Gönderen Konu: Delta Pulse 3S  (Okunma sayısı 9921792 defa)

0 Üye ve 182 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
Ynt: Delta Pulse 3S
« Yanıtla #900 : 22 Ekim 2013, 16:25:30 »
Merhaba,

Sönüm eğrisinden bir fotoğraf ekleyebilirseniz ve çalışmasında da bir video. Daha kolay yardımcı olabilirim.

Saygılar
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #901 : 22 Ekim 2013, 16:59:49 »
Bobinin omaj değeri 2R ise diyot eklenebilir  Tesla Utamın dediği gibi  seri direnç kullanmaktan iyidir . Fakat bobin değeriniz 3R ise diyot kullanmaya da gerek yok .

Jickata  ;  ekteki dosyada kendi kullandığım  Sadece  LM 338 K ile ve bir iki dirençten oluşan regüle devresi mevcut ilgilenirsen . Bu devrede kullandığım soğutucuyuda ekliyorum , tam bu soğutucuya göre çizimini yaptım ( isteyen kendiside bişeyler ayarlayabilir tabi )
http://www.direnc.net/2n3055-Sogutucu-12AS-Delikli,PR-13756.html

'' Denizi seviyorsan dalgaları seveceksin.. Uçmayı istiyorsan düşmeyi de bileceksin ! Korkarak yaşarsan, sadece hayatı seyredersin ''

Çevrimdışı wcoss2005

• Teğmen
  • *
  • www.wcoss.com
« Yanıtla #902 : 22 Ekim 2013, 17:27:34 »
Merhaba,

Sönüm eğrisinden bir fotoğraf ekleyebilirseniz ve çalışmasında da bir video. Daha kolay yardımcı olabilirim.

Saygılar

Çalışma videosu
http://youtu.be/nNUHRUxg1xk

videoda başlık sağa ve sola doğru hareket ettirdim.Toprak temiz olmasına rağmen sureklı yogun ortammış gibi davranıyor.Ayrıca bobin yerden 10 cm yuksekteyken tuning yapıyorum.Toprağa yaklaştırınca algılama yapıyor.

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #903 : 22 Ekim 2013, 17:41:06 »
Eğri düzgün ama sanırım siz bobini kablo halinde kullanıyorsunuz. Eğer öyle ise sorun bundandır. Bobini rijitleştirmeniz gerekli. Mesela bir boruya sarın. Eğer bobininiz rijit ise bobin bağlantılarınızda bir temassızlık var demektir.

Saygılar

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Çevrimdışı wcoss2005

• Teğmen
  • *
  • www.wcoss.com
« Yanıtla #904 : 22 Ekim 2013, 18:11:09 »
Eğri düzgün ama sanırım siz bobini kablo halinde kullanıyorsunuz. Eğer öyle ise sorun bundandır. Bobini rijitleştirmeniz gerekli. Mesela bir boruya sarın. Eğer bobininiz rijit ise bobin bağlantılarınızda bir temassızlık var demektir.

Saygılar

huseyin ustam jiritleştrmek ne demek?
bilmiyorum google da anlamini bilmio:)

skynet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #905 : 22 Ekim 2013, 19:27:55 »

Saygılar

huseyin ustam jiritleştrmek ne demek?
bilmiyorum google da anlamini bilmio:)
wcoss alemsin valla :)
rijitlemeden kasıt bobin kablosunun sabit olması yani sen hareket ettirdiğinde montaj yaptığın nesnenin içinde titrememesi boşluksuz bir şekilde olması demek.
bobin kablosu monte ettiğin başlığın içinde ya sıkı bir şekilde olmalı yada kangal boru gibi bir başlık yaptıysan içine poliüretan dolgu köpüğü gibi tüm boşlukları dolduracak bir malzeme ile bobin tellerinin hareket etmesini engelleyecek bir uygulama yapmalısın.
başlıktan cihaza kadar uzanan kablo bile boşta olup sallanır ise her türlü parazit oluşması muhtemeldir.
sanırım yeterince açık anlatabildim. inşallah sende tutkusezgin gibi güzel resimler ile bu cihazın kalitesini yayınlayanlardan olursun.

Sağlıcakla.

