Gönderen Konu: TARSOS Design by Emekli AMCA Arkadaşlık ve paylaşım projesi  (Okunma sayısı 1079630 defa)

0 Üye ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

night

• Ziyaretçi
Ynt: TARSOS Design by Emekli AMCA Arkadaşlık ve paylaşım projesi
« Yanıtla #700 : 13 Ekim 2008, 21:38:23 »
cavuş ben bizzat toprakta denediklerimi tecrubemi yazdım  yanımda delta ve tarsos vardı arzide ikisinide yanıma aldım 80 -90 cm cıvarında biryerde delta öttü bende tarsosla bidaha üzerinden gecip kontrol edeyim dedim oda ötünce başladım kazmaya ama malesef meteora denk geldim :-\ bişey gömüp denememe gerek kalmadı yani anlıycan meteorun capı aşagı yukarı 12 veya 15 cm vardı. Bu arada başlık cok yukarda olursa derinlik kaybı oluyor malesef..

night..
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2008, 21:42:26 Gönderen: night »

Çevrimdışı spectrum05

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #701 : 14 Ekim 2008, 09:05:29 »
Emekli AMCA bizleri kırmadığın, ilmini , bilgini paylaştığın için sonsuz teşekkürler.Allah ilmini artırsın.PCB çizim işinden anlayan arkadaşlardan benim bir ricam olacak ,becerebilsem  kendimde yapar paylaşırım ama  bir türlü olmuyor.Tabii Amcanın da onayı ile ilk devrenin orjinalliğini bozmamak için auto-tune ile mevcut devreyi birleştirelim,amcanın gerekli gördüğü tadilatları yaparak mümkünse dikdörtgen şeklinde tek bir pcb  ile tarsos ver.2 yi oluşturalım.Saygılar.
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2008, 09:09:26 Gönderen: spectrum05 »

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #702 : 14 Ekim 2008, 16:27:59 »

spectrum05 ..tek PCB haline getirebilirsiniz iyi olur..

Çevrimdışı hdalci

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #703 : 15 Ekim 2008, 18:02:06 »
emekli amca auto tuneyi paylaştığın için teşekkür ederim kimbilir başka neler yapacaksın senin gelişmelerini takip ediyoruz

Çevrimdışı evren kılıç

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #704 : 16 Ekim 2008, 17:39:14 »
arkadaşlar bu bobini ekranlarken aliminyum folyo yerine bobini aliminyum boya ile boyasak olmazmı

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #705 : 16 Ekim 2008, 21:28:57 »

merhabalar 

arkadaşlar auto-tune yi deneyen  yok mu?  merak ettim de..

tek parça halinde çizilmiş PCB yi de  bekliyorum   
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2008, 21:32:28 Gönderen: emekli AMCA »

Çevrimdışı spectrum05

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #706 : 17 Ekim 2008, 02:05:50 »
Emekli Amca  merhaba ,çizim program işinden anlamadığımı daha önce belirtmiştim mevcut yerleşim planı üzerinde yapabilecek arkadaşlara kolaylık olsun diye  paintte yapmaya çalıştım.Tam istediğim gibi olmasa da malzemeleri yerleştirdim ancak şase birleştiği için 100n lik kondansatörleri koymadım gerek görülürse uygun bir yerden monte edilebilir.Logo küçülürse pot ve anahtarlar daha rahat  yerleştirilebilir.Hatamız varsa affola...

http://www.hizliresim.com/2008/10/17/472.bmp
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2008, 02:25:31 Gönderen: spectrum05 »

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #707 : 17 Ekim 2008, 14:04:09 »

merhabalar

spectrum05  paint te ancak bu kadar yapılır...hata var tune pot unun 1 . bacağı +4,5v 3bacağı-4,5v ta olmalı idi
biraz bekleyin auto yu deneyenlerden haber gelmdi henüz eğer sorun çıkmazsa  yeni değişiklikleri  ile şema yayınlıyacağım ona göre pcb çizilir..

selamlar..

Çevrimdışı spectrum05

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #708 : 17 Ekim 2008, 16:12:16 »
Teşekkürler emekli Amca Pot  bağlantısı kabloyla olacağı için bağlantıları öyle gösterdim yani sıralama farklı .Şema takip edileceğinden problem olmaz diye düşündüm.

Çevrimdışı poyraz_14

• Er
« Yanıtla #709 : 17 Ekim 2008, 18:42:49 »
Bobin çapı kaç santim yaptın_??
ve kaç sipir sardın_??
şema üzerinde yazanlar dogrumu_???
yapar  yapmaz sorun çıkarmayan bi devremi_??

Çevrimdışı karakus

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #710 : 18 Ekim 2008, 07:36:57 »
mrb emekli amca ve arkadaşlar yanlış anlaşılmazsa sorum olacaktı tarsosla ortalama deneyebildiginiz algılama mesafesi mesela 10 cm 10 cm bir cısme nekadar şimdiden teşekürler.Birde ben yaptıgım çalışmalarda  gnd potuyla toprak ayarı yapıyorum arazide fakat çok minaralli yerde gnd yüksek ayarlıyorum  ayarlamazsam ses yapıyor sesi kesince bazı metallere iyi bazılarına mesafe biraz düsüyor vlf lerde hep böylemi oluyor yoksa atladıgım biyermi var .

