Gönderen Konu: TeknolojiEkibi Rezistivite Paylaşımı (EPE Resistiviteyi medifiye ediyoruz)  (Okunma sayısı 432194 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cool2o10

• Ziyaretçi
bak bir tane magnetometer olandan örnek veriyim.. ( bir ara magnetometer full devresinide veriyim  bunun belki yapmak isteyen olur )
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2015, 18:22:18 Gönderen: cool2o10 »

cool2o10

• Ziyaretçi
buda olusturulan magnetic etkileme eğrisi ..   ferromagnetic fluxgate olarak adlandırılan
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2015, 18:10:35 Gönderen: cool2o10 »

cool2o10

• Ziyaretçi
yalnız adamlar dikkatimi çekti yukardakı lınklerde 65 $ a satıyorlar sadece sinyal katını oda iyimiş iyi para yapıyorlar.
« Son Düzenleme: 26 Nisan 2015, 18:18:48 Gönderen: cool2o10 »

Çevrimiçi wtrk

• Yüzbaşı
  • Her arayan bulamaz ama bulanlar hep arayanlardır.
pro-TR usta durum nedir, gelişme varmı projede, azimle bekliyoruz
NoBodY CaN StoP Me.!!!

Çevrimdışı spradon

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
Bu devrede prop kullanmak yerine sensör kullanılabilirmi, Benim bu konuda bilgim yok ama eğer kullanılabilir diyorsanız, elimde 2 adet FGM-3H sensör var.Ne kadar işe yarar bilmiyorum.

Çevrimdışı beyazkuvvet

• Yüzbaşı
Bu devrede prop kullanmak yerine sensör kullanılabilirmi, Benim bu konuda bilgim yok ama eğer kullanılabilir diyorsanız, elimde 2 adet FGM-3H sensör var.Ne kadar işe yarar bilmiyorum.

Bahsettiğin olay magnometer devresi yapıp bunu snufler ile çalıştırmak ise bana kalırsa çok kolay.Ve izleyeceğin yol aslında çok basit.

Snuflerin asm sini açıp bakacaksın adres bilgisini ve ölçüm bilgisini nasıl gönderiyor pc ye diye.

Bunun haricinde kendinde bu tespiti yapabilirsin fakat çok meşakkatli bir iş

Yani kendin bulacam diyorsan asm den anlamadım diyorsan rs232 dinleme programlaları var denemeler yaparak bu programlar vasıtası ile gönderilen verilerin hangilerinin adres bilgisi hangisinin ölçüm bilgisi ona bakacaksın.Olay bu kadar ...

şuan bende pc programına girmeden 2d hazır snufler ile uğraşmak için zaman ayırmaya çalışıyorum bağdaştırıcı kartım hazır gibi ama bakalım.Kısmet olurda donanım kısmı biterse bana o yazılım kısmı kolay gibi geliyor.
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2015, 21:27:18 Gönderen: beyazkuvvet »

Çevrimdışı beyazkuvvet

• Yüzbaşı
http://320volt.com/seri-port-rs232-terminal-programi/

ha bu arada port dinleme program olarak ben fırat arkadaşımızın bu programını kullanıyorum bu tarz tasarımlarda elinizin altında olmasında çok çok faydası olacaktır.Özellikle bu tarz tasarımlar yapanların bu tarz programlar olmazsa olmaz'ıdır.

İyi çalışmalar...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
arkadaşlar rezistiv projesi ile ilgilenemiyorum şu sıralar zira elim çok yoğun, üstelik gradiometer projeside öncelikli, şu sıralar kendi mağnetometer sensörümü tasarlamak üzereyim.  kendi magnetometer sensörlerimin bobinini sarabilmek için bobin sarma aparatını yapmaya çalışıyorum. sağolsun yıldıray usta step motorlarım için caplinleri hazırlayıp gönderecek bana, ama projeye devam edecek arkadaşlara her türlü yardıma hazırım. aslında rezistivmeter düşünüldüğü kadar zor bir proje değil, sadece toprağa yüksek voltlu frekans ver, voltaj oku, okunan değerleri 1-2 matematikten geçir ve çıkan sonucu hafızaya kaydet hepsi bu kadar...
spradon usta bende de 2 adet fgm3 sensör var, bende bir devre kurdum gayet güzel çalışıo, kendim yaparım dersen, olay şu;
fgm3 sensörlerinin çıkışını bir comparatorla tam kareye çevir (vlf lerin örnekleme sinyalini oluşturan configrasyon gibi) elindeki kare dalga sinyal 5 khz ile 200 khz arasında bir değişim gösterir, yani fgm3 lerin çalışma aralığı, bundan sonra ister bu frekansı direk oku istersen cd4520 gibi frekans bölücüler kullanarak frekansı daha düşük seviyelere bölüp okuyacaksınız hepsi bu. elinize bir değer oluştuğunda bu değeri 3d programına gönderip yorum yaptıracaksınız ki bu kısım daha da kolay...
Güzeli güzel yapan EDEBTİR,
Edeb güzeli sevmeye SEBEBTİR...