Çevrimdışı yunusemre1071

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #906 : 22 Ekim 2013, 21:23:35 »
uzun bir bekleyişten sonra nihayet bende Dp3s sahibi oldum kutusuyla tutma koluyla bobiniyle çok orjinal bişi olmuş teşekkürler karadağ usta.Bir kaç deneme yaptım iyi çalışıyor gibi fakat çok acemi olduğum için  nasıl kullanacağımı tam olarak bilmiyorum.Menüye girdiğimde bir kaç seçenek var mod örnekleme hassasiyet gibi bunların ne anlama geldiğini nasıl kullanılacağını nerden öğrenebiliriz yardımcı olabilirmisiniz ustalarım.

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #907 : 22 Ekim 2013, 21:56:18 »
Tesla usta sizin kullandiginiz pcbyi paylasabilirmisiniz? Bizde sebeplensek ;)
Ben proje ilk bittiğinde demonte olarak hüseyin ustadan aldım bildiğiniz gibi altın kaplamalı bunlar delik içi kaplamalı
sen pcb cizmeyi biliyorsun sanırım daha önce walkmen bir tane örnek cizmişti ama yerini bulamadım
 resim olarak ekliyorum mosfetin olduğu yere ve ses çıkışında kısımlarda farklılıklara dikkat edersin
onun dışında devredeki 2 transistör yönü düzeltilmiş durumda
----------------------------------------------------------------------------------
wcoss2005
akü pil gerilimin düşük gözüküyor bundan kaynaklanıyordur bağlantıların da temaşşızlık lar olmasın ayrıca
------------------------------------------------------------------------------

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #908 : 22 Ekim 2013, 21:56:50 »
Merhaba,

Beğenmenize sevindim. Kullandıkça çok daha fazla beğeneceğinizi düşünüyorum. Kullanıma gelince. Bir ayar yapmanıza gerek yok. Sadece dedektörü tune butonu ile açın, açıldıktan sonra tekrar tune butonuna basın, eğer isterseniz + yada - butonları ile eşiği değiştirin. Tüm ayarlar bukadar. Menüdeki modlar dan da seçim yapabilirsiniz.

Saygılar

skynet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #909 : 22 Ekim 2013, 22:37:43 »
bu versiyon resmi şakir ustada geçenlerde paylaşmıştı. Peki bu versiyonun pcb olarak dökümanı var mı sizde? yoksa yeniden çizmem gerecek.
bu versiyona istinaden myw-29 siparişi falan verdim. bu versiyonu toplayıp denemek istiyorum açıkçası.

Karadağ ustam sizde varsa paylaşabilirmisiniz?

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #910 : 22 Ekim 2013, 22:50:12 »
walkmen usta cizdi siteye geldiğinde paylaşır kimseden bir şey esirgemez kendisi sağolsun
hatta yayınlamıştı sanırım ama konuların arasında bulamadım
ikisinin arasına kullanılan soğutucu eski bilgisayar güç kaynaklarında  T yada L seklinde alüminyum soğutuculardan uygulunabilir bulamazsanız içlerinde çıkıyor
çalışma dosyası olarak verirse mospeclerden üzerinde 2 tane diyot olanlardan ekleyerek değiştir hatta
byw51 gibi  olabilir  paralellersin onları orta bacağı katot olanlar
200v 2x10A 25ns 0.85v gerilim düşümü

----------------------------------------------------------------------------------------
sönümlenme direnci kullanıyorum tabiki mecbur bu sadece seri direnç kullanmadan en düşük bobinle ile bile kullanmak için
benim bobin endüktansı yüksek o yüzden 680R kullanıyorum
bu arada aliminyum olanların 15W olanları var çok kibar bence onlardan alın
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
kendi cihazım elimde değil gelince denemeyi yapıcam daha yapamadım durumları fark olup olmayacağını görmüş olucam
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2013, 23:11:12 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

Çevrimdışı yunusemre1071

• Onbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #911 : 22 Ekim 2013, 22:51:24 »
karadağ ustam ben yanlışlıkla ilk olarak menü tuşuna bastım sinyal grafiği çıktı sizin yaptığınız ayarı bozdum galiba videolarınızdaki gibi 90 derece dik konuma getirip tekrar ayar yapmaya çalıştım sinyal grafiği çıkması gerekene çok  yakın çıktı hafif parazit vardı.sinyal ayarı yaparken 90 derece dikmi olacak videonuzdaki gibi yoksa yanlışmı yapıyorum.Bide ustam çalışma modları örneklemeler ne işe yarıyo kısaca bahsedermisiniz veya daha önceden forumda yazdıysanız ben görmediysem  linki atarmısınız .

