Gönderen Konu: Delta Pulse 2  (Okunma sayısı 2997774 defa)

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BigBang

• Ziyaretçi
Ynt: Delta Pulse 2
« Yanıtla #200 : 01 Ağustos 2010, 14:49:57 »
arkadaşlar işlemcili bir dedektörde puls verildikten sonra (benim tabirimle) işlemci içine proğramla yapılacak kronometre ileki bu mikro saniyelerle olacaktır pulse nin geri dönüm süresinden metalin mesafesi tespit edilemezmi buda önce metalden yansımalar ekranda mikro saniyeler olarak görülür bu matematiksel olarak formüle edilirse mesafe tespit edilebilir bence  tabi bu  benim fikrim ne kadar uygulanabilir sizin gib ustalara kalmış

Bahsettiğiniz bana da mantıklı geliyor . Yıllardır fizikte yol=hız x zaman denklemini kullandık .Burada bilinmeyen yol (derinlik) olacağına göre zaman da devre ile ölçülebilir . Ancak definecilerin aradığı derinlikler sığ olduğu için çok kaliteli (hızlı) bir sisteme ihtiyaç var . Ayrıca hızı etkileyen faktörleri unutmamak gerekiyor . Zaten bunlar şu anda GPR teknolojisinde uygulanıyor . Toprağın iletkenliği veya dielektrik özellikleri de elektromanyetik dalgaların hızını etkiliyor .Ama bunların daha uzun dalga boylarında ( metal dedektörlerinin kullandığı) hesaplanması gerekiyor . Derinlik ve ayırım imkansız değil gibi .

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #201 : 01 Ağustos 2010, 18:18:04 »
arkadaşlar işlemcili bir dedektörde puls verildikten sonra (benim tabirimle) işlemci içine proğramla yapılacak kronometre ileki bu mikro saniyelerle olacaktır pulse nin geri dönüm süresinden metalin mesafesi tespit edilemezmi buda önce metalden yansımalar ekranda mikro saniyeler olarak görülür bu matematiksel olarak formüle edilirse mesafe tespit edilebilir bence  tabi bu  benim fikrim ne kadar uygulanabilir sizin gib ustalara kalmış

Önceki mesajımda kısaca değindiğim mikrodalga frekanslarında anahtarlama ve 1-2 nanosaniye kadar kısa bir sürede sample yapan darbeli dedektörlerle mesafede ölçülebiliyormuş..tabi yüzeye çok yakın olmamak kaydıyla..burda bobin yerine mikrodalga horn kullanılmaktadır...
« Son Düzenleme: 01 Ağustos 2010, 18:18:42 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı şimal

• Yüzbaşı
« Yanıtla #202 : 01 Ağustos 2010, 21:38:01 »
eğer pulse işlemci üzerinden giderse işlemcide çıkışta süreyi başlatıp geri dönüşte süreyi dondursa ve bunu bize mikro veya mili saniye olarak ekranda gösterse biz bunları önce kendimiz hesap ederek sonrada formüle ederek işlemcinin kendi hafızasında yapmasını sağlarsak ekranda mesafeyi görebiliriz ama zemin gibi etkilerden dolayı oynama olabilir ama hiç olmazsa mesafe hakkında bilgi sahibi olabiliriz gibi geliyor bana bir defineci bana şöyle demişti (marka ismi vermiyeyim ama yerli) taş içindeki mesafeyi verdi biz biraz kazdık sonra tekrar tuttuğumuzda mesafeyi eştiğimiz kadar eksik gösterdi mesafeyi tam hatırlamıyorum ama fazla derin olmadığını hatırlıyorum   

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #203 : 02 Ağustos 2010, 01:57:02 »
Bazı vlf dedektörlerde tek paralar için 30 santime kadar derinlik verilebiliyor ama para harici bir nesnede buna güvenmiyeceksin kaldıki paradada çoğunlukla yanılabiliyor zaten..ki bu dediğim cihaz dandik bir marka değildir...senin dediğin  yerli markanın bunu başaracağını hiç sanmıyorum...