"Rufailer giyer pembe kırmızı
Tacının üstünde nurdan yıldızı
Evlatları tutar şişi ateşi, közü
Bülbül güle hayran ben de şeyhime"

Çevrimiçi wtrk

• Yüzbaşı
  • Her arayan bulamaz ama bulanlar hep arayanlardır.
Usta yani burada bırakıyormusun yoksa devreyi tamamlayacak mısın ??
Ben yapmak için bekleyenlerdenim
NoBodY CaN StoP Me.!!!

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Usta yani burada bırakıyormusun yoksa devreyi tamamlayacak mısın ??
Ben yapmak için bekleyenlerdenim

hayır usta ya rezistivmeteri kesinlikle bırakmayı düşünmüyorum, sadece tasarım aşaması yavaş ilerliyor sebebi ise diğer projelerin yoğunluğu, yani üzerine düşüp 2 gün kafa yorsak devre bitecek

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
arkadaşlar dc volt yükseltme için şu trafo işimizi görür mü?
yalnız ben trafonun pinlerini anlayamadım. bilen varsa yardımcı olurmu?
http://www.direnc.net/2X12V-2W-KAPALI-TRAFO,PR-13366.html

Çevrimdışı mollax

• Yüzbaşı
Neyi anlayamadınız
Asagıda tabloda trafonun modeli yazıyor,karsısında kaç volt,hangi pinde yazıyor.
resimdeki trafo 2x9 volt'tur

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Neyi anlayamadınız
Asagıda tabloda trafonun modeli yazıyor,karsısında kaç volt,hangi pinde yazıyor.
resimdeki trafo 2x9 volt'tur

usta 5 er den 10 pinli bu üstelik açılan sayfada 2x12 yazıyor.
düz mantıktan konuşursak 220 bir yerden giriyor, 2 tane 12v diğer yerden çıkıyor ya bu pinler hangisi, gerçi ben sipariş edeyim bundan bir tane gelince ölçüp bakarız. birde tc4427 mosfet driver sipariş etmem lazım. bakalım hafta içi müsait olduğumda siparişi ederim.

Çevrimdışı onur600

• Albay
Ustam bu tip transformatörü her.gi bir elektronikçiden bulabilirsiniz.Sipariş gerektirecek özel bir ürün değil.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Ustam bu tip transformatörü her.gi bir elektronikçiden bulabilirsiniz.Sipariş gerektirecek özel bir ürün değil.

haklısınız onur usta gerçi TC4427 elimde 2-3 tane varmış ve bu entegre işimi görmüyormuş yeni farkettim. herneyse bende tranzistorle sürer gecerim. trafoda gecen sene öğrencilerden birisinden kalmış onunla idare edecem.
yalnız dikkatimi çeken bi konu var, biz dc 120v u her zaman kullanmayacağız onun için bu kısma bir role girmemiz gerekiyor diye düşünüyorum. bilmiyorum yanılıyormuyum

Çevrimdışı onur600

• Albay
Neden olmasinki Selami ustam.
Denizi geçip derede boğulmamak lazim...
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı onur600

• Albay
Dc kontrolü için load pinleri dc kontaklı role kullanmanız sorunsuz bir kontrol imkanı sunacaktır.
SSR role bu işler için uygun.Örnek olarak;
10dd ssr girişi 3~32vdc yük 5~110vdc dc tek fazlı dc solid state röle
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
onur ustam o tip bir role iş yaparmı emin değilim. yani sorun biz 200 hz i anahtarlayacağız ki bu da 5mS de bir açmak veya kapatmak şeklinde olacaktır ki bahsettiğin role bu hızda çalışır mı?
bu arada ben TX katının çizimini yaptım müsait bir zamanda test edeceğim.
TX katı ile ilgili PCB şema resimdeki gibi birşey olacak

Çevrimdışı onur600

• Albay
Valla ustam ssr ler iç yapısında genelde mosfet bulunuyor.Hızlı anahtarlama ve yüksek frekanslarda kullanma imkanı var diye biliyorum.
Bimde filan satılsaydı hemen alır denerdik...
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Çevrimdışı pro-TR

• Yarbay
  • **
Valla ustam ssr ler iç yapısında genelde mosfet bulunuyor.Hızlı anahtarlama ve yüksek frekanslarda kullanma imkanı var diye biliyorum.
Bimde filan satılsaydı hemen alır denerdik...

onur ustam bahsettiğin kompenente olodukça yabancıyım, o tip bir malzeme bizim malzemecilerde varmıdır bilmiyorum. o yüzden net bir cevap veremem.

bu arada TX katı olarak çizdiğim PCB ye 220v dc pulse katına bir tanede akım sınırlama katı eklemek lazım. LM338 ile akım sınırlama işlemi yapılıyor olarak biliyordum. akım sınırlamanın 3 nedeni var;
 1. neden  biz toprağa akım vermeyeceğiz zira toprak bu 120A da versen yeter demez
2. inverter katımızın gücü belli onu sıkıştırmamak lazım.
3. akım sınırlama esnasında mosfetin source ayağından pulsede toprağın çektiği mA seviyesindeki akımı ölçmemiz lazım.

m-usta-fa usta, gs5 de mi yoksa gs4 te mi irf740 ın source ayağında böylesi bir uygulama vardı. şemayı bulamadım sen yardımcı olurmusun?
dedektörcü olunca örneklerde dedektör katından kopyeleniyor  :D    :D     :D