Gönderen Konu: çamaşır makinesi motoru hız kontrolü  (Okunma sayısı 26055 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
çamaşır makinesi motoru hız kontrolü
« : 27 Aralık 2018, 11:03:04 »
arkadaşlar merhaba. bir projede kullanmak için çamaşır makinesi motoru buldum. bu motorun torkunu kaybetmeden devir kontrolü için yine çamaşır makinesi kontrol kartını buldum. bu karta yapılan birkaç değişiklik ile yapılabiliyormuş. pot ekleyerek devir kontrolü yapıldığını gördüm ama detaylı bilgi yok. bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım beklerim. şimdiden teşekkürler.
Tarih yazmak korkaklara göre bir iş değildir...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
Ynt: çamaşır makinesi motoru hız kontrolü
« Yanıtla #1 : 27 Aralık 2018, 11:03:35 »
arkadaşlar merhaba. bir projede kullanmak için çamaşır makinesi motoru buldum. bu motorun torkunu kaybetmeden devir kontrolü için yine çamaşır makinesi kontrol kartını buldum. bu karta yapılan birkaç değişiklik ile yapılabiliyormuş. pot ekleyerek devir kontrolü yapıldığını gördüm ama detaylı bilgi yok. bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım beklerim. şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #2 : 27 Aralık 2018, 11:04:34 »
fontlar çok küçük çıkıyor.

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #3 : 27 Aralık 2018, 11:06:25 »
arkadaşlar merhaba. bir projede kullanmak için çamaşır makinesi motoru buldum. bu motorun torkunu kaybetmeden devir kontrolü için yine çamaşır makinesi kontrol kartını buldum. bu karta yapılan birkaç değişiklik ile yapılabiliyormuş. pot ekleyerek devir kontrolü yapıldığını gördüm ama detaylı bilgi yok. bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım beklerim. şimdiden teşekkürler.       başlığımız bu :)

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #4 : 27 Aralık 2018, 11:22:31 »
Çamaşır makinasının kartıyla uğraşmana gerek yok.Daha küçük boyutlu ve kullanışlı olması açısından triyaklı(BTA16&15)ile kendin yapabilirsin.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #5 : 27 Aralık 2018, 11:36:56 »
Onur ustam çok teşekkür ederim ilgine :) şöyle kısaca anlatayım. söylediğin devreyi buldum, dökümanlarını indirdim. usb ye aldım.  işyerinden yazcıdan çıkarayım dedim, kasaları usb ye kapatmışlar. işyerindeki bilgisayardan indireyim dedim, download işlemini kapatmışlar :) yazıcım olmadığı için internet kafeye gittim, yazıcıları laser değil, 5x10 plakete baskı için kağıda çıktı alamıyorum,, biraz uzun oldu :)

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #6 : 27 Aralık 2018, 17:39:05 »
Hazır satılan devreler var aliexpreste falan çok ucuz ,  ben arzum proskit444 mutfak robotun motor hız devresini ve benzerlerini kullanıyorum bu işler için . Hatta havya bağlıyordum eskiden ısı kontrolü için eskiden. Hurdalıkta hız kontrollü elektrik süpürgelerinde ve mutfak robotlarında bolca bulunuyor.

son çare ise 400-600 w bir dimmer anahtar almak 45 lira civarında fiyata satılıyor. (bu işe yarar mı bilmiyorum. motor watına uygıun dimmer seçmeyi unutmayın.)
TA5DF

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #7 : 27 Aralık 2018, 18:47:19 »
teşekkürler ustam. halihazırda hurdacıdan aldığım kablo üstü dimmeri tamir ettim ve havyada kullanıyorum. 600 wlık...
ama sargısı olan matkap ,spiral ve  motor gibi yüklerde kullanılan dimmer, yükün en az 4 katı güçte olması gerekiyormuş. bt 138 li devreyi yapayım diye uğraşıyorum. haberdar ederim. çok teşekkürler.  :D

Çevrimdışı UNIQUE - TA5DF

• Administrator
  • Binbaşı
  • TA5DF
    • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #9 : 29 Aralık 2018, 21:29:58 »
TA5DF

Çevrimdışı onur600

• Albay
« Yanıtla #10 : 29 Aralık 2018, 21:43:06 »

uygulama videosu
Beslemeyi termik role üzerinden vermiş 😀 ama termik rolenin kontak uçları boş duruyor.Bu şekilde motor alev alıp yansa hiç bir koruması yok.
Muhtemelen videoyu ceken biliyordur ama izleyenlere kötü örnek olabir.
LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR...

Delilik, şüphesiz aptallıktan daha iyidir...

