Gönderen Konu: Klasik Delta Pulse Dökümanlar  (Okunma sayısı 2115605 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
Ynt: Klasik Delta Pulse Dökümanlar
« Yanıtla #680 : 28 Mayıs 2008, 18:57:21 »

selam

bir bobin sardım 38 tur  50 cm kare  parayı pek iyi görmüyor ama örneğin bilgisayar cdrom sürücüsünü 1 metreden az fala ötüyor. tv saptırma bobininden .bence çok iyi.

erol

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #681 : 28 Mayıs 2008, 18:58:56 »
ha birde bu delta alimiyuma daha geç tepki veriyo ama demire daha uzaktan.

Çevrimdışı erolunall

• Yüzbaşı
« Yanıtla #682 : 28 Mayıs 2008, 19:21:31 »
Slm
Uykusuz bu İvconicin sitede senin delta ve çift yüzlü için bişeyler yazmışlar anlamadım ama sana devletin madalya vermesi lazım  bu alandada temsil ettiğin için çünkü çift yüzlü için rus DP   tek yüzlü içinde Türk Dp demişler.Keşke başka aletlerde olsaydı Turk VLf Falan.

Diğer aletlerinde tek yüzlülerini bekliyorus mesela Tm 808 Relik hawk Bide nexusu yapıverirsen tamamdır her ne kadar bazıları gösteripte vermesede yada yanlış versede yinede forumunda süper gidiyor.
Benden tebrikler abicim.
İyi günler
Erol

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #683 : 28 Mayıs 2008, 20:33:34 »
Teşekkürler erol kardeş senin de katkın az değil. Böyle hep beraber birlik olursak bu bişey değil onların hepsine türkçe bile öğretiriz biz.  :)

ExCaLy

• Ziyaretçi
« Yanıtla #684 : 29 Mayıs 2008, 12:19:43 »
hocam senin fotoğraflarını çektiğin cihazda neden 2 tane potans var bunu açıklarsan sevinirim.birde delta pulse ile ilgili potansları ters çalışan yok mu demişsin hiçkimse potların ters çalışıp çalışmadığını yani saat yönü ile ifade etmenizde fayda var ben hala ters çalışıp çalışmadığını anlayamadım yardımcı olursanız çok memnun olurum. ??? ???

Çevrimdışı reis54

• Yüzbaşı
« Yanıtla #685 : 29 Mayıs 2008, 13:47:50 »
hocam senin fotoğraflarını çektiğin cihazda neden 2 tane potans var bunu açıklarsan sevinirim.birde delta pulse ile ilgili potansları ters çalışan yok mu demişsin hiçkimse potların ters çalışıp çalışmadığını yani saat yönü ile ifade etmenizde fayda var ben hala ters çalışıp çalışmadığını anlayamadım yardımcı olursanız çok memnun olurum. ??? ???

Trs hold saat yönünde çevrildiğinde ses azalacak, gain saat yönünde çevrildiğinde ses artacak, signal saat yönünde çevrildiğinde ses azalacak.Nosie saat yününde çevrildiğinde ses artacak.

Çevrimdışı aladaglihekim

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #686 : 30 Mayıs 2008, 09:17:18 »
öncelikle herkeze merhaba ben 20 yıldır elektronikle uğraşıyorum AKREP dEEP max4 marka dedektör 60cm ayrım yaptıgını idda ediyor. şemasını bilen varmı

X-Fi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #687 : 31 Mayıs 2008, 21:56:55 »
Arkadaşlar merhaba uykusuz arkadaşımızın tasarladıgı pcb yi yaptım bugün düzenleme:2 olan ama bir sorun var çalıştramıyorum forumun nerdeyse tamamını okudum ama ginede çalıştramadım bi yardımcı olun

bugün öğleden sonra montajı bitirdim beslemeyi veriyorum kırmızı led yanıyor doğal olarak ve hoparlörden ses gelmeye başlıyor gain ve thrsholl potlarıyna ayar yapıyorum sesi kesiyorum ama naptıysam hiçbir metali algılamıyor malzemelerde ısınma falan yok baskı devrede %99 hatasız çıktı resimdede görünüyor itinayla yerleştirdim kısadevre yada malzeme planında yanlışlık yok birçok kez kontrol ettim bc transistörler ve LF357 kullandım devrede değişiklik yapmadım 30cm çaplı bobin sardım (20 spir 0.5mm) bobini monitöre yaklaştırdığımda atlamalar çıkıyor sinyal gönderiyor 556nın çalıştığındanda eminim göndermede sorun yok ama örnekleme almıyor sanırsam hangi entegreler bu işi yapıyor ve kilit noktalardaki gerilimleri biri not ederse hatayı bulabilir.

http://img261.imageshack.us/img261/9071/dsc01845dn2.jpg
http://img263.imageshack.us/img263/2789/dsc01843my6.jpg

şimdiden herkeze teşekkürler..
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2008, 22:04:35 Gönderen: X-Fi »

Çevrimdışı siberci7

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #688 : 31 Mayıs 2008, 23:32:20 »
uykusuz hocam. delta nın tek yüzlü pcb sini bastım malzemeleri yerleştirdim. fakat yerleşim planında potların işlevleri yazılmamış. yani noise veya signal gibi. şemaya baktım. şemadan potları bulurken birde senin yaptığın kutuların ön panelindeki pot dizilimine baktım. yerleşim planına göre senin ön panelde potların yeri değişik. veya başka bir pcb ile kutuladın. yanılıyormuyum?  kolay gelsin..