İyi makinacı ,büyük-ufak başlık değiştirip tekrar kontrol veya yerine göre başlığı yan tutarak yada farklı açılardan hedefi tekrar tarayarak mesafeyi tahmin edebilir...farklı sistem bir dedektör le teyit etmek de derinlik ve-veya nesnenin cinsi hakkında fikir verecektir...mesela maden arama hobisini bir kaç kişi birlikte yapıyorsanız  PI sistem bir cihazın yanında birde vlf bulundurmakda fayda vardırki tecrübeli çoğu maden araştırmacısı böyle yapar...

mikrosaniye-milisaniye aralığında örneklemelerle mesafe ölçümü yapılamaz..çünkü antenden yayılan elektromanyetik dalgaların hızı çok yüksek( ortama göre değişsede) ışık hızına yakındır...yani saniyede 300.000 km ye...alıcıyı darbeden 1 mikrosaniye sonra açsak ancak 150 metreden yansıyan sinyali yakalıyabiliriz demektirki bu mümkün değildir zaten...bu nun için nanosaniyelerde anahtarlama yapan elemanlar ve hızlı işlemciler seçilmeliki bize gereken nesnelerin derinliklerini doğruya yakın ölçebilelim...

Çevrimdışı Gedo

• Onbaşı
« Yanıtla #204 : 02 Ağustos 2010, 04:34:23 »
RF sinyalleri ışık hızında ilerler yaklaşık olarak. burda sıkınttı 1 pals bile bir kaç merte eder. ki bu da işlemci 3 ghz olsa bile 30 - 40 cm yanılacaktır. bu sorunu gidermenin yolu eski bir yöntem olmasına rağmen halen kullanılmakta olan faz sapması ile hesaplanır.(Radar sistemler) Bu yontemle askeriyede kullanılan radarlar özellikle sahil güvenlik radarları gemideki motorun devir sayısı , gemi tonajı gibi bilgileri de tespit edebiliyorlar. bunun sistemi deltaya entegre etmek ise motorlu bir araca pedal takmaya benzer. burda motorlu araş tabi ki radar oluyor. demek istediğim zaten radar sistemini yaptığınızda deltaya ihtiyaç kalmayacaktır.  yine de güzel bir fikir ama deltayla biraz tecrube edindikten sonra mesafe konusunda çalışmalar yapmaya niyetim var. şimdiye kadar edindiğim bigi de çok basit bir yöntemle bunu kendiniz tespit edebilirsiniz.
geometri bilgisi olan arkadaşlar çabuk anlayacaktır. delta ile tarama yaptığınızda sinyal aldığınız bolgeyi yani alanı tespit ettikten sonra başlığı yine sinyal alabilecek kadar yukarıya kaldırarak tekrardan taratın . alan bu sefer küçülecektir. örneğin 4 köşesini de tespit ettiiniz ilk taramada sonra da küçülan alan 4 köşesini tespit ettiniz . köşeleri birleştirerek bir piramit oluşturursanız yerden piramidin tepesine  tahmin ettiğiniz tepe noktası yüksekliği size derinliği verecektir. tabi bunlar yaklaşık. bu yöntemle işlemciye hesap yaptırarak tahmini mesafe bulunabilir.

bilgi verebildiysem ne mutlu bana .

Çevrimdışı YAK

• Yüzbaşı
« Yanıtla #205 : 02 Ağustos 2010, 18:47:00 »
Çok güzel bir konuda ilerliyorsunuz arkadaşlar tebrikler.Bir kaç sözde ben yazayım.Nerden bulduysam güçlü bir lazer mesafe ölçerin yapısını inceledim.Çalışması şöyle: lazer ışını gönderilir gönderilmez yüksek frekanslı bir osilatöre bağlı sayıcı saymaya başlıyor.Cisimden yansıyan ışın foto diyotttan geçtikten sonra sayıcıyı sıfırlayıp durduruyor.Geçen zaman içinde sayılan miktar direk mesafeyle ilgili oluyor.fakat cihazın ölü bölgesi 150m civarında.Piyasada satılan mini lazer mesafe ölçerlerden bi tane aldım inceledim fakat yapısını çözemedim.Cm lere kadar mesafe ölçtüklerine göre demekki bu yöntemle mesafe ölçülür.Sorun yok sadece doğru yöntemi bulmak lazım.
iyi çalışmalar.