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #11 : 29 Aralık 2018, 22:32:25 »
çok teşekkürler ustaların :) ama bu devre ağır yükte triak yakıyor diye bir yorum okumuştum. bu dimmer ile çamaşır makinesi motorunu kullanarak odun kesme tezgahı yapan bi arkadaşın da videosu var. ama çap olarak küçük odunlar. devri alınca rulman,mil ve testerenin devrinden faydalanıp kesiyor. ama benim sistem biraz farklı. benim motor çelik işleyecek O0 O0 >:D elektrikli süpürgelerden iki tane söktüm bu karttan. devri sıfıra almıyor ve tork yok. hatta hiç yok, benim mini tezgah bu. bta 138 ki devrenin pcb si için bugün foto kağıdı aldım. arkadaş sağolsun şemayı pcye aktarmış. deneyeceğim az sonra iş çıkışı. sağolun teşekkürler tekrardan :D

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #12 : 29 Aralık 2018, 22:36:02 »
foto atamıyorum. akşama evden pc den atayım.  :D

Çevrimdışı ahmettek

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #13 : 28 Ocak 2019, 15:33:30 »
ustalar ben triaclı devre yaptım 100w ampul elektirik süpürgesini calıştırıyorum ama çamaşır makinasının motorunu bağlayınca anında triac yanıyor..6 tane triac yaktım bir türlü sebebini bulamadım ..yardımcı olursanız cok sevinirim..

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #14 : 30 Ocak 2019, 22:13:56 »
ustam çamaşır makinesi motoru biraz daha fazla akım çekiyor. triak bt serisi mi bta ya da btb mi,  dayanıklılığı kodun devamındaki değeri kadar oluyor. ben devreyi yapmaya çalıştım olmadı. sonunda çamaşır makinesinin kendi kartıyla yaptım. devir ayarındaki sabit dirence pot taktım devir ayarlı ve tork kaybı olmadan kullanıyorum..

Çevrimdışı ahmettek

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #15 : 31 Ocak 2019, 12:13:15 »
usta 4-5 aydır ugraşıyorum ben ahşap tornası yapacam ALLAH izin verirse bıkıp bıkıp yapmaya calışıyorum kendi kartıyla nasıl yaptını anlata bilirmisin

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #16 : 31 Ocak 2019, 18:25:36 »
usta ben 1 saat içinde yeni plaket basıp dizdiğimi bilirim. en sonunda  10 yıl önve yapılmış bir yoruma denk geldim. bu arada kart rv 20 diye geçiyor. onun faydası da kart pinlerinin isimleri üzerinde yazılı olması. işi kolaylaştırıyor. :)

yorum şu şekildeydi.

F- Motora kontrol edilmiş gerilimi gönderir       (var)[/size]N-karta giriş voltajı (220)                                    (var)L1-karta giriş voltajı (220)                                   ( L olarak var)R- Boş                                                                  ( W olarak var ) E1-+15 v giriş(60 devir)                                       (s1 olarak var) E2-180 devir                                                         (s2 olarak var)E3-(800)devir                                                        ( s3 olarak var) L2-yüksek devir (1000)                                         ( s4 olarak var) CO-kart +15 v cıkışı                                              (var) TA-TA Tako jeneratörü (enkoder)                         (var) motor bağlantıları =_yastık uçlarından bir tanesini kömür uçlarından biri ile koprüleyiniz .boşta kalan yastık ucunu F ye ,komür ucunu (L1) bağlarsanıztako uçlarınıda devreye bağlayın (Ta-Ta)(CO) uçundan alacagınız 15 voltu (E1-E2_E3 L1)girişlerinden birine verirseniz motorunuz çamaşır makinalarının standardında ki devirlerde dönecektir..

hadi rast gelsin ustam.
[/color]

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #17 : 31 Ocak 2019, 18:31:56 »
text boyutunda sorun var bir dk.

F motora kontrol edilmiş gerilim gönderir. 
N karta giriş voltajı
L1 karta giriş voltajı
R boş
E1 60 devir
E2  180 devir
E3  800 devir
L2 yüksek devir
CO karttan +15v çıkışı
TA -TA  tako jenaratörü uçları
motor bağlantıları =_yastık uçlarından bir tanesini kömür uçlarından biri ile koprüleyiniz .boşta kalan yastık ucunu F ye ,komür ucunu (L1) bağlarsanıztako uçlarınıda devreye bağlayın (Ta-Ta)(CO) uçundan alacagınız 15 voltu (E1-E2_E3 L1)girişlerinden birine verirseniz motorunuz çamaşır makinalarının standardında ki devirlerde dönecektir.. [/color]
[size=78%] [/size]
[/size][/font][/color]

Çevrimdışı VENOM

• Binbaşı
  • *
« Yanıtla #18 : 31 Ocak 2019, 18:35:31 »
co ucu ile kart üzerindeki S1-S2-S3 ve S4 uçlarından birinin arasına 500k pot taktığınızda devri ayarlayabiliyorsunuz..

Çevrimdışı kerim377

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #19 : 01 Şubat 2019, 12:57:27 »
teşekkürler ilgiler için