Çevrimdışı spectrum05

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #711 : 18 Ekim 2008, 10:59:35 »
Merhaba arkadaşlar Delta gibi Tarsosun da üst konu olması gerektiğini düşünüyorum çünkü daha şimdiden 36 sayfa olmuş.Birde şemanın son hali sanıyorum sayfa 8 de bilgi kirliliği olmaması için diğer sayfalardakinin temizlenip birinci sayfaya orjinal şema,pcb vs. tüm dökümanların konulmasında yarar var yetkili arkadaşların dikkatine.

night

• Ziyaretçi
« Yanıtla #712 : 18 Ekim 2008, 11:32:24 »
karakuş arzide yapılması gerekenleri yazmıştım okumadın sanırım tekrar yazim senin için
araziye cıkacak arkadaşlar başlıkla kutu arası kabloyu elinizden geldigi kadar kısa tutun uzun kablo kapasitif etki yapmakta
sürekli ayar kısıp performans düşürürsünüz başlık topraktan 10-15 cm cıvarı yukarda G.E.B potuyla ayarlayıp bırakın aşırı hassas yapmayın budefada gezerken kararsızlaşıp sürekli ötmeye başlıyor fazla topraga yaklaştırmayın aşırıda havadan tutmayın 10-15 cm iyidir zaten nasıl ayarlarsanız öylede gidiyor auto tunede olduguna göre fazla sorun cıkartmayacaktır kolay gelsin.(bu arada metal kutu şart) şaselemek gerekiyor yoksa elinizden etkileniyor.
 tabiki mineralli toprakta etkilenme oluyor ama makineyi öttü ötecek konumda ayarlayıp gezerseniz problem cıkartır sadece geb potunu %70 acıp gezerseniz her.gi bir sorun cıkartmıyor şunuda unutmadan söyleyim aşırı paslı oksitli metallere tepki verir bunuda geb potuyla ayar kısarak gecebilirsiniz kolaygelsin saygılar.

night.

Çevrimdışı çavuş

• Yüzbaşı
« Yanıtla #713 : 18 Ekim 2008, 14:19:19 »
emekli AMCA pcb yi çizmeye çalıştım ve bitti.ama boyut olarak orjinalinden epey büyüdü.artık onuda diğer ustalar küçültmeye çalışırlar.yanlış yapılmış bir yer varsa uyarın lütfen.....

« Son Düzenleme: 18 Ekim 2008, 14:23:34 Gönderen: çavuş »

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #714 : 18 Ekim 2008, 14:24:53 »
Sayın emekli AMCA güncel dökümanları birlikte olacak şekilde cevap olarak gönderirseniz biz ilk mesajınızda gerekli düzenlemeleri yaparız. Siz görünmesini istediğiniz gibi bir cevap hazırlayın aynısı ilk mesaja aktaralım.

Bu arada ben her konuyu kesintisiz takip edemiyorum bu yüzden yönetim ile ilgili sorunlarınız olduğunda mail yolu ile ya bana ya da Karadağ'a mail yoluyla ulaşın. Her.gi bir başlık altına yazdığız cevap yönetim tarafından görülmeyebilir.

Çalışmalarınızda başarılar.

Çevrimdışı diamondbrillant

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #715 : 18 Ekim 2008, 18:36:58 »
merhaba arkadaşlar

bu da benim yaptığım Tarsos henüz bobini yapmadım.ama görüleceği üzere çok güzel çalışıyor.Emekli amcaya sonsuz teşekkürler.

http://video.google.com/videoplay?docid=-599947471364337150&hl=en

emekli AMCA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #716 : 18 Ekim 2008, 19:05:56 »
merhablar..

öncelikle Tarsos projesine özel bir yer verdikleri için yönetiçilere teşekkür ederim...

çavuş.

eline sağlık emek vermişsin  pcb çizmişsisn ..inceledim hata yok..

ben tarsos a yeni bir şekil vermeyi düşünüyorum  mesela ibreli vu metre yi çıkartıp ledli gösterge yapacağım  haliyle yükseklik de incelecek biraz şemada değişiklikler var potlar ,anahtarlar ve tune butonu pcb ye bağlı  olacak hepsi ön panelde de tek sıra olacak batarya ledli gösterge ve bunun gibi son şeklini verdiğim şemayı çiziyorum..

bence en iyisi o zaman version 1 olarak pcb çizisin..

diamondbrillant .

seninde eline sağlık

dedektörün güzel bağırıyor  bobinlerimi tak diye.. ;)
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2008, 19:14:08 Gönderen: emekli AMCA »

Çevrimdışı 10kaptan10

• Yüzbaşı
« Yanıtla #717 : 20 Ekim 2008, 09:47:02 »
ya arkadaşlar bu bölümü araya araya zor buldum neden bu kadar karmaşık yapıldı bu
daha önce uykusuz arkadaşın deltada olduğu gibi hepsi dedektör şemaları bölümünde olsa olmazmıydı?
valla bana çok karışık geldi
aynı durum deltaiçinde geçerli bence böyle iyi olmamış tabiki bu benim yorumum kimseyi bağlamaz
saygılar

Çevrimdışı gsm-ahmet

• Onbaşı
« Yanıtla #718 : 22 Ekim 2008, 13:13:36 »
ya arkadaşlar herkes devresini bitirdimi verimi nasıl tune verildikten sonra kimse den ses seda yok soru soran bile yok bu devreyle herkes ilişkisini kestimi yapmayın arkadaşlar bu devreyi yapan bir sürü emeği geçen arkadaşlar var ve çoğu da devreleri sağa sola bıraktı sanırım herkezin torsosla ilgili gelişmelerini yardımlarını bekliyorum herkeze kolay gelsin........

Çevrimdışı hdalci

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #719 : 22 Ekim 2008, 18:30:18 »
emekli amca tarsos IB yapılamazmı auto tune güzel çalışıyo