poyraz2007

• Ziyaretçi
« Yanıtla #206 : 02 Ağustos 2010, 23:25:33 »
ustam emeklerine sağlık en kısa zamanda deniyeceğim

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #207 : 03 Ağustos 2010, 08:12:17 »
Merhaba

Altta verdiğim linkte lazer mesafe ölçerlerin çalışma sistemi görebilirsiniz.
http://www.codeproject.com/KB/cs/range_finder.aspx

PI dedektörlerde radarlar gibi gidip dönen bir sinyalin olmadığını düşünüyorum. Bana sanki Gedo arkadaşın bahsettiiği geometrik yöntem daha çok üzerinde düşünülmesi gereken bir yöntem gibi geliyor.

Çalışmalarınızda başarılar.
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2010, 08:15:29 Gönderen: Uykusuz »

Çevrimdışı hyormaz

• Er
  • www.teknolojiekibi.com
« Yanıtla #208 : 03 Ağustos 2010, 14:03:39 »
Merhaba arkadaşlar;
Metal dedektörlerinin radar çalışma prensibiyle aynı olduğunu söylemek yanlış olur. Bildiğimiz standart  PI metal dedektörleri, verici konumundayken bobin tarafından oluşturulan
bir darde katarının oluşturduğu manyetik alanın içerisinde, eğer bir metal varsa bu manyetik alan tarafından endüklenir. Cisim bu manyetik alanın kesilmesinden sonrada kendi etrafında sönümlenen bir karşı manyetik alan oluşturur. Buna eddy akımıda denir. Bobin alıcı konuma geçtiği zaman her metalin boyutuna, uzaklığına ve cinsine bağlı olarak oluşturduğu bu karşı
manyetik alanı sezinler. Eğer burada bir skop vasıtasıyla sönümlenen dalga şekli incelenecek olursa metalin cinsi hakkında bir fikir verebilir. Bu olay bir saniye boyunca  defalarca
tekrarlanır.
Kısaca bu konu hakkında bildiklerimi paylaşıp bir katkı yapmak istedim. Herkese kolay gelsin...
İnsanın ufku düşünebildiği kadardır..

bluejay

• Ziyaretçi
« Yanıtla #209 : 03 Ağustos 2010, 16:20:28 »
merhaba
bu cihazı satın alma imkanımız varmı dır?
varsa fiyatı nedir?
bilgilendirirseniz sevinirim.
volkan@robosis.com.tr adresine ayrıntılar için mail atarsanız memnun olurum

Çevrimdışı ercan

• Yüzbaşı
« Yanıtla #210 : 03 Ağustos 2010, 16:56:59 »
Evet arkadaşlar GPR ler gibi mesafe ve şekil verebilen..mikrodalga pi dedektörlerin yanısıra,ultrasound dedektörler üzerinede çalışma yapıldığını duymuştum.ki bu konu bir ara işlenmişti...Bu teknolojide ise yine toprağa elekromanyetik palsler yerine yükses frekanslı ses dalgaları verilmekte ve yansıyan dalgalar değerlendirelek metallerin yada toprak altındaki cisimlerin 3 boyutlu görüntülenmesinin yapılması amaçlanmakta ve bu yönde ar-ge yapılmakta imiş...yani bildiğimiz sonarın toprağa uyarlanmış hali diyelim..fakat burda ultrasonik transduseri gezdirererk tarama yerine toprağa çok sayıda transduser gömme  suretiyle görüntü alınabilmekte imiş...