Çevrimdışı remzi50

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #689 : 31 Mayıs 2008, 23:36:57 »
Merhaba X-FI arkadasim.LF357 nin boy boy patates versiyonlari var belki bunlardan biride sana denkgelmis olabilir diye dusunuyorum.LF357 yerine deneme amacli lm741 ne5534 ca3140 lm308 TL081 deneyebilirsin.

X-Fi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #690 : 01 Haziran 2008, 00:01:06 »
remzi arkadaşım sağolasın elimde 741 vardı taktım potu ayarlamam ile çalıştı para ile denemeler yapıyorum şimdi

başda uykusuz olmak üzere emeği geçen herkeze teşekkürler  ;)

Çevrimdışı remzi50

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #691 : 01 Haziran 2008, 00:07:14 »
Hayirli olsun  ;) Gerisi gelir atrik,Insan muptela oluyor :D
« Son Düzenleme: 01 Haziran 2008, 00:12:21 Gönderen: remzi50 »

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #692 : 01 Haziran 2008, 00:42:46 »
Merhaba

siberci7 hocam deltanın çift yüzlü pcb si zamanından kalan alışkanlık hep potları bu şekilde yerleştiriyorum. Kullandığım pcb forumda yayınlanan ile aynı. Sadece potları ön panele kablo ile taşıyorum başka bir fark yok. Diğer türlü pot sırasına alışamadım bitürlü.

Sayın X-Fi Çok temiz işçiliğiniz var tebrik ederim. Biran öce çalışan ST firmasının LF357N entegresini edinmeye bakın. 741 ile performans düşük olur biraz. Hayırlı olsun.

Çevrimdışı remzi50

• Üsteğmen
  • **
« Yanıtla #693 : 01 Haziran 2008, 00:49:17 »
X-Fi arkadasim ikinci resmine bakinca farkina vardim.Reset butonu kullanmiyorsun heralde cunki yerlerine bi sey lehimlememissin.Ikinci 4066 nin 13 ve 14 bacaklarina reset butonu bagla cihazi acinca bununla resetleyip daha sonra potlarla ince ayar yaparsin.

X-Fi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #694 : 01 Haziran 2008, 00:56:07 »
evet onu kullanmıyordum 741 ilede 10-15cm den sonrasını görmüyor zaten kazancı düşük olduğundan heralde orjinal bi entegre buldugumda reset butonu bağlarım oraya burdan sonrası kolay herşey için tekrar sağolun

Uykusuz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #695 : 01 Haziran 2008, 19:11:30 »
Bakın arkadaşlar bu 2 x 2 metrelik 4m^2 arama başlığımız. YouTube'a video göndermeyi başarabilirsem videosunu da eklerim. Bu başlıklı cihazlarımızı yurtdışına gönderiyoruz. Cihazı birkaç kişi kullanıyorlar ve bu kişiler define aramıyor. Metoot arıyorlar yani büyük demir kütleleri.

X-Fi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #696 : 01 Haziran 2008, 20:15:07 »
peki hocam bu şekilde büyük bir bobini kullanmak için çıkış voltajını yükseltmek ve ırf740 mosfetini çogaltmamız gerekmezmi yoksa hiçbi değişiklik yapıladanda iyi bi hassasiyet ile çalışıyormu merak ettim

birde ben kendi devremde bişey farkettim 30 cm çaplı sardığım bobinin tam merkezine metal parayı bırakıp potu en kısık şekilde ayarlıyorum ses gelmeye devam ediyor ama parayı merkezden bobine doğru yaklaştırdıkça ses artıyor sanki 30cm çap büyük gibi geliyor yani tam merkezdeki cisimler için sinyal zayıflıyor gibi buda metalin yerini tam tespit etmeyi zorlaştırabilir acaba nasıl giderilebilir bu bobini içe doğru küçülterek sarsak giderilebilirmi acaba

4metrekare bobini görünce aklıma geldi sorayım dedim.?

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #697 : 01 Haziran 2008, 21:28:15 »
Üstadlar deltamda bir sorun oluştu sinyal gönderiyor fakat ses yok 555 değiştirdim 4066 değiştirdim birşey farketmedi.  Yanlız en üstteki sağdaki tl062 nin 1 nolu bacağında metal yaklaşınca gerilim artması gerekirken sabit 12.3 v fcivarlarında veriyor. Acaba nerde sorun vardır yardımcı olursanız sevinirim.

SAygılar

X-Fi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #698 : 01 Haziran 2008, 22:43:05 »
sol üstte kondansetörün etrafındaki 1n4148 leri kontrol et bazen kısadevre oluyorlar başıma gelmişdi...

gnani

• Ziyaretçi
« Yanıtla #699 : 01 Haziran 2008, 22:50:22 »
SAğol arkadaşım hepsine baktım kısa devre yok :(