skynet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #912 : 22 Ekim 2013, 23:01:20 »
teşekkürler tesla usta.
O'nun mesajlarına da baktım ama bende bulamadım. Özelden yazayım artık.
Bu devre üzerinde sönümlemede ki paralel direnci kullanmaya gerek kalıyor mu?
Bir mesajınızda seri dirençleri kullanmadığınızı okumuştum buna paralel olan 340r l ık direnç de dahil mi?
-
Evet byw51 de sipariş verdim daha hızlı çalışıyormuş. Sizde aklımdan geçeni okudunuz valla :)
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2013, 23:03:56 Gönderen: skynet »

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #913 : 22 Ekim 2013, 23:15:47 »
devre üzerindeki  diyotlara seri olan 1k lık wattlı  direnç ten bahsetmiyorum o  değil yanılmayın
asıl sönümlenme direnci devre dışında bağlanması gereken direnç
bobine göre uygulayacağınız
---------------------------------------------------------------
cihazımdaki uygulamam bu sekilde son yazılım değişikliğinden sonraki 40cm bobindeki durumu
daha göremedim cihaz elime geçmedi
hüseyin ustanın 30cm başlıkla 1tl 38cm di en sonkendi cihazındaki denemesinde
 ufak obje için  hafta sonunda gördüğüm mesafe
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2013, 23:24:24 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

skynet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #914 : 22 Ekim 2013, 23:25:29 »
devre üzerindeki olan diyotlara seri olan 1k lık wattlı  direnç o  değil
asıl sönümlenme direnci devre dışında bağlanması gereken direnç
bobine göre uygulayacağınız
---------------------------------------------------------------
cihazdaki uygulamam bu sekilde son yazılım değişikliğinden sonraki 40cm bobindeki durumu
daha göremedim çünki 30cm başlıkla 1tl 38cm di en son hafta sonunda gördüğüm mesafe ufak obje için

Anladım. 0.80 lik emaye kaplı bobin telinden 400mh sarım yaptım 35cm çapında. 1,8R direnci var. Ancak buna göre sönümleme direncini tutturamadım. 500r 4w ayarlı dirençle de osc eğrisini olması gerektiği gibi ayarlayamıyorum.
bu ölçekte kaçlık seri ve kaçlık paralel direnç olması gerekir? ve kaç wat olmalı?
1r 5w seri ve 330r 5w paralel bağladım bobinde ötme başladı.

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #915 : 22 Ekim 2013, 23:51:33 »
pot ile ayar yapmana gerek yok aslında  en az 1k lık olması gerekir denemek için sen elindeki
 340R ma  seri bağlayarak deneme yap potunu
yada elinde olan
 340R ile 680R arası sabit bir tane tak osc sinyal eğrisini ayarlıyacam diye uraşma tune tuşuna basmadan
tuneye  bastıktan sonraki durum daha önceki eklenen resimlerdeki gibi ise tamamdır
asıl ayarı modül üstündeki trimpottan
demire her iki yönde sinyal grafiği yükselecek göştermeye baslıyacağı ayara getirene kadar çevirmelisin 
daha sonra farklı metallerle denersin elinde altın yoksa kalay kaplı aliminyum folyolar var yada ürün paketleri
onlara artı değer demire eksi değer vericek sekilde ayarlarsın
seri direnç şimdilik 2R2 gibi bir değerde eklersin sana gelen içindeki düşük dirençleri  seri yaparak
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2013, 23:53:08 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

skynet

• Ziyaretçi
« Yanıtla #916 : 23 Ekim 2013, 00:15:51 »
pot ile osc eğrisini tutturduğum zaman o değerde sabit direnç bağlamayı düşünmüştüm aslında ancak olmadı zaten.
yarın tekrar deneyeceğim artık.