ultrasonik metal dedektör tartışmasının yapıldığı topiğin linki;http://www.teknolojiekibi.com/yeni/index.php?topic=1756.0
« Son Düzenleme: 03 Ağustos 2010, 17:13:22 Gönderen: ercan »

Çevrimdışı Karadağ

• Global Moderator
  • General
  • R & D ENGINEER
    • TeknolojiEkibi
« Yanıtla #211 : 03 Ağustos 2010, 17:49:49 »
merhaba
bu cihazı satın alma imkanımız varmı dır?
varsa fiyatı nedir?
bilgilendirirseniz sevinirim.
volkan@robosis.com.tr adresine ayrıntılar için mail atarsanız memnun olurum

DeltaPulse2 dedektör:
http://www.teknolojiekibi.com/DeltaPulse2.html
DeltaPulse2 Kit:
http://www.teknolojiekibi.com/delta2_kit.html

İrtibat:teknolojiekibi@gmail.com
« Son Düzenleme: 23 Kasım 2011, 20:17:58 Gönderen: Zanos »
insanlar sizi eskisi gibi kullanmadıklarında değiştiğinizi söylerler…

Eğer bir aptala laf anlatmaya çalışırsan dışarıdan bakanlar iki aptalın sohbet ettiğini sanırlar.

Kamburlar ülkesinde sırtı düze sakat denir.

Çevrimdışı arizali

• Teğmen
  • *
« Yanıtla #212 : 05 Ağustos 2010, 00:39:26 »
Çok güzel bir konuda ilerliyorsunuz arkadaşlar tebrikler.Bir kaç sözde ben yazayım.Nerden bulduysam güçlü bir lazer mesafe ölçerin yapısını inceledim.Çalışması şöyle: lazer ışını gönderilir gönderilmez yüksek frekanslı bir osilatöre bağlı sayıcı saymaya başlıyor.Cisimden yansıyan ışın foto diyotttan geçtikten sonra sayıcıyı sıfırlayıp durduruyor.Geçen zaman içinde sayılan miktar direk mesafeyle ilgili oluyor.fakat cihazın ölü bölgesi 150m civarında.Piyasada satılan mini lazer mesafe ölçerlerden bi tane aldım inceledim fakat yapısını çözemedim.Cm lere kadar mesafe ölçtüklerine göre demekki bu yöntemle mesafe ölçülür.Sorun yok sadece doğru yöntemi bulmak lazım.
iyi çalışmalar.

slm arkadaş zannımca o aldığın cihaz ultrasonic sinyalle ölçüm yapıyor, lazer sadece ölçtüğün yeri işaretlemek için (nereyi ölçtüğünü görmek için).  ultrasonic mesafe ölçer diye araştır.

saygılar...
İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır
Erkeğin cesur kadının namuslu olması
Bu iki meziyetin yanında hem erkeği hem kadını şereflendiren bir meziyet vardır
İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak
İşte Türkler bu meziyetlere sahiptir

Çevrimdışı Gedo

• Onbaşı
« Yanıtla #213 : 05 Ağustos 2010, 13:30:53 »
selam beyler. mesafeyi süreyle bugünkü teknoloji çok pahalıya maal oluyor. atomik saat şart oluyor. bu yüzden ucuz uygulamalarda dopler etkisi denen yöntem kullanılıyor. faz sapması diyebiliriz. bu yöntemde gönderilen sinyal hedefe çarpıp geri yansıdıktan sonra bir yankıya benzetebilirsiniz. frekans bilindiğinden tepe noktaları sayılıyor. ve burdan da mesafe hesaplanıyor. benim projede ise sorunlar çıkmaya başladı. fakat şunu paylaşayım fikir olarak. delta pulsenin frekansına ayrım yapacak ve mesafe hesaplayacak frekansı verirsek mesave düştüğünden şu yapıla bilinir. mevcut frekansa yüksek frekans bindirerek bu iş yapılabilir. bildiğimiz FM de boyle bir temelle çalışıyor.

