakıldığını anlarsınız.

-Kullanılan elektrolitik kondansatörlerin gerilimlerinin yazmadığını belirtmişsiniz. Bu gerilimlerin akü voltajından daha yüksek olması gerektiğini yazma gereği duymamıştım açıkcası çünkü bu bilinmesi gereken bir şey.

Açık şemada yanlış olan birşey yok. Sanırım siz biraz acele ederek konuyu okumadınız. Bu nedenle kafanızda soru işaretleri kaldı. Konuyu biraz okuduğunuzda kafanızda hiçbir soru işareti kalmayacaktır. Siz konuyu okuyun ve dedektöre başlayın her sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Saygılar

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

mrmr16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3010 : 01 Ocak 2013, 14:55:53 »
Hi
Dear Karadag and Tesla

Happy New Year to all

I have a problem

The curved on the Lcd screen is not right . As you can see in the video

when i touch the top of Q 7 with  U4, it is the true curves.

Please help me

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3011 : 01 Ocak 2013, 15:05:02 »
Hello,
Happy new year for all you.

Thank you ,

Happy new year.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3012 : 01 Ocak 2013, 15:09:33 »
Hi
Dear Karadag and Tesla

Happy New Year to all

I have a problem

Please help me

Hi,

That is not a problem. Your signal is occurring on the positive line of power supply. So, When you touch the positive line, you will see some noise on the signal.

Regards.

mrmr16

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3013 : 01 Ocak 2013, 16:08:45 »
Hi
Dear Karadag and Tesla

Happy New Year to all

I have a problem

Please help me

Hi,

That is not a problem. Your signal is occurring on the positive line of power supply. So, When you touch the positive line, you will see some noise on the signal.

Regards.

dear karadag thanks for your reply

but i cant calibration coil . because full curve is not seen when that  coil connect to pcb

how can i correct it

Çevrimdışı emreelektronik37

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3014 : 03 Ocak 2013, 02:01:53 »
Öncelikle sunu belirtmek isterimki forumdaki yardimlasma ve dayanisma cok guzel.karadag ustadan aldigim demonte kiti tamamladim.tek seferde sorunsuz calisti.mesafe yine karadag ustanin 40cm lik bobini ve. 1 tl 25-30 cm araliginda ama metal buyudukce mesafede kabul edilebilir durumda.yanliz bu metal ayrimi konusunda bir problem yasiyorum.ilginc ama dedektor ne olursa olsun buna akunun voltajida dahil 14 ayar altinda %100 dogru ve sapma yok sifir hata degersiz metaldede %100 dogru fakat 22 ayar altinda ise durum hep degersiz. 4 saat sadece ayarla ugrastim. Fakat degisen bir durum yok.butun voltaj degerleri olmasi gerektigi gibi sönumleme egriside olmasi gerektigi gibi.konu hakkinda yorumlarinizi almak istedim.basta karadag ustaya tesla ustaya ve emegi gecen herkese tesekkurler.

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3015 : 03 Ocak 2013, 06:52:45 »
Öncelikle sunu belirtmek isterimki forumdaki yardimlasma ve dayanisma cok guzel.karadag ustadan aldigim demonte kiti tamamladim.tek seferde sorunsuz calisti.mesafe yine karadag ustanin 40cm lik bobini ve. 1 tl 25-30 cm araliginda ama metal buyudukce mesafede kabul edilebilir durumda.yanliz bu metal ayrimi konusunda bir problem yasiyorum.ilginc ama dedektor ne olursa olsun buna akunun voltajida dahil 14 ayar altinda %100 dogru ve sapma yok sifir hata degersiz metaldede %100 dogru fakat 22 ayar altinda ise durum hep degersiz. 4 saat sadece ayarla ugrastim. Fakat degisen bir durum yok.butun voltaj degerleri olmasi gerektigi gibi sönumleme egriside olmasi gerektigi gibi.konu hakkinda yorumlarinizi almak istedim.basta karadag ustaya tesla ustaya ve emegi gecen herkese tesekkurler.

Pulse cihazlarda 100'de 100' ayrIm bekleyemeyiz.AyrIm VLF cihazlarla daha net oluyor,ama derinlikleri az.Pulseler derin mesafeler icin.Verdiginiz mesafeler bende de ayni durumda.Dun 1x1 m baslIkla deneme yaptIm ve 20x20x12 sm bos peynir kutusunu 1.5 metreden rahatlIkla algIladI.Obje buyudugunde mesafede artIyor .
''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.'' HZ. Muhammed
''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'' HZ. Ali
''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3016 : 03 Ocak 2013, 08:05:02 »

Merhaba,

Öncelikle devreniz hayırlı olsun. Tek seferde sorunsuzca çalıştırmanıza sevindim.

İlk olarak size dedektörü menüden otomatik ayara aldınız mı? Şeklinde bir soru yöneltmem gerekiyor. Çünkü PIC e yüklenen program fabrikasyon olarak manuel ayarda çalışmaktadır. Öte yandan denediğiniz altının halka şeklinde mi olduğunu sormak istiyorum. Çünkü halka şeklindeki altına yani bileziğe böyle bir sorun çıkartabiliyor.

Unutmadan 1 tl için 25-30 cm düşük. Min 30 cm olmalı. Ben rahatlıkla 40 cm den algılatıyorum.

Saygılar
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2013, 08:35:06 Gönderen: Karadağ »

Çevrimdışı jickata

• Binbaşı
  • *
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #3017 : 03 Ocak 2013, 20:05:14 »

Kusura bakma Karadag usta,ama emreelektronik37yazdIklarI bendede gecerli.Benim 40x40 sm bobinle   bir TL'ye yakIn parayI (TL ne kadar buyuk oldugunu biliyorum) 25-30 santimetrede algIlIyor.Bobini Tesla ustanIn verdigi degerlere gore sardIm.Senin 1 TL'yi algIladIgIn 40 sm   bobin bilgilerini  verebilirmisin acaba .Birde lf357 ve lf356 da fark oldugunu okumustum,dogru mu acaba.SaygIlar.
''Bilgisizler içinde bir bilgili, ölüler içinde bir diridir.'' HZ. Muhammed
''Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.'' HZ. Ali
''En büyük savaş, cahilliğe karşı yapılan savaştır.'' Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #3018 : 03 Ocak 2013, 20:51:04 »
Merhaba,

jickata, kusur ne demek. Siz gördüğünüz problemleri yazacaksınız ki ben de geliştirmeye devam edeceğim. Fakat 1 TL yi 40 cm den algılatmanız gerekli. Aksi durum genel bir problem, yada bulunan ortamda bir problem olduğu anlamına gelmektedir.

Saygılar

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3019 : 03 Ocak 2013, 21:50:07 »
jickata
dp3 için ufak obje olarak1tl 40cm altında algılama yapmıyo denilen her cihazda mutlaka
bir sıkıntı yada eksiklik vardır cihaz hakkında detaylı resimli  bilgi yi bana aktar
gerekirse msn görüşürüz konuşuruz çözeriz böyle bir durum kabul edilemez
------------------------------------------------------------------
emreelektronik37
dediğiniz gibi değerli değersiz arasında  yanılma yok fakat karışım olan metallerde sorun sizin için
aslında normal olan fakat bizim işimize gelmeyen bu durumun yani
değersizin  baskın geliyo olmasına  gerçek yada yapay çözümü için çalışmaya birazdan başlıycam
kaç gündür kısmet olmadı
kolay gelsin
-----------------------------------