Net olarak hem osc sinyalinin tam olması hemde ayrımın - çekimin tam olması için (en azından ev ortamında) listelediğim verilerin kaç olması gerekir?
-
Bobin omajı :
-
Bobin çapı :
-
Bobin teli kalınlığı (emaye kaplı) :
-
Bobinin mh değeri :
-
Paralel direnç değeri :
-
Seri direnç değeri :
-
Devreye bağlanacak olan (bobin + dirençler bağlı halde) başlık ucu omaj ve mh değerleri :

---
sanırım bu listelediğim değerleri Karadağ ustanın göndermiş olduğu parçaları kullanarak hazırlanmış olan devrede sabit veya birbirlerine çok yakın olması gerek. Stabile yakın bir sonuç almak için.
bu değerleri yazarsanız sanırım bir çok kişi (problem yaşayan) sorunlarını daha iyi çözümleyecektir diye düşünüyorum.

teslacoil

• Ziyaretçi
« Yanıtla #917 : 23 Ekim 2013, 00:41:45 »
bahsetiğin konulardaki uygulamalarda çelişiyor benim verdiğim
 değerler ben DP3 den kalma uygulamalara  devam ediyorum
sizin önceliğiniz hüseyin ustanın tavsiyeleri olmalı ama ben yinede
 kendi tecrübelerimi paylaşıyorum aradaki farkları belirtiyim
eğer bir hata varsa kendiside düzeltebilir ben bildiğim kadarıyla şu sekilde
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                         karadağ usta -----------------  benimki
Bobin omajı :                                     3R-4R             ----------------   1R5 -2R
-
Bobin çapı :                                       30cm -38cm    -----------------  40cm
-
Bobin teli kalınlığı (emaye kaplı) :     0.50mm             ----------------- 0.80mm
-
Bobinin mh değeri :                          375uh -500uh  ----------------- 800uh-1000uh
-
Paralel direnç değeri :                      340R 5w          ------------------  680R 15w-25w
-
Seri direnç değeri :                           1R-2R              -------------------  0R
-
Devreye bağlanacak olan (bobin + dirençler bağlı halde) başlık ucu omaj ve mh değerleri
--------------
 endüktans değişmez bobin artı varsa dirençin boştaki  değerinden sönümlenme paralel bağlı iken
bobin direnç değerinden daha  düşük bir değerde  direnç değeri ölçersiniz
örnek 3R bobin +1R direnç 4R ise sönümlenme bağlı iken 3R8 gibi tahmini olarak bu değer
asıl hesaplamayla yada ölçerek belli olur
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2013, 01:00:30 Gönderen: Tesla^Pulse^Coil »

Çevrimdışı bay17

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #918 : 23 Ekim 2013, 03:08:26 »
Tarih tekerrürden ibarettir  dememişler boşuna :D Arkadaşlar kusuruma bakmayın , 8. sayfada yaptığım hatayı  42. sayfada tekrarladım  >:( ÜSTEKİ İLETİDE VERDİĞİM PDF DOSYASINDA Kİ LM 338 K entegresinin şeklini çıktı alırken kaldırmamışım Lütfen dikkatli olun baskı devre alan acemi arkadaşlarımız olabilir  bu şekliyle kısa devreye sebebiyet verir üstteki dosyadaki çizim , Bu meseja yeniden ekliyorum  Yeni dosyayı  gördüğüm kadarıyka 10 kişi indirmiş , yapmak isteyenler bu mesajımda verdiğim PDF dosyasından çıktı alsınlar lütfen , gerekli açıklamalar devre üzerinde ve not şeklide dosyanın içindedir . Tekrardan kusuruma bakmayın  ;)
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2013, 03:13:06 Gönderen: bay17 »
'' Denizi seviyorsan dalgaları seveceksin.. Uçmayı istiyorsan düşmeyi de bileceksin ! Korkarak yaşarsan, sadece hayatı seyredersin ''

Çevrimdışı fearless_035

• Yüzbaşı
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #919 : 23 Ekim 2013, 12:00:54 »
s.a. ustalarımm ben cok gerilerde kalmısımmm  kaçırdığım cok sey var   ins toplucam  yavaş yavaş ama cok gece uykusuz kalçam gıbı gorunuyo saygılr O0   kolay gelsın bu arada karadag hocam  süper bı calısma olmuş ellerınıze saglık
"Hayat bir tecrubedir yasamak gerekir.." ;)

"T€kNoLojī €kīBī"