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #214 : 05 Ağustos 2010, 15:37:42 »
Öncelikle burada en önemli sorun frekans gibi geliyor bana . Yani dalga boyunun ölçüm alınacak mesafeden daha küçük olması ölçüm yapmayı kolaylaştıracaktır. Basit bir örnekle ; ses kartlarımızın çoğu ( vasat kalitede ) 44100 Hz. örnekleme ile 22050 Hz. frekansa kadar elektromanyetik dalgaların ölçümleri yapılabiliyor . Katılır mısınız bilmiyorum ama bu mantıkta düşünmek gerekiyor gibi . Örneği anlaşılır olması açısından ses kartından verdim. Yoksa yüksek voltajın ses kartlarına verebileceği zararlar ya da kullanılıp kullanılamayacağı başka bir konudur.

Çevrimdışı Gedo

• Onbaşı
« Yanıtla #215 : 07 Ağustos 2010, 22:23:42 »
bu konuda çok haklısın . yanlız burda değişik bir fikir var ve uygulanırsa işe yarar bir yöntem gibi görünüyor. Doppler etkisi (http://tr.wikipedia.org/wiki/Doppler_etkisi) yöntemi ile mesafe baya hassas hesaplanabiliyor burda dalga boyumuz bizim cisimden daha uzun ise o durumda da sinus dalgasının hangi noktasında olduğuna bakarak tespit edilebiliniyor. veya mevcut dalgaya veri bindirerek o veri bilgisinden tespit edilebiliyor.yanlız nette baya araştırmama sağmen açık açık bu konuda fazla bilgi yok. ama burdaki beyinler bu işin altından kalkar gibime geliyor.

BigBang

• Ziyaretçi
« Yanıtla #216 : 08 Ağustos 2010, 02:47:56 »
Dalga boyunun araştırılan derinlikten kısa olması sadece "kesin"liğe yaklaşmak açısından mantıklıydı. Dediğiniz gibi daha uzun dalgalarda faz kayması fikir verecektir . Ancak burada en önemli konu metal olmayan yerde bile toprak faz kaymasına sebep olmaktadır . Yani bir faz kilidine mutlak suretle ihtiyaç var gibi . Bir de sinüs dalgalarının o zor ve integral-türevli formülleriyle uğraşılacağına "kare dalga" kullanmak her zaman daha avantajlı olur  ;) Zaten dedektör üreticileri VLF'lerde bile sanırım bu yüzden kare dalga kullanıyorlar  ::)

Çevrimdışı Gedo

• Onbaşı
« Yanıtla #217 : 13 Ağustos 2010, 14:19:59 »
merhaba beyler deltaya bir kaç modifiye yaptım .

tl olanları lf442 taktım
R7 kısa devre
R9 kısa devre
r20 kısa devre
sigran yaklaşık 4K5
sens minimuma yakın 300R
gain 1K gibi

bu durumda tıkırdama yapmadan ya da çok az tıkırdama mesafesi ile algılama. + algılama yaptıktan sonra susma yerine ses artıyor. ta ki algılama mesafesinden çıkana kadar.

bobin 3.2 R 32 tur plastik su kovası  üst kısma sarılmış . boş zamanı olanlar deneyebilir.

1TL testi 60 70 cm
maksimum mesafe (bilgisayar kasası yan kapağı) 1.50 - 170 arası.

testler ev ortamında dışarıda denedikten sonra yazacam.

Çevrimdışı Gedo

• Onbaşı
« Yanıtla #218 : 14 Ağustos 2010, 01:25:57 »
Arazideki denemelerde sonuç aynı hatta sanki biraz daha kötü . ölçüm yapamadağım için emin değilim

poyraz2007

• Ziyaretçi
« Yanıtla #219 : 14 Ağustos 2010, 01:57:49 »
baskı devreyi yeni yaptım,malzemeler bugün geldi,LF357 yerine lf 356 n göndermişler,LF357 yi ısrarla istemelimiyim,yoksa lf356n ile deneyimmi?